Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Topčina na RI kolodvoru (1945.)

2 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by kobler sub 2 lis 2010 - 22:07

@lappino je još krajem kolovoza na forumu "LokalpatriotiRI" postavio vrlo zanimljivo pitanje o velikom topu na vagonu, za kojeg postoji priča da je neko vrijeme neposredno iza WW2 bio na riječkom kolodvoru, pa nestao. Znade li itko išta?
Topčina na RI kolodvoru (1945.) 03k5aredipuglia

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav - Rijeka) ... smiling devil
kobler
kobler

Broj postova : 472
Age : 71
Lokacija : Rijeka
Registration date : 03.03.2008

[Vrh] Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Re: Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by Gost sub 2 lis 2010 - 22:20

Da ga nisu oni sa Rujevice popalili kul ?

Šalu na stranu, ovo mi je prvi podatak da je uopće nekakav top i bio u Rijeci. Ima jedan 4um vezan za WWII pa ću se tamo raspitat ako tamo netko nešto zna.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Re: Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by Trol_Rijeka sub 2 lis 2010 - 22:46

Wermacht je često montirao viskokalibarske topove na vagone što je - osim prijevoza - praktično i za povratni učinak. Vagon bude otkočen i kod svakog ispaljivanja pomakne se nekoliko metara unatrag. U prvi mah sam pomislio da je riječ o topu tipa Dora, no ovaj kalibar je ipak manji. (Kalibar Dore bio je nevjerojatnih 800 mm). Nakon 1945. širom Evrope bilo je zaostalog njemačkog hardwarea.
Dodatni podaci o Dori:
http://en.wikipedia.org/wiki/Schwerer_Gustav
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Re: Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by Gost ned 3 lis 2010 - 0:11

Dok se netko ne javi na axis history, ja sam malo kopao po netu i mislim da sam iskopao nešto!

Ovaj prilično sliči ...

Topčina na RI kolodvoru (1945.) K5_210

... a radi se o 28cm "Bruno neue" Kanone Eisenbahn

Karakteristike:

Masa kompletnom opremom: 218.000 kg
Maksimalni domet: 62.400 m
Projektil mase: 255 kg (Vo = 1130 m / s)
Brzina paljbe: 1 metak / 4 min

Ovaj top je jedan od najboljih materijala ALVF ikad osmišljen. Samo osam primjeraka dostupan u 1940, ali to će se izgraditi 25 ukupno. Raketni pomoć školjke 248 kg, bit će osmišljen imajući na 87.000 m. Ovaj tip opreme je najpoznatiji za njegovu upotrebu Anzo, gdje su dvije kopije su izvorno dizajniran za korištenje u Sjevernoj Africi, će uznemiravati savezničkih mostobran. Nakon rata, Sjedinjene Države će iskoristiti taj materijal da razvije atomsko topa M68 280 mm.

**************

Original francuski text:

Masse du matériel complet: 218.000 kg
Portée maximale: 62.400 m
Masse du projectile: 255 kg (Vo: 1.130 m/s)
Cadence de tir: 1 coup/4 mn

Ce canon est l'un des meilleurs matériels d'ALVF jamais conçus. Huit exemplaires seulement étaient disponibles en 1940, mais il en sera construit 25 au total. Un obus à propulsion additionnelle de 248 kg sera conçu portant à 87.000 m. Ce type de matériel est surtout connu pour son utilisation à Anzo, où deux exemplaires initialement destinés à être utilisés en Afrique du Nord, vont harceler la tête de pont alliée. Aprés-guerre, les Etats-Unis vont se servir de ce matériel pour développer leur canon atomique M68 de 280 mm.


Zadnja promjena: tomo; ned 3 lis 2010 - 0:37; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Re: Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by Gost ned 3 lis 2010 - 0:30

Ovdje se može vidjet pregled njemačkih teških željezničkih topova

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Re: Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by Gost ned 3 lis 2010 - 1:00

Našao sam podataka koji je možda i najbitniji u cijeloj priči, kome je pripadao top. Naime, kol'ko sam shvatio radi se o Eisenbahnbaterie 712 koja je bila stacionirana u Italiji i koja je bombardirala Anzio. Samo nikako da povežem tu Eisenbahnbaterie i njihov top sa Rijekom! Kog vraga je taj top radio u Rijeci? Kako je tu dospio?

Ovdje je "povijesni put" topova Neue Bruno Kanone i gdje su bile pojedine baterije

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Re: Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by Gost ned 3 lis 2010 - 1:04

Shocked Shocked Shocked

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Eisenbahnbatterie%2B749%2B2%2BHASM

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Eisenbahnbatterie%2B749%2B1%2BHASM

Topčina na RI kolodvoru (1945.) K5%2BHASM

Topčina na RI kolodvoru (1945.) K5%2Bestación%2BHASM

Topčina na RI kolodvoru (1945.) K5%2Bcapturado%2Bbritanicos%2BHASM

Topčina na RI kolodvoru (1945.) K5%2Btúnel%2BHASM

Na ovoj fotografiji desno od vagona vidi se lokomotiva koja je bila u sastavu baterije i kojom se top prevlačio prugom
Topčina na RI kolodvoru (1945.) K5%2Blocomotora%2BHASM

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Robert%2BHASM

Topčina na RI kolodvoru (1945.) K5%2BItalia%2BHASM


Text uz zadnju fotografiju:

Esta es una de las fotografías realizadas después de capturar los cañones de la Eisenbahnbatterie 712 en Italia. Están realizadas en Civitavecchia donde fue capturado. Es el Leopold número 919219. La cubierta del panel del visor esta sujeta con puntales. El cañón estaba camuflado mediante lonas lo que le daba el aspecto de una línea de vagones. El cañón tiene unas extensiones para hacer los laterales. Estaba en modo de transporte cuando fue capturado. Mover las lonas era la primera tarea para ponerlo en modo disparo. (Colección Daniele Guglielmi)

Text & photo source: http://blogdepasm.blogspot.com/2009_08_23_archive.html

Sve je snimljeno u Italiji!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Topčina na RI kolodvoru (1945.) Empty Re: Topčina na RI kolodvoru (1945.)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.