Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 17:33

1975 godine klub željezničkih modelara organizirao je veliku ekspediciju za snimanje uskotračnih željeznica u
BiH te posebno pruge prema Dubrovniku (koja je ukinuta godinu kasnije)
Uspjeli smo preko tadašnjeg Žtp-a Zagreb dobiti i dozvole za snimanje od BiH žtp-a te smo krenuli na višednevnu ekspediciju. (molim malog paju da pridoda više podataka, on to ima u najmanjem prstu- uostalomtamo je bio njegov teren!)
Za početak 10 slika uglavnom iz Čapljine (moram napomenuti da sam skenirao uglavnom male kontrolne
sličice koje i nisam posebno pazio kod izrade)
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0001

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0002

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0004

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0005

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0007Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0010
Mali pajo je lijevi na slici, sa fotićem u rukama
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0019

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0022

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0025

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0021
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 17:38

Mali pajo mi je odgovorio na poziv, on je nepresušan izvor podataka!
Prve 4 slike su iz Čapljine, točnije sela Struge nastale 02.05.1975. Slika lokomotive 83-017 je u Foči natala 01.05.1975. Ta lokomotiva je vozila službeno posljednji putnički vlak iz Splita za Sinj i natrag. Po ukidanju RERE lokomotiva dospjeva u Bileću gdje je kratko bila da bi prešla u Jablanicu. Ukidanjem uzane pruge Ploče-Sarajevo završava u Višegradu od kud je i otišla bila u Split negdje u drugoj polovici pedesetih. Nakon što je ukinuta i uzana pruga Sarajevo-Vardište lokomotiva je dobila veliki četvoroosovinski tender i radila je na demontaži pruge. Dugo je poslije stajala u Višegradu. Kasnije je uzeta i uređena i otpremljena u Čačak gdje i sada stoji ali bez tendera. Iz Čačka je uzeta lokomotiva 85-005 i tender od 83-017 i sada stoje u Zrenjaninu u Šinovozu. Trebali bi se osposobiti za vožnju na Šarganu. Lokomotiva 83-017 je vukla vlak iz Ustiprače za Miljevinu sa kojim smo mi išli do Foče. Slika je nastala po dolasku lokomotive iz Miljevine u Foču. Slika lokomotive 83-114 je nastala 01.05.1975 u Ustiprači. Ostale slike su u Čapljini (Strugama) slikana 02.05.1975. Zadnja slika je tender dvoosovinski lokomotive serije 85 na lokomotivi serije 83 nastao 01.05.1975. Moram negdje imati i broj lokomotive. Inače tender 85-027 je sada u Slavonskom Brodu na lokomotivi 83-176 ispred tvornice ĐĐ. I lokomotiva 83-176 je bila na SINJSKOJ RERI, stigla negdje u drugoj polovici pedesetih godina zajedno sa lokomotivom 83-017. Te dvije lokomotive su zamjenile u Splitu 2 uzane lokomotive serije UNRRA broj 8 i 32. Lokomotiva UNRRA broj 8 je završila u Mostaru. Nakon ukidanja uzane pruge Ploče-Sarajevo završava na prugama oko Travnika. Lokomotiva UNRRA broj 32 završava u Drvaru i do kraja je tamo bila.slika sa tenderom 85-027 nastala u Ustiprači.
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0009

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0012

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0016

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0017

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0020

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0023

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0024

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0026
Sve slike su nastale 01.05.1975 u Ustiprači osim one 2 sa lokomotivom 016. Te 2 slike su na Alipašin Mostu.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 17:42

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0027
ovaj lijevo sam ja (imao sam 2 fotića, jedan sa dijačima a drugi sa običnim slikama pa me netko uslikao)
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0028

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0030
(još jednom napominjem da je sve to sa sličica 6x9 cm, na nekima je samo izrez zanimljivoga- dakle još manje)
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0031+-+kopija

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0034

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0035

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0036
ovo je u Čapljini- uskotračna šibebuhne
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0038
Tamo su radili ozbiljne popravke lokomotiva!
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0039

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH JurGZsrHH3Tkk3KOIKsjDI5rObUXxqx8Jy4wdADzKtxk=w803-h547-no
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 17:48

Mali pajo mi je poručio:
Prve 3 slike iz A.M. dana 01.05.1975. Sljedeće 3 iz Ustiprače 01.05.1975. a dalje sve u Čapljini. Što ne napišeš kako smo putovali?
Moj odgovor- O puteševstvijama i događajima bi mogli napisati roman, najbolje bi bilo kad bi svatko ispričao svoje viđenje (no neki nažalost više nisu sa nama)!
Kad dobijem napadaj pisanja pričat ću pomalo, a mogao bi me i ti potaknuti svojim preciznim pamćenjem i podatcima.....
Pa mi kaže pajo....
Davne 1975 na put smo krenuli u Sarajevo vlakom broj 751 ako se ne varam navečer, dana 30.04. Bila je neopisiva gužva. Bio je i produženi vikend jer se 1 svibnja slavio 2 dana. Onda je još bila iza toga subota pa nedelja i skupilo se sve skupa 4 dana. Tu noć vozio je još podijeljeni vlak 11751 iza nas u Sarajevo kolika je bila gužva. Putem u naš vlak su se ljudi gurali da je to bila strahota. Kondukter je putem govorio po kolodvorima: Ljudi iza nas ide još 1 voz. Ali badava. Nitko ne sluša. I taj vlak je stigao iza nas u Sarajevo poluprazan. No mi smo si na vrijeme osigurali rezervacije. Tko smo to bili MI? To je bila moja malenkost, Borna, pa još jedan Borna, Daco, Dr Stanko i Dragan. Ova dvojica posljednjih su bila braća i na žalost su pokojni. Od ŽTP-a Zagreb smo dobili besplatne karte za relaciju Zagreb-Mostar-Dubrovnik. ŽTP Sarajevo dao nam je pismenu suglasnost za slikanje na pruzi A.M.-Višegrad i Čapljina-Dubrovnik. Kartu za višegrad smo trebali sami osigurati, to jest platiti. Iz Sarajeva do A.M. smo se prebacili ako se ne varam tramvajem. Tamo smo slikali po kolodvoru. Kartu nismo kupili jer smo odlučili da umjesto u Višegradu siđemo u Ustiprači. Nije nam vozni red odgovarao. Zašto? Ne bi se uspjeli vratiti isti dan. Odlučili smo i karte kupiti kod konduktera. I tako kada je došao kondukter mi se lijepo prijavimo. Do kuda idete? Mi lijepo obrazložimo i čovjeku damo za pijaču i tako se vozimo. Vlak je bio prepun. Iz Sarajeva su vukle 2 lokomotive serije 740 do Stambolčića. Imam negdje i imena strojovođa na te 2 lokomotive. Ja i Borna smo se vozili na platformi vagona jedan nasuprot drugoga. I da prostite on je popio dosta pive i bila mu je sila pišati. Na žalost to nije mogao nikako obaviti. Prvi razlog je bio što se nije moglo do WC-a a drugi je bio što su putem bili sve prekratki tuneli da bi to neopaženo u prirodi obavio u vožnji. I siromah je trpio sve do Stambolčića. U Stambolčiću se skidala prva lokomotiva (mislim da je bila 740-019) i vlak je imao duže zadržavanje.. Dragan se cijelo vrijeme vozio na prvoj lokomotivi. Od Stambulčića se na lokomotivi koja je ostala na vlaku Draganu priključio i naš Borna. I tako smo stigli do Ustiprače. Nastavak slijedi.
Što se tiče kvalitete CB slika to je bilo ovako. Borna nas je opskrbio sa dosta špula CB filma. Nabavio je jeftino filmove od 27 dina (zato su slike dosta zrnate). Za one koji slikaju sada sa digitalijom mala napomena, film od 27 dina je namjenjen prvenstveno za slikanje u mraku. Filmove je kupio u metraži jer su bili pred istekom trajanja i sam ih je narolao.
Hvala malom paji za odličan uvod, doduše moglo je i bez onih mojih muka (bilo je već dosta toplo vrijeme, pogotovo u pretrpanim vagončićima pa su svi
koji su mogli visili na otvorenim prozorima- i kako da se ja onda olakšam pred brojnom publikom? Bili smo negdje na sredini vlaka)
Imadem i jednu sliku "letećeg obroka" za vrijeme te vožnje (mesni doručak i malo kruha)
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0076
Dok smo se vozili tako viseći posvuda po vlaku bili smo se osigurali i raznim pojasevima sa karabinerima, zakvačili bi se za nešto da ne ispadnemo
dok slikamo. Malo snimaka sa krova vagona ili lokomotive...
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0063

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0064

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0065

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0067

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0068

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0060

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0069

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0070
Pokojni Dragan Kušt, mali paja, Dragec slika i Borna2
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0072
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 17:53

Sad očekujete od mene komentare? Pa da počnemo. Sve slike su iz 1975. Slika broj 1 je nastala 01.05. negdje čini mi se prije Pala, ili možda i poslije? Uglavnom je bilo prije Stambulčića. Slika broj 2 je nastala dana o3.05. nakon prolaza tunela Ivanica iz Hrvatske u Hercegovinu i izlaza iz usjeka. Slika broj 3 ulazni signal Uskoplja od strane Dubrovnika dana 03.05. Slika broj 4 sam izlaz iz Dubrovnika poviše ložionice 03.05. Odmah iz kolodvora bio je veliki uspon od 25%o. Slika broj 5 je sam polazak iz Dubrovnika 03.05. Slika broj 6 je ulaz u Uskoplje 03.05. Tamo je motorni vlak kojim smo se odmah vratili. Ovaj motorni vlak je vozio Rade Vlaović. Vozio je posljednji vlak iz Zelenike 1968 godine. Posljednji vlak je iz Zelenike otišao potajno. Naime kada je vlak stigao u Zeleniku brzojavno je odmah vraćen mimo voznog reda, iako je ostalo putnika sa prodatim kartama. Bojali su se reakcije pučanstva ako saznaju da je to posljednji vlak. Rade Vlaović je iz Igala i bio je živ prije par godina. Slika broj 7 je ulazni signal Turkovića nastao 02.05. negdje oko 18 sati. Slika broj 8 je u Turkovićima nastala 02.05. Slika broj 9 je nastala 01.05. u A.M. I na kraju posljednja slika je u Dubrovniku nastala 03.05.
Inače redoslijed slika bi trebao biti ovako: 10, 1, 7, 8, 9, 5, 4, 2, 3, i 6
To mali paja imade u malom prstu! On znade svaki centimetar (a ne metar) te pruge i okolice i sve o svemu što je i
kada vozilo te tko je vozio.....(bit će da su mu kod rođenja potajno ugradili dodatnu memoriju)
Moram priznati da sam ja tada putovao bez razmišljanja gdje sam i kamo idem jer sam znao da imamo najboljeg vodiča.
Pa da ovom prilikom dodam ponešto slika iz Dubrovnika...
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0043

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0042

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0044

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0046

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0047

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0051

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0052

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0056
https://lh4.googleusercontent.com/-Il6LfjvLGD0/Uv_kIi7tbII/AAAAAAAARnU/c1QFS29GsJE/w201-h140-no/scan0049.jpg
Sve su iz 1975. Slika broj 1 dana 04.05. vlak kojim smo se vratili. Slika broj 2 A.M. dana 01.05. Slike broj 3, 4, i 5 su nastale dana 04.05. To je vlak kojim smo se poslije podne vraćali u Čapljinu. Bila je nedelja. Taj dan su u Mostaru igrali Velež i Crvena Zvezda. Ovaj debeli željezničar je strojovođa. Rodom je bio iz Konjica i zvao se Zvonko. Imam negdje i prezime zapisano. On nije bio u kvotama za prekvalifikaciju na normalne dizelke kad se zatvarala uzana pruga Ploče-Sarajevo. Radi toga je premješten u Čapljinu na parnjače. Kako je i tamo dolazila dizelizacija je otišao na prekvalifikaciju. Jedan interesantan podatak za njega. Jedanput kada je bio u službi otvorio je mesni doručak koji je ponio za jelo. I kad ga je otvorio pronašao je unutra ljudski palac. No dosta o tome. Slike 6,7 i 8 su nastale u travnju (aprilu). Od Borne je ako se ne varam otac radio u Generalturistu i naš je dečko povremeno radio kao turistički vodič. Tako je prije našeg putešestvija preko 1 maja sa nekom skupinom bio u Dubrovniku. Datuma se ne sjećam jer nisam bio sudionik skupine. Samo znam da je nasala negdje oko polovice mjeseca do 20 u mjesecu. Vrijeme je bilo oko 6 sati ujutro. Ovaj MOSKVIĆ koji se vidi je bio u vlasništvu STD-a (Saobraćajno transportna djelatnost). Sa njim se išlo u preglede pruge i kolodvora kao i kada je bila plaća se razvozila sa njim Siromah je nastradao iste godine. Jadnik je poviše Dubrovnika imao bliski susret sa vlakom. Sreća, nitko nije nastradao od ljudi.Moskvić je otpisan.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 17:57

Da nastavimo sa pričama. Iz Ustiprače smo krenuli do Foče. Vlak je vukla lokomotiva 83-017 o kojoj sam pisao u jednom od predhodnih postova. Na vlaku je bila abnormalna gužva. Ne sjećam se da je kondukter došao. Možda i jest, ne znam? Vlak je ustvari išao do Miljevine. U Miljevini je bio rudnik mrkog uglja. U Foči je ostalo pol vaka a dalje je otišlo samo 2-3 vagona. Veliki je bio uspon iz Foče. Mi smo se malo motali po samom kolodvoru Foča i slikali. Sjeli smo i u kolodvorsku birtiju. U međuvremenu je došao jedan mladi milicajac. Netko ga je pozvao sa kolodvora. Pokazali smo papire od ŽTP-a Sarajevo i svoje osobne karte. Nismo imali papire za slikanje prema Foči ali smo čovijeku lijepo objasnili zašto smo ovdje završili a ne u Višegradu za kud su vrijedili papiri. Čovijek je lijepo sve saslušao i nije bilo problema. Odmah smo kupili karte i rezervaciju od Foče do Sarajeva. Vozio je kao neki poslovni vlak Sarajevo-Foča-Sarajevo sa motornim vlakom serije 802. Uvijek je teško bilo kartu nabaviti za taj vlak. Valjda što je bio produženi blagdan nije bilo krcato. Vlak po dolazu iz Sarajeva se brzo vraćao natrag. U međuvremenu se vratio i vlak koji je otišao za Miljevinu. Sada je osim putničkih vagona dovezao i vagone tovarene sa ugljenom. Samo što smo krenuli ja sam brzo zaspao i ne znam do Sarajeva što je bilo. Bio sam jako umoran jer sam ja prije toga radio pa odmah išao na vlak za Sarajevo, pa vožnja i stajanje cijeli dan do Foče i to je to. Ne sjećam se više dobro ali čini mi se da smo sišli na Čengić Vili ili Bistriku i tramvajem došli do kolodvora Sarajevo. Tamo smo spavali u nekom hostelu blizu kolodvora. Ili je možda bio đački dom pa nije bilo đaka radi blagdana.

Nastavit ću sa malo slika vagona i mostova...
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0050

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0053

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0054

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0055

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0057

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0058

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0061

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0066

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0071

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0073
I ove su sve slike iz 1975 godine. Slika broj 1 i 2 su nastale u Dubrovniku 03.05. Na slici su poštanski vagoni. Slke 3,4, i 5 također su iz Dubrovnika dana 03.05. i to je vagon od pomoćnog vlaka. Na slikama 6 i 7 je most prije stanice Bistrik u samome Sarajevu. Prije sam pisao da je Borna negdje sredinom travnja vodio neku skupinu u Dubrovnik. Usput je posjećen Tranik i Sarajevo. Slika broj 8 je nastala u Dubrovniku u ložionici dana 03.05. To su pružna kolica sa kojima je ZOP izlazio na prugu na radove. Slika broj 9 je uslikana iz vlaka 741, Ljubljana-Ploče dana 02.05. Točan lokalitet je Aleksin Han. Na tom dijelu uzana pruga koja je iz Ploča išla desnom obalom Neretve, prelazi na lijevu. Ovo su ostaci ukinute uzane pruge Ploče-Sarajevo. Sada je to pod vodom HE Grabovica. I zadnja slika broj 10. je pomoćni vagon i putnička garnitura na depou u Dubrovniku dana 03.05.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 18:01

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0059

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH PF7IK-yXNyUiVeQICJQu3gUQgOLdB-pqn5TG1bVYDpdC=w533-h305-no

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0085

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0089

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0093

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0084

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0083

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0082
Sve je također 1975 godina. Slika broj 1 Dubrovnik 03.05. slikano sa pasarele. Broj 2 A.M. 01.05. Slika broj 3 je u Čapljini (Strugama) dana 02.05. Slijedi Ustiprača 01.05. Sa desne strane se vidi dosta naroda. Taj dan je bio tamo DERNEK ili kak bi rekli Zagorci PROČĆENJE. Slikano iz kabine lokomotive gdje su bili Borna i Dragec. Naša slika broj 5 bi trebala biti Travnik nastala sredinom travnja. Za ovo nisam siguran 100% jer nisam bio sudionik tog puta. Slika broj 6 je Pale dana 01.05. Sljedeća slika je A.M. nastala dana 01.05. Na sljedećoj slici sa lokomotivom je Ustiprača 01.05. I na kraju zadnje 2 slike broj 9 i 10 su iz Čapljine (Struga). To je tada bila jedina lokomotiva pod parom. Mislim da je to i posljednja aktivna parnjača na pruzi prema Dubrovniku. Ona je bila manevarska lokomotiva. Mislim da čak ni prema Bileći nije bilo više parnih lokomotiva aktivnih. Bilo je između Bileće i Nikšića jer je ta pruga spadala tada pod ŽTP Beograd. Ova aktivna lokomotiva u Čapljini je 83-120 a strojovođa je Trebinjac.
Jedna krasna slika iz neke druge priče, zaslužila je da se predstavi...
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Jz83_tandem-jpg
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 18:04

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0108

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0111

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0112

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0114
Prva slika je u ložionici Dubrovnik nastala 03.05.1975. Slike broj 2, 3 i 4 su u Dubrovniku negdje sredina travnja 1975, ujutro rano oko 6 sati
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0092

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0029ns
Kojeg li zadovoljstva voziti se na maloj dizelki vani! (na parnjači je gotovo nemoguće jer je vruća, a dim i čađa grizu oči pa je nemoguće slikati)
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Scan0004vc
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by borna čet 6 oľu 2014 - 18:33

Još malo raznih...
Na povratku sa jedne akcije sam bio jaako umoran pa sam si dremao na ramenu Daće, a kad se izmaknuo i pruga mi je bila dobra...
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Capljina+68

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Capljina+69
Po dolasku u Čapljinu nas je zanimalo sve, a kad smo se upoznali sa željezničarima (kojima je bilo drago da se netko zanima za njih) mogli smo
se slikati i na lokomotivama (kasnije i voziti)!
Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Capljina%2B39

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Capljina+22+-+kopija

borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty UNRRA uskotračne lokomotive dolaze u Dubrovnik

Postaj by borna pet 24 oľu 2017 - 9:43

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH 6967197311_d4552a97e5_h
One of five UNRRA locomotives on the SS John Eaton swings ashore at Dubrovnik, Yugoslavia. Chalked on its side are the Serbo-Croat words "Sretanbozic Novu Godinu" meaning "Happy Christmas and New Year". UNRRA is supplying Yugoslavia with 30 narrow guage and 105 average guage locomotives and tenders to replace rolling stock destroyed by the Germans. Note: The locomotive shown arrived just in time for Christmas. Date: "January 1946".
Tada se jo moglo napisati Sretan Božić!?
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1928452
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8889
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH Empty Re: Uskotračna pruga Dubrovnik-Čapljina te ostale u BiH

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.