Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Najljepši kolodvori

3 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Najljepši kolodvori Empty Kolodvori

Postaj by Phalanx uto 10 lip 2008 - 15:46

Odgovarajući ne jednu temu vezanu uz kolodvore, palo mi je na pamet da svatko od nas napiše koji mu je kolodvor najljepši (ili bar poseban po nečemu). Pritom bi bilo lijepo priložiti fotku navedenog kolodvora i obrazložiti svoj izbor, pa da vidimo što sve ulazi u konkurenciju… I da, nema lokalnih ograničenja, ako vam je najljepše nešto iz Sjeverne Koreje, slobodno napišite, ali mislim da izbor treba suziti na najviše 3 kolodvora.

Osobno, izabrao sam tri «komada»:
Vjerojatno zbog vlastite subjektivnosti i emocionalne obojenosti (ipak sam sa njega otišao «u svijet», i redovito mu se vraćam), No. 1 mi je kolodvor Karlovac. Jedan od najvažnijih kolodvora Riječke pruge sa karakterističnom smeđe-crvenom ciglastom žbukom, odiše austro-ugarskom arhitektonskom školom:
Najljepši kolodvori 212

A No. 2 je biser Kvarnera, kolodvor Opatija – Matulji. Dašak Mediterana, ali i srednje-europskog utjecaja čini ga posebnim u našim krajevima:
Najljepši kolodvori 01010033

I za No. 3 odabirem jedini hrvatski Glavni kolodvor (iako je to pomalo čudna i centralizirana nomenklatura) – Zagreb Gl. kol. Svakako najimpozantniji kolodvor koji je svojom gradnjom trebao slaviti veličinu Mađarskih državnih željeznica (pritom mislim da je i opravdao taj cilj):
Najljepši kolodvori 01010034

Za kraj, iako mi je riječki kolodvor također lijep, ostavljam vama lokalcima da ga «nominirate». Ne sumnjam da hoćete Wink
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Najljepši kolodvori Empty Najljepši kolodvor

Postaj by Zeleni_vlak_ARENA čet 12 vel 2009 - 12:27

Odlična ideja, Phalanx!

Ja ću se ograničiti na kolodvorsku zgradu. Znači, uopće ne razmatram koliki je trenutni značaj kolodvora i obim prometa - pa kolodvori nisu krivi ako su im na primjer iz političkih razloga ukinuli putničke ili medjunarodne vlakove (primjer: PULA subotom, nedjeljom i blagdanom zbog napete politike Slovenije prema Hrvatskoj nema željezničku vezu sa Divačom i ostatkom planete Zemlje! Što je tu pulski kolodvor kriv???)

Predložit ću tri kolodvora iz Hrvatske, pa ću izabrati najljepši od njih i dodati još dva iz svijeta da bismo imali tri. Znači, iz jedne te iste zemlje doći će u obzir samo jedan kolodvor!

Da bih jedan kolodvor proglasio za najljepši, kolodvorska zgrada treba da je povijesna, t.j. izgradjena prije početka 2. svjetskog rata i da ima umjetničku vrijednost; znači, novogradnju (KNIN, ZADAR, KOPER, VALJEVO, NIŠ...) ne uzimam u obzir; da li kolodvor ima podhodnik, pokrivene perone, da li je elektrificiran i koliki ima obim prometa nije važno. Na izbor ne smije imati utjecaja koliko osobno volim grad u kome je kolodvor, niti politika zemlje. Znači, pokušat ću maksimalno biti objektivan.

1. HRVATSKA :croatia:

Najljepši kolodvor u Hrvatskoj je, po meni PULA:
Najljepši kolodvori PULA-2
Drugi po ljepoti je OPATIJA-MATULJI:
Najljepši kolodvori OPATIJA-MATULJI-9
Treci po ljepoti je ZAGREB GLAVNI KOLODVOR:
Najljepši kolodvori Zagreb_Glavni_Kolodvor

Dakle, najljepši kolodvor u Hrvatskoj je: PULA!
Pulski kolodvor je obijeljen toplom bojom (roze), koja budi ljubav, toplinu srca, prisnost, lijepo raspoloženje, osjećaj dobrodošlice! Zagrebački glavni kolodvor je obijeljen hladnom bojom (žutom), pa je zato kolodvor PULA pobijedio! Pulo, čestitam! Imaš najljepši kolodvor u Hrvatskoj!!! bravo Poklanjam ti ogromnu kitu lijepog cvijeća!

A sada da predložim tri kandidata za najljepše kolodvore svijeta.

1. PULA (HRVATSKA):
Najljepši kolodvori PULA-od_zada
2. IMPERIA PORTO MAURIZIO (ITALIJA, Riviera di Ponente Ligure, odnosno Riviera dei Fiori - Rivijera Cvijeća)
Najljepši kolodvori Imperia_Porto_Maurizio2
3. KRALJEVO (SRBIJA, arhitekt: Petar Gačic)
Kolodvor je u fazi renoviranja, pa prilažem crtež kako će izgledati kad bude završen:
Najljepši kolodvori KRALJEVO-2

Izradit ću makete svakog od ovih kolodvora!

Pozdrav
Zeleni_vlak_ARENA
Zeleni_vlak_ARENA
Zeleni_vlak_ARENA

Broj postova : 39
Age : 57
Lokacija : Zürich
Registration date : 27.01.2009

[Vrh] Go down

Najljepši kolodvori Empty Najljepši kolodvori

Postaj by nenek sri 3 vel 2010 - 22:53

Koška- nije najljepš, ali mi je neobičan i živahan.

Najljepši kolodvori S4037929
nenek
nenek

Broj postova : 216
Age : 41
Lokacija : Zagreb
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Najljepši kolodvori Empty Re: Najljepši kolodvori

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.