Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razmišljanja o (ne)mogućem...

+2
Phalanx
Barney
6 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Barney ned 15 lip 2008 - 23:47

Dakle, moje je pitanje jednostavno za postaviti, ali ne i tako jednostavno za odgovoriti. Stoga razmislite prije nego se latite ma... ovaj... tipkovnice.

Kad bih (teoretski) isao raditi maketu koja bi pokrivala cijelu ZG-RI trasu i to u mjerilu 1:220 (Z-sistem), na koliko dijelova bi to bilo najbolje podijeliti. Jasno, odmah se postavlja i pitanje od kud do kud bi isao pojedini dio. Pritom mislim na punu duzinu pruge sto bi znacilo da jedan metar na maketi predstavlja 220 m u stvarnosti. To bi bila prva varijanta ideje. Druga varijanta bi bila sa skracivanjem udaljenosti izmedju pojedinih stanica sto bi dosta smanjilo ukupne gabarite makete, a naravno da bi i cijena bila znacajno manja. U tom slucaju bi me zanimalo koje biste udaljenosti najvise, a koje najmanje, skratili.

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Gost pon 16 lip 2008 - 0:52

Otprilike isti problem i mene muči ali u Trainzu. I to je jedan od razloga zašto još nisam ništa napravio. Ako skratim onda to više nije to a ako napravim u punoj dužini čime zadržati pažnju pri vožnji.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Phalanx pon 16 lip 2008 - 9:11

Prije svega, zaista zanimljiva ideja, koja bi bila presedan u hrvatskom željezničkom maketarstvu! Prva verzija cijele trase (bez skraćivanja) svakako bi bila značajnija, ne samo sa aspekta railfanova, već i zbog arhitektonskog, infrastrukturalnog, pa i ekološkog prikaza cijele trase i kao takva bila bi poput 3D dokumenta o Riječkoj pruzi. Međutim, zbog objektivnih razloga (veličina, cijena, vrijeme izgradnje...) i skraćena verzija bi imala svoju posebnost i ljepotu. Osobno imam knjigu o pruzi Ljubljana - Trst, u kojoj se 30-ak stranica može razvući "poput harmonike" (ili kao one razglednice turističkih mjesta što ih je desetak spojeno...). I kada se taj dugački papir razvuče, može se vidjeti ogroman crtež/prikaz te pruge, pri čemu je naravno skraćena, i nacrtani su samo infrastrukturalni dijelovi (gradovi, kolodvori, tuneli, vijadukti...) sa vrlo malo "praznog prostora". I sve skupa izgleda dosta impresivno, kao što bi, vjerujem, izgledala i maketa!

E sad, što se tiče etapa/dionica... Znamo da je osnovna podijela Riječke pruge na nizinski i brdski dio koji se sastaju u Moravicama. U tom slučaju imaš dvije dionice, međutim po mom sudu pruga se može podijeliti i na četiri smislene cjeline:
1. Zagreb - Oštarije (nizinski dio koji dijele dvije pruge)
2. Oštarije - Moravice (ostatak nizinskog dijela)
3. Moravice - Plase (gorski dio)
4. Plase - Rijeka ("morski" dio)
Ukoliko skraćivanje ne ide u omjeru (a nema potreba da bude tako), najviše bi se mogli skratiti relativno dosadniji dijelovi kroz šume (G. kotar) jer je to ionako najduži segment pa se neće izgubiti dojam "zelene pruge", te relaciju Zagreb - Karlovac, a s druge strane atraktivne dijelove minimalno skratiti ("morski dio" od Plasa i dijelove uz rijeke / kanjon Mrežnice...)
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by NClight pet 11 srp 2008 - 0:58

Let na krilima mašte ili reality check?
Relacija Zagreb-Rijeka je cca 230Km
Mjerilo Z je 1:220, dakle imamo finih 1045m pruge, nekompresirano i impresivno!
Najjeftiniju fleksicu radi Peco u Z mjerilu, 609mm dakle cca 1715 komada, svaka je cca 3,35 GBP dakle cca 5750 GBP ili ugrubo 55.000 Kuna
Omanji auto, a imamo samo tračnice mrgreen

Now you hate me, don't you? Twisted Evil

Ajmo stvar komprimirati, sabiti, izbaciti nebitno itd... uzmimo da je realizacija 33% ili jedna trećina... samo tračnice su malko lakše podnošljivih 18,300 Kn ili u ćelavo 350m špruge a da nismo računali kolosjeke i skretnice u stanicama... itd... itb...etc...

Eh, sad, može li se ipak i dali je ostvarivo?
Moguće je! bez ZG kolodvora (nepotreban) i mase usputnih stajališta. Uz pomno odabrane kolodvore/stajališta, najljepše dijelove pruge i znamenitosti bilo bi lako za odraditi i u Z ali i u većim mjerilima pa čak i H0 a da se zadrži atmosfera i pregled pruge, te da se čak i nenaviklo oko uvjeri da je to ono pravo!

Modelarstvo/maketarstvo je kompromis između želje, realnosti i mogućnosti. Austrijanci su u jednom klubu prikazali dobar dio Semmeringa u N-u, Švicarci popularnu Albula Bahn... moguće je, čak i za trajanja jednog života Hrvatskog smrtnika ili računalnog manijaka! mrgreen

Bilo bi zabavno vidjeti mišljenje ekipe, koje bi karakteristične točke tj. stajališta/kolodvori ili dionice trebale biti uključene?

Po meni, bez Moravica nema Riječke pruge i onoga što je čini posebnom: promjena sustava napajanja i zamjena lokomotiva!
NClight
NClight

Broj postova : 213
Age : 49
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.07.2008

http://www.malezeljeznice.net

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Gost pet 11 srp 2008 - 6:42

NClight je napisao/la:Let na krilima mašte ili reality check?...
mrgreen
NClight je napisao/la:Po meni, bez Moravica nema Riječke pruge i onoga što je čini posebnom: promjena sustava napajanja i zamjena lokomotiva!
Pazi, Moravice imaju trenutno ovakav status. Jednog dana ta točka izmjene će se pomaknuti bliže slovenskoj granici (po nekim glasinama Rijeka ili Šapjane, vjerovatnije Šapjane). U biti bi KM bila samo figurativna kao i lokomotive jer struja za maketu je ... mrgreen . Slično kao što sam ja radio u Trainzu (dionica Zagreb - Karlovac), do odvajanja za Sisak oba sistema a dalje stara KM mada se može voziti po obje strane sa svim lokomotivama mrgreen . A što se cijene tiče ... sponzoooooriii-iiii ... javiii teeee seeee mrgreen .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by gaspa pet 11 srp 2008 - 10:16

A gdje biste smjestili taj kilometar makete?

Jel osnivamo tehnički park?
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3449
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by NClight pet 11 srp 2008 - 11:34

Maketu , točnije njezin dio može svatko smjestiti kod sebe!
Taj princip se zove modularna maketa, svaki član napravi jedan ili više modula/segmenata koji se onda spajaju u jedinstvenu cjelinu na zajedničkom druženju ili se polako uklapaju u stalni postav.
Moduli su vani strašno popularni jer se rezultati rada brzo vide, napredak je očit i obično oni koji slože jedan modul odmah hoće i drugi i treći... poanta je da mnogo ljudi radi sa zajedničkim ciljem i da se dobro zabave uz brz napredak. nešto o čemu bi trebalo razmisliti, zar ne?

Trenutno je u izradi nacrt u H0 mjerilu za nekoliko manjih modula koji bi prikazali dio Riječkog kontejnerskog terminala za potrebe "Štaciona" tj. maketarske sekcije... dali ćemo uspijeti uhvatiti "look and feel" to ćete uskoro moći procjeniti sami Cool

Barney ima dobru ideju, koja se čini nemogućom... ali uz malko kompromisa, puno truda i dobre zezancije nije neostvariva barem ne u nekom skromnijem obliku.
NClight
NClight

Broj postova : 213
Age : 49
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.07.2008

http://www.malezeljeznice.net

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Barney pet 11 srp 2008 - 11:55

NClight je napisao/la:Let na krilima mašte ili reality check?
Reality check je uvijek potreban, ali nekad treba dati i masti na volju. ZG-RI u modelarskom ili virtualnom obliku je nesto o cemu sanjam otkad sam slozio prvu maketu.

Relacija Zagreb-Rijeka je cca 230Km
Mjerilo Z je 1:220, dakle imamo finih 1045m pruge, nekompresirano i impresivno!
Najjeftiniju fleksicu radi Peco u Z mjerilu, 609mm dakle cca 1715 komada, svaka je cca 3,35 GBP dakle cca 5750 GBP ili ugrubo 55.000 Kuna
Omanji auto, a imamo samo tračnice mrgreen

Now you hate me, don't you? Twisted Evil
Ne. Ni najmanje. Stovise. Ja sam u tu racunicu vec dodavao i KM, a onda jos i odredjen postotak za raznorazne kolosijeke i druge izgubljene duzine po raznim stanicama. Smile Uostalom, i za maketarstvo vrijedi formula trazenja sponzora. Lova ce se na kraju uvijek naci, skupiti, ukr... Wink Bitno je da postoji volja, a mislim da smo tu prilicino dobri. Smile

Eh, sad, može li se ipak i dali je ostvarivo? ... moguće je, čak i za trajanja jednog života Hrvatskog smrtnika ili računalnog manijaka! mrgreen
Drago mi je da se slazemo. thanks

Bilo bi zabavno vidjeti mišljenje ekipe, koje bi karakteristične točke tj. stajališta/kolodvori ili dionice trebale biti uključene?
Zato i pokrenuh ovaj thread...

Po meni, bez Moravica nema Riječke pruge i onoga što je čini posebnom: promjena sustava napajanja i zamjena lokomotiva!
Slazem se. Cak bih isao toliko daleko da ustvrdim kako je za pocetak bitna dionica od Moravica do Rijeke. No, ne slazem se da Zagreb Gl. Kolodvor nije bitan. Smatram da takva maketa ne bi bila potpuna U konacnoj varijanti) barem bez zapadnog dijela ZG Gl. Kolodvora, onog kojeg ljudi najcesce i percipiraju kao "kolodvor".

Spust prema Rijeci je takodjer jedan od dijelova bez kojeg se ne moze nikako osim u punoj duzini jer je jedan od udardnih dijelova cijele pruge.

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Gost pet 11 srp 2008 - 15:21

Ja sam svakako ZA. Bezuvjetno. Normalno, mi sami to nismo u mogućnosti realizirati ali zato treba poć u potragu za dragim nam sponzorima.
Barney je napisao/la:... No, ne slazem se da Zagreb Gl. Kolodvor nije bitan. Smatram da takva maketa ne bi bila potpuna U konacnoj varijanti) barem bez zapadnog dijela ZG Gl. Kolodvora, onog kojeg ljudi najcesce i percipiraju kao "kolodvor". ...
Slažem se sa Barneyem. Ako ništa drugo barem zapadni dio Gl. Kolodvora čisto da se vidi gdje počinje/završava riječka pruga.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by NClight ned 13 srp 2008 - 11:06

No, dobro de... nek' bude i Gl.K. :|
Kao što rekoh, u pripremi je (ali u H0) skica za kontejnerski terminal u RI, pa bi se tim tragom moglo razmišljati o slijedećem "pothvatu"

No, da se vratimo na Sleep priču :joker:
Lokse, vagoni i slično u Z mjerilu... problem je nabaviti nešto "domaće" u daleko popularnijim mjerilima (no, N je dosta dobro pokriven preko g. Janija iz Slovenije i Shuce iz BG... a i ja pripremam nešto Twisted Evil )

Dakle, prerada i izrada nekoliko modela loksi u Z mjerilu je ravna pothvatu slanja domaćeg čovjeka trudbenika na G.O. na Jadran grinko ... koja su tu riješenja?
NClight
NClight

Broj postova : 213
Age : 49
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.07.2008

http://www.malezeljeznice.net

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by NClight čet 28 kol 2008 - 0:26

Barney, ovo će te oduševiti, baciti na koljena... pustiti ćeš suzu, garant i početi sastavljati planove za full featured RI-ZG prugu Twisted Evil :
http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=19&t=375
Preporučam i ostalima da škicnu hehe
NClight
NClight

Broj postova : 213
Age : 49
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.07.2008

http://www.malezeljeznice.net

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Barney čet 28 kol 2008 - 11:23

Imas moj odgovor na malim zeljeznicama. Simpaticno, stovise, vrlo simpaticno. Primamljivo. Samo sto je kolicina lokomotiva jos tesko ogranicena. Prosao sam sad uzduz i poprek weba i problem je nabaviti gotovo bilo sto od njih. Toliko su popularni da je sve rasprodano. :(

On the positive side, cijene su prilicno O.K. mrgreen

RI-ZG? Mmmm.... Tempted... yessss.... Wink

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Eugen čet 11 pro 2008 - 12:40

thomcro je napisao/la:Otprilike isti problem i mene muči ali u Trainzu. I to je jedan od razloga zašto još nisam ništa napravio. Ako skratim onda to više nije to a ako napravim u punoj dužini čime zadržati pažnju pri vožnji.

Da li je netko zainteresiran da napravi simulaciju RI-ZG u MS train simulatoru ?

Eugen

Broj postova : 3
Lokacija : Rijeka
Registration date : 20.11.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Gost čet 11 pro 2008 - 12:52

Eugen je napisao/la:
thomcro je napisao/la:Otprilike isti problem i mene muči ali u Trainzu. I to je jedan od razloga zašto još nisam ništa napravio. Ako skratim onda to više nije to a ako napravim u punoj dužini čime zadržati pažnju pri vožnji.

Da li je netko zainteresiran da napravi simulaciju RI-ZG u MS train simulatoru ?
Jesi ti zainteresiran? Bi ti radil?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Pfaff čet 11 pro 2008 - 13:03

Ideja je fenomenalna. Barney je uvijek korak naprijed.
Glede skraćivanja: Ja nisam za. Sve što je rečeno je interesantno, ali ako se radi maketa koja prikazuje prugu, onda neka prikaže prugu, a ne zbirku kompliciranijih tehnoloških situacija na trasi.
Osim toga, veličina makete nije kilometar (jer se ne radi o maketi transsibirske željeznice) već treba vidjeti koliko vrana leti od Rijeke do Zagreba pa onda to s 220 itd... Ne? Radi se, odokativno, o nekih 140 km što je ipak nešto manje od 231...
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11088
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Barney čet 11 pro 2008 - 13:31

Pfaff je napisao/la:Ideja je fenomenalna. Barney je uvijek korak naprijed.
A, sto mogu, kad stalno moram trcat za trbuhom koji pak stalno slijedi gravitaciju. I bas kad pomislim da ga stigoh, on se sjeti ponovno pokrenuti. Wink

Osim toga, veličina makete nije kilometar (jer se ne radi o maketi transsibirske željeznice) već treba vidjeti koliko vrana leti od Rijeke do Zagreba pa onda to s 220 itd... Ne? Radi se, odokativno, o nekih 140 km što je ipak nešto manje od 231...
Pravo zboris, ali NClight je govorio o stvarnoj duzini kolosijeka koja je zbog skretanja, zavijanja, pentranja, spustanja i tko zna cega jos sve ne, puno duza od zracne linije. Stvarna maketa bi imala oko 640 metara što bi se čak i moglo stavit pod nekakav krov. Moglo bi ju se jos smanjiti na pola tako da se na 320 m naprosto napravi zaokret za 180 stupnjeva i krene "natrag". Istom logikom mozemo dijeliti i na manje dijelove i drugacije geometrijske oblike, a da ipak zadrzimo ispravnu duzinu pruge.

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Gost čet 11 pro 2008 - 13:37

Barney je napisao/la:... Moglo bi ju se jos smanjiti na pola tako da se na 320 m naprosto napravi zaokret za 180 stupnjeva i krene "natrag". ...
I onda je jedan mjesec izložimo na onom Bandićevom parkiralištu ispred poglavarstva a drugi na Korzu da i van Kenoby uživa. Obojici darivat železničarski škrlak, loparić, piiištaljkuu mrgreen i dat narodu da uživa rolling on the floor . Ajme šta sam zločest! Inače nisam takav po prirodi rolling on the floor .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Barney čet 11 pro 2008 - 13:45

Ne treba ju izlagat u ZG. Bandic ce poslat svoj nevidljivi spijunski avion da kruzi iznad Korza i tako ce i on moc vidjet o cemu je rijec...

hehe

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Razmišljanja o (ne)mogućem... Empty Re: Razmišljanja o (ne)mogućem...

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.