Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Kalmar"

+4
ikar
ben
gaspa
kiki273
8 posters

Go down

"Kalmar" Empty "Kalmar"

Postaj by Gost čet 24 srp 2008 - 16:04

Ovako je bilo u Švedskoj.
"Kalmar" Kalmarsund_VI_1951-01_b

A nastavilo se kasnije kod "Jadrolinije".
"Kalmar" Kalmar_1951_FFR-01_b

"Kalmar" KALMAR-01_b

Da bi ovako skončao u Italiji.
"Kalmar" Kalmar_1951-02_b

Izvor fotografija: http://www.simplonpc.co.uk/

Gost
Gost


[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by kiki273 pet 25 srp 2008 - 2:27

Pazi bus: Zagrebački transporti lud od smijeha

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by gaspa pet 25 srp 2008 - 8:15

Al' ti je oko ! A na autobusnom forumu se iskilavili i našli samo jednu sliku ZT-a. Nabaci to tamo.
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3472
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by ben pet 25 srp 2008 - 11:07

i kak se uz ovakve trajekte nebi čekalo po preko nekoliko vur na brestovi

ben

Broj postova : 23
Lokacija : zagorje
Registration date : 13.06.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by ikar pet 25 srp 2008 - 11:19

Taj je u svoje vrijeme bio najveći na Brestovi... kul
ikar
ikar
Moderator
Moderator

Broj postova : 1126
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by Tomek pet 25 srp 2008 - 21:38

Ja sam ko klinac uvijek bio oduševljen kad bi na Brestovi došao Kalmar jer ovi drugi su mi svi bili puno ružniji i naravno mali. Ovaj je bio lijepi 'veliki' trajekt za tadašnje doba.. Što se izgleda tiče Kalmar i blizanac Komiža su mi i dan danas jedni od lijepših.Šteta što je tako završio Crying or Very sad

Tomek
Moderator
Moderator

Broj postova : 447
Lokacija : Zagreb
Registration date : 07.04.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by 2062 036 pet 25 srp 2008 - 21:56

Ali zato Komiža još uvijek plovi i tko zna koliko će još.

2062 036

Broj postova : 254
Lokacija : Split
Registration date : 29.05.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by kriticar pet 25 srp 2008 - 22:44

Tomek je napisao/la:Ja sam ko klinac uvijek bio oduševljen kad bi na Brestovi došao Kalmar jer ovi drugi su mi svi bili puno ružniji i naravno mali. Ovaj je bio lijepi 'veliki' trajekt za tadašnje doba.. Što se izgleda tiče Kalmar i blizanac Komiža su mi i dan danas jedni od lijepših.Šteta što je tako završio Crying or Very sad
postojao je i treći brod nabavljen zajedno, GRADAC

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5953
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by Gost sub 26 srp 2008 - 0:00

I mene vežu lijepe uspomene za "Kalmara". Tamo negdje '76.-'77. je frend plovio na njemu kao konobar i dosta često sam znao sa njime otić iz Rijeke do porozine i natrag. Nažalost, sudbina je htjela da strada u vihoru rata '93. a i "Kalmara" više nema. Ali je ostala uspomena na oboje!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by 2062 036 sub 26 srp 2008 - 11:00

kriticar je napisao/la:
Tomek je napisao/la:Ja sam ko klinac uvijek bio oduševljen kad bi na Brestovi došao Kalmar jer ovi drugi su mi svi bili puno ružniji i naravno mali. Ovaj je bio lijepi 'veliki' trajekt za tadašnje doba.. Što se izgleda tiče Kalmar i blizanac Komiža su mi i dan danas jedni od lijepših.Šteta što je tako završio Crying or Very sad
postojao je i treći brod nabavljen zajedno, GRADAC
Samo šta nisu bili blizanci,bili su slični,ali dužine su bile različite i gazovi.

2062 036

Broj postova : 254
Lokacija : Split
Registration date : 29.05.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by 2062 036 sub 2 kol 2008 - 23:56

thomcro je napisao/la:
Da bi ovako skončao u Italiji.
http://www.simplonpc.co.uk/Jadrolinija/Kalmar_1951-02_b.jpg

Izvor fotografija: http://www.simplonpc.co.uk/
Pa nije baš tako skončao,skončao je ovako:
"Kalmar" Kalmar_1951_6
www.faktaomfartyg.se

2062 036

Broj postova : 254
Lokacija : Split
Registration date : 29.05.2008

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Još Malo

Postaj by Edo Tijan čet 24 ruj 2009 - 0:09

Trajekt Kalmar
Koliko ste vidjeli, radarska antena je bila samo jedna na sredini broda. Ekran radara je bio pokretan na šini na stropu kormilarnice i selio se je iz jedne kormilarnice u drugu. Ištekao se na jednoj strani i uštekao na drugoj strani (drugom mostu), ovisno o smjeru plovidbe.
Manovra
Na svakome mostu, postojala su dva telegrafa. Jedan je bio klasični za manovru naprijed - nazad, a drugi telegraf je služio za kombinaciju dva vijka, po jedan sa svake strane trajekta. Obično se manovralo sa dva vijka, ali se je moglo i sa jednim. Naredbe za manovru su se prenosile u strojarnicu, gdje je dežurni strojar izvršavao manovre dobijene sa mosta. Na svakom od mostova, postojala je karika na sajli. Potezanjem te karike manovra se je prebacivala po potrebi, uvijek na stranu koja je plovila naprijed. Istu manovru je imao Gradac, dok je Komiža imala vijke promjenjivog smjera i tamo je glavni motor vrtio u istom smjeru. Pomoću servo uređaja, položaji manevarskih poluga sa jednog mosta su se prenosili na drugi most. Manevarskih poluga je bilo tri. Pojedna za svaki vijak i jedna za okretaje glavnog stroja. Ovo je davalo mogućnost da prilikom pristajanja, zadnji vijak daje potisak da trajekt bolje sluša kormilo, a prednji vijak - na strani pristajanja, je zaustavljao trajekt.
Kalmar, Gradac i Komiža su naizgled bili isti, ali uvidom u podatke brodova su se uočavale razlike.

Podatci o trajektima:

KALMAR: Građen 1951 kao Kalmarsund VI, 399 BRT, 150 NRT, kapacitet 30 vozila i 340 putnika.
Glavni stroj Nohab-Polar 772 kW.
Doplovio u flotu Jadrolinije 1972, otplovio 1998. 1999 raspremljen u Reggio Calabriji (Italija), 2004 započelo rezanje.

GRADAC: Građen 1955 kao Kalmarsund VII, 407 BRT, 147 GRT, kapacitet 30 vozila i 350 putnika.
Glavni stroj Nohab-Polar 897 kW
Doplovio u flotu Jadrolinije 1972, otplovio 1994, izrezan u Chioggi (Italia) 1995.

KOMIŽA: Građen 1963 kao Kalmarsund VIII, 376 BRT, 121 NRT, kapacitet 30 vozila i 350 putnika.
GLavni stroj Nohab-Polar897 kW.
Doplovio u flotu jadrolinije 1972 kao Vis, 1975 promijenjeno ime u Komiža, 1997 prodan za rezanje.
1999 brod otkupio švedski poduzetnik, 2000 i 2001 brod preuređen u izvorni izgled i obnovljen za povratak u Švedsku.
2002 doplovio u Fajerstaden, gdje je po zimi kao brod-muzej a ljeti plovi na izletničkim linijama

Svi ovi trajekti su plovili između luke Kalmar i otoka Olanda gdje je oko 1972 sagrađen most i trajekti više nisu bili potrebni.
Pregled trajekata iz kalmara:
Brestova - Kalmarsund IV (Najmanji od svih, nadimak: Cicibela),
Novalja - Kalmarsund V,
Kalmar - Kalmarsund VI,
Gradac - Kalmarsund VII,
Komiža - Kalmarsund VIII,
Vira - Kalmarsund IX

Edo Tijan

Broj postova : 113
Lokacija : Rijeka
Registration date : 25.08.2009

[Vrh] Go down

"Kalmar" Empty Re: "Kalmar"

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.