Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Međunarodni vlakovi

2 posters

Go down

Međunarodni vlakovi Empty Međunarodni vlakovi

Postaj by ICE-3M pon 17 svi 2021 - 12:11

Nisam pronašao odgovarajuču temu, pa za ovo otvatram novu. Valjda nije problem. Dakle, pojavila se studija TEE 2.0, odnosno povratak TEE-a. TEE je kako je svima poznato Trans Europe Express koji je postojao od 50-tih do negdje 80-tih, kad je nesto uvođenjem EC vlakova 1987, iako je več postupno nestajao i puno prije. Sad bi trebao kroz neko vrijeme ponovno krenut i to kao dnevni i nočni vlakovi. Dnevni bi bili superbrzi vlakovi, a uvodili bi se u dvije faze. Prvo bi se uveli vlakovi koji več sad mogu prometovat, a kasnije bi se postupno uvodile linije koje ovise o završetku infrastrukturnih projekata na njihovoj trasi, kao npr. tunel između Danske i Njemačke, tunel ispod Brennera, Stuttgart 21 itd.

Evo, ovdje ima malo više o tome, kao i konkretne linije

https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Anlage/K/eu-ratspraesidentschaft-innovative-schiene-nachtverkehr-21-09-2020.pdf?__blob=publicationFile

Dnevne linije Hrvatsku zaobilaze, ali zato ima jedna nočna koja bi povezivala Paris s Zagrebom i Budimpeštom. Ima čak i vozni red koji je napravljen po sadašnjoj infrastrukturi, a ima i nekih nelogičnosti, pa tako su stavili vezu za Beograd iz Zagreba umjesto iz Budompešte, al do stvarnog uvođenja tog vlaka bi se dost toga moglo promjenit, kao i vrijeme putovanja. Nije mi jasno ni zakaj u München-u taj vlak ide u pol 3 u noči na glavni kolodvor, kad dnevni vlakovi nejdu, nego stoje na Pasingu i istočnom kolodvoru.
ICE-3M
ICE-3M

Broj postova : 806
Registration date : 18.10.2011

borna likes this post

[Vrh] Go down

Međunarodni vlakovi Empty Re: Međunarodni vlakovi

Postaj by ICE-3M čet 20 svi 2021 - 11:56

U prošlom postu sam pisao o mogučoj budučnosti, a sad imam jedno pitanje iz prošlosti. Baš čitam jedan časopis pod naslovom Balkanzüge u kojem se radi o vlakovima koji su povezivali Njemačku s Grčkom, Turskom i bivšom Jugoslavijom. E sad pitanje. Jel se s tim vlakovima moglo vozit na unutrašniim linijama, npr. Od Zagreba do Vinkovaca?
ICE-3M
ICE-3M

[Vrh] Go down

Postaj by borna čet 20 svi 2021 - 13:39

Koliko me sjećanje služi mogli su se i domaći povesti tim vlakovima ali rijetko kada jer su bili uglavnom bili
prepuni putnicima i njihovom prtljagom? Ja sam sredinom 70-ih nekoliko puta išao do Nove Gradiške takvim
vlakovima pa sam znao put provesti u hodniku blizu vrata jer drugdje nije bilo mjesta.
Izvan glavne sezone putovanja radi praznika te preko tjedna je bilo mjesta.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 6364
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Postaj by ICE-3M pet 21 svi 2021 - 12:49

Pitao sam to jel se po Njemačkoj nije moglo vozit s tim vlakovima, a niti za Austriju. Jesenice su bile prvo odredište tih vlakova. U povratku se, kolko sam shvatil, moglo putovat po Njemačkoj s tim vlakovima, al je u voznom redu stajala napomena da je točnost upitna i navodno su ti vlakovi znali kasnit po nekoliko sati. Vjerojatno slično kao i kad je dvjetisučitih uveden Olympus (Atena - Ljubljana) koji je isto kasnio stalno.
ICE-3M
ICE-3M

[Vrh] Go down

Postaj by ICE-3M pet 10 ruj 2021 - 13:24

Prije godinu dana sam bil u Regensburgu i na kolodvoru sam vidil zanimljiv časopis naslovas "Balkanzüge" i odmah sam ga kupil. Radi se o vlakovima koji su povezivali Njemačku s zemljama jugoistočne Europe i to je trajalo od 50-tih do 90-tih, a ostatak ostataka je nočni vlak Lisinski koji povezuje Zagreb i Rijeku s Münchenom koji je nasljednik nekadašnjeg vlaka Mostar Dalmacija koji je povezivao Stuttgart s Pločem i Splitom. Tu je još i dnevni vlak Mimara, al je on uveden otprilike u vrijeme kad su ostali ukidani. Da nije sve tako crno, pojavio se Regiojet s najavom da od prosinca 2022 kreče nočni vlak Berlin - Prag - Beč - Ljubljana/Zagreb.

Priča o ovim vlakovima je krenula 25.06.1883 kad je prvi Orient exress krenuo s kolodvora Paris ost, a priča se razbuktala 50-tih godina u vremenu njemačkog gospodarskog čuda i doseljavanja radne snage u Njemačku. Pričas o doseljavanju je počela 20.12.1955 kad je dozovljen dolazak određeni broj radnika iz Italije, a slijedili su Grčka, Španjolska te 1960 Turska. Bivša Jugoslvija se tom društvu pridružila 1968. Od 1954 do 2006 je 36 mil ljudi došlo u Njemačku od kojih se 27 mil vratilo. Njemačka vlada je 50-tih zamislila da ljudi dođu na par godina bez obitelji i kad dovoljno zarade se vrnu, al su se počele doseljavat i obitelji, pa je danas Njemačka jedna kula babilonska. O vlakovima kasnije, moram sad na posel.
ICE-3M
ICE-3M

borna likes this post

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]