Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neprometni Osijek

4 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Neprometni Osijek Empty Neprometni Osijek

Postaj by gaspa 08.12.08 8:14

Što je pak sad to – neprometni? Pa, obzirom da sam o autobusima, brodovima, tramvajima i vlakovima u Osijeku pisao u drugim, zasebnim temama, za potpuni prikaz (kako bi se Narcis i drugi zaista što bolje snašli) htio bih se osvrnuti i na dio koji nema veze s prometom i koji nisam htio miješati sa strogo prometnim temama.

Osijek sam prvi put posjetio i upoznao relativno kasno, u svojim dobrano zrelim godinama, kao zadnji od većih hrvatskih gradova. I odmah me je očarao – svojim ljudima, svojim govorom, svojom dušom. Posebno me oduševila arhitektura i stoga ga smatram jednim od najljepših hrvatskih gradova. Nisu to velebne palače kao u Zagrebu (ali isto tako ni u Zagrebu nisu tako velebne kao u Beču), ali su u toj svojoj maloj veličini prelijepe. Zapanjuje i tolika koncentracija vrijednih arhitektonski djela na relativno malom prostoru – kao da se svaki kućevlasnik i arhitekt trudio da se njegova zgrada skladno uklopi u okolinu i svojim izgledom i specifičnim detaljima doprinese sveukupnom ugođaju, skladu i ljepoti cjeline. No, o tom će vam više reći slike.

Položaj Osijeka već ste vidjeli na kartama u temama o tramvaju i željeznici, pa stoga ovdje samo još jedan opći pregled.

Neprometni Osijek Osijek

Najstariji dio grada je Tvrđa
Neprometni Osijek Tvra Neprometni Osijek 11276-095

Tvrđa je bila opasana masivnim zidovima i bastionima od kojih je sačuvan samo sjeveroistočni dio i Vodena vrata
Neprometni Osijek 120242-053

Središnje mjesto je trg Sv. Trojstva sa zavjetnim stupom koji se obnavlja već duže vrijeme pa stoga nije ni uslikan. Ali, zato imamo zgradu glavne straže iza koje proviruje župna crkva sv. Mihaela.
Neprometni Osijek 140242-059

Nekad sjemenište, danas glazbena škola
Neprometni Osijek 13276-096

U Tvrđi ima još i ovakvih zakutaka i prolaza, poput svodova kod crkve Uzvišenja sv. Križa (čiji se zvonik vidi iza Vodenih vrata) i franjevačkog samostana
Neprometni Osijek 150242-058

A vlada i jedan sveopći mir i idila
Neprometni Osijek 160242-057

U novije vrijeme razvijali su se Gornj grad (zapadno od Tvrđe), Donji grad (istočno od Tvrđe) i Novi grad (južno od Tvrđe). Središte Gornjeg grada je trg Ante Starčevića
Neprometni Osijek 170242-043

Tu je i crkva sv. Petra i Pavla koju pogrešno nazivaju osječkom katedralom jer katedrala (ili stolna crkva) ne označava veliku crkvu nego glavnu crkvu u sjedištu biskupije (biskupskom stolu), a to je Đakovo.
Neprometni Osijek 180242-037

Neprometni Osijek 190254-057 Neprometni Osijek 20276-144
Pogledajte vi ovu nprozračnost zvonika. Pogledajte ljestve kojima se uspinje zvonikom.

Zgrada županijske skupštine
Neprometni Osijek 210254-055

Raznorazne palače
Neprometni Osijek 220254-071

Neprometni Osijek 230254-068

Neprometni Osijek 250254-066

Neprometni Osijek 260254-065

Neprometni Osijek 240254-067

Neprometni Osijek 270254-061

Neprometni Osijek 300254-063

Neprometni Osijek 280254-062

Neprometni Osijek 290254-036

Neprometni Osijek 310254-045 Neprometni Osijek 320254-046

Neprometni Osijek 340254-042

Neprometni Osijek 330254-064

I koliko god da ih slikamo, uvijek ih je premalo, uvijek još poneka fali (HNK, pošta,...).

Iako se meni osobno ne dopada, arhitekti kino Uraniu smatraju vrhunskim djelom secesije
Neprometni Osijek 360254-069

A malo izvan gradskog središta dočekuje nas smirenost uličica i obiteljskih kuća
Neprometni Osijek 350254-037

Nove zgrade nisu rugobe već prate stil grada
Neprometni Osijek 37276-062

Kombinacija novog i starog (teološki fakultet i Evanđeoska crkva)
Neprometni Osijek 380242-077

Suživot i na groblju – katolička i pravoslavna kapelica na donjogradskom groblju
Neprometni Osijek 390242-072

Dravska obala najljepše je uređena obala u Hrvatskoj a možda i šire. Gotovo cijela je pretvorena u šetnicu na obje strane obale
Neprometni Osijek 410242-125

A spaja ih graciozni pješački most
Neprometni Osijek 400242-117

Eto toliko od mene o Osijeku. Turistička zajednica osmislila je dovoljnu količinu kvalitetnog promidžbenog materijala raspoloživog u hotelima i na info točkama tako da za posjetitelje zaista nema zime.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Neprometni Osijek Empty Re: Neprometni Osijek

Postaj by Pfaff 08.12.08 9:06

Prekrasno. Hvala!
Mali dodatak od mene: Prije WWIII je Osijek u ex Jugi bio poznat kao grad s "najviše skulptura po glavi stanovnika". Znaš li možda koliko je toga ostalo???
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Neprometni Osijek Empty Re: Neprometni Osijek

Postaj by gaspa 08.12.08 11:51

Pa nisam ih baš vidio previše, ali stavit ću dvije

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Neprometni Osijek Empty Re: Neprometni Osijek

Postaj by seabral 08.12.08 21:38

gaspa je napisao/la:Osijek sam prvi put posjetio i upoznao relativno kasno, u svojim dobrano zrelim godinama, kao zadnji od većih hrvatskih gradova. I odmah me je očarao – svojim ljudima, svojim govorom, svojom dušom. Posebno me oduševila arhitektura i stoga ga smatram jednim od najljepših hrvatskih gradova. Nisu to velebne palače kao u Zagrebu (ali isto tako ni u Zagrebu nisu tako velebne kao u Beču), ali su u toj svojoj maloj veličini prelijepe. Zapanjuje i tolika koncentracija vrijednih arhitektonski djela na relativno malom prostoru – kao da se svaki kućevlasnik i arhitekt trudio da se njegova zgrada skladno uklopi u okolinu i svojim izgledom i specifičnim detaljima doprinese sveukupnom ugođaju, skladu i ljepoti cjeline.
gaspa, potpisujem svaku riječ koju si ovdje gore napisao. yes

Upravo to se i meni dogodilo s Osijekom: kasno sam ga upoznao, ali sam se trenutno oduševio s njime ... oduševljenje koje ni danas niti malo ne popušta. To je zaista prekrasan grad, a ti si to svojim sjajnim fotkama svima nama vrhunski dočarao ! super2

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Neprometni Osijek Empty Re: Neprometni Osijek

Postaj by Marko28 08.12.08 22:50

Mali ispravak, osječka katedrala to uistinu i jest, od ove godine! Wink


Inače, svaka čast na odličnom putopisu! Zbilja mi je zanimljivo promatrati kako netko opisuje moj grad, i moram priznati da je u ovom slučaju posao vrhunski odrađen.

Marko28

Broj postova : 5
Lokacija : Osijek/Rijeka
Registration date : 29.09.2008

[Vrh] Go down

Neprometni Osijek Empty Re: Neprometni Osijek

Postaj by gaspa 08.12.08 23:26

Zapravo, da budemo potpuno točni, crkva sv. Petra i Pavla uzdignuta je na dostojanstvo konkatedrale i to prije nepuna 2 mjeseca.


Zadnja promjena: gaspa; 09.12.08 9:43; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Neprometni Osijek Empty Re: Neprometni Osijek

Postaj by Gost 08.12.08 23:46

Nemam ništa ta dodati na sve do sada napisano! Još ćemo mi tebe poslati na kakav sličan zadatak mrgreen .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Neprometni Osijek Empty Re: Neprometni Osijek

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.