Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Velesajamska pruga

+3
EuroTrakker
seabral
gaspa
7 posters

Go down

Velesajamska pruga Empty Velesajamska pruga

Postaj by gaspa ned 15 oľu 2009 - 13:42

Pa, kad ste me već tako nahvalili za Južnu prugu... jednostavno moram gladušima dati još nešto od onog što će u konačnici kao 4 (ili više?) putopisa biti objavljeno na CD-u.

Kao i s Južnom prugom bio sam u dilemi u koji podforum staviti ovu temu. Kako se, na kraju krajeva, ipak radi o pruzi, nek bude ovdje (sugestije o smještaju, uključivo administratorsko-moderatorska premještanja obiju tema su dobrodošli, radi očuvanja suvislosti i tematske usmjerenosti podforuma).

O čemu ono pišem?... Ah, da, o velesajmu. Zagrebački velesajam zasluga je jednog od najvećih (značajem, ne rastom) zagrebačkih gradonačelnika, Većeslava Holjevca, vizionara grada preko Save, čovjeka koji je osujetio političke igre i spriječio seljenje našeg najvećeg sajma u tadašnju prijestolnicu. Šezdesetih godina prošlog stoljeća (a devetstošezdesetih godina prošlog tisućljeća) zagrebački je velesajam bio treći po veličini u Europi - iza Milana i Leipziga (ili obratno?). To je,naravno, podrazumijevalo i da ima pristup željeznicom, što zbog dopreme izložaka, što zbog postavljanja izložaka (lokomotive, vagoni) domaće i strane industrije.

A onda je krajem stoljeća počelo zamiranje. I velesajma, i pruge s njim. Prateći trasu, jedva nalazeći pokoji ostatak, jasno nam je da pruge do velesajma više nikad neće biti. Pa, prođimo onda bivšom prugom zajedno.

Velesajamska pruga J7ZGVelesajam

Tko je pažljivo pratio Južne pruge sjetit će se da velesajamska pruga počinje u Klari.
Velesajamska pruga 10J7278-183

Ovaj desni kolosjek zapravo je pomoćne namjene (glavni je srednji, kao pruga Zagreb-Sisak) i na kraju Klare priključuje se glavnoj pruzi. Po dobrom starom željezničkom običaju na takvim mjestima naprave još 10 m pruge okončavši je bikom. (a vidi metle ispod)
Velesajamska pruga 11J7278-184

E, ali ovaj bik je novijeg datuma. Pruga nekad ovdje nije bila prekinuta nego se nastavljala - dokle - pogađate! - do velesajma. Kao uspomena i podsjetnik na te dane ostao je koridor. Pitanje je - do kada?
Velesajamska pruga 70cJ56278-187

Sisačka pruga je kroz grad izvedena na nasipu. Prelazi Savski most, nadvožnjakom nadsvođuje nekadašnju Južnu obalu, danas ul. Radoslava Cimermana, nastavlja nasipom i nadvožnjakom prelazi nekadašnju Aleju Borisa Kidriča, današnju Aveniju Dubrovnik. Nasip se dalje postepeno snižava prevodeći prugu u turopoljsku ravnicu. Iz te, u Klari još malo uzdignute, ravnice počinje i velesajamska pruga, usporedna sa sisačkom, ali lagano se spuštajući.
Velesajamska pruga 12J7278-189

Svakim metrom visinska razlika sisačke i velesajamske pruge se povećava - centimetar po centimetar. Tragovi pruge koji su kod Klare još bili kakvi-takvi pomalo postaju nikakvi. Nailazimo na pješačko-biciklistički prolaz kroz nasip sisačke pruge. Iako na njemu naizgled ima mjesta i za treći (velesajamski) kolosjek, on tamo nikad nije prolazio. Prolaz je novijeg datuma, bočnih stranica naknadno dosipanih što je prekinulo nekadašnju niže položenu trasu velesajamske pruge.
Velesajamska pruga 13J7278-191

Nastavak trase neposredno nakon opisanog prolaza - i dalje se spušta
Velesajamska pruga 15J7278-348

Krajolik neukom ništa ne govori da je tu ikad bila neka pruga, a pažljiviji istraživač u raspucanom drvetu prepoznat će željeznički prag.
Velesajamska pruga 14J7278-349

kadli odjednom - gle - u draču i grmlju pojaviše se tračnice
Velesajamska pruga 16J7278-347

Simbioza pruge i trave pored športske dvorane Trnsko
Velesajamska pruga 20J7278-346

Trava se po pruzi i oko nje ne može kositi automatskim kosilicama, pa je stoga trasa i ostala tako zarasla. A u zarasloj trasi se tračnice ne vide, pa ih je možda i to sačuvalo od uklanjanja. Trasa (opet dalje bez tračnica) skreće blago desno (samo pogledom pratite osušenu travuljinu) prema neboderu
Velesajamska pruga 21J7278-345

Odakle smo došli? Zamislite prugu po sredini slike.
Velesajamska pruga 22J7278-342

A kamo idemo dalje? Opet zamislite prugu po sredini slike
Velesajamska pruga 23J7278-343

Već dobrano u civilizaciji, približili smo se nekadašnjem ŽCP-u. Kao uspomena ostao je signal (doduše, samo konstrukcija, bez opreme, ali i to je čudo!)
Velesajamska pruga 24J7278-341

Na ulici od pruge, naravno, ni traga. Uklonili su je valjda tijekom rekonstrukcije jednokolničke Aleje Borisa Kidriča u dvokolničku - kako to pamćenje blijedi - iako sam se u sedamdesetim često vozio polukružnom autobusnom linijom 43 s Trga Mažuranića preko Novog zagreba na Glavni kolodvor, ne mogu se sjetiti kako je ulica točno izgledala. U svakom slučaju, tramvajska pruga se nikad nije sijekla sa željezničkom - do tada su tračnice već bile izvađene. Pokazalo se da je pruga preko ceste išla i nakon rekonstrukcije, pa i križala se s tramvajskom prugom (ispravak inicirao seabral)
Velesajamska pruga 25J7278-340

Prešavši Aveniju Dubrovnik, s druge strane nailazimo opet na ostatke
Velesajamska pruga 26J7278-097

I tu je preko pruge prelazila neka cestica, u doba uske Aleje Borisa Kidriča značajnija i udaljenija od glavne prometnice nego danas kad je koridor Avenije Dubrovnik ogroman
Velesajamska pruga 27J7278-096

To je zapravo bio pravi ŽCP od kojeg su s obje strane još ostali stupovi vertikalne prometne signalizacije
Velesajamska pruga 28J7278-099

I ovdje su ostavili (devastirani) željeznički signal - iako je pruga bila sporedna, signali su bili modernizirani - ništa likovno
Velesajamska pruga 29J7278-098

Velesajamska pruga 30J7278-100

Pruga je dalje nastavljala livadom
Velesajamska pruga 31J7278-095

Danas je to malo očišćeno i uređeno a ostaci bujne vegetacije spominju na kraj osamdesetih kad je tu bila prava mala džungla uz čiji su rub bile derutne nastambe ubogih. Bila je tu skrivena i camp-prikolica u kojoj su živjele dvije sestre prodavajući ljubav za novac (lokacija znana i kao Kod 4 sise), ali sad sam već opet zastranio (i da se nitko nije usudio ni pomisliti da sam ja bio klijent u prikolici)
Velesajamska pruga 32J7278-094

Prugu na njenom daljem putu presijeca (danas asfaltirani) puteljak
Velesajamska pruga 33J7278-093

Tračnica malo nema, malo ima
Velesajamska pruga 34J7278-090

Osvrnimo se jer kraj je blizu (pruga je išla desno, uz rub gustiša)
Velesajamska pruga 35J7278-089

I eto nas pred ciljem
Velesajamska pruga 36J7278-092

Izašavši iz divljine (šume i livade) pruga presijeca ulicu Radoslava Cimermana
Velesajamska pruga 37J7278-101

i ulazi u velesajam na ulazu Zapad III
Velesajamska pruga 38J7278-104

Kroz velesajam pruga nastavlja ravno, među paviljonima. Ovdje se počelo nešto prekapati i možda uklanjaju zadnje tragove pruge. Bude li prilike jednom ući unutra i poslikati kraj (pruga se granala u dva kolosjeka) - ostavljam si kao obvezu. A vi, ako su vas noge zaboljele od obilaska, sjednite na bus 234 koji prolazi ovuda i odvezite se do Glavnog kolodvora.


Zadnja promjena: gaspa; ned 15 oľu 2009 - 15:41; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Netočan navod)

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3483
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by seabral ned 15 oľu 2009 - 14:02

Bravo još jednom gaspa !!! Vrlo zanimljivo i poučno. super2
Ja sam sličan poduhvat napravio u ljeti 2007. godine, samo sam hodao u obrnutom smjeru nego ti sada. Rezultat te šetnje sam predstavio na zeljeznice.net:

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=5389


gaspa je napisao/la:Na ulici od pruge, naravno, ni traga. Uklonili su je valjda tijekom rekonstrukcije jednokolničke Aleje Borisa Kidriča u dvokolničku - kako to pamćenje blijedi - iako sam se u sedamdesetim često vozio polukružnom autobusnom linijom 43 s Trga Mažuranića preko Novog zagreba na Glavni kolodvor, ne mogu se sjetiti kako je ulica točno izgledala. U svakom slučaju, tramvajska pruga se nikad nije sijekla sa željezničkom - do tada su tračnice već bile izvađene.
https://2img.net/h/i227.photobucket.com/albums/dd106/donald050-foto/Vlakovi/Pruge%20ZG%20jug/25J7278-340.jpg
Ovdje te moram malo ispraviti: tramvajska i željeznička pruga su se sijekle i bilo je uređeno sjecište tih pruga. Sjećam se kako sam se krajem 80-tih godina svakodnevno vozio na posao u Novi Zagreb tadašnjom 16-ticom (sjećaš se još tog malog tramvaja ? Wink ) i tramvaj je redovito usporavao pred križanjem sa željezničkom prugom. Ah, dobra stara vremena .... maestro

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by Gost ned 15 oľu 2009 - 14:26

seabral je napisao/la:... Ja sam sličan poduhvat napravio u ljeti 2007. godine, samo sam hodao u obrnutom smjeru nego ti sada. Rezultat te šetnje sam predstavio na zeljeznice.net:

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=5389 ...
Kvragu i mislio sam da je to tvoj putopis!!! Sorry, gaspa, vrlo je indentičan!
gaspa je napisao/la:... (i da se nitko nije usudio ni pomisliti da sam ja bio klijent u prikolici) ...
rolling on the floor lud od smijeha rolling on the floor .. ma da, di bi mi to pomislili laugh 2 !

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by gaspa ned 15 oľu 2009 - 15:37

seabral je napisao/la:Ja sam sličan poduhvat napravio u ljeti 2007. godine, samo sam hodao u obrnutom smjeru nego ti sada.
Eh, ja sam hodao u oba smjera - to je tako kad si vezan za auto smiling devil

seabral je napisao/la:Rezultat te šetnje sam predstavio na zeljeznice.net:
Čitao ja to, čitao, još davno, pa me i ponukalo da pogledam detaljno o čemu se radi.

seabral je napisao/la:Ovdje te moram malo ispraviti: tramvajska i željeznička pruga su se sijekle i bilo je uređeno sjecište tih pruga. Sjećam se kako sam se krajem 80-tih godina svakodnevno vozio na posao u Novi Zagreb tadašnjom 16-ticom (sjećaš se još tog malog tramvaja ? Wink ) i tramvaj je redovito usporavao pred križanjem sa željezničkom prugom. Ah, dobra stara vremena .... maestro
Ne bi mi bilo krivo da nisam čitao putopis na željeznicama i opasku o križanju tramvaja i vlaka. Ma i meni se nekako muvalo po glavi da je nekakav kontakt bio, ali me poljuljalo križanje s vlakom na Vukovarskoj. Ali sad mi se lagano doziva u sjećanje...
A 16-ica? Da je nisi spomenuo, zaklinjao bih se da tako čega tamo nikad nije bilo. Eh, kad čovjek postane krečana. Sad trebam čekati duboku starost da zaboravim bližu a evociram dalju prošlost, pa ćemo to onda opet komentirati na nekom forumu za 20-30 godina.

A onog thomcroa neću ni citirat. Pričica je, uostalom, i stavljena prvenstveno zbog njega (a onda i njemu sličnih), da može stavljati opaske s kreveljećim se smajlićima yes lud od smijeha rolling on the floor

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3483
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by EuroTrakker ned 15 oľu 2009 - 22:20

1994,1995,1996,1997 sam išao u srednju i tada se još uvijek tramvajska i željeznička pruga križale. Kako je Sebral rekao tramvaj je redovno usporavao na tom križanju. Bilo mi je gušt gledati to križanje. Svojedobno sam naišao jednom (tj. bio u tramvaju) kad je manevarka gurala vagone na velesajam i signalizacija je uredno radila i svi su čekali. Usput znam da je u tom vremenu 1994-1997 preko tog kolosijeka doguran i pendolino kojeg sam s čudom gledao i divio mu se
EuroTrakker
EuroTrakker

Broj postova : 245
Age : 44
Lokacija : Petrinja
Registration date : 24.03.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by Narcis pon 16 oľu 2009 - 17:10

A koje godine je onda ukinuta ta pruga?
Ne mogu vjerovati, da su neki štitni signali ostali. Shocked Shocked

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Velesajamska pruga Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Velesajamska pruga 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by gaspa pon 16 oľu 2009 - 19:17

thomcro je napisao/la:Kvragu i mislio sam da je to seabralov putopis!!! Sorry, gaspa, vrlo je indentičan!
E pa ne mogu čak ni ja izmisliti novu prugu, novu trasu i novi krajolik. Nažalost, pruga, ceste i građevine su ostale iste kao i za seabralove šetnje

thomcro je napisao/la:
gaspa je napisao/la:... (i da se nitko nije usudio ni pomisliti da sam ja bio klijent u prikolici) ...
rolling on the floor lud od smijeha rolling on the floor .. ma da, di bi mi to pomislili laugh 2 !
A kad je skužio da autor nije seabral nego ja - smiling devil udri komentare laugh 2

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3483
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by Miha pon 16 oľu 2009 - 22:31

Odlično, ovo nikada ne bih znao.... Hvala Gaspa !!
Miha
Miha

Broj postova : 576
Age : 33
Lokacija : grad Đakovo (Croatia)
Registration date : 13.12.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by Jean uto 17 oľu 2009 - 0:43

gaspa je napisao/la:A onog thomcroa neću ni citirat. Pričica je, uostalom, i stavljena prvenstveno zbog njega (a onda i njemu sličnih), da može stavljati opaske s kreveljećim se smajlićima yes lud od smijeha rolling on the floor

Ok, onda ću i ja priložiti dva kreveljčića na istu temu: lud od smijeha rolling on the floor

Putopis je odličan! Iscrpno prikazuje, opisuje i dokumentira jedan od brojnih zamrlih industrijskih kolosijeka u metropoli. Hvala, Gaspa!

Hoćemo još! Hoćemo još!!!

______________________________________
Velesajamska pruga D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by Toma uto 17 oľu 2009 - 9:47

Koliko pamtim (a to je za mene ipak pretpovijest, hehehe), zadnji vlak izlozen na velesajmu je bio ETR460, a on je proizveden 1993. Dakle, te godine, ili 1994. je bio na Velesajmu. Dakle, tada je pruga jos koristena.

pozdrav
toma

Toma

Broj postova : 53
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.08.2008

http://www.zeljeznice.net/forum

[Vrh] Go down

Velesajamska pruga Empty Re: Velesajamska pruga

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.