Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

3 posters

Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Pfaff pon 12 lis 2009 - 18:15

Pred nekih dvije godine posjetio sam po prvi put kolodvor u Roču i detaljno ga dokumentirao. Među ostalim objektima uočio sam jednu slobodnostojeću katnicu koju sam proglasio za neko skladište (u čemu mi je pomogao odgovarajući natpis na vratima). Ono što me dodatno navelo na tu tvrdnju bili su neki neobični koloturi na pročelju za koje su mi tvrdili da su imali neke veze s dizanjem tereta iako njihov položaj to baš ne potvrđuje.

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje RijekaBuzet059

Onda sam pred nekih tjedan dana putovao vlakom iz Pule u Lupoglav i slučajno sjedio na pravoj strani Šveda i u stanici Cerovlje ugledao unutar jednog kolosijeka nešto što može biti samo ložačka jama.

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje047

Odlučio sam to pogledati izbliza (a ionako nisam nikad pošteno pofotkao stanicu Cerovlje). Jučer sam se popodne vraćao iz Poreča i gotovo u sam sumrak skrenuo s ipsilona u Cerovlje

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje001

Evo jame. Puna je smeća

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje048

Konstruirana je od klesanog kamena što ukazuje da nije nedavnog porijekla

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje051

Ako je to ložačka jama, onda bi tu negdje trebao biti i vodonapojnik...

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje049

Temelj kolone za napajanje lokomotiva

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje050

Onda sam malo šalabazao po stanici i u povratku našao, skriven u šikari, objekt gotovo identičan onome u Roču

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje085

Provalio sam kroz natrula vrata i ugledao praznu unutrašnjost. Tlocrt je podijeljen poprečnim zidom s vratima

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje086

Krov se dosta dobro drži

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje089

U kutu prednje prostorije kvadratnog tlocrta viri neka cijev

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje088

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje093

Cijev ima koljeno od kojega vodi vodoravna cijev u smjeru nekadašnjeg vodonapojnika!

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje094

Pod u drugoj prostoriji napravljen je od klesanog kamena

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje095

Još malo cjevologije. Oplet ukazuje na to da je u pitanju mogla biti para ili bar topla voda.

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje096

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje097

Dimnjak

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje098

Iz ovdje viđenog zaključujem da je nad prednjom prostorijom morao biti rezervoar za napojnu vodu, a u drugom dijelu je morala biti parna pumpa za punjenje istog. Odakle se dobavljala voda, nisam uspio otkriti

Evo na vanjskoj fasadi onih zagonetnih koloturnika.

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje099

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje101

Bilo bi zanimljivo unići u onu istovjetnu zgradu u Roču i vidjeti čega ima tamo. Koliko se sjećam, vrata su u dobrom stanju što upućuje da bi unutrašnjost mogla biti manje devastirana??

U međuvremenu se u "Glasu Istre" pojavio članak o željeznicama u Istri gdje sam našao i ovaj citat:

Glas Istre je napisao/la:Doba parnih lokomotiva u Cerovlju

U Cerovlju prometnik tek kaže da će vlak za nekoliko minuta, ali da ga ništa ne pitamo. Ali nas zanima gdje se to u Cerovlju punila parna lokomotiva! Naime, veliki nam je ljubitelj vlakova i sakupljač željezničkih relikvija i modela lokomotiva, umirovljeni pulski arhitekt Franc Ancelj kazao da je Cerovlje imalo crpnu stanicu za parne lokomotive gdje su redovito stajali čak i brzi vlakovi. Prometnik nas kratko upućuje na obližnju urušenu zgradu, ali kaže da postrojenja već odavno nema...

Zgrada vodonapojne stanice obasjana suncem na zahodu

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje StanicaCerovlje126

A ja još uvijek nisam saznao čemu služe oni koloturi na pročelju... Crying or Very sad

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11162
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Gost čet 15 lis 2009 - 15:42

Uh, bogamu, kako ja ovo nisam prije vidijo!!! Pa ekspedišn team je već bil tamo i to snimal al' je bil u nedoumici što je ta zgrada mrgreen . Vidi ovdje, ima puuuuno fotografija! Odasvud i iz svih kuteva mrgreen . Ma znaš, ne, kako to već kod nas ide kad se mi fotića ufatimo. Granica su nam samo baterije kul .

Ali da ne ostane samo na linku ... suuupeer clap ... za trud i istraživanje!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Gost čet 15 lis 2009 - 15:46

Pfaff je napisao/la:A ja još uvijek nisam saznao čemu služe oni koloturi na pročelju... Crying or Very sad
Moźda, moźda ... moźda za dizanje teranćine ili nedaj bože paršuta mrgreen . Śalu na stranu, to će bit zadatak onome tko prvi posjeti Lupoglav! Otamo ide netko od radnika u Roč dizat rampu kad ide šved i tamo bi netko mogal znat čemu ti koloturi. A može se netko raspitat i u Cerovlju, tamo je jedan vrlo susretljiv prometnik. Mršav i visok.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Pfaff čet 15 lis 2009 - 16:06

Dobio sam u međuvremenu odgovor od čovjeka na drugom 4rumu. Radi se o koloturima preko kojih je išao lanac koji je na jednoj strani bio spojen na plovak u rezervoaru, a s druge strane je bila oznaka pa je sve skupa služilo kao vodokaz da bi se znalo stanje vode i eventualno uputila pumpa za dopunjavanje.

Sad bi trebalo nekako ući u istovjetnu zgradu na kolodvoru Roč (koja danas služi kao skladište) i vidjeti čega tamo ima...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11162
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Gost čet 15 lis 2009 - 16:18

Pfaff je napisao/la:...
Sad bi trebalo nekako ući u istovjetnu zgradu na kolodvoru Roč (koja danas služi kao skladište) i vidjeti čega tamo ima...
Sjećaš se kad smo išli sa zagrepčanima bazat po tunelima na raškoj pruzi i onda smo se vratili u Roč i tamo je bil ... hm, skretničar? ... onaj barbić šta je spuštal rampu a on je došal iz Lupoglava. Što ti hoću reć? Treba "ubost" kad netko ide u Roč i odma' na licu mjesta pitat ako se može snimit unutrašnjost. A nama barem to nije problem kad imamo sve žive i mrtve RV-ove i znamo bolje i od samih željezničara kad ide koji vlak kul .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Pfaff pet 16 lis 2009 - 7:41

tomo je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:A ja još uvijek nisam saznao čemu služe oni koloturi na pročelju... Crying or Very sad
Moźda, moźda ... moźda za dizanje teranćine ili nedaj bože paršuta mrgreen . Śalu na stranu, to će bit zadatak onome tko prvi posjeti Lupoglav! Otamo ide netko od radnika u Roč dizat rampu kad ide šved i tamo bi netko mogal znat čemu ti koloturi. A može se netko raspitat i u Cerovlju, tamo je jedan vrlo susretljiv prometnik. Mršav i visok.
Niš mi ni jasno? Pa ča ni Roč stalno posjednut? Kad sam prije dvije godine bio tamo, nije mi se činilo da lik dolazi odnekud. Lijepo je sjedio u uredu i vintao rampu i potezao signale. Ča se neč promenilo odonda?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11162
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Gost pet 16 lis 2009 - 8:10

Znam da nis' napamet povedal mrgreen , djelomićno:

Narcis je napisao/la:Nakon što smo malo istražili tunele i tunelice, vracamo se opet prema Lupoglavu i idemo do centra glagoljaštva u Istri, Roca.
https://2img.net/h/i250.photobucket.com/albums/gg251/narcis_photo/Vranja/Picture064.jpg

Subotom i nedjeljom kolodvor nije zaposjednut, ali taman je došao dežurni skretnicar (jer šved dolazi za 20 min), otkljucao prometni ured, nakon što smo se fino predstavili,

tko smo, što smo, otkud smo, zašto..... i ljubazno nam dopustio da malo pofotkamo prometni ured iznutra ...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Narcis pet 16 lis 2009 - 13:30

Upravo tako, kolodvor Roč nije stalno zaposjednut, radnim danom 7-15 sati, kao i Vodnjan, Sveti Petar u Šumi, Cerovlje.

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by nenek sub 17 lis 2009 - 0:19

Ah, Cerovlje. Milijun puta sam bio tamo, pa neke stvari ni ne uočavaš više.
Ne sjećam se da je tamo bilo neko križanje ikad, bilo bi zabavno da sad stanu vlakovi tamo i napajaju se... nečim. Znam samo da se ona njihova rampa uvijek zatvara puno prije dolaska vlaka, pa vozači polude kad vide da im se zatvara rampa- ne gine ti čekanje skoro deset minuta.
nenek
nenek

Broj postova : 216
Age : 41
Lokacija : Zagreb
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje Empty Re: Ostaci vodonapojnika u kolodvoru Cerovlje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.