Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trainz - Tips & Tricks

3 posters
Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost sub 1 oľu 2008 - 8:47

Kako postaviti vožnju po mraku

Ući u Trainz -> Surveyor -> odabrati mapu i kad se otvori kliknuti na treći gumb sa lijeve strane (meni je zdesna pored plavog strojovođe)...
Trainz - Tips & Tricks Screen038hv7

... mora pisati "Edit Session Rules" ...

... i onda iskoči ovakav "prozor" i kliknuti na "Startup Options" ...
Trainz - Tips & Tricks Screen040vo1

... i kad se zaplavi, kliknuti na "Edit" ...
Trainz - Tips & Tricks Screen041yh8

... i onda ti ispadne još jedan "prozor", gdje se postavi "rules", odozgo na dolje:
- kako hoće voziti, "Ask user" ispadne okvir DCC ili Cab view, "DCC" ili "Cab view"
- kakvo se vrijeme želi postaviti (kiša, snijeg, vedro)
- u koliko sati se želi započeti vožnju
- kakvo će biti izlijetanje
Slika

... kliknuti na "Set time to ..." ispadne još jedan okvirić gdje se postavi vrijeme ...
Slika

... ja sam stavio 23.00 ...
Trainz - Tips & Tricks Screen044hr6

... sve "Save"-ati i kliknuti na strojovođu ...
Trainz - Tips & Tricks Screen045sd4


Zadnja promjena: dida; ned 23 vel 2014 - 21:20; ukupno mijenjano 5 put/a. (Reason for editing : Preimenovanje teme)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Kako napraviti "englesku skretnicu"

Postaj by Gost sub 1 oľu 2008 - 8:50

Kako napraviti "englesku skretnicu"

Povuću tračnicu u ravnini kako je prikazano na slici ...
Trainz - Tips & Tricks Screen01kg5

... zatim povući drugu ukoso u odnosu na prvu ...
Trainz - Tips & Tricks Screen02ku7

... zatim sa dugmetom "Insert spline point"koje se nalazi u padajućem meniju "Advanced" ...
Trainz - Tips & Tricks Screen03zy9

... odrediti četiri točke u križištu tračnica.
Trainz - Tips & Tricks Screen04ho1

Sada točke 2 i 4 odvučemo prema sredini i pravilno namjestimo.


Iz svake točke (1a i 1b) izvući dio pruge i spojiti ga sa drugim dijelom (2), sa desne ...
Trainz - Tips & Tricks Screen05as9

... i sa lijeve strane. Dobili smo točke 1a i 1b, 2, 3a i 3b i 4.
Trainz - Tips & Tricks Screen06sr0Trainz - Tips & Tricks Screen07jf1

Bijeli krugovi (točke 2 i 4) bi trebali biti u samom srcu skretnice.
Trainz - Tips & Tricks Screen08ww6

Još je potrebno samo pravilno razmjestiti skretnice da nisu unutar tračnica već da su sa vanjske strane.
To ćemo napraviti tako da kliknemo na srednje dugme u tabu "Track" i klikom na strelice i potom na skretnice premjestimo ih na vanjsku stranu.
Trainz - Tips & Tricks Screen09ec5

P.S.
Na primjedbu našeg cijenjenog Barney-a jedna notica:
barney je napisao/la:...Upozorenje: obje osnovne tračnie koje se sijeku (kao i one dodatne) treba uvijek vući u istom smjeru. Zbog kasnijeg ispravnog rada signala tračnice se vuku u jednom smjeru, a ne lijevo, desno.


Zadnja promjena: thomcro; pon 29 pro 2008 - 22:07; ukupno mijenjano 2 put/a.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Kako ispuniti prostor sa terenom između tračnica

Postaj by Gost sub 1 oľu 2008 - 8:51

Kako ispuniti prostor sa terenom između tračnica

Najprije odabrati teksturu, ja sam odabrao zimsku da se bolje vidi.
Trainz - Tips & Tricks Screen001kl4

Potom preko teksture povući prugu, nije bitio da je jednotračna ili višetračna.
Trainz - Tips & Tricks Screen002la1

Svaka tračnica koja je povlači, kad se stane ima bijeli krug! Da se prilikom podizanja terena ne bi digla i tračnica, potrebno je na krug kliknuti koje je u crveno krugu na slici a nalazi se u padajućem meniju i najgornje je sa lijeve strane (označeno je na slici u crvenom krugu!).
Trainz - Tips & Tricks Screen003gm8

Zatim otvoriti sa strane tab "Topology" gdje je, kako je prikazano na slici, defaultno "0.00" visina terena.
Trainz - Tips & Tricks Screen004yg6

To je potrebno promijeniti u "0.30"...
Trainz - Tips & Tricks Screen005bu1

... i ispuniti tračnice.

Rezultat bi trebao biti ovo.
Trainz - Tips & Tricks Screen006nw5

Na ovaj način se mogu ispuniti djelovi koji su i u stanicama ili preko kojih prelazi kakav seoski put. Ne mora biti zimska tekstura, može biti bilo koja.


Zadnja promjena: thomcro; pon 29 pro 2008 - 22:09; ukupno mijenjano 3 put/a.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Brzo zaustavljanje lokomotive ...

Postaj by Gost uto 24 lip 2008 - 23:34

... u Driver-u radi se tako da se istovremeno pritisnu tipke S+A. Lokomotiva bi se trebala odmah zaustaviti.

Tip by dulevoz (railserbia).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Dodavanje CDP-a u Trainz

Postaj by Gost pet 4 srp 2008 - 1:00

S obzirom da su dosta česti upiti kako nešto dodati u Trainz Railroad Simulator, sada ću to objasniti.

Sam postupak je vrlo jednostavan i ide automatski, bez obzira da li se radi o verziji TRS2004 ili o TRS2006. Dakle, pretpostavimo da je određeni CDP download-an sa neta i nalazi se u nekom folderu na hardu, kliknemo na CDP koji je u TRS2004 zelene boje a u TRS2006 žute, otvori se prozor sa opcijom "Yes" i "No", kliknemo na "Yes" i opet se otvori prozor ali sad i vidimo što je u tom CDP-u. Tu vidimo ime CDP-a, opis, tko je autor i eventualno sliku. Sa donje desne strane opet imamo opciju "Extract" i "Cancel". Klikom na "Extract" sve će se automatski spremiti u Trainz a klikom na "Cancel" sve poništavamo i izlazimo van bez instalacije. I to je to. Ali je potreban i mali oprez s obzirom da postoje dvije vrste CDP-a za TRS2004 i za TRS2006. Zeleni CDP (za TRS2004) može se instalirati i u TRS2006 ali žuti (za TRS2006) ide samo u TRS2006. U TRS2004 neće biti vidljiv. U Railyardu će postojati ali ga se neće vidjeti. Može ga se eliminirati ali to početnicima može biti problem pronaći. Zato bolje oprezno sa dodavanjem.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Trainz Objectz

Postaj by Gost sub 24 sij 2009 - 21:09

Kako otkriti kad se doda lokomotiva ili vagon a to se ne vidi u Railyardu? Sa TRS2004 to je riješeno sa dodatnim programom TrainzObjectz. Program je jako zahvalan za naknadno editiranje dodataka.

Obratiti pažnju na crvene krugove kojima sam označio što treba raditi!

Ovo je početno kad se TO otvori ...
Trainz - Tips & Tricks Pic001gv0

... potom držeći Ctrl sa lijevom tipkom miša odznačiti "Duplicate Kuids" (još uvijek držeći Ctrl!) (ako nema duplih kuida onda je defaultno označeno samo "Scenery" - nastavak je isti) i označiti "Rolling Stock" i "RS Parts" ...
Trainz - Tips & Tricks Pic002mk3

... potom kliknuti lijevom tipkom miša na polje na kojem piše "Name" da se sve razvrsta po abecednom redu i sačekati da TO obavi radnju...
Trainz - Tips & Tricks Pic003me8

... zatim pronaći dio koji se nevidi (u našem slučaju je to ZS 45 narančasta) i kliknuti na polje lijevom tipkom da se zasivi a ostatak reda poplavi ...
Trainz - Tips & Tricks Pic004sg8

... zatim desnom tipkom kliknuti u sivo polje i kad ispadne okvir, u njemu se odabere "Show required rolling stock parts" ...
Trainz - Tips & Tricks Pic005qw0

... i treba dobiti ovo što je u crvenom okviru. Tu bi trebalo pisati ako što nedostaje "NOT FOUND".
Trainz - Tips & Tricks Pic006up0

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Spajanje dvije i više mapa

Postaj by Gost pet 6 vel 2009 - 16:06

Kako spojiti dvije ili više mapa? Mape se mogu spojiti tako da se u padajućem meniju sa lijeve strane odabre "Merge routes". Pojaviti će se mali prozor u kojem će se vidjeti postojeća mapa u kojoj se nalazimo i dodana mapa. Tu dodanu mapu pomičemo sa strelicama na tipkovnici sve dok je ne postavimo na željenu poziciju. Ponekad je potrebno korigirati tračnice da bi se mape dobro spojile. To je OK ako je mapa rađena na "zero groundu". Problem nastaje ako su mape dignute na visinu! iz osobnog iskustva, povezivanje takvih mapa je dosta težak posao i nije preporučljivo dvije susjedne mape spojiti odmah jednu do druge! Moj savjet je ostaviti prazan prostor barem za jednu praznu "kocku/polje". Znači mapu koju želimo dodati postojećoj odmaknuti i prazninu popuniti novom kockom. Kad se to obavi otvoriti "Tracks" i pri dnu otvoriti "Advanced". Odabrati/kliknuti na "Apply vertex height" (treba se pojaviti zeleni obrub) i kliknuti na posljednji najbliži krug tračnica. Krug se mora zažutiti! potom to ponoviti i na mapi koju smo dodali (također se krug mora zažutiti). Sad sve spojimo tračnicom. Trebala bi ostat "visjeti u zraku (nema "tla" pod njom!). sad kliknuti na zadnji button gore desno , "Smooth spline height", i klikati dok se ne popuni tlom pod tračnicom. Ostatak korigirati ako postoje planine cestama ili tračnicama.

Onaj tko se upusti u ovaj pothvat neka se pripremi na dugotrajan rad i neka se oboruža strpljenjem jer ovo nije nimalo jednostavno! Za pomoć koristiti screenove odavde.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty "Izrada" objekata

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 1:15

Od lokomotive koja vozi do lokomotive koja je kako objekt mrgreen

Trainz - Tips & Tricks Scree122


Vrijeme potrebno za ovo "napraviti": oko pol sata petljanja po Configu

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 1:50

Nemogu a da se ne dotaknem ovoga i malo pojasnim neke stvari!

Da me se nebi (možda) krivo shvatilo (po pisanju iz gornjeg posta) ali ovo nije nimalo jednostavno, mada to ovako naoko izgleda, za napraviti. Treba doista znat što se radi i bit vrlo strpljiv dok se ne pojavi rezultat. Kad se dobije lokomotiva ili vagon kao objekat (u biti da to bude statično!) treba dobro dobro zagrijat stolicu. Ja sam 8 puta ušao i izašao iz Trainza dok mi se lokomotiva nije pojavila u Add Objects (kako sam i napisao, pol sata) ali sam u svakome trenutku znao što radim i znao sam da ću je dobiti kao objekat u Trainzu samo je bilo pitanje koliko će biti pokušaja i koliko promašaja. I za kraj ovoga, kao statični objekat može se "napraviti" doslovno sve što "trči" u Trainzu, svaka lokomotiva i svaki vagon! Sa svim dodacima koji idu uz njih (kotači, postolja, pantografi, ostalo nije potrebno [interior, engspec, engsound, horn] i to se briše iz Configa). Ja sam ovdje kao primjer uzeo lokomotivu koja već u meshu ima kotače ali nije neki veliki problem niti "normalna" lokomotiva sa dva postolja. Sve se da napraviti kao objekt.

U toku dana stavit ću screenove i jedne "normalne" lokomotive sa dva postolja i pantografima.


Zadnja promjena: thomcro; ned 7 stu 2010 - 11:57; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 2:12

Zašto čekat jutro kad se sad sve može napravit za par minuta mrgreen

Postolja
Trainz - Tips & Tricks Screen_060-2

Trainz - Tips & Tricks Screen_061-2

Lokomotiva
Trainz - Tips & Tricks Screen_062-3

Sve zajedno
Trainz - Tips & Tricks Screen_063-2

I malčice odvojeno mrgreen
Trainz - Tips & Tricks Screen_065-2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 2:15

I sad dolazimo do još jednog koraka! Kako je ovo iz "vozne" lokomotive prepravljeno u statični objekat tako se ovo sad može napraviti i kao product koji se može vozat na nekom vagonu!!!

Mogućnosti su doista bezbrojne samo treba imati ideja i znanja i to pretvoriti u stvarnost mrgreen !

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 11:10

Dvije HZ ASEA-e sa popratnim djelovima

Trainz - Tips & Tricks Scree123

Trainz - Tips & Tricks Scree124

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 11:30

Treba li što dodat Trainz - Tips & Tricks 96955 ... mrgreen

Trainz - Tips & Tricks Scree125

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 13:23

Ajmo okrenut pilu naopako, ako može iz pokretne lokomotive nastat statična zašto se nebi iz statičnog moglo napravit pokretno mrgreen ?

Trainz - Tips & Tricks Scree126

Trainz - Tips & Tricks Scree127

Trainz - Tips & Tricks Scree128

Trainz - Tips & Tricks Scree129


Slijedom ovoga, ako netko ima statičnu Volgu molio bi da je pošalje na mail pa ću napravit i nju da trči Trainzom kul

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Barney ned 7 stu 2010 - 15:02

A da ti jednom napravis tutorial kako se sve te stvari rade? Pa da to stavimo na web jednog dana, onako ureseno i uljepsano kako se to danas moze napraviti. Ha...? smiling devil

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 15:21

Barney je napisao/la:A da ti jednom napravis tutorial kako se sve te stvari rade? Pa da to stavimo na web jednog dana, onako ureseno i uljepsano kako se to danas moze napraviti. Ha...? smiling devil

Barney
Pa prijatelju dragi ... sve je to fino do u detalje opisano! Ali na svijetu simulatora smiling devil yes !

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 15:45

Nešto za "pravo", u biti je ovo gotov model, treba još samo dotjerat par sitnica.

HZ Volga (žuta)
Trainz - Tips & Tricks Scree130

Trainz - Tips & Tricks Scree131

Trainz - Tips & Tricks Scree132


I da, netreba mi više Volga, našao sam je sam!!!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 16:20

Ovo sam htio dobiti kad sam sinoć krenuo u novi izazov kul Trainz - Tips & Tricks 96955

Trainz - Tips & Tricks Scree133

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 16:53

U međuvremenu sam i ove dizalice sriktao tako da se više ne stavljaju na prugu nego idu kao obični objekt i mogu se normalno povlačit i razmještat po mapi (dve minute posla kul , trebalo je maknut samo jednu liniju u Configu).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 21:00

Evo još malo screenova, par iz ložione (lokomotiva koja je na pruzi može voziti!) ...
Trainz - Tips & Tricks Scree134

Trainz - Tips & Tricks Scree135

Trainz - Tips & Tricks Scree136

Trainz - Tips & Tricks Scree137

Dve sastavljene žutke
Trainz - Tips & Tricks Scree138

Trainz - Tips & Tricks Scree139

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost ned 7 stu 2010 - 21:37

I da napokon, nakon što sam vas cijeli dan "bombardirao" screenovima, podvučem crtu! Sve što se nalazi, bilo defaultno ili ste Vi to dodali, u Trainzu može se upotrijebiti i na neki drugi način. Nije bit u meshu (mada je poželjan!) već je sve u Configu i da treba znat što se želi uraditi od nekog mesha. Dobro, ponekad hoće malo textura bit tvrdoglava i neće se odmah u početku pokazat ali treba bit uporan i može je se dovest u red. Ovime sam iscrpio svoje znanje što se tiče preinake dodataka i ako nekoga zanima nešto vezano za ovo može slobodno pitat ili ovdje ili preko PP ili na svijetu simulatora. Kroz par dana napisat ću i mali tutorial kako se mogu lokomotive i vagoni pretvorit u objekt a koji će bit objavljen na svijetu simulatora.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost pon 8 stu 2010 - 23:40

Sad više ništa nije nemoguće!
Trainz - Tips & Tricks Scree163

Trainz - Tips & Tricks Scree164

Da nebi bilo zabune, ipak je ovo lokomotiva kao objekt!
Trainz - Tips & Tricks Scree165

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost uto 9 stu 2010 - 16:33

Opet sam malo čeprkao po Configu ali ovaj put sam lokomotivu i postolje stavil u tračničke objekte, točnije u Add track object. Rezultat je ovo ...
Trainz - Tips & Tricks Scree166

Trainz - Tips & Tricks Scree167

Trainz - Tips & Tricks Scree168

Rezultat je to da sam dobio lokomotivu i postolje tamo kamo su signali i kad se postavi na tračnice dobije se lijep pravilan postav. Na drugom i trećem screenu se vidi da je ta lokomotiva (lijeva) malčice niže u odnosu na onu koja može voziti (na screenu desno) i malo bi se još time trebalo pozabaviti da je se malo digne u visinu tračnica. Postolja se mogu normalno naslagat jedno iz drugog i nad njih "navuć" lokomotivu.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Gost uto 16 stu 2010 - 10:06

Trodjelna JZ litorina, sastavljena ...
Trainz - Tips & Tricks Scree181

... i u djelovima
Trainz - Tips & Tricks Scree182

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Barney uto 16 stu 2010 - 13:35

Litorina u dijelovima je odlicna, narocito kad ju se stavi na vagone kao objekt.

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Trainz - Tips & Tricks Empty Re: Trainz - Tips & Tricks

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.