Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

U P O Z O R E NJ E !

+6
ICE-3M
borna
Narcis
LLeon
NP-549
kiki273
10 posters

Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty U P O Z O R E NJ E !

Postaj by kiki273 pet 30 stu 2012 - 11:16

U P O Z O R E NJ E
U P O Z O R E NJ E ! 531004_386748481413257_739638904_n

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by NP-549 pet 30 stu 2012 - 18:57

Aha, dok je bilo samo 3000 volti onda se to sve moglo
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by LLeon pet 30 stu 2012 - 19:14

Po meni malo preuveličano upozorenje, jer sve što je do sada vrijedilo za 3kV, više- manje vrijedi i za 25 kV (po pitanju sigurnosti građana). Ne vidim čemu tolika drama oko 25 kV.


Zadnja promjena: LLeon; pet 30 stu 2012 - 19:16; ukupno mijenjano 1 put.
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Narcis pet 30 stu 2012 - 19:15

Ma baš, nije mi jasno čemu sad to priopćenje pa to se sve zna otprije. Rolling Eyes

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
U P O Z O R E NJ E ! Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  U P O Z O R E NJ E ! 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by borna pet 30 stu 2012 - 19:17

Ipak je VELIKA razlika između 3 i 25 KW! (i bolje da je upozorenja što više negoli čiji život manje!)
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8917
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by NP-549 pet 30 stu 2012 - 19:32

nije KW nego KV, i po čemu će te to 25000 ubit, a 3000 neće ?
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by borna pet 30 stu 2012 - 19:38

Za ime boga miloga, pa napisano je i drugdje već da je 25 KV smrtonosan na metar i pol, dva (a uz neke metalne konstrukcije i na većoj daljini)
a 3 KV do pola metra. Ljudima koji su se navikli šetati u blizini KM će biti teško promijeniti navike (da MORAJU) biti na većoj udaljenosti!
Da imam više vremena pronašao bi u arhivama sigurno puno nesreća usred strujnog udara....
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8917
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Gost pet 30 stu 2012 - 20:07

Narcis je napisao/la:Ma baš, nije mi jasno čemu sad to priopćenje pa to se sve zna otprije. Rolling Eyes
Ti možda i znaš ali koliko to ljudi u gradu zna? Osim nas koji gotovo svakodnevno šaplastimo po i oko kolodvora?

I mislim da se ovo upozorenje odnosi na građanstvo a ne na one koji su direktno i indirektno vezani uz željeznicu (na ove druge prvenstveno mislim na railfanove).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by kiki273 sub 1 pro 2012 - 0:29

Zaboravijo sam napisati da je ovo upozorenje objavljeno u Novom listu, a mota mi se nešto po glavi da sam vidio slična po kolodvorima koji su pod 25.

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Gost sub 1 pro 2012 - 7:44

kiki273 je napisao/la:... mota mi se nešto po glavi da sam vidio slična po kolodvorima koji su pod 25.
To ima logike jer ... ako se sjećaš puno puno prije su nas "učili" da se pod 25kV ne smije:

- po kiši sa kišobranom
- prelaziti preko tračnica (a pogotvo ako je kiša!) nego uvijek i samo preko pragova gaziti
- ne pišati u blizini stupova
- ne se pentrati po stupovima i signalima
- nikako ne ići na vagone

... a u biti sve ovo što sam ja napisao to piše i u ovome upozorenju.

*****
Prije par godina sam fotografirao na kolodvoru i primjetio me strojovođa i zazvao me da dođem bliže i tad me dobronamjerno upozorio da me vidio da prelazim kolosjeke po tračnicama i da to ne činim jer da bi moglo biti U P O Z O R E NJ E ! 3828920234 ... U P O Z O R E NJ E ! 526446686 i otada uvijek i samo ... prelazim preko pragova!

Ako se ne zaboravim u žaru borbe kul (ali zato na to uvijek upozoravam mlade snage jer njih je lakše tome naučiti nego nas nono )

Gost
Gost


[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by ICE-3M sub 1 pro 2012 - 13:53

Ok, je da nisam skupio previše godina, ali nikad nisam čuo da je netko nastradao od 25kV, a da to nije bio neki klinac koji se penjao po vagonima. Na kolodvorima na kojima stoje prigradski vlakovi oko Zagreba, prođe na tisuče ljudi dnevno koji prelaze preko pruge i sigurno ih bar trečina stane na tračnicu. Također kad pada kiša velika večina ih otvara kišobran čim izađe iz vlaka i tako s otvorenim kišobranom prelaze preko pruge ispod KM od 25kV. Ima li netko kakav primjer da se nekome nekaj dogodilo pri prelasku s kišobranom ispod KM ili ako je stao na tračnicu?

Meni se čini da je razlog objavljivanja ovog oglasa pravne prirode.
ICE-3M
ICE-3M

Broj postova : 857
Age : 40
Lokacija : Zagreb - München
Registration date : 18.10.2011

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by KAPO sub 1 pro 2012 - 14:50

Ove ploče su postavljene po kolodvoru:
U P O Z O R E NJ E ! PC012664

U P O Z O R E NJ E ! PC012665-1

U P O Z O R E NJ E ! PC012668
KAPO
KAPO

Broj postova : 1883
Lokacija : Matulji
Registration date : 14.09.2009

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Jean sub 1 pro 2012 - 16:24

ICE-3M je napisao/la:Ok, je da nisam skupio previše godina, ali nikad nisam čuo da je netko nastradao od 25kV, a da to nije bio neki klinac koji se penjao po vagonima. Na kolodvorima na kojima stoje prigradski vlakovi oko Zagreba, prođe na tisuče ljudi dnevno koji prelaze preko pruge i sigurno ih bar trečina stane na tračnicu. Također kad pada kiša velika večina ih otvara kišobran čim izađe iz vlaka i tako s otvorenim kišobranom prelaze preko pruge ispod KM od 25kV. Ima li netko kakav primjer da se nekome nekaj dogodilo pri prelasku s kišobranom ispod KM ili ako je stao na tračnicu?

Meni se čini da je razlog objavljivanja ovog oglasa pravne prirode.

Naravno da je objava ovih uputa pravne prirode. Isto kao postavljanje Andrijinog križa na ŽCP...

______________________________________
U P O Z O R E NJ E ! D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by gaspa pet 7 pro 2012 - 8:31

Dakle ovako: zapravo vas ne ubija napon nego njime izazvana struja koja pak ovisi o otporu, u ljudskom slučaju tijela (ima tu još i prelaznih otpora dodira - da ne kompliciram). Kod medicinskih zahvata (i pretraga) možete zaglaviti i na 24 V. Struja manja od 1 mA (0,001 A) može izazvati mikrošok a struja od 10 μA (0,00001 A) ventrikularnu tahikardiju ili fibrilaciju. Ovaj put nećemo dodatno zakomplicirati s energijom i frekvencijom.

Naravno da je i sam napon štetan jer može u čovječjem tijelu izazvati neku vrstu elektrolize i promjene kemijskog sastava tijela. Tu medicina baš nema previše iskustava jer takvi slučajevi u pravilu završavaju smrću naelektriziranog. Jedan moj znanac preživio je 20 kV pa liječnici nisu znali što da mu rade.

Visoki napon zvuči poprilično opasno. Taj termin je, glede elektrotehničke terminologije, pogrešan, jer se radi o srednjem naponu (od 1.000 do 36.000 V). Visoki naponi su oni iznad 36.000 V (u uporabi 110.000, 220.000, 400.000 i 750.000).

Zabrana gaženja po tračnici je zanimljiva. Sa stanovišta zaštite na radu, zbog takve opasnosti tračnica na prijelazu trebala bi biti izolirana. Kao da, recimo, cirkular nema zaštitni poklopac nego da piše: čuvaj ruke.

Ipak, upozorenje nije bez vraga. I na bivšim 3 kV prugama treba ga shvatiti kao nešto novo. Nije ovdje u pitanju visina napona nego sustav. Istosmjerni sustav napajanja - pojednostavnimo to - ima drugačije, zasebne strujne krugove. Kod izmjeničnog sustava (ako se ne radi o tzv. IT sustavu, a ne radi se, jer se kod nas primjenjuje većinom TN sustav) problem dolazi od uzemljenja. Uzemljeni krugovi napajani iz različitih izvora mogu imati razne napone uzemljenja. Za sve neelektričare napon svakog uzemljenog dijela je 0. Za električare nije! I ti neizjednačeni potencijali uzrok su mnogih problema u elektrotehnici. Drugim riječima (da sad ne ubacujem još i lutajuće struje) teoretski gaženjem tračnice i dodirom nečeg drugog ili drugom nogom na zemlji možete zatvoriti neki strujni krug, vjerojatno malog napona, ali koji može izazvati opasnu struju. Kad gazite po tračnici istosmjernog sustava to nije moguće jer je on odvojen od izmjeničnog i strujni krug nije moguće zatvoriti. Naravno, postoje brojni signalni i zaštitni mehanizmi koji sprečavaju takve pojave, ali vrag nikad ne spava i zašto da netko od vas bude pionir.

Lijepo sam vas savjetovao. Molim? Da, i ja hodam po tračnicama. Uglavnom po lijepom i suhom vremenu kad je opasnost manja.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3483
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Gost pet 7 pro 2012 - 8:36

gaspa je napisao/la:... Da, i ja hodam po tračnicama. ...
C-c-c-c ... sad koji ti primjer daješ mladim snagama laugh 2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Stjepan pet 7 pro 2012 - 21:12

gaspa je napisao/la:... Kad gazite po tračnici istosmjernog sustava to nije moguće jer je on odvojen od izmjeničnog i strujni krug nije moguće zatvoriti. Naravno, postoje brojni signalni i zaštitni mehanizmi koji sprečavaju takve pojave, ali vrag nikad ne spava i zašto da netko od vas bude pionir.

Lijepo sam vas savjetovao. Molim? Da, i ja hodam po tračnicama. Uglavnom po lijepom i suhom vremenu kad je opasnost manja.

Otkad znam za sebe, skoro da sam više hodao po tračnicama nego li po zemlji (pragovima) sve do....Lekciju da se ne treba (i ne smije) stupati po pragovima sam naučio poslije jedne kiše Evil or Very Mad . Lekciju da se ne smije (i ne treba) stupati na tračnice sam na sreću naučio preko kontrolnih kamera. Ne znam da li su uzrok tome taurusi, koji kad koče, vraćaju ogromno elektrike u sustav ili je bila kakva druga anomalija uglavnom je tračnica došla pod napetost i to takvu da je izgorila na skretnici ona debela motka koja povezuje vrh skretnice,plamen je bio i do pola metra visok,izgorio je pogon skretnice,te još neki skretnički dijelovi ... Službeno objašnjenje je bilo da su na izoliranim spojevima (na tračnicama) bile potrgane vezice kojom se "višak" elektrike vraća u EVP.Tračnice su takozvani povratni vod,kojim se višak elektrike vraća u EVP. Pa sad po želji,kako tko hoće, ja na tračnice neću sad ... i da radim na istosmjernom sustavu...
Stjepan
Stjepan

Broj postova : 466
Lokacija : Slovenija,Hrvatska,BiH
Registration date : 12.03.2009

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Gost pet 7 pro 2012 - 21:49

Stjepan je napisao/la:...Tračnice su takozvani povratni vod,kojim se višak elektrike vraća u EVP. ...
To mnogi zanemaruju i onda se čude kad se desi zlo a tad nema više system restora

Gost
Gost


[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by gaspa ned 9 pro 2012 - 17:12

Kod jedne vrste kočenja električnih vozila (generatorsko kočenje) motor se ponaša kao generator i vraća struju u mrežu, ali na kontaktni vod (smjer toka struje suprotan je od onog u normalnoj vožnji).

Nisu mi baš poznate električke sheme željeznice, ali Stjepanov slučaj je kvar - prekid strujnog kruga. Da je taj krug bio prekinut kako valja, lokomotive na dionici ne bi mogle voziti. Ali nešto struje, ako ne tračnicom, ode kroz zemlju. Na mjestu plamena nastala je razlika potencijala i struja je potražila neki drugi put kako bi zatvorila krug. Naravno da taj put nije bio projektiran da podnese tako veliku struju. To još uvijek nužno ne znači da onaj koji stane na tračnicu mora stradati ali je vjerojatnost za to prilična, jer iz tračnice, pogotovo kod prekida, ipak nešto odlazi i u zemlju, pa se može zatvoriti neki mini krug između tračnice i zemlje kroz čovjeka.

Spominjao sam IT sustav napajanja - najsigurniji sustav, ali ga naši elektrodistributeri nekako ne vole. Ono I u nazivu znači da je sustav izoliran tj. nije uzemljen. Zato kod takvog sustava bez problema možete dirati bilo fazu, bilo nulu - ništa vam se neće dogoditi jer se strujni krug ne može zatvoriti. Takva izvedba obvezna je u medicinskim instalacijama operacijskih dvorana i intenzivne skrbi. Problem nastaje tek ako uz vas još netko istovremeno dira gole žice tog sustava (ili negdje dođe do proboja). Onda ste odsvirali obojica. A u sustavu se ne događa ništa. Sve radi normalno, struje ima i dalje (dobro, proradit će neka zaštita).

Električarima sama vrijednost napona ne znači ništa sve dok ne znaju na što se odnosi. IT sustav od 24 V može imati napon prema zemlji i 255 V ako se negdje greškom spoji s TN sustavom.

Ma... man'te teoretiziranje i drž'te se vi ipak dalje od tih tračnica.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3483
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Gost ned 9 pro 2012 - 19:00

gaspa je napisao/la:... Ali nešto struje, ako ne tračnicom, ode kroz zemlju. ...
Sa laičke strane, da ali samo ako je uzemljeno jer neznam kako bi drugačije bilo moguće icon_whoknows
gaspa je napisao/la:... man'te teoretiziranje i drž'te se vi ipak dalje od tih tračnica.
yes ... U P O Z O R E NJ E ! 517545930 (zato ja svaki drugi put stanem na šinu mrgreen )

Gost
Gost


[Vrh] Go down

U P O Z O R E NJ E ! Empty Re: U P O Z O R E NJ E !

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.