Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

5 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Empty Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

Postaj by DragoOS ned 7 svi 2017 - 23:55

Možda vam se ovaj naslov čini senzacionalističkim ili kao da je preuzet iz žute štampe ali ja sam zaista opet čuo onaj pravi zvižduk lokomotive zbog koga sam i zavolio vlakove i osjetio miris dima i pare makar zakratko. Sve je počelo kada me je prijatelj Zvonko Ćurak željezničar u mirovini pozvao na jedan zanimljiv izlet  koji je organizirao Klub željezničkih umirovljenika čvora Osijek. Cilj izleta je posjeta još uvijek aktivnoj željezničkoj pruzi uskotračnog kolosijeka koja je u funkciji prijevoza ugljena od rudnika do pretovarnog kolodvora Banovići. Organizacija cjelodnevnog programa je u režiji RMU Banovići i udruge „Bosanski kolosijek“ u koji je uključeno:
više vožnji uskotračnim putničkim vlakovima na nekoliko relacija (10 - 20 km). Program je zamišljen kao „fotosafari“ uz zadržavanje na zanimljivim vidikovcima uz vožnju u rekonstruiranim putničkim vagonima različitih izvedbi (otvoreni i zatvoreni) i naravno što je najvažnije uz vuču parnih lokomotiva različitih serija.
Nije mi trebalo mnogo da prihvatim poziv i pridružim se željezničarima penzićima budući da sam i ja penzić iako nisam željezničar, nego samo ljubitelj željeznica a pridružilo nam se još nekoliko mlađih ljubitelja željeznica iz Osijeka i okoline. Krenuli smo iz Osijeka ujutro u 6:00 i uz zadržavanje na granici zbog obveznog skeniranja putovnica, i kraćeg zaustavljanja na nekada čuvenoj, a danas pomalo napuštenoj tržnici "Arizona" stigli smo u Banoviće negdje oko 10:00 sati.

Sve je dakle počelo na željezničkoj stanici Banovići gdje završava nekada legendarna omladinska pruga Brčko-Banovići koja danas pomalo zarasta u travu i odakle do rudnika vodi uskotračni kolosjek kojim smo se mi vozili.

Prije nego počnem sa fotkama evo i jedne priče o nastanku ove zanimljive pruge iz Wikipedije :

Željeznička pruga Brčko - Banovići je pruga u sjevernoj Bosni dužine 92 kilometara. Pruga je nastala kao rezultat prve omladinske radne akcije u Jugoslaviji. Na njenoj izgradnji radilo je 62.268 omladinaca iz cijele Jugoslavije i više od 1.000 brigadira iz inozemstva.
Ideja o izgradnji željezničke pruge koja bi spajala bogata nalazišta ugljena banovićkog bazena sa glavnim prometnicama, a preko njih i sa udaljenim potrošačkim centrima postojala je još i prije Drugog svjetskog rata. Po završetku rata još u periodu obnove Jugoslavije od ratnih razaranja, prije početka planske izgradnje socijalističke privrede, ovo je bio jedan od prvih velikih investicijskih projekata.
Za budući petogodišnji plan u slobodnoj Jugoslaviji bilo je prijeko potrebno osigurati solidnu sirovinsku bazu. Bogate naslage banovićkog ugljena, za jugoslovenske prilike relativno visokokaloričnog, sa vrlo pogodnim uslovima eksploatacij potakle su najviše rukovodeće organe privrede da još početkom 1946. godine odluče da se tijekom te godine započne izgradnja ove pruge. Bilo je predviđeno i isplanirano sagraditi prugu za sedam mjeseci. Taj zadatak bio je završen u rekordno kratkom vremenu.
Sredinom ožujka 1946. godine građevinsko odjeljenje tadašnjeg ministarstva prometa dobilo je nalog za izvođenje pripremnih radova. Elaborat o izgradnji bio je gotov za nepunih mjesec dana. Na dan 1. travnja počele su pripreme i taj datum je dan početka omladinskih radnih akcija. 1. svibnja prve omladinske radne brigade otvorile su radove na pruzi Brčko - Banovići dugoj 92 km. Tijekom izgradnje pruge iskopano je 1.361.680 km² zemlje i 134.460 km² kamena. Izgrađena su dva tunela u dužini 667 m i 22 mosta ukupne dužine 455 m.
Osim što je ta pruga osiguravala opskrbu ugljenom velikih gradova u dolini Save, bila je značajna i radi opskrbe hranom izgladnjele i razorene sjeveroistočne Bosne.
Zbog silne žurbe neke dionice su izgrađene nekvaliteno, primjerice usjeci koji su se urušili, pa se poslije otvorenja saniralo u tišini.
U barakama omladinaca je izbila i velika epidemija tifusa.
Prvi vlak ovom prugom prošao je 7. studenog 1946. godine.
Miroslav Krleža je rekao:„Nije ovo prva pruga na svijetu sigurno, ali je prva koju su izgradila djeca“.


Krenimo dakle na naše putovanje

Željeznička stanica Banovići........

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  1_zpsfxzbhqyw

Normalni kolosjek i upleteni uski sa našim vlakom.....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  2_zpsrbajw3du

Fotkanje je počelo, obratite pažnju na upleteni kolosjek......

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  3_zpsesywurlt

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  4_zpstqcnprg8

Moja malenkost pred lokomotivama....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  5_zpsi206rl20

Polazak....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  6_zpsxplhfgfk

Dim para i slikanje....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  7_zpsa6atveti

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  8_zpsobjdh9zk

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  9_zpsh2vv7p50

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  10_zps0qdwytyc

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  11_zpsfgpzk35n

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  12_zpsddkcm26j

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  14_zpspci7lvcu

Još jedna sa autorom putopisa.....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  15_zpssckpygh8

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  16_zpsjdnd7sog

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  17_zpsdinnhiud

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  13_zpsdcgkmdxp

U otvorenom vagonu Plameni, Foks i 2044.......

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  18_zpsbfcjfyz9

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  20_zpsoide1ws1

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  21_zpstqoctahk

Foks slika malu dizelku i vlak u prolazu.....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  22_zpskw7ifw8u

Prolazimo kroz Banoviće....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  23_zpsq2yc3apo

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  24_zpsn1dj4kj0

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  25_zpsxy8o1xzd

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  26_zpsb5tdreig

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  27_zpsf0uvquam

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  28_zpseroxvilj

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  29_zps7rvbnisd

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  30_zpsyiug1ye1

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  31_zpsfekokjkf

Ožednila je....

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  33_zpsjqbd6asr

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  32_zpsighg9pm9

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  34_zpstl7aofsf

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  36_zpsjdtmi5jc

Rodni list lokomotive......

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  37_zpsjvs3vj6i

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  38_zps1yeqitkr

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  39_zps8e2s70ab

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  40_zpsqkojk3yl

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  41_zpsduax9u6o

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  42_zpskdljsd4n

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  43_zpsttwy46lh

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  44_zpszz1jpksk

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  45_zpspidrtuld

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  46_zpsdvbgxiav

Pojavio se tu i nekakav dron......

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  49_zps6gxc1kul

I na kraju pored mene je čovjek najzaslužniji što gledate ove sličice. Zvonko Ćurak željezničar u mirovini, ljubitelj željeznica i autor odlične knjige o Gutmanovoj željeznici ........

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  48_zps2cktiadu
DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Empty Re: Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

Postaj by Pfaff pon 8 svi 2017 - 0:16

Bome, lijep doživljaj i odlična reportaža. I čak tri parnjače na 'rpi.
Hvala Ti za fotke kolodvora Banovići i upletnog kolosjeka (koji prestaje ne tako čudan način), to nisam vidio kad sam onomad bio tamo.

Z. Ćurak, veliš? Da, knjiga o Guci mu je dobra, a glede one druge ćemo nas dvojica malo porazgovarati!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11145
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Empty Re: Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

Postaj by portos pon 8 svi 2017 - 7:26

Odlično. Nisam bio ovaj put, bio sam prije nekoliko godina, bitno je da su parnjače još aktivne.

______________________________________
Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  3Strijelemale Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Citelis18CNGGIF-1
portos
portos
Moderator
Moderator

Broj postova : 580
Age : 53
Lokacija : Zaprešić
Registration date : 14.06.2008

[Vrh] Go down

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Empty Re: Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

Postaj by borna pon 8 svi 2017 - 9:14

Hvala Drago za lijepu reportažu koja me podsjetila na moje vožnje takovim vlakićima u 60-im i 70-im godinama thanks
Sada očekujem i od Plamenog nešto?
Da je malo više poduzetničkog duha takove vožnje bi se mogle razglasiti među Railfanovima cijeloga svijeta tru truuu
i prirediti nekoliko puta godišnje (u sva godišnja doba).
Zasigurno bi nahrupile horde iz cijeloga svijeta samo treba osigurati i smještaj, prijevoz i prehranu. Vani se takove vožnje
masno plaćaju!
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8904
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Empty Re: Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

Postaj by Pfaff pon 8 svi 2017 - 9:51

borna je napisao/la:Da je malo više poduzetničkog duha takove vožnje bi se mogle razglasiti među Railfanovima cijeloga svijeta tru truuu
i prirediti nekoliko puta godišnje (u sva godišnja doba).
     Zasigurno bi nahrupile horde iz cijeloga svijeta samo treba osigurati i smještaj, prijevoz i prehranu. Vani se takove vožnje
masno plaćaju!
Tamo nekoliko puta godišnje i nahrupljuju horde railfanova iz cijelog svijeta. Bilo je negdje i fotografija - neki čak sobom nose ljestve kako bi imali bolji rakurs.
Meni je posebno simpatičan entuzijazam tih ljudi tamo. Oni su vlastitim radom preradili nekoliko teretnih vagona (kojih ima milion) u vagone za railfanove, sami ih održavaju, brinu se za goste. Šteta je da nema malo više uslužne infrastrukture, ali s druge strane, to onda ne bi više bilo to!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11145
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Empty Re: Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

Postaj by inflameswetrust uto 16 svi 2017 - 18:19

Hvala za pogled iz drugačije perspektive! Vidim da si ti popratio cijelo vodonapajanje lokomotive dok smo mi napajali vlastite želudce... Još samo da Fox pošalje milenijske, pa smo na miru!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !  Empty Re: Vjerovali ili ne, parne lokomotive opet voze !

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.