Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sarajevski gradski prijevoz

4 posters

Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by gaspa pet 2 vel 2024 - 11:27

Ima i na drugim mjestima o ovoj temi, ima i više slika, ali uz slike volim vidjeti i neki opis, objašnjenje, a ne samo njihovo redanje. Koliko sam ja u svom opisu uspio, prosudit ćete sami

Autobusni promet u Sarajevu odvija se zglobnim autobusima, dužim ili kraćim običnim autobusima te minibusima. Autobusnu mrežu održavaju dva prijevoznika (svaki svoje linije): Javno komunalno poduzeće Gradski saobraćaj Sarajevo (GRAS) i Centrotrans PGS (prigradsko gradski prijevoz), u privatnom vlasništvu. Ja razlike drastične! GRAS u trajnoj silaznoj putanji, godinama na rubu stečaja, s oronulim voznim parkom i Centrotrans s novim, čistim, u dobroj mjeri plinskim autobusima i urednim uniformiranim vozačima. Sarajevo je smješteno u kotlini, okruženo brdima na čijim su obroncima brojna naselja, dostupna strmim sokacima kojima eventualno mogu prolaziti jedino minibusevi. Njih GRAS u zadnje vrijeme nije imao (barem ne u voznom stanju; nekad su tu vozile Zastava Neretve) pa je sve te linije preuzeo Centrotrans PGS.

U dijelu o tramvajima pročitat ćete o rekonstrukciji sarajevske tramvajske pruge što je 2023. rezultiralo obustavom tramvajskog prometa od Čengić Vile do Baščaršije. Tramvajima upravlja GRAS ali za nadomjesni autobusni promet nije imao vozila pa je i tu uskočio Centrotrans PGS.

A sad – sabur, ljudi! (što je sabur pročitajte u putopisu Zapisi iz Bosne). Kakvih sve ima karata, koliko koštaju i kako se one primjenjuju kod kojeg od prijevoznika malo je nejasno, a ni domaći mi baš nisu znali objasniti. Piše nešto na netu, ali nisam siguran koliko su ti podaci vjerodostojni. Karte se navodno kupuju na kioscima i kod vozača. Teoretski postoji i dnevna karta ali je ona predmet iz bajke jer nitko ne zna gdje se kupuje. Vozač Centrotrans JGP me upućuje na Grasov kiosk, a kad mu kažem da je kiosk zatvoren rešetkom, komentira onako zdravobosanski: E, j**i ga!. Prometnici Grasa nisu ništa pametniji. Isti sam rezultat polučio u turističko informativnom centru. A turist koji obilazi gradske znamenitosti i uz to voli fotografirati, vozi se s kraja na kraj, po stanicu-dvije, i u raznim smjerovima na razna brda da pogleda džamije po mahalama i uhvati koju panoramsku sliku. I onda bi takav turist na karte za jednu vožnju po 1,40, 1,60 ili 1,80 KM potrošio imetak.

A imaju Sarajlije još jednu specijalnost: liniju 31E Vijećnica – Dobrinja označenu kao komercijalna linija. Ne vrijede pretplatne karte (vjerojatno ni dnevna, ali do nje se ionako ne može doći), samo 2 KM u kešu za jednu vožnju. Pa dalje: na polaznoj stanici reda vožnje, naravno, nema. Saznao sam da su neki entuzijasti napravili aplikaciju za mob o ovoj liniji, kako bi se turisti lakše snašli i znali kad im je slijedeći polazak. Eh, samo još da turisti nekako saznaju da postoji ta aplikacija. A polazna joj je stanica na u trokut proširenom trotoaru pored vijećnice gdje je nekad valjda stajala manja kućica. Trokutni oblik taman omogućuje parkiranje savijenog zglobnog autobusa čiji su prednji i zadnji dio onda paralelni sa stranicama tog trokuta. Nisam slikao, šteta (ali ima drugdje).

Glede voznih redova – čini se da su oni usmena predaja. Na Grasovoj internet stranici nekad su bili uredno objavljeni. Sad su u izradi. Trajni glagol! A Centrotrans PGS, koji je dosad odavao tako lijep dojam, tu se potpuno srozao. Na njegovoj stranici nit’ je popis linija koje održava, a kamoli vozni redovi. Na polaznom stajalištu Dom Armije koji koriste oba gradska prijevoznika voznih redova, naravno, nema. Začudo, na željezničkoj stanici, za jed(i)nu gradsku Grasovu autobusnu liniju vozni red postoji. Bit’ će da su ga zaboravili ukloniti.

Sprema se, kao, neka izmjena/dopuna tarifnog pravilnika. Ista karta bi trebala vrijediti za oba (ili sve, uvedu li još kojeg) gradska prijevoznika. Ili Gras po hitnom postupku likvidirati i osnovati jedinstvenog kantonalnog javnog gradsko-prigradskog putničkog prijevoznika. Papirnate karte se svakako napuštaju a uvode plastične (što baš nije u skladu s onim ekološkim pristupom iz teme Zapisi iz Bosne. Plastične pokazne karte zapravo već postoje ali su primjenjive samo kod Centrotransa PGS jer Grasova vozila nisu opskrbljena čitačima takvih karata. Onda, valjda, samo mašu takvim kartama pred licima vozača, ili što li? Ha, Bosna je to!

Kako nemam svježih iskustava vožnje sarajevskim autobusima (davno je to bilo kad sam se Neretvom koju je vozio neki Pero vozio od aerodroma do grada), prijeđimo s riječi – ne na djela, nego na slike. Tako, da!

Grasova vozila relativno je teško vidjeti u gradu. Pođimo zato do remize, zajedničke s tramvajskom.

Sarajevski gradski prijevoz Sarajevo-remiza-Gras-438-483

Sarajevski gradski prijevoz Sarajevo-remiza-Gras-438-484

Sarajevski gradski prijevoz Sarajevo-remiza-Gras-438-485

Niste nešto impresionirani voznim parkom, ha? Iako se nazire i ponešto dobrog, pitanje koliko toga je u voznom stanju. Ovi istanbulski pokloni navodno nisu. Tja, ni na ulicama nije nešto bolje. Viđen je jedan plinski Neoplan.

Sarajevski gradski prijevoz Gras-246-Neoplan-438-456

Ni ovaj konektor ne djeluje baš suviše reprezentativno.

Sarajevski gradski prijevoz Gras-293-Mercedes-O345-438-280

Toliko, što se tiče Grasa. S Centrotransom PGS je već dosta bolje i oku ugodnije. No, o tome slijedeći put.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

kriticar and borna like this post

[Vrh] Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Re: Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by gaspa sub 3 vel 2024 - 23:29

SARAJEVSKI GRADSKI PRIJEVOZ   [2]

O Grasu sam rekao. Howgh! S Centrotransom PGS je već dosta bolje i oku ugodnije. Dopadljivi su zglobni plinski Manovi.

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-PGS-MAN-Lion-s-City-438-248

A nisu loši ni neplinski.

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-PGS-MAN-Lion-s-City-438-496

Neki solo busevi su duuugačkiiii

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-PGS-MAN-Lion-s-City-438-274

A neke susrećemo i kod nas, u domaćim bojama

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-PGS-MAN-Lion-s-City-438-322

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-PGS-MAN-438-249

Sad na red dolaze patuljci.

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-PGS-Isuzu-Novociti-438-320

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-PGS-Isuzu-Novocity-438-476

A da ne ispadne da Centrotrans nema i nešto ozbiljnije i luksuznije – evo. Ali, to je druga poslovna jedinica. Obični Centrotrans a ne Centrotrans PGS.

Sarajevski gradski prijevoz Centrotrans-MAN-438-450

I onda još, kao bonus, jedan neoznačeni, nepoznate pripadnosti, s autobusnog kolodvora. Prvo sam mislio da je Gras, jer njihova je boja žuta, no teško da Gras vozi za Zavidoviće.

Sarajevski gradski prijevoz Gras-MAN-Lion-s-Regio-438-451

Za vašu informaciju dovoljno.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, kriticar, leteči vlak and borna like this post

[Vrh] Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Re: Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by kriticar ned 4 vel 2024 - 11:28

Gras je prije koju godinu nabavio desetak Isuzu novocity. Njih sam vidio da voze sa Bašćaršije i dna ulice kralja Tomislava, ako se još tako zove, Voze li još?
Ili su i njih zijanili?
A i konektor oblijepljen reklamama, a za kog kažeš da još vozi, je iz Turske donacije.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5973
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Re: Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by Pfaff ned 4 vel 2024 - 19:45

Daklem, oni su tamo uspjeli sve to razdrmati razornim tempom...
Bijah u Sarajevu posljednji put prije 8 godina i sve je bilo manje-više uredno. GRAS-ov kiosk na Baščaršiji je uredno radio, na stupovima su visili vozni redovi, a dnevna karta je izgledala ovako:

Sarajevski gradski prijevoz Po-Bosni092

BTW, nikad me nitko nije pitao za kartu iako je po trajvanima bilo bakula. Koliko sam primijetio, primamljivija su im meta bile studentice

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Sarajevski gradski prijevoz Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

gaspa likes this post

[Vrh] Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Re: Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by gaspa pon 5 vel 2024 - 14:05

Istu cijenu oglašavaju i danas. Samo karte jok!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Re: Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by Pfaff pon 5 vel 2024 - 15:25

gaspa je napisao/la:Istu cijenu oglašavaju i danas. Samo karte jok!
Onda lijepo zamoliš lika u kiosku da ti izda potvrdu da je kiosk zatvoren i da se karte ne prodaju...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Sarajevski gradski prijevoz Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Re: Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by AMFan pon 5 vel 2024 - 19:25

gaspa je napisao/la:I onda još, kao bonus, jedan neoznačeni, nepoznate pripadnosti, s autobusnog kolodvora. Prvo sam mislio da je Gras, jer njihova je boja žuta, no teško da Gras vozi za Zavidoviće.

Vlasnik je „Prevoz putnika” iz Zavidovića (definitivno jedno od najmaštovitijih imena u regiji).

AMFan

Broj postova : 80
Lokacija : Split
Registration date : 03.12.2011

borna likes this post

[Vrh] Go down

Sarajevski gradski prijevoz Empty Re: Sarajevski gradski prijevoz

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.