Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Praha - Prag

+2
kiki273
Phalanx
6 posters

Go down

Praha - Prag Empty Praha - Prag

Postaj by Phalanx sri 5 oľu 2008 - 19:49

A još jedan od najpoznatijih metroa u Europi je onaj u glavnom gradu Češke - Pragu. Nije on poznat po nekoj svojoj posebnoj ekskluzivi, već isključivo zbog hrpe klinaca koji svake godine krajem kolovoza putuju na maturalac u prijestolnicu nezaboravnih druženja uz odličnu pivu... Pa sam tako i ja bio jedan od tih Wink
Praški metro ima tri osnovne linije (žutu, zelenu i crvenu) od kojih sam ja svakodnevno koristio zelenu - od hotela Olimpik do poznate stanice Mustek u centru grada. Budući mi je to bila prva vožnja u metrou, zaista sam bio ekstra ugodno iznenađen... I ne kaže se bezveze da je metro najkvalitetniji oblik javnog gradskog prijevoza - brzina, udobnost, smanjuje gužve, jeftin je...

Evo prikaza te tri linije, pri čemu je crvena najmodernija i s najboljim vlakovima:
Praha - Prag Metro_10

Vrlo brze pokretne stepenice kojima se usprkos brzini dosta dugo spušta u "prašku utrobu":
Praha - Prag P9010112

Frontalno, jedan od vlakova...
Praha - Prag P9010113

Mustek, stanica u centru na križanju dvije linije - žute i zelene, gdje brojni putnici presjedaju na drugi vlak prema krajnjem odredištu. Naravno križanje je u dvije razine, do kojih se također dolazi pokretnim stepenicama:
Praha - Prag P9040110

Nažalost, nemam više fotki. Više se, naravno, može naći na webu. Službene stranice su http://www.dp-praha.cz/ Inače, kad je u pitanju praški "Public integrated transport system", oni su odlično integrirali metro, tramvaje, buseve, uspinjaču u jednu cjelinu koja se fenomenalno nadopunjuje. Ono što mi je svakako ostalo u sjećanju, bila je ipak jedna "vožnjica" tramvajem. Kasno navečer smo se vraćali u hotel, i kako nam je tramvaj zbrisao pred nosom, a bilo je hladno, mi smo pametni odlučili ući u "isti broj" samo u suprotnom smjeru - u stilu, ma okrenut će se on već negdje i začas smo u hotelu. E, ta vožnja se produžila na više od sat vremena do remize, gdje su nas izbacili na posljednoj stanici, smrzavali se tamo, i tek za nekoliko minuta ušli (s nekoliko beskućnika) u tramvaj prema centru! ...još kad smo vidjeli svjetla Praga negdje kilometrima u daljini, bilo je veselo... Embarassed
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by kiki273 čet 6 oľu 2008 - 8:42

Narcis i ja smo također bili na maturalcu u Pragu i naravno puno smo se vozikali metroom ali i autobusima Very Happy
Od svih zgoda i nezgoda istaknuo bih onu da sam upravo u Pragu platio prvi i zadni put u životu kaznu za švercanje,naime kad smo došli vodičkinja nam je rekla da se kartom možemo voziti 90 min.
Na jednoj stanici (ne sjećam se točno kojoj) zaustavile su nas bakule i zatražile kartu.
Mi onako flegma pokažemo kartu,a on pogleda na sat i pokaže nam na karti s druge strane kako lijepo piše 60 min.
Počeli smo govoriti sve jezike ovog svijeta (uključujući i češki) da bi nam na kraju naplatio "častky" za samo jednu osomu u iznosu 100 kruna.Karta koštala 4 krune.Čisto za info 10 D.M.je bilo 90 kruna.
U autobusu su se kartice poništavale u aparatu koji je bušio rupice na brojevima koji se+u bili utisnuti na karti.


Zadnja promjena: kiki273; pon 10 oľu 2008 - 17:18; ukupno mijenjano 1 put.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by Narcis čet 6 oľu 2008 - 18:13

Tako je Kiki. Ćopili su nas na stanici Mustek. Zanimljiva je strategija "Bakula". U civilu su, pokažu samo iskaznicu, čekaju na stanici na početku perona, a aparati za poništavanje karata se nalaze na ulazu stanice podzemne na vrhu pokretnih stepenica, što će reći da se bez karte ne smije ni blizu perona, a kamoli u vlak. Kad je akcija kontrole "blokiraju" cijeli grad, tako da izać van ili uć bez karte "NEMOGUĆA MISIJA".
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by kiki273 čet 6 oľu 2008 - 18:20

narcis je napisao/la:Tako je Kiki. Ćopili su nas na stanici Mustek. Zanimljiva je strategija "Bakula". U civilu su, pokažu samo iskaznicu, čekaju na stanici na početku perona, a aparati za poništavanje karata se nalaze na ulazu stanice podzemne na vrhu pokretnih stepenica, što će reći da se bez karte ne smije ni blizu perona, a kamoli u vlak. Kad je akcija kontrole "blokiraju" cijeli grad, tako da izać van ili uć bez karte "NEMOGUĆA MISIJA".
Da,ali usprkos tome nas dvojica smo već prvu večer po dolasku u Prag obišli stanicu podzemne a rano ujutro,prije nego se ekipa probudila smo već napravili prvi đir metroom Laughing[/quote]
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by Narcis čet 6 oľu 2008 - 18:25

Da, da, to su bili doživljaji. Prvi put u metro, put u nepoznato. Ne znaš ni grad, ni državu, jezik još manje. Ali brzo, brzo smo skužili foru kako što funkcionira. Na kraju smo mi bili vodiči kolegama iz škole,a ne oni "licencirani", barem što se metroa i busa tiče. Pa to nam leži oduvijek je li tako. Eh da je ovakvih foruma bilo onda... Wink Wink
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by Phalanx čet 6 oľu 2008 - 19:35

Ajd radi dokumentaristike... kad je to bilo? Ja sam bio 2004. A.D. Jesu ostale kakve fotke u arhivi?
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by kiki273 čet 6 oľu 2008 - 22:29

Još sam se sjetio jedne dogodovštine,naime kako smo u roku odmah skužili izlaz iz hotela na koji nas nastavnici neće vidjeti valjda u drugom satu našeg boravka u Pragu smo ušli na stanicu podzemne.Neposredno prije perona je ucrtana žuta linija iza koje se ne smije prijeći (osim ako nije ukrcaj/iskrcaj u vlak).
Mi znatiželjni smo došli do samog ruba i gledali u tunel nadajući se da ćemo vidjeti kako dolazi metro,
U tom trenutku se oglasio preko razglasa ženski glas: xywerzzzeeeeeee,xyerzzzeeeee,........
I tako nekoliko puta uzastopno dok smo mi i dalje očekivali nailazak vlaka.Uto se pojavi jedna ogromna debela starija čehinja,i počne nam se derati iznad uha iste one riječi koje je maločas bila izgovorila preko razglasa!
Lekcija No1. Ne prelaziti žutu liniju ukoliko nema vlaka na stanici!
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by Narcis pet 7 oľu 2008 - 11:27

Phalanx je napisao/la:Ajd radi dokumentaristike... kad je to bilo? Ja sam bio 2004. A.D. Jesu ostale kakve fotke u arhivi?

Bilo je to u studenom 1992.
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by kiki273 pon 10 oľu 2008 - 17:17

Karte iz metroa u Pragu,ova je kupljena na automatu:
Praha - Prag Picture1875

Vidi se i datum;21.11.1992
Praha - Prag Picture1877

Ova je kupljena u kiosku:
Praha - Prag Picture1879

Iza piše da u metrou vrijedi 60 min.....
Praha - Prag Picture1880
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty JAVNIM PRIJEVOZOM DO SRODNE DUŠE Praški metro uvodi vagone za samce

Postaj by borna uto 21 svi 2013 - 14:24

Samci koji u glavnom gradu Češke traže srodnu dušu možda će uskoro trebati samo koristiti javni prijevoz, obzirom da Prag namjerava u metrou uvesti posebne vagone za samce.
Prijevoznička tvrtka Ropid želi na svojim vlakovima podzemne željeznice uvesti vagone za samce, možda već do kraja ove godine. Tvrtka u vlasništvu grada počet će anketirati putnike kako bi vidjela koliki je interes za ostvarivanje takve inicijative.
Glasnogovornik Ropida Filip Drapal rekao je da se radi o jednoj od inicijativa kojom se želi potaknuti stanovnike da se umjesto automobilima koriste javnim prijevozom. "Želimo naglasiti da javni prijevoz nije samo način putovanja već da možete uraditi neke stvari koje ne možete u automobilu", izjavio je on.
Prag je tijekom 2012. godine privukao 5,4 milijuna stranih posjetitelja. Linije gradskog metroa protežu se na 59 kilometara a njime se tijekom 2011. prevezlo 580 milijuna putnika.
(Hina) Praha - Prag Y329916408544418
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8946
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by Trol_Rijeka sri 22 svi 2013 - 9:24

Ispričavam se što neću točno napisati na češkom, ali ovako zvuči na hrvatskom:
"Ukončajte vistup a nastup. Dveži se zaviraju".
Ili:
"Stanjice Muzeum. Pšišnje stanjice Mistik".
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by lappino sri 22 svi 2013 - 11:53

Podsjetilo me...Dveži se zavirajI... Very Happy

Jubito:

Snimka iz praške podzemne....
lappino
lappino

Broj postova : 314
Lokacija : J. Koreja
Registration date : 12.09.2010

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by Narcis sri 22 svi 2013 - 22:20

Muzeum - Prestup na trasu A, ili HAJE končna stanjica, prosim vistupite! kul

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Praha - Prag Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Praha - Prag 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Praha - Prag Empty Re: Praha - Prag

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.