Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Najsjevernija Istra

+2
Barney
gaspa
6 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Najsjevernija Istra Empty Najsjevernija Istra

Postaj by gaspa ned 19 lis 2008 - 0:35

U forumašku korist počinjem s postom danas (od jučer mi nešto ide od ruke) s napomenom da će pripadna karta biti dodana u ponedjeljak, kad je skeniram. Dakle - riječ je o istraživanju NAJSJEVERNIJE Istre, dolinama Bračane i Arđile, pripadnim brežuljcima, zaseocima i vidikovcima na njima. Nikad čuli? Ni ja do nedavno. Pa krenimo od početka.

Jednog lijepog jesenskog dana, dok je sunce naznačilo svoj put još negdje iza planina Gorskog Kotara...
Najsjevernija Istra 272-042

Najsjevernija Istra 272-044

...dok je Rijeka u mraku možda još spavala ili se lagano budila...
Najsjevernija Istra 272-043

...a vrijedni je Thomcro najvjerojatnije već neumorno ljutiti ...

... krenuo sam na ovo istraživačko putovanje. Dan je zasjao punim sjajem a pramenovi oblaka okitili su Učku.
Najsjevernija Istra 272-045

Tunel se otvorio predamnom...
Najsjevernija Istra 272-047

...dovevši me u čaroban svijet stijena Vranjske drage
Najsjevernija Istra 272-048

Najsjevernija Istra 272-049

Najsjevernija Istra 272-050

Najsjevernija Istra 272-051

Oh, uvijek sam želio imati fotografski dokumentiranu ovu dionicu - sad mi je napokon i uspjelo. Dosta poezije, idemo na tehniku. Prva stanica na putu (kako bi on bio bar donekle povezan s temama koje razmatra ovaj forum) je zaista bila stanica, i to Stanica Roč.

. . . . .

wallbash Mea culpa! Pa sad sam primijetio da nisam uploadao slike tog dijela. Žalim slučaj - ipak ćete morati čekati do ponedjeljka (ta vidite koje je doba, ne dana nego noći! - a danas me čeka berba jabuka u Zagorju).

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Gost ned 19 lis 2008 - 1:05

Koju ti nama navlakušu priređuješ svako malo no no rolling on the floor rolling on the floor ... icon_whoknows . I sad neka strpljivo čekamo do ponedjeljka ... hm thinking Ljutko

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Barney ned 19 lis 2008 - 10:46

gaspa je napisao/la:U forumašku korist počinjem s postom danas (od jučer mi nešto ide od ruke)...
Covjece! Kako me uplasi! Trebalo mi je nekoliko trenutaka da ukapiram kako nije rijec o hrvatskoj varijanti rijeci "post = gladovanje", nego o engleskoj. Uhhh... Shocked

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Gost ned 19 lis 2008 - 13:59

Barney je napisao/la:
gaspa je napisao/la:U forumašku korist počinjem s postom danas (od jučer mi nešto ide od ruke)...
Covjece! Kako me uplasi! Trebalo mi je nekoliko trenutaka da ukapiram kako nije rijec o hrvatskoj varijanti rijeci "post = gladovanje", nego o engleskoj. Uhhh... Shocked

Barney
rolling on the floor lud od smijeha rolling on the floor ... laugh 2 happy

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Pfaff ned 19 lis 2008 - 21:00

Smjer Tvog hodoljublja me podsjetio na jednu moju šetnju Istrom od prije nekih godinu i sitno dana. Evo je ovdje pa možemo provjeriti sličnosti i razlike...
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11143
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by gaspa pon 20 lis 2008 - 9:13

Sad mi je malo lakše - obzirom da se i Pfaff bavio Ročem i bio vidovit upotpunivši foto-zapisom ono što ja nisam - slika stanice Roč bit će malo cjelovitija (ali još uvijek ima mjesta za vas ostale...)

Pruga iz smjera Lupoglav
Najsjevernija Istra 272-058

Na le-vo krug! pa vidimo ulaz u stanicu
Najsjevernija Istra 272-059

Za ono što bismo pomislili da je bunker u drugim smo putopisima naučili da je kućica skretničara na istarski način.

Slijepi (istovarni) kolosjek je još uvijek tu...
Najsjevernija Istra 272-056

...a i naprave još nisu načisto propale
Najsjevernija Istra 272-057

Najsjevernija Istra 272-060

Crvena i zelena kuhača našle su svoje mjesto od Pfaffa do vječnosti...
Najsjevernija Istra 272-054

(pogled s druge strane - znate da uvijek morate sagledati obje strane neke činjenice ili tvrdnje)
Najsjevernija Istra 272-061

Tu smo sad već vidjeli središnji dio stanice Roč. Na početku je skladišna zgrada.
Najsjevernija Istra 272-055

Pfaffovi koloturi još su tu
Najsjevernija Istra 272-063

Sa sunčane strane izgleda prijaznije
Najsjevernija Istra 272-062

Nažalost, za dobru sliku treba razmišljati i o dobu dana - očigledno u Roč ne valja oko podneva (već rano ujutro) - sve je u sjeni. A skladišna zhrada inače izgleda kao da sam je prekopirao s neke stanice iz posta Istria magica - blago si ga ondašnjim arhitektima - jednom su isprojektirali i onda samo mijenjali sastavnice na nacrtima. Pitam se samo jesu li i onda za svoj rad za svaku stanicu maznuli lovu kao da su je radili skroz ispočetka.

Najsjevernija Istra 272-073

Eto i stanične zgrade. Mračna slika je ovdje zato jer je netko propisao kako se stanice slikaju - MORA biti i slika točno sprijeda (onako kako slikaju kriminalce za dossier, samo ovdje umjesto broja piše naziv stanice)

Najsjevernija Istra 272-072

Najsjevernija Istra 272-071

Najsjevernija Istra 272-066

Tu je i onaj poluvlak iz Pfaffove priče (izvedba za cirkusante)
Najsjevernija Istra 272-065

Najsjevernija Istra 272-064

Nakon što smo obišli staničnu zgradu okolo-naokolo ostaje nam još last but not least građevina...
Najsjevernija Istra 272-077

...i pogled prema Buzetu, odakle je, baš kao naručen, dolazio jedan od nekolicine dnevnih vlakova.
Najsjevernija Istra 272-067

Evo ga, ulazi (baš sam imao sreću da sam naišao na izvorno obojeni primjerak, bez grafiterskih dodataka)
Najsjevernija Istra 272-068

Izmjena putnika i demonstracija važnosti Crvenkapice
Najsjevernija Istra 272-069

Ode vlak za Pulu
Najsjevernija Istra 272-070

U nastavku potvrđujem istinitost Pfaffove reportaže - rampa se ovdje zaista diže i spušta ovim uređajem...
Najsjevernija Istra 272-074

...a da sve bude u stilu, i upravljanje signalima je u retro stilu.
Najsjevernija Istra 272-075

Za kraj i središnja prostorija s nadasve simpatičnim šefom stanice, čovjekom koji je zaslužio da mu se posveti više vremena i jedan duži razgovor jer razumije i cijeni problematiku kojim se bavimo, a i posjeduje neke dokumente (spominjao je dokumentaciju o preuzimanju stanice) koje bi vjerojatno bilo zgodno pogledati. Naravno, zna on i o IMV-ovoj dresini u Lupoglavu...

Najsjevernija Istra 272-076

Kad na put idete s društvom kome željeznica nije primarni interes, morate napraviti kompromis i ostaviti Roč u stanju kakvom je tj. obrađen koliko sam stigao, i nastaviti dalje.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Gost pon 20 lis 2008 - 9:23

gaspa je napisao/la:... Mračna slika je ovdje zato jer je netko propisao kako se stanice slikaju - MORA biti i slika točno sprijeda (onako kako slikaju kriminalce za dossier, samo ovdje umjesto broja piše naziv stanice) ...
mrgreen yes ... ipak si nešto i naučio. Tako se fotografira sve, lokomotive, vagoni, objekti ... pa se to doma spremi i ne objevljuje osim ako netko ne traži. Eee onda izvadiš asa iz rukava happy ... imaaam ja to, kako da ne. BTW, nije se u Roču uopće ništa promjenilo osim prometala na istovarnom kolosjeku. Nego ... si snimio skretničarsku kućicu malo iz bližeg? Unutra bi trebala bit knjiga sa upisima.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by gaspa pon 20 lis 2008 - 17:38

Nisam snimio skretničarevu kućicu iznutra jer još učim mrgreen. Dakle: ništa od asa iz rukava.

A sad idemo dalje. Svrha ovog pohoda bila je procunjati najsjevernijom istrom, zaviriti u njezina sela i ogledati se s vidikovaca. Stanica Roč je došla neplanirano, nekako usput, da mi putopis ne bude suhoparan i OT. Zato ćemo ostatak dana prikazati u par najosnovnijih crta:

Trasa puta (odn. njezin istarski dio, iza Učke):
Najsjevernija Istra SistraA3750

Prošli smo ispod Buzeta
Najsjevernija Istra 272-087

i koji km dalje zavrnuli nadesno uskom cesticom dolinom Bračane iznad koje se koče ostaci grada Kostel (Pietrapelosa - Kosmati grad). Prvi se put, kao ruševina koju su u VII ili VIII st. opustošili Slaveni spominje 1002. U narednim stoljećima dijeli sudbinu drugih istarskih kaštela. Grad je stradao u požaru 1620. i zauvijek je napušten.
Najsjevernija Istra 272-088

Malo detaljniji prikaz dionice, da možete pročitati nazive toponima
Najsjevernija Istra SistraA3istok

Jesen obiluje bojama i šarenilo nas prati cijelim putem, pa tako i ovaj izvrnuti šumski semafor
Najsjevernija Istra 272-093

Uspevši nas na hrbat jedan nas odvojak ceste vodi u gotovo napušteni Salež...
Najsjevernija Istra 272-099

...poznat po tome što je tu jedini sačuvani istarski...
Najsjevernija Istra 272-103

Najsjevernija Istra 272-104

Dalje cesta vodi hrptom (prekrasno za šetnju ili biciklizam) do Zrenja. Nastavili smo za Oprtalj koji je od sjevera čista Toscana (a zašto za Toscanu ne bismo rekli da je čista Istra?)
Najsjevernija Istra 272-127

Na daljnjem putu posrećilo nam se mimoići tandem velikih istarskih radnika - boškarina
Najsjevernija Istra 272-143

Put nas ponovo vodi gotovo na samu granicu, u više prazni nego naseljeni Brič
Najsjevernija Istra SistraA3zapad

Najsjevernija Istra 272-148

odakle nam pogled puca u EU (s druge strane je slovenski Labor)
Najsjevernija Istra 272-146

Poviše Momjana je izuzetni vidikovac sv. Mauro (ili sv. Martin)
Najsjevernija Istra 272-153
(Momjan u prvom planu, Piranski zaljev otraga)

Najsjevernija Istra 272-154
(silueta Buja)

Već poodmaklo vrijeme uskratilo je mogućnost podrobnijeg studiranja Parenzane pa je Grožnjan obiđen gotovo trčeći.

Zar su baš svi (ili većina?) istarskih gradića na vrhovima brda? (Motovun iz Grožnjana)
Najsjevernija Istra 272-161

A na kraju nisam mogao odoljeti da ne obiđem i usnulo Završje...
Najsjevernija Istra 272-178

...koje je svoju smirenost prenijelo i na svoje stanovnike
Najsjevernija Istra 272-182

Krug se zatvorio. Opraštamo se s Istrom, opraštamo se sa suncem
Najsjevernija Istra 272-188

Najsjevernija Istra 272-189

I opet je predamnom zijevnula cijev tunela Učka i vratila me na kvarnersku stranu. Glede tunela - u potpunosti prihvaćam Pfaffov stav o inačici preko Poklona i neplaćanju tunelarine ali danas mi je tunel bio nužno zlo koje mi je ipak uštedilo dvaput po barem pola sata vremena koje sam potrošio na drugim odredištima.

S istarskim dijelom nisam htio puno gnjaviti jer ipak nema puno veze s prometalima, a i Istrin mercedes O 405 Buje-Zrenj-Oprtalj mi je izmakao objektivu. Nema ništa zanimljivo ni za Barneya, ni za Pfaffa. Mislim da bi samnom na pohode mogao jedino thomcro jer sam ja pri tim djelatnostima poprilični asket: nema jela, nema pića - obilazak i samo obilazak!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Gost pon 20 lis 2008 - 17:54

gaspa je napisao/la:... Mislim da bi samnom na pohode mogao jedino thomcro jer sam ja pri tim djelatnostima poprilični asket: nema jela, nema pića - obilazak i samo obilazak!
Nedo ti Bog samnom u ekšn ić, em bi morao stalno gledat gdje sam em bi završili sigurno u Austriji u žaru borbe rolling on the floor . Ali sve pohvale za izvrsne fotke clap suuupeer !!!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by gaspa pon 20 lis 2008 - 18:19

thomcro je napisao/la:Nedo ti Bog samnom u ekšn ić, em bi morao stalno gledat gdje sam em bi završili sigurno u Austriji u žaru borbe rolling on the floor
Da'će Bog, da'će - izazov je prihvaćen kul

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Pfaff pon 20 lis 2008 - 18:22

Odlično! Vrlo sam zadovoljan. Imao si prekrasno vrijeme i pravu rasvjetu (ja onomad nijesam bijo te sreće).
A glede Pfaff-Barney poučka: Dohvatit ćemo mi Tebe već na krivoj nozi...
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11143
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Gost pon 20 lis 2008 - 18:29

gaspa je napisao/la:
thomcro je napisao/la:Nedo ti Bog samnom u ekšn ić, em bi morao stalno gledat gdje sam em bi završili sigurno u Austriji u žaru borbe rolling on the floor
Da'će Bog, da'će - izazov je prihvaćen kul
Imaš moj broj mobitela, lako se možemo dogovorit za eksn .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by gaspa pon 20 lis 2008 - 18:55

Pfaff je napisao/la:Odlično! Vrlo sam zadovoljan. Imao si prekrasno vrijeme i pravu rasvjetu (ja onomad nijesam bijo te sreće).
A glede Pfaff-Barney poučka: Dohvatit ćemo mi Tebe već na krivoj nozi...
Mo'š'te me jedino uhvatit pri krivom želucu. A napravit ćemo mi i ekšn type B! grinko laugh 2

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by igor72 pon 20 lis 2008 - 19:51

Bravo @gaspa, super jesenske fotke.
Oni tandem je :mig:
igor72
igor72

Broj postova : 23
Lokacija : Izola (SLO)
Registration date : 01.10.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Narcis uto 21 lis 2008 - 22:34

Svaka cast Gaspa, predivno. :mig: super2
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by seabral sri 22 lis 2008 - 6:21

Prekrasne fotke i putopis, gaspa !!! Zaista si postavio letvicu visoko gore i sjajno ju tako održavaš super2

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Najsjevernija Istra Empty Re: Najsjevernija Istra

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.