Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

4 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Phalanx uto 18 kol 2009 - 20:50

E(v)o ljudovi, par fotki za mini-fotopis s "balkanske turneje" koju "odradih" s još troje frendova protekli vikend... Inače, izlet je obuhvatio vožnju Markom Polom do Splita, busom do Ploča, a zatim vlakom do Sarajeva i povratak noćnim vlakom via Banja Luka & Zagreb. S obzirom da najviše fotki imam iz "južnijeh krajevah", priča se odnosi na dio od Ploča do Sarajeva:

...a kako je ovo dijelom i "brodski" Forum, put počesmo ovom makinom u Rijeci:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02730s

...kojom smo doplovili u splitsku trajektnu luku, i pristali tik do željezničkog kolodvora:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02780bfc

Zatim je slijedio foto-session u Pločama (koje su, btw, 15.08. bile najsličnije Texasu - grad bez igdje ikoga!)
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02825b

Kupnja karata kod tete koja nikad nije čula za R1 račun, bez mogućnosti plaćanja karticama (i naravno, još jedino balkanskim raritetom - ispisivanjem međunarodnih karata rukom)
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02821r

...sa strane perona...
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02823g

...gdje nas je među palmama dočekala i ova ljepotica:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02822d

I "time machine" od šest ŽFBiH vagona za romantični povratak pedesetak godina u prošlost (do Sarajeva je vlak bio krcat!)
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02828bly

Naša ASEA na čelu (do Čapljine):
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02829csn

Hercegovački krajobraz
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02834q

...i cijelim putem uz Neretvu - savršeno!
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02841gwk

Prolazimo i pored par hidroelektrana
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02840j

...u zavoju:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02845eox

Bradinska rampa za penjanje od Konjica do Sarajeva:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02848c

Cilj:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02851u

Unutrašnjost kolodvora
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02854s

...i prazni peroni:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02855aja

Do kolodvora je izgrađena grdosija Dnevnog avaza s vidikovcem na 35. katu
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02857o

ulaznica: 1 marka - pogled neprocjenjivo!
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02863arx

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02858b

Olimpik u dolasku:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02860n

Gužva na kolodvoru:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02862t

...i tri "reprezentativne" fotke OT iz "grada s dušom" (koji je to u svakom smislu!)
Baščaršija
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02891tdn

Porcija i po' za Phalanxa Wink
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02899t

...i na kraju nađosmo pravi Rahat Lokum, popismo kahvu iz fildžana i guštali sat-dva, a sve za marku i po' Smile
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02902c

Povratak je uslijedio noćnim vlakom za Zagreb (koji je u skladu s tim bio nezanimljiv za fotkanje, a više zanimljiv za prespavati devet sati vožnje preko Doboja, Banja Luke, Siska...). Inače, i ovaj vlak je bio sasvim popunjen, vozi uglavnom bez većih kašnjenja, pristojnom brzinom. Jedine zamjerke su nedostatak vagona (samo tri, i to po jedan HŽ, ŽRS i ŽFBiH) i stajanje nakon granice u svakom selu koje ima više od tri kuće.

Pozdrav do nekog drugog putopisa...

______________________________________
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by nenek uto 18 kol 2009 - 21:40

Hvala ti za ovo, super fotke i ideja da odem vlakom do Ploča, čim se malo atak na našu obalu smiri, negdje krajem rujna.

Kolodvor u Pločama mi djeluje kao izgubljen u vremenu i prostoru. :stoj:
nenek
nenek

Broj postova : 216
Age : 41
Lokacija : Zagreb
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Gost uto 18 kol 2009 - 21:56

Vidim da je gledanje nekih epizoda EBR-a dalo poticaja za međunarodni eksn ... mrgreen .

Ovo su donirani vagoni iz Švedske. Znaš i sam staro pravilo: kad se hoćeš rješit stare krame onda je nekom pokloniš mrgreen .
Phalanx je napisao/la:I "time machine" od šest ŽFBiH vagona ...
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02828bly

Kao da gledam riječki kolodvor, kao da gledam riječki kolodvor ...
Phalanx je napisao/la:Gužva na kolodvoru:
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Dsc02862t

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Phalanx uto 18 kol 2009 - 22:28

nenek je napisao/la:Kolodvor u Pločama mi djeluje kao izgubljen u vremenu i prostoru.

Upravo to... Ma cijeli grad djeluje kao "grad duhova" (doduše, bila je Velika Gospa, ali radio je tek jedan poluprazni kafić!) ...čini mi se da je sve to samo ostatak nekadašnje soc-realističke megalomanije od koje je ostala pruga kojom se možemo voziti kroz predivne krajolike (i to za relativno male pare Smile)

tomo je napisao/la:Vidim da je gledanje nekih epizoda EBR-a dalo poticaja za međunarodni eksn ... mrgreen .

Ovo su donirani vagoni iz Švedske. Znaš i sam staro pravilo: kad se hoćeš rješit stare krame onda je nekom pokloniš

...a to je ipak malo stariji itinerer koji je imao još B i C varijantu, a izabrana je ova najkraća radi posla (no svakako, ovi filmići su malo začinili ideju).

Vagoni su jako stari, al još uvijek udobniji od naših obnovljenih Blova (od kojih bježim ko vrag od tamjana! Naravno, bio je jedan u kompoziciji iz Sarajeva za Zagreb, ali mene nije vidio ni blizu Wink). Inače, zanimljivi su jer imaju sasvim drveni interijer (s vratima prema drugom vagonu koja nisu klizna, već se guraju prema van) i jednu polovicu vagona su kupei, a druga polovica "otvorena" s nekakvim kaučevima, okrenutim jedni prema drugima...

______________________________________
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Gost uto 18 kol 2009 - 23:07

Phalanx je napisao/la:... Vagoni su jako stari, al još uvijek udobniji od naših obnovljenih Blova (od kojih bježim ko vrag od tamjana! Naravno, bio je jedan u kompoziciji iz Sarajeva za Zagreb, ali mene nije vidio ni blizu Wink). Inače, zanimljivi su jer imaju sasvim drveni interijer (s vratima prema drugom vagonu koja nisu klizna, već se guraju prema van) i jednu polovicu vagona su kupei, a druga polovica "otvorena" s nekakvim kaučevima, okrenutim jedni prema drugima...
Si možda to snimio iznutra? Ovako iz tvog kazivanja mi to dosta interesantno zvući!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Phalanx uto 18 kol 2009 - 23:47

tomo je napisao/la:Si možda to snimio iznutra? Ovako iz tvog kazivanja mi to dosta interesantno zvući!

Noup :( lijen sam za fotkanje hrpe fotki, i onda "što ostane u glavi, to je sve" Smile

______________________________________
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Pfaff sri 19 kol 2009 - 2:59

Svaka čast! Baš veselo!
Nego, znade li netko tko je projektirao kolodvor u Pločama? Čini mi se da je jako u rodu s onim u Zadru...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by seabral sri 19 kol 2009 - 6:55

Lijepo si se naputovao ... :mig:

Veliš da je svih šest vagona od Ploča do Sarajeva bilo krcato ... Shocked
Iz dosadašnjih pisanja na ovom forumu i na zeljeznice.net sam stekao dojam da se nitko više ne vozi vlakom u Ploče. Je li ta gužva sad bila radi smjene turista vikendom ?

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Phalanx sri 19 kol 2009 - 9:07

seabral je napisao/la:Veliš da je svih šest vagona od Ploča do Sarajeva bilo krcato ... Shocked
Iz dosadašnjih pisanja na ovom forumu i na zeljeznice.net sam stekao dojam da se nitko više ne vozi vlakom u Ploče. Je li ta gužva sad bila radi smjene turista vikendom ?

Možda sam bio pomalo nejasan u tekstu iznad fotke - vlak je bio krcat do Sarajeva, ali naravno ne od Ploča, gdje je bilo oko stotinjak putnika i koji su dobrim dijelom bili zaista turisti (pogotovo backpackeri). Prelaskom granice popunjen je ostatak mjesta, a posebno u Mostaru gdje je ušla hrpa ljudova...

______________________________________
Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom) Empty Re: Ploče & Sarajevo (iliti u potrazi za izvornim Rahat Lokumom)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.