Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Budite oprezni ...

3 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Budite oprezni ... Empty Budite oprezni ...

Postaj by Gost sri 27 sij 2010 - 8:16

... dobil sam mail slijedećeg sadržaja:

Mr. Sheriff Mohammed
Manager, Foreign Operations Department,
African Development Bank
Ouagadougou,Burkina Faso.

Dear friend,
I am contacting you based on my conviction that you will be capable of championing this business cause.
In my department we discovered an abandoned sum of €12.6m Euros (Twelve Million Six Hundred Thousand Euros) in an account that belongs to one of our foreign customer who died along with his entire family in an air crash on February 3rd 2005.

Since we got information about his death, we have been expecting his next of kin to come over and claim his money because we cannot release it unless somebody applies for it as next of kin, business partner or relation to the deceased as indicated in our banking guidelines but unfortunately I learnt that all his supposed next of kin or relation died alongside with him in the air crash leaving nobody behind for the claim. It is therefore upon this discovery that I now decided to make this business proposal to you and release the money to you as the next of kin or relation to the deceased for safety and subsequent disbursement since nobody is coming for it and I don't want this money to go into the bank treasury as unclaimed bill.

The Banking law and guideline here stipulates that if such money remained unclaimed after five years, the money will be transferred into the bank treasury account as unclaimed fund. The request of foreigner as next of kin in this business is occasioned by the fact that the customer was a foreigner and a Burkina citizen cannot stand as next of kin to a foreigner.

I wish to inform you that 40% of this money will be for you as foreign partner, in respect to the provision of a foreign account, while the remaining 60% would be for me. Thereafter I will visit your country for disbursement according to the percentages indicated. Therefore to enable the immediate transfer of this fund to you as arranged, you must apply first to the bank as a relation, business partner or next of kin of the deceased indicating your bank name, your bank account information and location where in the money will be remitted.

Upon receipt of your reply, I will send to you a text of application. I will not fail to bring to your notice that this transaction is hitch free and that you should not entertain any atom of fear as all required arrangements have been made for the transfer.

You should contact me immediately you receive this mail.

Trusting to hear from you as soon as possible.

Yours faithfully,
Sheriff Mohammed

Ili prevedeno (preko GoogleTranslatora!):

Dragi prijatelju,
Ja sam vam se obratite na temelju moje uvjerenje da ćete biti u stanju zauzimanju ovog poslovnog uzrok.
U mom odjelu smo otkrili napušteni iznos od € 12.6m eura (dvanaest milijuna i šest stotina tisuća eura) na račun koji pripada jednom od naših inozemnih kupaca, koji je umro zajedno sa svojom cijelom obitelji u padu zrakoplova 3. veljače 2005.

Budući da smo dobili informacije o njegovoj smrti, bili smo očekujemo njegov najbliži rođak da dođe na njegov zahtjev i novac, jer ne možemo ga otpustite ako netko vrijedi za njega kao najbliži rođak, poslovnog partnera ili odnosu na pokojnika kako je naznačeno u našem bankarstvu smjernice, ali na žalost, naučila sam da je sve njegova trebalo najbliži rođak ili odnos umrla zajedno s njime u zraku nesreći nitko ne ostavljajući iza sebe za zahtjev. To je, dakle, na to otkriće da sam sada odlučio napraviti ovaj poslovni prijedlog za vas i puštanje novca za vas kao najbliži rođak ili odnosu na pokojnika za sigurnost i naknadne isplate jer nitko ne dolazi za to i ne želim taj novac otići u banku i riznicu neostvareno zakona.

Zakon o bankama i smjernicama ovdje propisano je da ako se takav novac ostao neostvaren nakon pet godina, novac će biti prebačen na bankovni račun riznice kao neostvareno fond. Zahtjev stranca kao najbliži rođak u ovu djelatnost je koju uzrokuju činjenicu da je kupac stranac i Burkine građanin ne može stajati kao najbliži rođak za stranca.

Želim Vas izvijestiti da je 40% tog novca bit će za vas kao stranog partnera, s obzirom na odredbe devizni račun, a preostalih 60% će biti za mene. Nakon toga ću posjetiti svoju zemlju za isplatu u skladu s postocima naznačeno. Stoga omogućiti neposrednu prijenos ovog fonda za vas po dogovoru, morate primijeniti prvo banke kao odnos, poslovni partner ili najbliži rođak preminulog ukazuje na vaše ime banke, bankovni račun podatke i lokaciju gdje se novac će se biti vraćen.

Po primitku Vašeg odgovora, ja ću vam poslati tekst primjene. Neću uspjeti donijeti na primijetiti da je ova transakcija je trzaj besplatno i da ne biste trebali zabaviti bilo koji atom strah kao i sve potrebne aranžmane napravljene su za prijenos.

Trebali bi me kontaktirati odmah dobijete ovu poštu.

Uzdajući se da čuti od vas što je prije moguće.

S poštovanjem

*****

Ne nasjedajte na ovakav mail jer se radi o prijevari i samo ćete Vi imat problema, i to popriličnih, od krađe identiteta do krađe brojeva kreditnih kartica! Ovakav mail treba jednostavno odmah brisati!

Btw, u zaglavlju maila piše slijedeće:

Upozorenje: ta poruka možda nije od navedenog pošiljatelja. Budite oprezni ako namjeravati otvarati neke veze u poruci ili pošiljatelju slati osobne podatke.

Ima i pojašnjenje:

Poruke kojima se traže osobni podaci

Neželjena pošta pojavljuje se u različitim oblicima, uključujući lažne poruke. Masovno slanje poruka zove se "spoofing" ili "krađa zaporke".

Takve prevarantske prakse obuhvaćaju poruke koje izgledaju kao da dolaze iz legitimnog izvora ili izradu web-stranice službenog izgleda koja od vas traži korisničko ime i zaporku ili druge osobne podatke. Takve poruke ili stranice mogu od vas tražiti OIB, broj bankovnog računa, PIN, broj kreditne kartice, djevojačko prezime majke ili datum rođenja.

Pošiljatelji neželjenih poruka traže takve informacije kako bi ukrali vašu Gmail adresu, vaš novac, raspoloživi iznos na vašem računu ili identitet.

Google trenutno testira uslugu osmišljenu kao upozorenje korisnicima usluge Gmail na poruke za koje se sumnja da im je cilj phishing. Kada tim za Gmail sazna za takav napad, pojedinosti tih poruka koriste se za automatsko prepoznavanje budućih pokušaja phishinga.

Rezultat: kada korisnik usluge Gmail otvori sumnjivu poruku phishinga, Gmail će prikazati upozorenje.

Gmailova upozorenja na phishing funkcioniraju automatski, slično kao i filtriranje neželjene pošte. Gmailovi filtri za neželjenu poštu automatski u mapu "Neželjena pošta" preusmjeravaju poruke za koje se sumnja da su neželjene. Gmailova upozorenja na phishing na sličan način automatski prikazuju upozorenja s porukama za koje se sumnja da im je cilj phishing da bi korisnici znali da moraju biti posebno pažljivi prije davanja bilo kakvih osobnih podataka.

Uvijek obratite posebnu pažnju na poruke koje od vas traže osobne podatke ili poruke koje vas upućuju na web-stranicu koja traži osobne podatke. Ako primite takvu vrstu poruke, naročito ako pošiljatelj tvrdi da je Google ili Gmail, nemojte slati tražene podatke.

Da biste se zaštitili i zaustavili prevarante, učinite sljedeće:

* Provjerite je li URL domena na navedenoj stranici točna, a prije nego što kliknete neku sliku ili vezu, provjerite vodi li ona na važeće stranice unutar te web-lokacije. Gmailov je URL, na primjer,http://mail.google.com/ ili, radi veće sigurnosti, https://mail.google.com/. Iako bi se moglo činiti da neke veze sadrže znakovne nizove "gmail.com" ili "google.com", one bi, kada se njihove adrese unesu u preglednik, mogle voditi na neke druge web-lokacije.
* Kad god unosite osobne podatke, uključujući zaporku, na traci stanja pri dnu prozora preglednika potražite ikonu zaključanog lokota.
* Provjerite zaglavlja poruka. Poljem "Prima:" lako je manipulirati da bi se prikazalo lažno ime pošiljatelja.
* Ako još uvijek niste sigurni, obratite se tvrtki ili ustanovi za koju se čini da je pošiljatelj poruke. Nemojte koristiti adresu za odgovor u poruci jer je nju moguće krivotvoriti. Umjesto toga posjetite web-lokaciju odgovarajuće tvrtke i potražite neku drugu adresu za kontakt.
* Ako zbog neke lažne ili "phishing" poruke unesete podatke o Google računu ili osobne podatke, djelujte brzo. Kopiju zaglavlja poruke i kompletan tekst pošaljite američkoj saveznoj trgovačkoj komisiji (FTC-u) na adresu spam@uce.gov. Ako ste unijeli broj kreditne kartice ili bankovnog računa, obratite se odgovarajućoj financijskoj ustanovi. Ako mislite da ste postali žrtvom krađe identiteta, obratite se policiji.
* Gmail ne šalje neželjene masovne poruke u kojima traži zaporke ili osobne podatke.

* Ako naš sustav poruku označi kao phishing, a vi ste potvrdili izvor poruke, kliknite strelicu dolje uz naredbuOdgovor u gornjem desnom kutu okna poruke i odaberite Prijavi da nije poruka o krađi identiteta da biste nas obavijestili da je poruka legitimna. Ako primite poruku koju naš sustav za otkrivanje phishinga nije otkrio, kliknite Prijavi krađu identiteta da biste poslali kopiju poruke timu za Gmail.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Budite oprezni ... Empty Re: Budite oprezni ...

Postaj by Jean sri 27 sij 2010 - 9:09

Oh, ništa novo... Ja takvih poruka dobijem barem dvije tjedno na raznorazne mailove u firmi... Jednostavno ih ignoriraš i bog...

______________________________________
Budite oprezni ... D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 46
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

Budite oprezni ... Empty Re: Budite oprezni ...

Postaj by Gost sri 27 sij 2010 - 9:35

Jean je napisao/la:... Jednostavno ih ignoriraš i bog...
Ma jasno, al' opreza nikad dovoljno. Pogotovo kod juniora mrgreen .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Budite oprezni ... Empty Re: Budite oprezni ...

Postaj by Narcis sri 27 sij 2010 - 10:32

Čuo sam i ja za tu priču, koja kruži internetom, odnosno mail-om.
Svaki i najmanje sumnjivi sadržaj, ako nisam siguran od koda je mail, jednostavno "DELETE".
I gotova stvar. :comp17:

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Budite oprezni ... Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Budite oprezni ... 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Budite oprezni ... Empty Re: Budite oprezni ...

Postaj by nenek sri 3 vel 2010 - 23:01

Tako duge mailove ni ne čitam, odmah idu u kantu. :night:
nenek
nenek

Broj postova : 216
Age : 41
Lokacija : Zagreb
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Budite oprezni ... Empty Re: Budite oprezni ...

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.