Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cres- Lošinj- Susak

+4
gaspa
Phalanx
Narcis
LLeon
8 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon uto 16 kol 2011 - 23:54

Sasvim slučajno, iznenada, ničim izazvani, pojavila su mi se 2 slobodna dana u rasporedu. Kako sam očekivao radni produženi vikend, odjednom sam se nespreman, našao pred velikom nedoumicom, što sad? hm Pa neću valjda 2 dana švrljat po Rijeci i okolici. Pih, to je za amatere. laugh 2 LLeon traži akciju.
Sazvana je hitna sjednica VONS-a (vijeće za obranu i nacionalnu sigurnost) i u koordinaciji sa babarogom, za par minuta, dvoglasno je odlučeno: Idemo na Lošinj!!! happy
Uslijedila je nabavka osnovnih potrepština za sljedeća 2 dana, trpanje u auto svega potrebnoga i nepotrebnoga i pravac Lošinj. Određena je i ruta: tamo preko Brestove, povratak preko Valbiske i Krka. Mali židov u meni je odabrao upravo ovaj redoslijed zbog toga da se ne vraćamo istim putem i da izbjegnemo plaćanje mostarine krkanima. lud od smijeha

Dok smo stigli do Brestove, već se spustio mrak. Nema trajekta u pristaništu, ali sad će on, evo ga, dok mi obavimo putnu papirologiju. 151 dlakavac za prijevoz jednog automobila i 2 osobe na liniji od niti 3 nautičke milje. ljut No dobro, špica sezone je, treba zaradit za hladne zimske dane.
Stiže grčka kada- Bol.
Cres- Lošinj- Susak DSC08488

Kako je bio mrak, nisam puno zagledao po trajektu. Oduševio me izgled salona.
Cres- Lošinj- Susak DSC08498

Cres- Lošinj- Susak DSC08500

Drugo jutro ustajemo ranom zorom. Plan je otići katamaranom Dubravka do Suska, i vratit se brodom Premuda.
Cres- Lošinj- Susak DSC08505

Cres- Lošinj- Susak DSC08507

Cres- Lošinj- Susak DSC08509

Jutarnja kavica na katamaranu. Sasvim solidnog okusa. Tanjurić sa logom matične kuće. Još da je i šalica isto tako, kao i šećeri. Uf, tražim previše. smijesno
Cres- Lošinj- Susak DSC08513

Šank
Cres- Lošinj- Susak DSC08514

Putnički prostor. 306 sjedećih mjesta.
Cres- Lošinj- Susak DSC08521

Natpis za WC odaje njeno dalekoistočno porijeklo. Singapur, ako se ne varam. hm
Cres- Lošinj- Susak DSC08519
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon sri 17 kol 2011 - 0:01

Pogled unatrag. Fino ga je zapjenilo.
Cres- Lošinj- Susak DSC08517

Pogledajmo na AIS. Jesmo li u dometu? Jesmo, i brzina nam je sasvim pristojnih 28,5 čvorova. yes Živio mobilni internet. veselo1
Cres- Lošinj- Susak DSC08515

Najprije pristajanje u Iloviku. Riva na Iloviku je prekratka pa se ukrcaj putnika vrši na provi.
Cres- Lošinj- Susak DSC08523

Izgleda idilično, uspavano. Nema gužve, buke automobila.
Cres- Lošinj- Susak DSC08528

Autobusna stanica? oci Na otoku na kojeg nije niti će ikad stupit autobusni kotač. Ah da, pa to je brodska stanica. kul Jako slična, zapravo ista, kao i one riječke autobusne.
Cres- Lošinj- Susak DSC08527

Sa 15 minuta kašnjenja stižemo na Susak. Na rivi nas je dočekala povelika kolona onih koji završavaju svoj odmor i vraćaju se na kopno.
Cres- Lošinj- Susak DSC08529

Hvala, još bolje vas našli.
Cres- Lošinj- Susak DSC08600

Susak, otok od 3,7 km2, specifičan, jedinstven i različit od svih susjednih otoka. Sastoji se od pijeska položenog na kamenoj stijeni. Susak je specifičan i po narodnoj nošnji i govoru, koji se razlikuju od svih ostalih susjednih otoka. Na otoku postoji jedno naselje- Susak, koje se dijeli na dva dijela. Donje Selo i Gornje Selo. Udaljenost između tih dvaju sela je stotinjak metara.
Donje selo
Cres- Lošinj- Susak DSC08586

Gornje selo
Cres- Lošinj- Susak DSC08550

Prometa na otoku nema. Ne onakvog kakvog poznajemo mi koji živimo u „civilizaciji“. Uglavnom prevladavaju sve vrste traktora i motokultivatora sa priključnim vozilima, vidio sam 2-3 stara APN-a, jedno vozilo nešto nalik onom kakvo koriste golferi. Ma cjelokupni vozni park stane na prste 2 ruke. hehe
Cres- Lošinj- Susak DSC08545
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon sri 17 kol 2011 - 0:05

Smetlarski traktor. Ovo je valjda jedino vozilo na otoku koje je registrirano. hehe
Cres- Lošinj- Susak DSC08599

Viličar
Cres- Lošinj- Susak DSC08539

Ima i ovakvih ljutih strojeva lud od smijeha
Cres- Lošinj- Susak DSC08587

Ovo je glavna otočna magistrala koja povezuje Gornje i Donje selo. Ukopana duboko u pijesku. Ide okolo na okolo, kako bi se u narodu reklo: oko guzice u džep, zbog savladavanja visinske razlike.
Cres- Lošinj- Susak DSC08547

Ovo je pješački put između dvaju sela. Puno kraći- i strmiji.
Cres- Lošinj- Susak DSC08544

Pošta i DVD
Cres- Lošinj- Susak DSC08591

Malonogometni klub. Kad im igralište za veliki nogomet ne bi stalo na otok. lud od smijeha
Cres- Lošinj- Susak DSC08594

Uske uličice
Cres- Lošinj- Susak DSC08540

Karte, biljeti, tiket…
Cres- Lošinj- Susak DSC08601

Dosta prometa i infrastrukture. Idemo malo na prirodne ljepote i faunu.
Racek grinko
Cres- Lošinj- Susak DSC08532

Evo što nastane od krokodila kad ga boduli hrane lud od smijeha rolling on the floor
Cres- Lošinj- Susak DSC08567

Ne znam je li ovo spada u prirodnu ljepotu ili faunu? kul Autoportret: sjena u pijesku i valovima.
Cres- Lošinj- Susak DSC08537
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon sri 17 kol 2011 - 0:08

Par impresija sa ovog prekrasnog otoka.
Cres- Lošinj- Susak DSC08570

Cres- Lošinj- Susak DSC08573

Cres- Lošinj- Susak DSC08574

Cres- Lošinj- Susak DSC08584

Navratili smo i do vinarije g. Kozulića. Nakon degustacije, pokoja litra zlatne tekućine je krenula i put Rijeke. friends
Cres- Lošinj- Susak DSC08575

Nakon što smo prokrstarili cijeli otok, nakupali se na pješčanoj plaži, na stjenovitoj plaži, izgorili na suncu, vrijeme je za partencu.
Susak ima dnevno 3 linije sa Lošinjem i Rijekom. 2 puta katamaran (ujutro prema Rijeci, navečer prema Lošinju) i jednom brod (Mali lošinj, Srakane, Unije, Ilovik…) To je vrijeme kada se sav narod i motorizacija sjati na rivu.
Cres- Lošinj- Susak DSC08605

Sa 15 minuta zakašnjenja stiže Premuda.
Cres- Lošinj- Susak DSC08606

Ostatak fotki sa Premude- ovdje

Sa Premudom dolaze i potrebne namirnice za market, restorane, kafiće.
Cres- Lošinj- Susak DSC08617

Kao što priliči, red je i pristojnost da se i Vaš reporter pojavi svojim likom barem na jednoj fotki. Odabrao sam ovu sa Premude.
Cres- Lošinj- Susak DSC08630

Putem se mimoilazimo sa Bartolom Kašićem koji plovi iz Malog lošinja prema Zadru. Meni jedan od najdražih brodova iz Jadrolinijine flote.
Jedna totalna nelogičnost u voznom redu. Bartol isplovljava iz Malog lošinja u 16:30, a Premuda uplovljava u 16:40. Zašto ne bi bilo obratno pa bi se možda našao koji putnik namjernik koji bi sa Suska išao u Zadar. Nedajbože još da se na Susku može kupit karta za Zadar. Isto tako se niti u Malom lošinju ne može kupit povratna za Susak nego samo u jednom smjeru, pa onda na Susku za natrag. Koja nuklearna fizika za genijalce iz Jadrolinije.
Cres- Lošinj- Susak DSC08636
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon sri 17 kol 2011 - 0:11

Prolazimo kraj lošinjskog brodogradilišta
Cres- Lošinj- Susak DSC08640

Cres- Lošinj- Susak DSC08641

Cres- Lošinj- Susak DSC08649

Brodospasovi AHTS tegljači- Brodospas Sun i Brodospas Storm
Cres- Lošinj- Susak DSC08647

Cres- Lošinj- Susak DSC08669

Cres- Lošinj- Susak DSC08674

A sad malo Autotransove flote
Najprije kolodvor
Cres- Lošinj- Susak DSC08658

Cres- Lošinj- Susak DSC08657

1214- ovoga sam najviše viđao, a na kraju imam samo ovu jednu fotku. razočaranje Najvrijedniji na cijelom otoku. Stalno vozi Mali lošinj- Veli lošinj- Čikat- Sunčana uvala- …. Svuda ga ima.
Cres- Lošinj- Susak DSC08659

Što je ovo? Fiat ducato. Tražio sam gb na njemu, ali ga nema. no no Znalci će vjerojatno znat. Meni ATR flota nije toliko zanimljiva.
Cres- Lošinj- Susak DSC08661

Cres- Lošinj- Susak DSC08662
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon sri 17 kol 2011 - 0:16

Cres- Lošinj- Susak DSC08665

Cres- Lošinj- Susak DSC08666

Cres- Lošinj- Susak DSC08667

Marina je i dalje na svojem mjestu, na predjelu zvanom Velopin. Nekad je na njoj bio cocktail bar. Danas je samo plutajuće skladište. Više fotki sa Marine- ovdje
Cres- Lošinj- Susak DSC08671

Preko puta Marine se nalazi jedan spomenik. Da mi Pfaff ne bi spočitnuo kako mi ideološke predrasude zamagljuju pogled. lud od smijeha
Cres- Lošinj- Susak DSC08690

Da ne bismo zanemarili i željeznički promet.
Cres- Lošinj- Susak DSC08698

Cres- Lošinj- Susak DSC08699

Na voznom redu piše: jedan smjer- 10 kn.
A to je valjda:
1. smjer Čikat- Lidl- Aurora/Vespera
2. smjer: Aurora/Vespera- Lidl- Čikat
Ne ulazim u to kako baš ovaj trgovački lanac ima svoju stanicu. Recimo da je najbliže centru. smiling devil
Računam: tamo 10, nazad 10, još toliko za babarogu: ukupno 40 kn.
- Dobar dan majstore, mi bi sa vama tamo i natrag.
- Može, 80 kn
- Ma kojih 80??? Shocked (nije stvar u lovi, nego ne volim da me netko pravi bedakom)
- Pa svaka stanica je 10 kn.
- Aha, tako znači… (sad se opet probudio mali židov koji čuči u meni) Jel može za 50? (uz znakovit mig okom) Wink
- Ma može
To volim, kad se sa ljudima da dogovorit. smiling devil
Cres- Lošinj- Susak DSC08696

Najprije lokomotivu treba napojit. Inače ide i na LPG. Pih, i to je neka lokomotiva. Nema mirisa dizela.
Cres- Lošinj- Susak DSC08703

Cres- Lošinj- Susak DSC08707
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon sri 17 kol 2011 - 0:18

Na početku je vlak bio pun, ali jedan dio smo se vozili sami.
Cres- Lošinj- Susak DSC08710

Hotel Vespera. Prekrasno izgleda.
Cres- Lošinj- Susak DSC08711

Završavamo vožnju vlakićem, još jedno kupanje na plaži ispod Vespere i krećemo prema Rijeci. Zaustavljamo se u Nerezinama. Htio sam pogledat ovaj potopljeni i zatrpani brod.
Mislim da se već negdje pisalo o njemu na ovom forumu, ali ne mogu sad pronać gdje.
Cres- Lošinj- Susak DSC08714

Cres- Lošinj- Susak DSC08717

Cres- Lošinj- Susak DSC08718

Cres- Lošinj- Susak DSC08720

Cres- Lošinj- Susak DSC08722

Cres- Lošinj- Susak DSC08724

Brodogradilište Nerezine
Cres- Lošinj- Susak DSC08716

Cres- Lošinj- Susak DSC08726

LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon sri 17 kol 2011 - 0:25

Obnova izvornog lošinjskog logera
Cres- Lošinj- Susak DSC08728

Svašta sam vidio, ali da se brod vozi na tračnicama oci kul
Cres- Lošinj- Susak DSC08729

Radimo nekolikokilometarsku devijaciju. Skrećemo do Martinšćice- iz emotivnih razloga i babaroginih godina provedenih tamo.
Nastavljamo dalje prema Cresu. Novouređena cesta iznad Vranskog jezera, više liči na bob stazu. Betonski blokovi su za zaštitu jezera.
Cres- Lošinj- Susak DSC08753

Dolazimo na Merag. Istovremeno stiže i Ilovik. Meni ovaj trajekt izgleda prejako. super2 Na stranu njegovi funkcionalni nedostaci.
Cres- Lošinj- Susak DSC08756

Krca oko 190 auta. Hoćemo li se uspjet ukrcat?
Cres- Lošinj- Susak DSC08759

Ajme, strpat će me u mračnu utrobu broda. strah wow
Cres- Lošinj- Susak DSC08762

Parkirali smo LLeonmobil u Had
Cres- Lošinj- Susak DSC08767

I popeli se na najvišu palubu
Cres- Lošinj- Susak DSC08768

Polazak
Cres- Lošinj- Susak DSC08769

Što je ovo? Plesni podij? Pokoja klupica ne bi smetala. Još da je kakva nadstrešnica. Možda tražim previše.
Cres- Lošinj- Susak DSC08770

Cres- Lošinj- Susak DSC08771

Usput se mimoilazimo sa Valunom
Cres- Lošinj- Susak DSC08774

U Valbiski je trajekt Nosač. Upravo pristigao iz Lopara. Više fotki Nosača- ovdje
Cres- Lošinj- Susak DSC08779

U garaži je valjda 50 stupnjeva, iako je ventilacija bila na full. hot Još kad se nađe par genijalaca koji upale auto 5 minuta prije nego se rampa otvori. mad
Cres- Lošinj- Susak DSC08786

Nakon što smo prokrstarili preko 4 otoka (onaj 5. smo samo izbliza pogledali), vozili se na 4 različita broda, približavamo se kopnu i kraju našeg dvodnevnog, zapravo i trodnevnog putovanja.
Cres- Lošinj- Susak DSC08789

Krenulo me nešto sa putovanjima u zadnjih mjesec dana. kul Najprije Varaždin i sjeverozapadna Hrvatska, zatim Lika, sada Cresko- Lošinjski arhipelag… happy Toliko od mene za sada, do nekog ovog putovanja. veselo

Za kraj, pogled na kartu i cijelu prijeđenu trasu.
Cres- Lošinj- Susak Loinj-put
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by Narcis sri 17 kol 2011 - 1:38

2 dana, kratka ali slatka. mrgreen
Uživao sam čitajući ovaj putopis i gledajući slike, pogotovo otoka Suska i Ilovika. Na Susku sam bio prvi i jedini put zasad u ljeto 1983. i odonda se baš nije nešto baš mijenjalo po ovim slikama, dok na Iloviku sam bio više puta. Slika nemam, bilo je to nedigitalno doba, mobiteli ni u planu, a telefon je postojao samo u pošti. Točno je da je otok Susak specifičan po pjesku i trstiki i posebnom govoru (neka mješavina čakavice i cakavice), ali ima još jedan fenomen (medicinski) koji se istražuje, da li netko od forumaša zna? Wink
Vjerujem da ste čuli za "Sansigotski ples", Alka Vuica je ukratko opjevala Susak u ovoj pjesmi.


U Nerezinama, onaj potopljeni brod se zvao "Mirna"

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Cres- Lošinj- Susak Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Cres- Lošinj- Susak 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by Phalanx sri 17 kol 2011 - 8:08

LLeon, odličan i zanimljiv ljetno-prigodni putopis! Inače, prvi puta sam bio na Lošinju prošle godine i zaljubio se u taj otok doslovce na prvi pogled! Beskonačno zelenilo kopna i kristalnog mora, posebno mirisni zrak... Totalni hedonizam! Smile

______________________________________
Cres- Lošinj- Susak 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by gaspa sri 17 kol 2011 - 13:31

Počinjem ga mrziti... on stalno zuji okolo (i to po tako dobrim mjestima) a ja sjedim doma. Kad ovo gledam sav se raznježim i odmah bih pošao njegovim stopama.

Susački medicinski fenomen? Misliš li na ono dugogodišnje razmnožavanje unutar familije (manje-više svi su si rod, koliko ih malo ima, a stranci nisu dolazili) s ne baš dobrim posljedicama?

Susački? A, jok! Znate li kako glasi ispravni pridjev od Susak? Sujcanski!
Slijedom toga i njegovi stanovnici su Sujcani. Najviše ih ima u lučkom gradu nasuprot Manhattanu, Hobokenu - 3.000!

A autohtono vino? Da vas ne vodim sad u Glu-glu temu. Trojišćina!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by Pfaff sri 17 kol 2011 - 14:00

gaspa je napisao/la:Počinjem ga mrziti... on stalno zuji okolo (i to po tako dobrim mjestima) a ja sjedim doma. Kad ovo gledam sav se raznježim i odmah bih pošao njegovim stopama.
'Ko Te drži? Potpali onaj svoj luksuzni traktor i kreni...

gaspa je napisao/la:Susački medicinski fenomen? Misliš li na ono dugogodišnje razmnožavanje unutar familije (manje-više svi su si rod, koliko ih malo ima, a stranci nisu dolazili) s ne baš dobrim posljedicama?
K'o HDZ rolling on the floor

gaspa je napisao/la:Susački? A, jok! Znate li kako glasi ispravni pridjev od Susak? Sujcanski!
Slijedom toga i njegovi stanovnici su Sujcani. Najviše ih ima u lučkom gradu nasuprot Manhattanu, Hobokenu - 3.000!
Može i Sansegoti.

gaspa je napisao/la:A autohtono vino? Da vas ne vodim sad u Glu-glu temu. Trojišćina!
Sansego!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Cres- Lošinj- Susak Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by portos sri 17 kol 2011 - 21:21

Odlično! Kod Kozulića je radio jedan moj poznanik, čak sam mu prije 10-ak godina slao iz Zg u Rijeku plutene čepove za flaširanje vina. Super putovanje, prava si volja!

______________________________________
Cres- Lošinj- Susak 3Strijelemale Cres- Lošinj- Susak Citelis18CNGGIF-1
portos
portos
Moderator
Moderator

Broj postova : 580
Age : 53
Lokacija : Zaprešić
Registration date : 14.06.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by kico101 čet 18 kol 2011 - 10:46

( LL ) Postal si gori od Pfaffa, za pročitat vaše putopise treba uzet slobodan dan. rolling on the floor
Tebe ni CIA ne more ulovit. Da si se zaputil nešto kasnije malo istočnije, mogli smo imat eskluživnu reportažu s Jablanca.
Za putopis, kao i uvijek super2 .

______________________________________
Komadina: Oćemo prugu ( otp'o )
Linić: Nećemo prugu ( raste i cvate )
Jurčić/Vasilić: A kol'ko promila? ( izgubljeni, ima nas jooš )
Otvaranje pruge:_________________ ( popuni liniju )
kico101
kico101
Moderator
Moderator

Broj postova : 2204
Age : 54
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon pet 19 kol 2011 - 17:33

Hvala svima na komentarima. thanks

gaspa je napisao/la:Susački medicinski fenomen? Misliš li na ono dugogodišnje razmnožavanje unutar familije (manje-više svi su si rod, koliko ih malo ima, a stranci nisu dolazili) s ne baš dobrim posljedicama?
Incest- igra za cijelu obitelj. smiling devil

Pfaff je napisao/la:
gaspa je napisao/la:Počinjem ga mrziti... on stalno zuji okolo (i to po tako dobrim mjestima) a ja sjedim doma. Kad ovo gledam sav se raznježim i odmah bih pošao njegovim stopama.
'Ko Te drži? Potpali onaj svoj luksuzni traktor i kreni...
Eto Gaspa, lijepo ti čovjek reče. Ma bitna je samo dobra volja, nešto sitno para, i- gas. eksn

kico101 je napisao/la:( LL ) Postal si gori od Pfaffa, za pročitat vaše putopise treba uzet slobodan dan. rolling on the floor
Je li to kompliment? kul Priznajem, Pfaff mi je uzor kod pisanja putopisa. Ponekad "ukradem" pokoju njegovu ideju, stil... smijesno

kico101 je napisao/la:Tebe ni CIA ne more ulovit. Da si se zaputil nešto kasnije malo istočnije, mogli smo imat eskluživnu reportažu s Jablanca.
Ček da odem na GO... već imam planova.... eksn eksn eksn
Krivi tajming. Bio sam u Jablancu 10 dana prije ove nezgode i fotkao možda 5 metara od mjesta gdje se nasukao Barbat. Uf, to bi bila ekskluziva. super
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by Silver pet 19 kol 2011 - 20:16

Davne 1980 god. pričala mi mala susjedica da je bila na moru i to na otoku Susku. Na moje pitanje čega sve ima na otoku odgovorila je: "vidjela sam samo jedan traktor i dva magarca". U tvome lijepom i zanimljivom putopisu ima traktora ali magaraca ne, mislim pravih. Zar je moguće da jedan od "simbola" jadranskih otoka više ne živi na otoku.
Silver
Silver

Broj postova : 353
Age : 74
Lokacija : Zaprešić
Registration date : 09.02.2009

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by LLeon pet 19 kol 2011 - 23:14

Mislim da sam ja bio jedini. lud od smijeha
Ne, nisam vidio niti jednoga. Bio sam na Susku i prije 8 godina i isto se ne sjećam da sam vidio kojega. sad
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by gaspa pon 22 kol 2011 - 8:51

Bio sam ja prije 18... ili tako nekako... i isto ih se ne sjećam. Ali se sjećam žene, ne u najboljim, nego u još boljim godinama, usred ljeta, u onoj njihovoj minici i štramplicama.

I mali primjer kako je nekadašnji sustav gušio otoke. Bila nam je priređena zakuska. Ribice i vino. Iako su gotovo u svakoj nastanjenoj kući nudili vlastito vino, mi smo pili neki flaširani masovni crnjak (tipa: Ribar i sl.). Jer da se ne može za takve prilike (a valjda je bilo i po nekoliko grupa dnevno) otkupljivati domaće vino. Razumijem ja neke zahtjeve higijenskog pravilnika itd. itd. ali da se oformila neka zadruga, pa da se to plasiralo putem nje... Cosulich je došao poslije.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by Pfaff pon 22 kol 2011 - 9:29

gaspa je napisao/la:Bio sam ja prije 18... ili tako nekako... i isto ih se ne sjećam. Ali se sjećam žene, ne u najboljim, nego u još boljim godinama, usred ljeta, u onoj njihovoj minici i štramplicama.
Ja ih se sjećam iz djetinjstva dok su još takve dolazile u Rijeku. Najzanimljivije je bilo kad su bile, da prostite, u blagoslovljenom stanju pa se ta minica pentrala po trbušćiću... kul

gaspa je napisao/la:I mali primjer kako je nekadašnji sustav gušio otoke. Bila nam je priređena zakuska. Ribice i vino. Iako su gotovo u svakoj nastanjenoj kući nudili vlastito vino, mi smo pili neki flaširani masovni crnjak (tipa: Ribar i sl.). Jer da se ne može za takve prilike (a valjda je bilo i po nekoliko grupa dnevno) otkupljivati domaće vino. Razumijem ja neke zahtjeve higijenskog pravilnika itd. itd. ali da se oformila neka zadruga, pa da se to plasiralo putem nje... Cosulich je došao poslije.
Taj sustav guši i danas. I ne samo otoke. Ali pustimo to. Sansegoti su inače svoje vino prodavali uglavnom u Rijeci. Trabakuli s bačvama su parkirali na stražnjoj strani kazališta, između improviziranog drvenog (podiznog) mosta i onog okretnog, a na obali su stajala kola s bačvama i konjima koji su nešto domunđavali u zobnicama dok su na obali su bile pumpe. Pumpe su se sastojale od dvije podužne grede na kotačićima, a na sredini je bila naprava za pumpanje s dugačkom polugom. Ona bućica za izjednačavanje tlaka bila je obavezno pofarbana u crveno i izgledala je k'o prišt na inače ruzinavoj napravi. Lokalni su pijanci za koju litricu naknade cijelo jutro na smjenu prepumpavali zlatnožutu tekućinu. Zlobni su jezici govorili da se razlika u količini nadomirivala vodom iz Mrtvog kanala pa su to vino neki iz sprdnje zvali "Kanalko".

Na ovoj sličici iz talijanskih vremena vidi se takva operacija iako je pumpa na pogon obrtnim kolom, a ne polugom.

Cres- Lošinj- Susak Sansegoti

BTW, na istom su mjestu u to doba znali parkirati i Ćozoti s punim brodovima agruma pa su se Fiumani i Sušačani snabdijevali izravno s brodova. Ali sad već bludim u debeli Cres- Lošinj- Susak OT

A što se tiče flaširanog crnjaka vs. dobrog "domaćeg", moj prijatelj pjesnik, inače svojedobno drevna pijančina, je znao reći: "Ako me netko truje, volim da je inžinjer kemijske tehnologije nego amater..." Zašto kroneri vole "Juru"? - zato jer je učinak 8 gemišta 2-u-8 od "Jure" već 30+ godina garantirano uvijek isti, a s ostalim vinima nisi nikad siguran... lud od smijeha

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Cres- Lošinj- Susak Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by gaspa sri 24 kol 2011 - 9:34

Pfaff je napisao/la:A što se tiče flaširanog crnjaka vs. dobrog "domaćeg", moj prijatelj pjesnik, inače svojedobno drevna pijančina, je znao reći: "Ako me netko truje, volim da je inžinjer kemijske tehnologije nego amater..."
Tu si u pravu, jer na jesen kod mog znanca Drageca na Plešivici potok koji teče mimo njegovog dvorišta nekako čudno presuši (nizvodno od dvorišta). Ali na Susku (iz ovih razloga, srećom) nema vode, pa su kemičari ponešto ograničeni. Osim...

Je li netko zamijetio slankast okus sujcanskih vina?

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by Pfaff sri 24 kol 2011 - 18:53

gaspa je napisao/la:Ali na Susku (iz ovih razloga, srećom) nema vode, pa su kemičari ponešto ograničeni. Osim...
Kao što rekoh, voda se nadomirivala (navodno) iz Mrtvog kanala, neposredno prije isporuke hehe

gaspa je napisao/la:Je li netko zamijetio slankast okus sujcanskih vina?
Ne samo njihovih. Standardno se prodavala priča da je to zato jer bačve peru morskom vodom. Istina je, međutim, u tome da se vinu može dodati do 10% morske vode bez da mu se pokvari "maliganaža"

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Cres- Lošinj- Susak Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by gaspa čet 25 kol 2011 - 9:14

Pfaff je napisao/la:Kao što rekoh, voda se nadomirivala (navodno) iz Mrtvog kanala, neposredno prije isporuke hehe
A prodavači su vikali: Svjeeežeeee vino, netom ubranoooo

Pfaff je napisao/la:Ne samo njihovih. Standardno se prodavala priča da je to zato jer bačve peru morskom vodom.
Aha! Zato od vina iz bačvi koje se peru (ili dime?) sumporom boli glava.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Cres- Lošinj- Susak Empty Re: Cres- Lošinj- Susak

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.