Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Postaj by kiki273 uto 23 kol 2011 - 11:27


______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Re: Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Postaj by kiki273 ned 18 ruj 2011 - 14:13

Netko je napravio album o autobusima, neki će naći i svoje slike
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.284881261525306&type=1

U komentaru je i ova slika
 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Autoservizigrattonifium

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Riječka afera iz 1967. Gdje su dječaci koji su prije 48 godina našli kobaltnu iglu?

Postaj by kiki273 pet 9 sij 2015 - 14:09


______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Re: Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Postaj by Gost pet 9 sij 2015 - 22:37

Znal san svu trojicu i znal san za to.

Bežali smo od njih ih ko vrag od tamjana da i mi nebi svetlili zeleno va škuren rolling on the floor

To otkamo su to maznuli nalazi se zad glavne zgrade u jednon bunkeru va zemlje (videl san kamo je ma se nisan usudil poć nutra ... zeleno j' zeleno, da nebi postal Grinč rolling on the floor )

Gost
Gost


[Vrh] Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Re: Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Postaj by kiki273 sub 10 sij 2015 - 15:46

dida je napisao/la:

Bežali smo od njih ih ko vrag od tamjana da i mi nebi svetlili zeleno va škuren rolling on the floor


Si siguran da ne svetliš va škuren?
rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

U današnjem Novom listu priča bračnog para iz Rijeke koji otkriva sudbinu dječaka koji su 1967. ukrali kobaltnu iglu:
Buco, Olivio i Milan su pokojni

Da dječaci koji su pronašli kobaltnu iglu više nisu među živima, potvrdili su nam Rina i Đulijo Černeka iz Jelićeve 11 koji se još sjećaju kako je igla pronađena kod njihovog nekadašnjeg susjeda Biserka Volfa Buce.
*********************

Na portalu novog lista, kao i REF-u komentiraju kako je s njima bio i Ivić, koji živi na Vežici, točnije u neboderu gdje sam i ja odrastao.
Pretpostavljam da je zaboravljen budući da je neboder izgrađen 1968, pa se brzo odselio iz tog kvarta. Ivić je živ i zdrav, radi u domu na Platku.
Negdje početkokm 80-tih lift mu je zgnječio ruku, jer je staklo na vratima bilo razbijeno a on se valjda htio nasloniti i u tom trenutku je došao lift......
Buco se oženio i živio u Dražicama, umro je oko 2000., žena mu danas radi u Lišćevici, a sin i kćer imaju frizerski salon "Studio Volf" na Čavlima.

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Re: Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Postaj by Gost sub 10 sij 2015 - 15:53

kiki273 je napisao/la:Si siguran da ne svetliš va škuren?
rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
...
icon_whoknows ... ja kad opren oki niš ne vidim (verovatno bi mi supruga rekla da joj svetlin kad čita thinking )

*****
Evo i sa GuglOjta da se vidi što i gdje ...
 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB X-needle_zps99935e34

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB X-needleb_zps17040860

Kako se vidi na donjem screenu od njihova nebodera do MF-a ni daleko (10 minut hoda ako se usput još i zaje*avate a ako se gre muški bez zastajkivanja dojde se puno brže {meni sve 'vako asmatičnom treba 3-4 minute ubrdo do stražnjeg ulaza u MF})

Gost
Gost


[Vrh] Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Re: Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Postaj by Gost uto 13 sij 2015 - 0:02

Priča ima i novi nastavak u NL-u:

KOBALT-60 PREŽIVJELI SVJEDOK PRIČE IZ 1967. GODINE

Spicijarić: Kobaltnu iglu pronašli smo odbačenu u travi

Nismo znali što je to, ali nam se dopalo kako izgleda i odlučili smo je uzeti. Buco ju je odnio kući, a kada su mediji počeli govoriti o nestanku igle, uplašili smo se, priča Ivo Spicijarić, četvrti dječak koji je također sudjelovao u »opasnoj dječjoj igri« prije 48 godina i jedini živi svjedok

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB 731633 RIJEKA » Kobaltna igla čiji je nestanak davne 1967. godine unio strah među Riječane nije ukradena iz skladišta Medicinskog fakulteta, već je pronađena odbačena u travi zajedno s olovnom kutijom u kojoj je bila pohranjena. Tvrdnje su to Ive Spicijarića jednog od aktera afere »kobalt-60« koja je prije 48 godina natjerala vojsku i policiju u danonoćnu potragu za nestalom opasnom iglom, a nakon šest dana potrage radioaktivna igla je pronađena u stanu dječaka Biserka Volfa Buce u Ulici Đure Strugara, današnjoj Jelićevoj ulici. Priču staru gotovo pola stoljeća ponovo je oživio Slobodan Čendić iz Dragačeva koji se u to vrijeme nalazio u Rijeci na odsluženju vojnog roka i kao dio Specijalne ekipe vojnih istraživača pronašao je iglu. Čendić se prošlog tjedna obratio srpskim medijima sa željom da stupi u kontakt s obitelji Volf, jer kaže da ga već desetljećima mori pitanje jesu li živi i zdravi. Međutim Biserko Volf, kao i druga dva njegova prijatelja Olivio Kalegarić i Milan Pupić danas su pokojni, kao i ostali članovi obitelji Volf.
   
Četvrti dječak

Iako su prema ondašnjim novinskim tekstovima može iščitati kako su kobaltnu iglu pronašla trojica dječaka, zapravo ih je, kaže Ivo Spicijarić, bilo četvero, a on kao četvrti akter afere »kobalt-60« pobjegao je kod none na Trsat.
   – Imao sam tada četrnaest godina i živio sam u istoj zgradi u kojoj je bio Buco. Kao klinci stalno smo se igrali u dvorištu Medicinskog fakulteta. Iza fakulteta nalazio se bunker koji su Fiumani zvali »Ricovero«. Međutim, mi iglu nismo pronašli u tom bunkeru, nego u travi. Bila je u olovnoj kutiji i izvadili smo je iz nje. Nismo znali što je to, ali nam se dopalo kako izgleda i odlučili smo je uzeti. Buco ju je odnio kući, a kada su mediji počeli govoriti o nestanku igle i uplašili smo se. Ja sam pobjegao kod none na Trsat i iz toga razloga nisam spominjan u tekstovima Novog lista. Tada je Olivio počeo ispitivati oca o igli i što se može dogoditi onome tko ju je dirao te je na kraju priznao da je igla kod Buce. Njegov je otac pozvao ondašnju miliciju i stigla je i vojska, a moj je otac došao po mene, priča Spicijarić.
   
Visoka radioaktivnost

Dodajući kako je vladala velika panika, jer se nije znalo koliko je tko ozračen Spicijarić navodi da je i njegov kauč, unatoč tome što igla nikada nije bila u njegovom stanu, pokazivao visok stupanj radioaktivnosti.
   – Moja je sestra u to vrijeme bila trudna i svi su bili jako zabrinuti što će se dogoditi s djetetom, međutim rodila je zdravog sina i nikada nije bilo nikakvih problema. Ja sam iglu držao u ruci i nije bila kod mene doma, a opet je kauč na kojem sam spavao pokazivao radioaktivnost. Svi smo se mi klinci bojali da će nam kosa otpasti i svašta se dogoditi, ali nitko nije imao nikakve posljedice. Igla je vraćena na Medicinski fakultet, a gdje je kasnije završila ne znam. Kasnije se o njoj više nije pričalo. Zahvaljujući tom događaju dobio sam i nadimak »Dani straha« prema naslovu u Areni koja je pisala o nama, zaključuje Spicijarić.
   Posljednje 22 godine Spicijarić radi na Platku, a iako su od afere »kobalt-60« prošla desetljeća i on i oni koji ga poznaju često se sjete priče o kobaltnoj igli.
Ingrid ŠESTAN KUČIĆ

Gost
Gost


[Vrh] Go down

 Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB Empty Re: Riječka enciklopedija - Fluminensia na FB

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.