Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trainz - Vožnja sa "rulesima"

Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.

Go down

Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Empty Trainz - Vožnja sa "rulesima"

Postaj by Gost pon 24 vel 2014 - 12:48

Pokazat ću Vam na vrlo pojednostavljenom primjeru kako se postavlja i vozi uz pomoć "rules-a". Dakle ovako, ako želimo da nam AI (umjetna inteligencija, prevedeno= program!) upravlja vlakom, tj. da radi neke određene radnje koje smo mu zadali a da mi nemoramo ni sa čime upravljat, potrebno je postaviti markere ili triggere na prugu. Potrebno ih je svakako imenovati radi lakšeg snalaženja! Svakako je poželjno postaviti i ograničenja brzine na dionicama gdje će vlak vozit inače će se sve kretat onom defaultom brzinom od 60 km/h!

Evo primjera ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree254

Dakle, postavi se pruga i na kraju se postave markeri ili triggeri. Ima 4 vrste različitih značenja.

Ja ću ovdje pisati o prvom, markeru. U Trainzu je on crvene boje (na screenu su prikazana sva 4 koja

su defaultna) ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree256

Postavimo marker na prugu i sa užim krajem odredimo smjer kretanja, imenujemo ga i namjestimo gdje želimo da se vlak zaustavi. Zaustavljanje ovisi o lokomotivi, ne zaustavlja s svaka lokomotiva isto! Kad se postave markeri, potrebno je i napraviti probnu vožnju i iskorigirati mjesto postavljanja ako nije OK kako smo zamislili!

Ja sam ove morao malo iskorigirati jer je vlak prelazio izlazni signal
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree257

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Empty Re: Trainz - Vožnja sa "rulesima"

Postaj by Gost pon 24 vel 2014 - 12:49

Postavljanje "rules"-a

Nakon što smo postavili neku lokomotivu na prugu i odredili joj strojovođu idemo odrediti i koje "zadaće" će ta lokomotiva obavljat.

Kliknemo na "Edit Session Rules" ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree259

... kliknemo na "Driver setup" i zatim na Edit ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree260

... odaberemo strojovođu odabrane lokomotive i ispod imamo polje za Rules-e. Kliknemo na zelenu strelicu ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree261

... i sada tu imamo masu opcija. Ja sam tu odmah u startu odredio da vlak čeka 5 sec. čim uđem u Driver mod ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree262

... i dobio sam ovo ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree263

I sad idemo određivati gdje će se vlak zaustavljati i što će raditi. U sredini gdje su slova D>, F> i

F - T>
nalaze se svi markeri koji su u nekoj mapi grupirani po abecedi.
--------------
Note:
prije nego što se krene sa ovim djelom dobro je jednom pažljivo proći cijelu trasu i napisati si mjesta gdje se želi da rulesi nešto obave. ja sam si na papiru ispisao "red vožnje" sa imenima markera i otprilike vremenom stjanja.
--------------
Kliknemo na neko (odabrano) mjesto sa spiska ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree264

... i pojavi se marker u koloni
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree265

... opet postavimo vrijeme stajanja ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree266

... pa slijedeće mjesto zaustavljanja ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree267

I tako sve do odredišta. I konačno kad se uđe u Driver mod dobije se ovo ...
Trainz - Vožnja sa "rulesima"   Scree268

Vidi se da nema DCC-a ali je zato pri dnu kolona sa rulesima i kako se koji obavi tako nestaje. Može se postaviti i da neki vlak vozi bez stajanja od neke točke A do neke točke B. može se postaviti i da bude expressni vlak, sve odveze u jednom komadu i kad dođe do odredišta da se lokomotiva premjesti na drugu stranu i da ode natrag odakle je i došla. Može se postaviti da neki teretni vlak ide od kolodvora/stanice do kolodvora/stanice i skuplja teretne vagone.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.