Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nefunkcionalne tračnice

3 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Nefunkcionalne tračnice Empty Nefunkcionalne tračnice

Postaj by gaspa pet 17 srp 2015 - 15:03

Riječka je ekipa na području svoje, a i Istarske županije, ako se ne varam, dosad izvrtjela i proučila sve moguće pruge. Da li? Zagrizite onaj sezonski kiseli krastavac, nabacite kiseli osmjeh (jer ste ovo propustili, ako ste uopće i znali za to) i uputite se zajedno samnom tamo gdje ste već vjerojatno mnogo puta bili a niste ni znali što imate pod nogama.

Put nas vodi u jedan neočekivano lijepi i zanimljivi gradić, na turističkoj karti neopravdano zapostavljen
Nefunkcionalne tračnice Rud01_zpsgkfsmeag

U njemu ćemo se tihim uličicama uspeti (uspeti? – kakve to ima veze s naslovom teme?) do ove impozantne zgrade, palače Battiala-Lazzarini (XVII. st.)
Nefunkcionalne tračnice Rud02_zpsgarg8l6k

Odvažite li se ući unutra (ili pobjegnete li od sunčane pržione u hlad njezinih debelih zidova), za svega 15 kn (a i toj cijeni podosta, pretežito talijanskih, posjetitelja prigovara kao previsokoj), naoružani kacigom koja vam stoji na raspolaganju (ima smisla, ima, iako je ja nisam uzeo) uputit ćete se niz strme stube prateći tračnice (bez vozila). Je l' to trasa neke uspinjače?
Nefunkcionalne tračnice Rud03_zpskuvhangf

Spustivši se na dno ukazuje nam se još tračnica koje se granaju ovim podzemnim labirintom. Okretaljke na spojevima/križanjima ukazuju da je riječ o nekim prilično malim vozilima.
Nefunkcionalne tračnice Rud04_zpsvqze1gju

Pogled unazad, odakle smo došli, objašnjava nam svrhu one dužstepenišne strme pruge. A pogled oko nas daje nam razmišljati u kakav smo se to labirint spustili – gomila hodnika, prolaza, svodova, posvuda tračnice... hoćemo li znati izaći?
Nefunkcionalne tračnice Rud05_zps2ku5vwnd

Krećemo, dakle, hrabro dalje. Brojne tračnice vode u slijepe odjeljke. Aha! Tamo na kraju napokon vidimo i neko prometalo. Pođimo k njemu.
Nefunkcionalne tračnice Rud06_zpsxpwxhwra

Ipak, osvrnimo se mi prije još jednom unazad da zapamtimo put. A gle, tu lijevo upravo smo prošli pored još nečeg nekad pokretnog.
Nefunkcionalne tračnice Rud07_zpsljnwqewn

E, da, eto je, lokomotiva. U uvjetima dosta mračnog, skučenog i relativno niskog (ne dijele se na ulazu one kacige uzalud!) prostora fotić se nije najbolje snašao pa neke slike nisu pretjerano reprezentativne. Tako da od lokomotive ne vidimo puno (osim da je oronula)
Nefunkcionalne tračnice Rud08_zpsrckgdpsu

Još korak dalje i evo nas na ozbiljnoj skretnici kojoj je jedna šina tako nakaradno smještena želeći dokazati da je pruga, kako i naslov teme kazuje, zaista nefunkcionalna. Šteta, mogli su je malo zakrenuti (a ne da izgleda kao da ju je netko usput odbacio) jer ne vidim smisao ovog položaja (odn. razlog za njega).
Nefunkcionalne tračnice Rud09_zpshebpu8iu

Eto i gdje se to skreće. Obje pruge su popunjene. Klasično građene osobe, poput mene, teško da mogu proći uz vagone (ipak se pod zemljom u pravilu uvijek radi o svijetu patuljaka), a i nemaju kud – iza su hodnici zatvoreni.
Nefunkcionalne tračnice Rud10_zps9qqs1wrw

Još jedan bliski pogled na vagon(et).
Nefunkcionalne tračnice Rud11_zpsgkdqknor

Tu slijedimo putokaz za izlaz. Obilazak je očigledno jednosmjeran, pa nema brige hoćemo li zalutati. Sad je već svima jasno da se radi o nekom modelu rudnika, u duhu labinske (valjda ste dokučili da se radi o Labinu, iako ga namjerno na početku nisam spomenuo) tradicije. Tu sam bio debelo razočaran (posebno obzirom na sve hvale koje sam o njemu čuo), ocijenivši ga poprilično bijednim, malim, nevjerodostojnim... u usporedbi s drugim muzejskim rudnicima koje sam obišao (kako one zidane katakombe mogu predstavljati rudnik?). No, nastavak me ubrzo demantirao. U novom hodniku, na novoj razini, novi sustav tračnica, nepovezan s prethodnim.
Nefunkcionalne tračnice Rud15_zps8lf5no38

Iz zidanog se dijela valja uspeti u nešto što već zaista nalikuje rudniku. Atmosfera raste.
Nefunkcionalne tračnice Rud21_zpsdqou5fm5

Eto, iz ove smo rupe došli (klasično građene osobe poput mene itd. itd...)
Nefunkcionalne tračnice Rud22_zpsnsakqh1v

Sve zanimljivije i zanimljivije. S druge strane, sve niže i niže, pa tek oni koji su visoki metar i žilet mogu nesmetano šetati, dok oni viši... (ponavljam: nisu bez vraga dijelili kacige na ulazu)
Nefunkcionalne tračnice Rud23_zpsasqqsm3s

Ovaj dio smo prošli (još uvijek bez bubotaka), pitajući se kamo će nas ove tračnice odvesti. Prisjećam se slično položenih tračnica uskim mračnim prolazima kuće užasa u luna-parku.
Nefunkcionalne tračnice Rud24_zpsx92jtx5p

Nagli zaokret. Već se pomalo gubi osjećaj smještaja u prostoru (u odnosu na zgradu i ulaz u podzemlje). Crni papir lijepo glumi naslage ugljena i doživljaj je potpun.
Nefunkcionalne tračnice Rud25_zpsf3kefmbi

Pruga zavija li, zavija a svod je sve niži (usporedite visinu hodnika sa širinom pruge koja nipošto nije normalni kolosjek već uskotračni rudnički). To, zapravo, svemu daje čar, jer istinski rudnički hodnici nisu bili galerije za ugodnu šetnju. Kad na kraju razmislite koji trud treba za sve to izbušiti, odmah vam padaju kriteriji o zahtijevanoj visini hodnika. Malo ćemo se pogrbiti hodajući, pa što?
Nefunkcionalne tračnice Rud26_zpsrlheq8j0

E, tu već i oni visoki metar i žilet udaraju glavom po stropnim gredama. Stalno razmišljam na kojem će mjestu klasično građena osoba, poput mene, zaglaviti i kad će doći slijedeći posjetitelj da me za noge izvuče van. Inače, putem su lijepo postavljene obavjesne ploče o kakvoj se konstrukciji radi, no klasično građene osobe, poput mene, prolazeći ovuda nekako nemaju vremena pažnju suviše posvećivati opisima detalja konstrukcije i analizirati te detalje, prvo zbog neprirodnog položaja hodnikom prolazećeg tijela (u kojem gubite volju za edukacijom) a i posvećivanja pažnje gabaritima hodnika u odnosu na vlastite gabarite.
Nefunkcionalne tračnice Rud27_zpssl6biqjb

Dosta puzanja. Vidi desno napokon neko proširenje. Podzemna radionica, što li? Ajmo malo izravnati leđa.
Nefunkcionalne tračnice Rud28_zpsxvpnpmzp

Tračnički hodnik ode dalje. Ali ne i bez nas, bez obzira na rečeno proširenje. Već će nas putokazi vratiti nazad! Do slijedeće „radione“
Nefunkcionalne tračnice Rud29_zpsyjhcptx5

Eto ti ga na. Sadržaj je nadasve zanimljiv. Konstrukcija prostora, pokretna traka, uređaji, alati i pribor... Sve pet ali i dalje hodanje u čučećem položaju (ili s pregibom u pojasu za 90° kad je pogled uprt uglavnom u tlo). Tu ne samo da je strop nizak, nego i s njega tako niskog visi sva sila željezarije. Nisu bez veze dijelili kacige na ulazu, nisu... (ja je, naravno, nisam uzeo, jer što će to meni, prestar sam za izigravanje rudara).
Nefunkcionalne tračnice Rud30_zpsq3vxghpu

Ne samo da je nisko nego je i usko (klasično građene... ma, već znate). Ali ugođaj je jedinstven.
Nefunkcionalne tračnice Rud31_zpsodk27hcb

Sadržaji su sve zanimljiviji a prolazak sve nesnosniji
Nefunkcionalne tračnice Rud32_zps5q2wyvmr

I u ovom dijelu našlo se, osim pokretne trake, i sredstvo unutrašnjeg transporta na tračnicama. Drvenim, doduše.
Nefunkcionalne tračnice Rud33_zpsoxmjiamk

I sad zamisli ti odraditi cijelu smjenu u ovakvim uvjetima. I tako dan za danom...

Tamo iza ugla nazire se još neko svjetlo. Svjetlo često znači i kraj tunela (zbog nefunkcionalnosti pruge isključili smo mogućnost čeonog svjeta ususret dolazeće lokomotive), što je i tu bio slučaj. Prekoravam se zbog osjećaja olakšanja. Ne patim od klaustrofobije ali mrzim čučeće gibanje, škicanje prema stropu, provlačenje s foto-torbom, pride) ovom trim stazom. Prekoravam se zašto se u ovoj nadasve zanimljivoj replici rudarskog okna koja podsjeća na bogatu prošlost labinskih rudnika nisam duže zadržao i pomnije je osmotrio ali pitanje: kad ću se konačno uspraviti me je stalno tjeralo naprijed. A tračnice, makar i nefunkcionalne, ipak su ostale na slikama.

Na kraju, a i po slikama to možete sami zaključiti (iako ste vidjeli samo dio, doduše najatraktivniji, postava), ovaj muzej po izboru Lonley planeta spada među 10 najoriginalnijih muzeja u Hrvatskoj

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Nefunkcionalne tračnice Empty Re: Nefunkcionalne tračnice

Postaj by Pfaff pet 17 srp 2015 - 16:30

Pisao ja o tom i to opsežno na jednom drugom 4umu!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Nefunkcionalne tračnice Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Nefunkcionalne tračnice Empty Re: Nefunkcionalne tračnice

Postaj by gaspa pet 17 srp 2015 - 19:08

Ovo je inače česta thomcroova rečenica odn. neki njezin derivat, tako da se ne primijeti da ga nema mrgreen

A mislio sam na tebe, kako si ti, još klasičnije građen nego ja, stao tu unutra?

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Nefunkcionalne tračnice Empty Re: Nefunkcionalne tračnice

Postaj by Pfaff pet 17 srp 2015 - 21:16

gaspa je napisao/la:A mislio sam na tebe, kako si ti, još klasičnije građen nego ja, stao tu unutra?
Onaj zadnji dio sam izašao hodajući u nekom polučučnju - nije mi bilo veselo

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Nefunkcionalne tračnice Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Nefunkcionalne tračnice Empty Re: Nefunkcionalne tračnice

Postaj by Narcis sub 18 srp 2015 - 19:13

Bit u mom selu, a ne se javiti tja.... ljutiti ljutiti ljutiti ljutiti

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Nefunkcionalne tračnice Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Nefunkcionalne tračnice 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Nefunkcionalne tračnice Empty Re: Nefunkcionalne tračnice

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.