Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

3 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 11:33

I tako Pfaff nije bio u Zagrebu, a možda bi i došao da sam ja na vrijeme znao da ću ja ići. Pa bismo propisno imali i provincijalca.... vol. googolplex, uz ovaj moj čušpajz. Predložio čovjek da ja nastavim njegovu tradiciju, no ja sam sve samo ne uredno organiziran, a moja izvješća nabacana poput prosječnog špajza u studentskom stanu.

Dakle, subota ujutro, dizanje u 6:45 i senior pita hoću ići s njim u Zagreb. Uz uobičajene poslove, vozi i prikolicu jer treba nešto voziti tetku, pa neka se povezem ako želim, imam gdje prespavati, a pitanje je kad ću dobiti sljedeću priliku. Ja rekao, može, ali ako ja vozim. Nikad nisam vukao prikolicu, a seniorov kombi sam vozio tek pet šest puta na kratkim relacijama. Ma kakav problem, ajde. Autoput, 88 km/h iza jednog elegantno plavog kamiona cijelim putem, bez ikakvih problema, u Zagrebu sve dobro do Resničkog Gaja gdje su nekakva popravljanja ceste pa ajde, probij se ti s dodatnim teretom kada ljudi u finim autima gunđaju... I još spuštena rampa na prijelazu između stajališta Trnava i Čulinec. Bilo bi to u redu da dva pojedinca nisu odlučili malo okrenuti pa nazad, jerbo im čekanje nije drago, no ispriječio im se jedan prokletnik s prikolicom zbog čega su obojica morala raditi lude manevre da se provuku. I diže se rampa... Ajde. Dakle, toliko o dugačkom uvodu. Službeno, u vražju mater kroz predgrađe s prikolicom. no no

Dalje, kava kod bake i onda trči prema gradu gdje mi se nekako dovitlao dogovor s jednim željeznicoljupcem koji o željeznici zna više nego ja. Brzinski. I tako, u daljnjem tumaranju odlučio sam prošetati 15 minuta ne bih li došao do Zg. Zap. Kol.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01286_zpsbxzcykus

Lokacija je prežvakana kao kravlji obrok, ali meni je taj kolodvor simpatičan. Ima prometa, često teretnog, a nije sve natkriveno kao na glavnom.

Ima i prapovijesnih detalja poput ovog vagona kojeg bih radije vidio negdje u prometu kako iza parnjače vozi oduševljene turiste koji goste svoje gospodske trbuhe kanapeima...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01288_zpslf5iimez

Ovo je po mojoj pretpostavci ili kolotur za rampu ili za signalni žicovod. Imaju u Jelisavcu sličan kojime upravljaju signalima. Štaćeš, manjak modernizacije. Ovdje je obuhvaćen bršljanom kao riječka nizinska pruga predizbornim obećanjima.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01290_zpsxierwnzu

Penzionerski dom. U Osijeku je udruga željezničkih umirovljenika na samom kolodvoru zadnjih par godina... prije su bili u službenoj zgradi u Radićevoj, ekvivalentu Mihanovićeve, te su tamo imali solidnu kolekciju željezničke dokumentacije otprije puno godina. Kada je došla direktiva da se odsele jer su prostorije potrebne infrastrukturistima, po papirologiju je došao kamion Belišća. Kažu da je tadašnji šef penzionera gledajući kamion i tragove prošlosti najednom puknuo sebe šakom u čelo jer se sjetio da postoji jedan klinac iz Požege koji voli takve stvari... heh... No, zašto ja skrećem s teme?

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01291_zpsyn6lvhcr

Ispred samog ureda nalazi se jedno drvce okićeno hranom za sjenice. Tako vole ljudi staviti sjemenke u kakvu maščobu i objesiti u vrećicu da se ptice zafrkavaju.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01292_zpsnqr850gx

Ima još zgrada iz davnih vremena koje danas ne služe ničemu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01293_zpsrsfgan4z

Ovdje je smješten sindikat. Stupovi za zastave ne nose ništa, makar kakvu piratsku.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01294_zpsahxrvanj

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 11:52

Vrijeme je u subotu bilo izrazito lijepo, a sunce se neminovno probijalo kroz oblake, što mi je zadalo patnje oko slikanja. Fotić je odličan, ali ja nisam. Kako slikati u svjetlo, kako? Ovo je pogled na zapad, u sunce na zapadu na zapadnom kolodvoru. Nešto novo za mene, provincijalca s istoka. Zapravo, kad pomislim, ja jesam provincijalac, i ovo je metropola (svojedobno je jedna lokalna domadarka izjavila "ma kaka metropola, purger vakuf!!"), no unatoč tome što nisam dulji period proveo u Zagrebu, ne smatram ga stranim gradom.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01295_zpsve9h685l

No kada je infrastruktura potpuno istovjetna onoj kod nas, naravno da mi se ne čini kao da sam došao u Pariz. Ajde, ima tu nekakvih patuljastih i gigantskih signala, no kontaktnu mrežu imam i u Kapeli, a pragovlje je jednako razvaljeno kao i u Pleternici.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01296_zpszlaklpos

Kupio sam kartu do glavnog na šalteru i pričekao vlak. Nije došao onaj kojemu sam se nadao, već u suprotnom smjeru, pravac Harmica. Tamo još nisam išao. To ako se potrefi radni dan, subote su željeznički praznik.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01302_zpskofky8ri

Dok ovaj čeka pretovar putnika, evo baobabasto drvo. nisam ja Kako li je došlo do tog oblika...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01303_zpskjmzjzqu

Sindikat željezničara iliti sindicate of railwaymen. RailwayMEN? Nedajbože da to vide borci za socijalnu pravdu u zemlji slobode i oružja... Shocked

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01305_zpsox8uwr0r

Usput sam se čuo s boljom polovicom, pa je u tom momentu prošao ovaj crveni što ga je još i J Kosor vozala po Gredelju. Slika je jednako usputna, no najte zamjeriti. Ako nekim čudom strojovođa na toj manevri čita ovo, svaka mu čast! Odzdravio mi je pozdravu što mi je diglo moral za red veličine! Inače dobijem srednji prst ili samo mrk pogled...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01307_zpsa3cewq5a

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by borna pon 6 oľu 2017 - 12:09

Mogao bi se i meni (na)javiti da se jednom i upoznamo! tru truuu
Sa zadovoljstvom bi te upoznao sa nekim tajnama u Zg (nama zanimljivim) i odveo do Velemakete u Gundulićevoj
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8947
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 12:24

Uz krš koji ja nisam ovdje ostavio, usput se vidi i komad međuvagonskog stlačenozračnog spoja. Zamisli uzeti takav jedan pa ga zakopati na pola metra dubine negdje na obronku Papuka, logično bi za 50 godina na forumu "maglevi-ri-hr.4rumer.com" nastala rasprava o zaboravljenoj normalnotračnoj pruzi Brestovac-Radovanci... hehe

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01308_zps3u0iytop

Spustio se semafor što logično znači dolazak vlaka koji će me dovesti do ZG GK. Ili možda nekakav teretnjak sa specijalnim teretom, transformatorom ili metalnim gredama za nešto... obje opcije odgovaraju!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01309_zpsvod0sbbg

Ništa, samo som u kontrasvjetlu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01311_zpst6f0mi6o

Interior koji je tipično tramvajsko-prigradski. Nisam pretjerano impresioniran, ali meni je pojam vlaka ili kupe, ili onakav prostor kao u plavcu. Također, pozdravljam dolazak novih vlakova, naročito s time što je domaći mozak (kad se sve zbroji, prema Milasu, možda nekih 500tinjak maraka, ipo grinko ) tu igrao veliku ulogu. No meni je zagrebački željeznički promet vezan uz stare mađare. Njih se već može uredno vidjeti u Kapeli, što je do prije 10 godina bio veliki raritet. Vrijeme ide naprijed, kažu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01312_zpsbhs4mvd4

Muljav prozor kroz koji nije moguće uhvatiti pristojnu vizuru prostora kojim prolazimo. To je jedna od stvari koju željeznici jako zamjeram. S jedne strane počeli su se brinuti o čistoći krovova i preciznom lijepljenju brojeva na bokove lokomotiva (to zamjeram i onima koji žive za fotkanje i brojanje vlakova a da u njih nikad nisu sjeli), a s druge strane interijeri su jednako prašni, prljavi, s prozorima koji bi kriminalistima dali otisaka prstiju za sljedećih 20 godina.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01314_zpsmoy3yngj

Ništa bolje nije staklo na ulazu u upravljačnicu. Koja je vrlo visoko smještena u odnosu na pod. Zapravo, možda i nije visoko smještena, nego normalno, samo je putnički prostor izrazito nizak.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01316_zpssbsdhvo5

Baj baj jedanaesti komadu stote podserije serije 6112!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01318_zpsrmuo2gir


inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 12:29

borna je napisao/la:Mogao bi se i meni (na)javiti da se jednom i upoznamo! tru truuu
Sa zadovoljstvom bi te upoznao sa nekim tajnama u Zg (nama zanimljivim) i odveo do Velemakete u Gundulićevoj

Heh, kao što sam i napisao, baš i nisam... oblačenje i spremanje bilo je promptno, a sve što sam mogao dogovoriti bilo je s već postojećim brojevima u mobitelu na čulinečkom prijelazu. Drugi put Smile A maketa u Gundulićevoj, tamo sam već bio , i nije me ništa toliko impresioniralo da odem opet pitanje
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 12:53

Umjesto hodanja po kolodvoru odlučio sam otići na drugu stranu, malo da vidim željezničko naselje. Nije željeznička kolonija, to je bliže mojoj baki (ima dosta lokalaca koji ne znaju što je uopće kolonija, ni da je stradala zbog bombardiranja aerodroma, niti znaju da je na Borongaju bilo aerodroma, ni da još uvijek postoji gostiona k aerodromu).

Odluka da se provučem do paromlina bila je u redu. Pa pogledajmo kroz žicu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01319_zpssxc2xh8l

Zbog malog radijusa umjesto tračnice, ovdje je metalna vodilica ulupana u drvenu podlogu. Ne znam postoji li tako što igdje drugdje u Hrvatskoj.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01320_zpsvxmnahla

Lijepo se vidi kako je to rješeno.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01322_zpskjamtspq

Do silosa ću naknadno, a sad da na Trnjanskoj potražim sjedište svoje udruge u kojemu nikad nisam bio. (nisam ga našao). Tipske zgrade i natpisi jasno pokazuju da je riječ o željezničkim prostorima. Čini mi se da bi prigodniji logotip za željezničko planinarsko društvo bila nekakva serija 97...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01323_zpswgenv8qx

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01324_zpsogpesghw

Nije pretjerano neugodan urbani krajobraz, ali kladim se da ne bih našao previše volontera za kupnju stana na tom području. No, može li se uopće primijeniti riječ krajobraz na manja urbana područja? Nisam na ti s pisanjem.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01325_zpstexqwzyt

No, kako god, idem dalje do paromlina. Različite udruge, klubovi i društva sa imenom željezničar bili bi mi zanimljiviji negdje gdje željeznice nema. Ovdje su na svakom ćošku i durat će još dugo.

Zašto paromlin a ne preskakati ogradu od bivšeg Gredelja ili otići npr. do bivših kolosjeka za onaj silos u Sesvetama? Pa, djelomično zbog lokacije i dostupnosti. Mrak rano pada pa se slikati ne može, a subote nisu zahvalne za prometovanje javnim prijevozom. Drugi razlog je potencijalna izgradnja nove knjižnice, pa da vidimo i tu lokaciju. Štaš, to je onako, profesionalna deformacija.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01327_zpsl1mhvr7v

Paromlin je u takvom stanju da ni vanjska fasada ne bi imala puno smisla. Uzgred budi rečeno, ovdje je smrdilo za ispovraćati se. (Valjda ima nekakvog sinkroniciteta u svemiru, fotobaket mi je na rečenu sliku dao ekstenziju naslova zpshit)

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01328_zpshithgogj

Umjetnička ostvarenja mladih alternativaca. Uvijek nekako boemski i supkulturno. Zato ja ne mogu među takve, ja trebam mrvicu komfornosti u životu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01329_zpsquddse6f

Prema završetku kolosjeka, ovo je sve što je ostalo od njega.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01330_zpstjavxz3y

Zapravo su mi vrlo interesantne ruševine industrijskih zgrada i područja. Čemu li su služile sve te cijevi, kako su ljudi vukli velike tovare bez pomoći viljuškara, i kako su dovraga svi mogli normalno živjeti kada je sve bilo crno-bijelo???

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01332_zpsmqh7zj2h

A ispred ostatak bivše ograde koja otkriva poprečni presjek tračnice, po narodski, šinje.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01333_zps0as5nkj9
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 13:07

Nastavljamo s nečime na što se Pfaff loži!!! grinko Tipski građena mala limena prikolica. Jednu takvu moj senior je preradio te sada ima tanke drvene ploče i pod. Nema neke razlike što se tiče podnošenja opterećenja, ali je osjetno lakša, što znači da je teže prekoračiti 700 kg dopuštene mase. A među drvima ima stvarno svega, od tanjih grana do pristojnih klada. Tko god je ovo rezao, nije bio razmetljiv. Taman kako volim (i piljevina gori ako paziš da ne bukne odjednom!!!).

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01334_zpsypeqoguo

Preostatak jednog meni nepoznatog vremena. Plus vozač hajundaja (ako dobro vidim) koji očito nije svjestan opasnosti od pada cigle. Oni s puno novaca svoje BMW-je i Mercedese parkiraju na elitnijim lokacijama. Da takvome cigla razbije šajbu odmah bi investitor, građevinac i inspektor završili u Remetincu zbog smještanja parkirališta na nesigurno mjesto.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01335_zpsilyneowl

I po mali milijunti put, dokaz da je priroda jača od čovjeka. Ako meni može travuljaga kroz beton, što ne bi moglo drvo iz cigle!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01336_zpsd8xglosv

MSU. Sadržajno najneimpresivniji muzej u kojemu sam bio. Jedino što mi se svidjelo je tobogan. Ja jednostavno ne poznajem i ne volim umjetnost, pogovo ne modernu, konceptualnu, alternativnu ili kakvu već.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01337_zpsxi6wtwwf

Bajbaj paromline.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01338_zpsetblfir8

Odmah iza ćoška nalazi se i ovo. Nije vještina po mom ukusu. Sparirao sam davno s jednim prakticionerom aikida. Unatoč nepisanom pravilu da sparing kikboksa treba biti s boksačkim rukavicama, ovaj je imao rukavice za MMA, i skoro mi je uredno izvrnuo rame. Drugi pokušaj bacanja nije dobio, no razmjenili smo iskustva.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01339_zpse9ska2ve

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by borna pon 6 oľu 2017 - 13:19

Nije to MSU (on je u Novom Zagrebu prekoputa INE) već KDVL tru truuu
Ja sam tim predjelom (ne)grada prelazio gotovo svakodnevno skoro 40 godina i gledao uništavanje i propadanje Evil or Very Mad
1979 sam se zaposlio na Hrvatskom radiju i svakodnevno odlazio na snimanje u Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski (koji puta i
dva puta dnevno). Prvih godina je još postojao pješački nathodnik koji mi je lijepo kratio put, kasnije sam morao kroz pothodnik ići
malo unaokolo.
        Tih prvih godina je i Paromlin još radio, kasnije se tamo još nešto skladištilo pa je taj pružni odvojak bio u upotrebi.
Željeznička kolonija je bio lijepa mirna četvrt puna zelenila, danas je dosta zapuštena i za vrijeme koncerata u Lisinskom natrpana
bezobzirno parkiranim autima po svakom kutku livada Evil or Very Mad
       Da je u gradskoj vlasti bilo vizionara i sluha za očuvanje baštine Paromlin se mogao pretvoriti u muzej no kod nas se bilo kakav napor
za očuvanje prošlosti smatra nazadnjaštvom.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8947
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 13:24

borna je napisao/la:       Nije to MSU (on je u Novom Zagrebu prekoputa INE) već KDVL  tru truuu

ljutiti samog sebe... Pao mi kredibilitet u potpunosti. Još si mislim da sam nešto žešće fulao tu, ali uopće ne razmišljam...


       Da je u gradskoj vlasti bilo vizionara i sluha za očuvanje baštine Paromlin se mogao pretvoriti u muzej no kod nas se bilo kakav napor
za očuvanje prošlosti smatra nazadnjaštvom.

To ne dobiva izbore. Bling bling je ono što pali narod ...
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 13:42

Dakle, obrukao sam se s nepoznavanjem određenih objekata u gradu. Možda da prestanem pisati? Sutra ću vlastitu kuću još prozvati crkvom svetog Serapiona...

Ali, valjda se još mogu iskupiti. Otišao sam do Zege GeKa, onako iz navike. Činjenica je da sam tamo i previše boravio pa ovako, samo usput da pogledam ima li što novo.

Nema.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01340_zpsw6fd6ljq

Kao što se možda i vidi, lagano je sunce počelo bježati što je automatski značilo da slikanje više nema puno smisla. Trapavim i pri savršenim uvjetima.

Ova namanevrirava nekakvu kompoziciju. Ono što mi se na GK sviđa je uigranost manevre. Dok jedan odvuče već je tu drugi s pripremljenim vagonima za dalje. Nažalost, nema onih švapskih 2133 sa spojnim motkama. To su mi još uvijek najdraže lokomotive s naših pruga.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01341_zpszmmkf0wm

Obavezno svaki put slikam ovu lokomotivu. To je prva parnjača na koju sam se popeo.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01342_zpskowha8nd

A nakon godina i godina pregledavanja detalja, prvi put sam vidio da je prva osovina na tenderu drugačija od ostale dvije.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01345_zpswfjxghsx

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01346_zpscmw8rzmm

A hostel i muzejski vagon stoje kod pošte. Je li taj hostel uopće zaživio? Kad smo otišli na jedan vikend u ZG bolja polovica me pitala kako to da nismo odsjeli tamo, poznavajući mene i moje čudne životne želje.. A što da joj kažem? Draga moja, jesi za to da spavamo u vagonu? Nisam siguran ni da bi se meni to svidjelo.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01348_zpspntcicnj

Dalje Branimirovom. Koliko sam usput uspio baciti oko, na "groblju" još uvijek ima vagona. Tramvaji tutnje stalno, no na njih sam već naviknut. Zato i nemam naviku slikati ih. Ajd da probamo... puj, mutno! No neka se notira da su ovi zebrasti česi vrlo oku ugodni!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01349_zpsgvsdippc

Nemam više što puno slikati... ovdje je TSŽV. Ne izgleda loše izvana, no možda se iznutra samouruši.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01352_zpsxaxqzknd

I za pretkraj, jedan od novograđenih nebodera. U ovom na Strojarskoj je Infinum. Tamo je moja kolegica išla na dane otvorenih vrata taman kad smo išli na jednu konferenciju prošle godine. Za hvala što sam ju popratio cijelim putem dala mi je njihovu majicu. 30 pranja i još je postojana! Palac gore!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01353_zpsqjcfliil

I pao je mrak. Ja sam tu nešto pokušavao slikati, ali kao što je vrlo vidljivo, rezultati su porazni. Pogled odozgo sa Strossmayerovog šetališta, Ilica u noći, ništa nije išlo. Svejedno, ja sam uredno odradio još nekih 6,7 km hoda tu veče, i pripremio teren za buduće nesretne dogodovštine.

I.. to je to za subotu, nedjelja će malo kasnije.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01354_zps0ik0h29m

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by Pfaff pon 6 oľu 2017 - 16:17

inflameswetrust je napisao/la:A maketa u Gundulićevoj, tamo sam već bio , i nije me ništa toliko impresioniralo da odem opet pitanje
To Ti je kao s Remetincem - nije isto kad odeš sam ili kad Te vode! Jasno?


inflameswetrust je napisao/la:Zbog malog radijusa umjesto tračnice, ovdje je metalna vodilica ulupana u drvenu podlogu. Ne znam postoji li tako što igdje drugdje u Hrvatskoj.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01320_zpsvxmnahla
Postoji. Kod mene u Sungeru!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa RijekaLokve659

A našlo bi ih se na korijenu DeFranceschievog gata u riječkoj luci

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 17:37

Pfaff je napisao/la:
To Ti je kao s Remetincem - nije isto kad odeš sam ili kad Te vode! Jasno?

Heh..i to je istina.


A našlo bi ih se na korijenu DeFranceschievog gata u riječkoj luci

A kod nas na istoku uglavnom ima prostora pa nema potrebe za takvim rješenjima. Osim onog našičkog zavoja gdje možda ne bi škodilo..
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 17:43

Nedjelja je bila drugi i posljednji dan. Plan je bio prilično jednostavan, s obzirom na relativni manjak planova i dogovora odluka je donesena - otići do bake prijepodne, a rano ujutro možda do Hrelića, na autosajam. Ovisno o tome hoće li padati ujutro ili ne. Dosta dugo nisam bio na sajmu, zadnja 2 puta nisam našao doslovno ništa interesantno, pa reko ajde, možda se i potrefi. Dogovor sa seniorom, on vozi, nađemo se ujutro na Zrinjevcu. I tako, jutro, nešto oko pola 8, spuštam se na trg i idem koji tramvaj poslikati. Za razliku od prijašnjeg dana gužve nije bilo uopće, i sve skupa je bilo prilično ugodno.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01362_zpsvaxlbc2b

Ima tu i ovih dvodjelnih. Ne bih sad tvrdio na pamet po sjećanju, ali kad sam bio metar velik, oni su se okretali na Borongaju u većem broju. I danas se okreću.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01363_zpspyx5qpkp

Ove gusjenice od tramvaja su u redu što se mene tiče. Jedino su one prve serije imale čudne stolce okrenute jedan prema drugome. No vjerujem da je o njima već bilo i previše rasprave.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01364_zpskjdwm0fe

Prema Zrinjevcu nalazi se jedna ovakva drniška ku'inja, prošle godine je tu pisalo i nešto vezano uz Čikolu... Very Happy Marketing i brending vuku i potencijalno loš proizvod u nebesa!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01365_zpsz4l0fbvr

Meteorološka stanica sa svojom ružom vjetrova bilo je mjesto na kojemu sam prvi put sa svojih 11 godina shvatio zašto aerodromske piste grade tako kako ih grade.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01366_zpsudl8kwhg

A za razliku od silnih gužvi i štandova za adventsko veselje, prazan i tih Zrinjevac došao je kao osvježenje. Ne sjećam se jesam li ikad vidio tako prazan park do sada.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01367_zps991g80lp

I došao je senior i odvezao nas na Hrelić. Prvo što sam tamo primjetio bio je uobičajeni smrad smetlišta, odnosno Jakuševačkog brda. Čak i unatoč prošlonoćnoj kišurini, osjetilo se. Po ljeti, kada krene vjetrić s juga, postaje prilično ogavno. A ta kiša koja je očistila zrak doći će mi glave za neka 2 sata.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01368_zps5w4jena8

Prošla su skoro dva sata prekapanja po kojekakvim stvarima i štandovima, dok nisam našao par zanimljivosti po dobroj cijeni. Ono što me fascinira kod Hrelića, osim raznovrsnosti puka i onoga što prodaju/kupuju, jedan je pristup i supkultura koju nigdje drugdje nisam primijetio. Cjenkanje je genijalno, a iskusni prodavači znaju svoj posao. Evo i jednog dijaloga.

Kupac: Pošto ovo?
Prodavač ispod glasa: Pet kuna
Kupac: Koliko?
Prodavač glasnije: Petnajst kuna!!
Kupac: Malo puno, jel može deset?
Prodavač: Ma ne, pa nećeš me pokrast, deset kuna ne može.
Kupac: Ajde 12 jel to može, ajde?
Prodavač: Može evo ajde nosi!

Slika je samo ilustracija kako u potencijalno gadnim vremenima puk dolazi tražiti interesantnu robu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01370_zpsskmuxftt

I taman kad je bilo vrijeme za fajrunt, u pokušaju da skratim put između auta do parkirališta, proklizao sam u stila Briana Boitana i sletio stopalom na šiljati komad betona. Duša je pozelenila na trenutak, ali rekoh ajde, nije to ništa. Ipak, bilo je. Daljnja lajsanja bila su kao da po noževima hodam. Nagnječenje, ali bogovsko!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 18:15


Jedna od želja koje sam imao kad sam tamo negdje blizu Gradiške slijetao na autocestu bila je i poslikati kakve privatne operatere na našoj željezničkoj mreži. S izuzetkom onog malog austrijskog dizela koji je u Osijeku prevlačio pokoji vlak, na mojim neelektrificiranim područjima nije ih baš bilo. Dobro, nije meni ni Nova Kapela daleko, ali dok uhvatiš kada će možda proći nekakav Train Hungary, pa kako uskladiti vozni red pa onda, pa onda... Ovo je bila dobra prilika. Odustao sam čim sam shvatio da je šepesanje nešto što će me pratiti dan dva. No, senior reče – odvezem te. I dođosmo do Borongaja.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01374_zpsuq9gmeqj

U ovakvoj shemi 2044 izgledaju poprilično moćno. Nisu to loše lokomotive. Uz dobro održavanje one su vukle sve živo po ravnom. Sasvim solidno opterećeni ugljeni vlakovi su od Belog Manastira do Osijeka (pa i dalje) prevlačeni ovim strojevima. No, onda došla podjela, a 2044 na ličku prugu.

Nisam se dugo zadržavao, pa eto samo pokoja slika jedne, iznenađujuće dobro obnovljene pruge s tamnim tucanikom.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01377_zpsinp7hz1t

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01378_zpszjz3bjsi

Baš me zanima planiraju li ih ovako slati na zadatke, po dvije odjednom, kao recimo SAD-u? U Rusiji su dvodjelni dizeli sasma normalna pojava...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01379_zpsyyjaavqi

Kad smo došli kod bake na Ravnice popio sam kavu (taman onako jaku da osovi čovjeka na noge), i rekoh, ajde da uslikamo koju s balkona. Otamo sam svojedobno gledao i popisivao tramvaje. Bio sam vrlo vrlo malen pa se ni ne sjećam puno, ali ako nisam lud, bio je jedan Bik s Coca-Cola reklamom. Jednom smo se navodno smrzavali pola sata na cičoj zimi jer ja nisam htio ući niti u jedan drugi. No, nije nemoguće da sam nešto pomiješao.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01382_zps5fi01igx

Isto tako, čini mi se da je drveće osjetno gušće nego što je bilo tada. Da je proljeće ne bih mogao uslikati apsolutno ništa.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01384_zpsvq1ythir

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01386_zpsljloiphh

Kad sam krenuo nazad prema centru na kavu s rodbinom shvatio sam koliko je bol u stopalu zapravo neugodna. Sto metara od stana do Hondlove bilo je kao da hodam po noževima. Sasvim očekivano, hodajući pored rasadnika u Hondlovoj, psovao sam i tramvaje i Zagreb i sve. No ajde, slikaću tebe u daljini.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01388_zpsgbieag0u

Ode i on. 11 pa 12 mi zbrisali...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01389_zpsru6qt2nj

Dok su sedmica i četvorka prošle, ja sam na Kvaternikovom uhvatio ovog potkresanog. (Moguće da je ovo i prvi put da sam ga vidio...)

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01393_zpsh5yxxfs9

A na Draškovićevoj po izlasku saznao sam da ću imati nešto bavljenja jer eto, ne javljaju se svi na mobitel...Šta sad, pali stroj i slikaj.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01395_zpsssntebvy

Ovaj vlakić je simpatičan, no nisu li imali neki koji liči na 2200??

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01396_zpsyxseanhj

Koliko god neki ljudi mrzili ove čehe, meni su sasvim ok. Jedan mi je uspješno zagrijao promrzlo dupe tamo negdje 2007. ili 2008.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01399_zpsd775rzuv
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by borna pon 6 oľu 2017 - 19:15

Mislim da si fulao u naslovu, trebao si napisati "kako sam izbjegao Bornu" jer si se motao po mome kvartu!
(ja stanujem svega ulicu dalje od raskršća Draškovićeve i Jurišićeve ulice)
Da sam vidio sumnjivo lice kako slikara okolo sebe odmah bi te pitao za zdravlje hehe
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8947
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 19:28

borna je napisao/la:Mislim da si fulao u naslovu, trebao si napisati "kako sam izbjegao Bornu" jer si se motao po mome kvartu!

A s jednim drugim Bornom sam se i uspio naći nakratko Smile Sumnjivo lice ne bi primijetio kao šepavu spodobu s plavim ruksakom, garantiram Smile

(ja stanujem svega ulicu dalje od raskršća Draškovićeve i Jurišićeve ulice)

Pretpostavljam u p.p.p.p.p.....Palmotićevoj? Sjećaš li se kada je onomad čovjek vucarao krepanog konja? grinko
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 19:38

Posljednja kava s poznatima bila je negdje oko Cvjetnog, a ja sam nastavio šepesati prema kolodvoru. Dotad sam se naviknuo na bol, ali svejedno, trebalo je uložiti mentalni napor. Kako god, nisam lud za slikanjem grada. To je samo grad, ne? Osim ako se ne pretvori u fontanu po uzoru na nekakve enklave u Perzijskom zaljevu...

U daljini muk, nigdje žive duše, no vidi se željeznički dom zdravlja. Tamo je jedan moj predak išao na preglede dok je radio na kolodvoru u Velikoj Gorici. A je li križ lijepo nacrtan na krovu kako bi označio medicinsku ustanovu generalnoj populaciji ili pilotima lovaca-bombardera?

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01403_zps8vuokrh2

Izbližega, pored Esplanade.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01405_zps6yak702t

Crkva Svetog Zavjeta Sporosti i Neučinkovitosti.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01407_zpsqx2ujfvs

Obećao sam si jednog dana noćenje ovdje. Makar su Interconti (kako se ono sad zove?) ili Sheraton poznatiji široj populaciji, meni se ovo čini kao epitom hotelske usluge. Jesam li u krivu? I da, ovo je jedan od rijetkih primjera zgrada na kojima jonski stupovi nisu šaka u oko. Neotajkunska arhitektura dala je svoj obol neukusu...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01409_zps9cayw1on

Ako se ne varam, ovdje su znala biti policijska vozila. Čini mi se da je to mogla biti carina. Znam da me nisu dirali...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01411_zpsoak5bkts

I pogled na zapad s petog perona. Nikada nisam putovao u tom smjeru. Iz tog smjera sam došao, ali čak sam i za Sisak išao preko sesvetskog trijangla.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01413_zpseqyudpwx

Pomoćni vagon elektrotehničkog mjernog vlaka još uvijek stoji na istom mjestu. Valjda nikome ne smeta pretjerano.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01414_zpswstarlj1

Shvatio sam da imam više od sat vremena čekanja pa sam razmišljao gdje bih mogao otići popiti kakvu kavu. Možda u Cug, makar me pomisao na silazak stepenicama odbijala od toga...alternativa je valjda kava od 15 kuna (umjesto 10 ) negdje u Importaneu. No ajde, tebe ću ispratiti.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01415_zpsbctuv3kq

Ajd, i tebe ću.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01416_zpsdnhq4jmx

Ovog za Koprivnicu neću otpratiti.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01418_zpslaibazfz

Došepesao sam i ovdje. Meni je Cug sasvim u redu mjesto. Kava je pristojna, mjesta uglavnom ima,  cjenovno je malo britak, ali da se i to podnijeti. Nisam tamo svaki dan, pa ajde.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01419_zpsokjet2wi

Autobusno pretovaralište je u neposrednoj blizini. Nisam znao da vozi otamo bus za Dragonožec... Moralo bi se jednom...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01422_zpssjpz6fmt

A unatoč tome što me ova velika kuća fascinira duže vrijeme, nikada ju nisam slikao. Pretpostavljam netipična željeznička gradnja?

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01423_zpsulkbid0y

I tako za pretkraj, ja sam se vratio do perona. Prvo – brzi vlak broj 211 iz Villacha za.... kasni u dolasku 15 minuta. Ok ajde, to je preživljavabilno. Ima pola sata do početka, valjda će rješiti sve vagonske izmjene u to vrijeme. Par minuta kasnije – brzi vlak broj 211 iz Villacha za Novu kapelu kasni u dolasku 30 minuta.... To automatikom znači da ćemo do Kapele imati jednako toliko kašnjenja ako se već ne zakompliciraju križanja do Novske. Eh...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01426_zpsnofzajkf

Još jedna kulturološka zanimljivost... trenutno imam solidnu bradurinu, te sa svojim pogledom za koji neki vole reći da podsjeća na serijskog silovatelja, uglavnom tjeram slučajne ljude od sebe. I kad pogledam periode bez i sa bradom, često vidljiva razlika u ophođenju onih koji žicaju po kunu dvije. U Požegi bez brade- imaš kunu, s bradom – tri koraka dalje. Osijek slično, makar brada ne utječe toliko. Zagreb – potpuno svejedno. Žicaju svi redom. Ovdje su ljudi izgleda naviknuti na ljude svih mogućih konstitucija, odjevnih odabira i ostalih fizičkih karakteristika. Zanimljivo.

Bit će i posljednji nastavak skoro.
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 19:45

Večer stiže, no nije to toliki problem. Nažalost, mrak od 6 sati nužno znači da svaki povratni putopis nema pretjeranog smisla. A svako moje putovanje magistralom sam nekako zbrzao, bar što se tiče pisanja putopisa....

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01431_zpsvcsu6oa8

I stiže Sava. Znate onu kada se Fata javlja Muji da je u Zvorniku na Savi? E, i mene Sava j....


Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01433_zpsctegahkh

No ajde. Već sam spomenuo brzinu rada manevrista na GK, elegantno jedan odvuče slovenca, a drugi dovuče četiri domaća. Meni paše, bit će mjesta.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01436_zpswocoglff

Stižu...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01439_zpsgvxhgpyh

Sjaji se ko pasja jajca. Ako je iznutra i desetinu toliko čist i izglancan, ja prezadovoljan. Dobro, ovo je prvi razred, oni su nešto čišći. U njima putujem jedino kada su deklasirani jer sam škrt dati još pola cijene na postojeću kartu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01440_zps299rmaeb


Po ulasku gledam u nosnicu manevre. Ili treće oko ako ćemo o tematici iz "Na rubu znanosti". Osobno nisam pobornik takve ezoterije. Naročito s time što pojedinci koji su na raznim biljnim dodacima duže vrijeme imaju tendenciju baljezgati o tim temama.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01443_zpslfpa9ezt

Broj vagona tu je samo da se notira. Posljednji vagon, posljednji kupe. Tamo nema gužve.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01445_zpswbzxge6g
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by borna pon 6 oľu 2017 - 20:37

Moja vulicza je na suprotnoj strani, Smičiklasova (pogledaj u Google kartu) a kućica mi je točno prekoputa Patačičkine vulicze koja nije
glasovita po pjesnikinj Eleonori negoli po upravi Vodovoda!
(imade jedna staara uzrečica ako se ideš negdje žaliti na nešto žali se u upravi Vodovoda jer se to neće nikada riješiti lud od smijeha )
Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa TqBSCvxkDNmCZxoQllqqB0X9K_fXNMiJo2HxKhtGXNlBd9BI5n9bFa-s_sUqTEhWysy9G57zN9lcFLmCbZyP3NmJeVbTU6u3w3C6hWdkhaLHDMSnFzfJE6wueYSOlE5TS_0ktg2uZwzFnxbfcZFoLPC4VcVEqtikboFH6eSQ_Ye9ZUKa04YNhtOvBrBp9ssPIVAt40OejqxmYz_i6J7h3hBaQ1bypaD3GizV77NpnLD7nxXISh82R_dVly32FypFo6omvcnljZdZfwjlzJ1J94DlbMzUMcSl7Nx7_1QzzKEdR4pB04JxdayG1CPrnTK2U84Xd_dhy19q5RbUJ6fZqYkkPOZ6KL5M0vGyqU2l39OVtslgx6Augt3DFFUz7MsUkPdiQOEwmMZmlrOU6l6T_zNpwkFKNiJAjeFmi2GaBg5d8RUs5xJBH9lig99-o4nbGwe-TJ03RkkPTOrjznHHKW2jQrF45_SrJGm1Wq_cWNwJkqcn49P0WVxrBeLRguiUZUioxuac2z3nxDyzf923Z-Wlg5StvZc07GrMy18CPcPAS1CHIxCaQqyls6ofkGnBeob8ANmGxI_TeNkPJ4sM6VaheWFsYVTRPNzQIEvRz9e1kybOMGsXHh882q6s2o7Nwf0Sad55odOzzo-r_qUL7srLvD84DzoY1A2LTariNag=w786-h589-no
Pogled na Patačičkinu
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8947
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 20:43

A pa znam ja i bez gugl mapsa gdje je Smičiklasova Very Happy Prošao sam ti ispred doma prekjučer Smile
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 20:43

Bližimo se kraju. Sava je imala solidno kašnenje u odlasku, što je značilo mrak pri polasku. I u vagonu. Teta kondukterka je tek oko Dugog Sela uključila svjetlo. Nećemo joj zamjeriti.
Ovako izgleda kada svjetla nema a astronomski sumrak već je solidno sjeo.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01449_zpspihzqpit

A vlak do Long Villagea ide prilično brzo za naše pojmove što znači da nema tog fotoaparata koji će uhvatiti pristojno svjetlo.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01450_zpswfcdodzn

Stižemo u Dugo Selo. Osim prolaska, tamo nikad nisam bio. Nisam imao pretjeranog razloga, jer kad sam u zagrebačkom kraju imam što raditi u gradu.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01452_zpskr6ud0no

Preskačem Ostrnu i Prečec, te pravac Ivanić Grad. Nemam što puno reći o tom mjestu, tamo sam jednom bio na omanjem druženju i pijanci, te me se apsolutno nije dojmilo mjesto. Navodno je u bližoj okolici nekada bilo velikog tereta, no osim tranzita, ja ga nisam vidio.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01453_zpsohtnmpon

Pokušaj panninga. Neću ja u fotografe Very Happy

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01454_zpsdmyow8wi

Za razliku od putničkih, ovaj vlak ne staje u Deanovcu, Širinecu, Ludini...inače ne staje ni u Popovači, no sad smo čekali križanje. S druge strane bila je solidna kompozicija prema ZG-u s dva vagona restorana i gomilom mladeži koja je pušila i pila u vagonima. Je li to mogao biti redovit vlak ili nešto posebno? Naročito s time što je bio raspašoj... Dapače,iz zatamnjenog restorana je treštalo...nešto. Mile Kitić? Miloš Bojanić? Dado Polumenta? Nisam baš najbolji s takvom muz'kom.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01456_zpsftjvbddg

Tutnjimo kroz Voloder, Moslavačku Gračenicu (tamo će Pfaff valjda skoro!!??) i Repušnicu, dok stajemo u Kutini. Tamo mi je pogled blokirala ova kompozicija s nekakvim posebnim platformnim kontaktnomrežnim vagonima na drugom kraju. Kutinski kolodvor, dakle, ne možete vidjeti iz ove pozicije. No, nije ništa posebno. Tipski austromađarski kolodvor, s jako puno tereta. Bez obzira na potencijalnu propast Petrokemije (koja bi mogla donijeti i propast samog grada), vagona i tereta ima i dalje.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01457_zpssclss3ff

Nadalje je samo stajalište Ilova gdje vlak srećom ne staje, i dolazimo do Banove Jaruge. Tu već stižem na područje koje poznajem. Na jednom osječkom pub kvizu bilo je pitanje "Ako general ima stol, car ima dar, što ima ban?". Banova Jaruga da nema željeznice vjerojatno ne bi bila pretjerano interesantna na ovakvom forumu. Dapače, nekada se iz BJ prugom moglo izaći u četiri različita smjera. Danas u dva i pol. Gdje je druga polovica? Zatvorena od Daruvara. Pfuj.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01458_zpsasibzrlo

Novska je već ozbiljno križanje. Od Banove treba samo proći Lipovljane i Staru Subocku. Tamo je do prije rata prometa bilo i previše. Vjerovali ili ne. Navodno je na trenutke bilo toliko vlakova da su prometnici u postavnici preferirali čitati sama vozna vremena jer u grafikone nije bilo moguće sve zapisati. U Novskoj se još uvijek mogu naći i poneka predpotopna vozila iz perioda do 1990. Nažalost, tamo još nisam lajsao.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01462_zpso6e4btxo

Od Novske kreću pristojne brzine. Unatoč tome što je brzina na dijelovima manja nego prije dvadesetak godina, u usporedbi s dionicom DS-Novska sve prema Vinkovcima je superbrzo. Tako čovjek ni ne osjeti da smo preletjeli Rajić, Okučane i Dragalić, a evo već Nove Gradiške. Gradiška, požeški izlaz na autocestu i mjesto gdje fraza "Uvaljao se u Tangu" nema veze sa donjim rubljem. Yep. Ako može Kenso Tange, može i Tvornica Alata Nova Gradiška. Osim toga, ima jedan silos, otprije dva mjeseca i pub kviz u centru Smile

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01466_zps0pm7wkj3

Poslije Gradiške lagano sam ustao i krenuo šetati kroz vlak da dođem naprijed... poznavajući prometnu situaciju u Kapeli, zadnji vagon će završiti van pretovarališta, a s ovakvom nogom ne pada mi na pamet glumiti tarzana. I tako, u vagonu prvog razreda slikao sam elektroormar čiji je dio aparature proizveden u tvrtki za elektroniku iz Belišća. Heh. Elektronika iz Belišća u vagonu koji u Belišće nikada neće doći. Dapače, pitanje je hoće li više ijedan vlak tamo...

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01467_zpskdv4xsgh

Prazno. Sramota. Škrtari se na luksuzu!

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01469_zpsteqtaawv

I tako smo još trebali proći Zapolje, Staro Petrovo Selo i Vrbovu, pa silazim. I vlak staje u mraku, ja lagano van, kad ono... Nema perona...nema perona!!! Ima nešto, ali...zašto smo stali u Petrovom Selu a ja skoro izletio van kao sivonja? Prometnik naprijed nešto ćaska sa strojovođom, a jadna kondukterka pita MENE zašto stojimo... ću ja znat... Kažem križanje? Ma ne...nema smisla, šta imaš križati u nedjelju navečer na dvokolosječnoj pruzi. Prometni razlozi? Diplomatski odgovor prosječnog HŽPPovca kada pitaš zašto vlak 66** nema vezu za Zagreb u Kapeli... Ma ajde.

Došli smo i u Kapelu sa 25 minuta kašnjenja, što znači da plavac za Požegu čeka, i nema stajanja i slikanja. Nadobudni mladi prometnik kojega prvi put vidim pita svakog putnika "idete li za Požegu". Ako je odgovor potvrdan, ovaj pokazuje na plavac u pozadini... i tako jednom, dvaput, triput, četiriput... Svaka mu čast na upornosti, to moram priznati. Ulazim i u plavca, te samo jednu sliku okidam jerbo je trčanje do njega preko kolosjeka bilo izrazito bolno. Interijer je ugodan, a sjedišta mrčuk bolja od onih školjkastih.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01470_zpsjzjujlkp

To je u principu to. Mama je došla po mene na kolodvor u Požegi, te smo službeno imali tek 15 minuta kašnjenja u dolasku. Što razvuku u zagrebačkom čvoru, to nadoknade u požeškoj dolini. Da bih riječ rekao.

Pretkraj, još samo ulovi na Hreliću. Knjiga Wagen ohne Pferde iz 1939... Jes da mi je njemački vrlo slab, a knjiga je usto pisana njemačkom goticom, ali za 10 kuna se isplati. Nadao sam se da će biti vrjednija, ali Amazon kaže 5,00 €....

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01472_zps3ejunk7r

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01473_zps61i7pcwu

I vozni red iz 1989.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01475_zps6opglfco

Još i karte.

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa DSC01476_zpstdxksqq7

Bilješka pisca: Jako čudan cijeli tjedan završen je jako čudnim vikendom. Ne znam što misliti. Eto, u zadnji tren saznam da mogu badave u Zg, pa istu večer čujem da je Pfaff odustao od puta za Zg, pa ode noga, pa nađem nešto na Hreliću, pa.... Kako god, iskustvo je iskustvo. A nadam se da će ovaj moj izraubani prikaz jednog posjeta metropoli barem donekle biti zanimljiv čitateljima. Ne zamjerite na mogućim greškama, događa se i najboljima, kud neće meni! Very Happy

Pozdrav!!!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by Pfaff pon 6 oľu 2017 - 22:02

BRAVO, JUHUHU i klap-klap-klap!

Za ovaj mini-putopis (čuj mene - mini, a traje dva dana) si se zbiljam potrudio... Vlakovi, trajvani, jedino nema fotke stanovitog kombija, ali dobro, ima vremena - neće taj nikud!
Jel' mi vjeruješ da u životu nisam vidio shortyja uživo? Samo na slici

Taj Hrelić mopram jednom (opet) posjetiti. Evidentno ima zanimljivih stvari. BTW, "Deusche Buch-Gemeinschaft" )Njemačko književno društvo) je bila izdavačka kuća za vrijeme nacizma zadužena za promicanje kulture za narod. Imali su golemi output i, da budemo iskreni, jako puno dobrih knjiga. Kao što uostalom svjedoči i ovo što si kupio.

I samo još jedna stvar - zašto si se doma vratio vlakom? Senior je umjesto tebe ukrcao kladu?

PS: Kako nogica? Namačeš u škafu hladne vode?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by inflameswetrust pon 6 oľu 2017 - 22:28

Pfaff je napisao/la:BRAVO, JUHUHU i klap-klap-klap!

Za ovaj mini-putopis (čuj mene - mini, a traje dva dana) si se zbiljam potrudio... Vlakovi, trajvani, jedino nema fotke stanovitog kombija, ali dobro, ima vremena - neće taj nikud!

Fala fala! Ma moglo je to i bolje da se poklopilo bolje. Sad kada imam čime slikati ipak više okidam. Pocrkaju baterije od toga, ali sve je to potrošna roba.


Taj Hrelić mopram jednom (opet) posjetiti. Evidentno ima zanimljivih stvari. BTW, "Deutsche Buch-Gemeinschaft" (Njemačko književno društvo) je bila izdavačka kuća za vrijeme nacizma zadužena za promicanje kulture za narod. Imali su golemi output i, da budemo iskreni, jako puno dobrih knjiga. Kao što uostalom svjedoči i ovo što si kupio.

Hrelić je genijalan ako imaš dubok džep, široke interese i ne tražiš ništa konkretno. Ja koji ne kupujem ništa osim malo pristojnijih željezničkih ili avijacijskih predmeta i literature, ne nalazim puno toga. A svaki put kad sam išao u nadi da ću nešto naći, vratio sam se praznih ruku.
A knjiga...hah, mislio sam da je nešto predratno, ali pojma nisam imao da je nacionalsocijalističke orijentacije. Eto, pametniji sam sada!


I samo još jedna stvar - zašto si se doma vratio vlakom? Senior je umjesto tebe ukrcao kladu?

PS: Kako nogica? Namačeš u škafu hladne vode?

Senior je sada uglavnom u Zg i radi. Povratak je bio busom ili vlakom, a rekoh kad je bal... Noga prolazi, hvala na pitanju, i rješava se mirovanjem i deep reliefom. Dosutra će biti ok (a ja ću u potragu za novim patikama).
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by Pfaff pon 6 oľu 2017 - 22:50

inflameswetrust je napisao/la:A knjiga...hah, mislio sam da je nešto predratno, ali pojma nisam imao da je nacionalsocijalističke orijentacije.
Nije orijentacije, samo je trajalo u tom razdoblju. Dapače, mislim da nisu nikad tiskali propagandu

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa Empty Re: Fragmentirani Zagreb, odnosno kako sam izbjegao Pfaffa

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.