Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GKB - Graz-Köflach Bahn

Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

GKB - Graz-Köflach Bahn Empty GKB - Graz-Köflach Bahn

Postaj by gaspa ned 1 lip 2008 - 16:47

Ljutko Ljutko Ljutko za nevjerovati - taman kad sam nakon sat vremena dovršio temu i krenuo u ispravak tipfelera, stisnuo sam onaj x u crvenom kvadratiću - i ooodeeeee tema Evil or Very Mad :pale:

Dakle, hajd'mo ispočetka (sad bar imam razrađen koncept)

U temi o austrijskim željeznicama spomenuo sam privatno željezničko društvo GKB - Graz-Köflach Bahn. Sustav pokriva jugozapadnu Štajersku a sastoji se od željezničkih pruga normalnog kolosjeka i autobusnih linija koje povezuju okolna sela sa željeznicom ili izravno s Grazom.

Prva pruga Graz-Köflach izgrađena je 1860. radi eksploatacije ugljena. Mreža je proširena 1873. (dužim) odvojkom iz Liebocha do Wiesa (željeznička stanica zove se Wies-Eibiswald, iako je u mjestu Wies a do Eibiswalda ima još gotovo 5 km). Svoj uzlet GKB doživljava izgradnjom pruge od Graza ktoz jugoistočnu Štajersku do Mađarske. Nakon II svj. rata teretni promet opada a putnički raste. 1980. uvode se dizelmotorni vlakovi. Posebno su slikoviti romantični kolodvori koji se svojim izgledom odlično uklapaju u okoliš.

Iako se ne čini nužno potrebnim, GKB svoje putnike (besplatno) opskrbljuje gomilom tiskanog materijala: željezničkim i autobusnim voznim redovima, podacima o biciklističkim turama dostupnim GKB-om, znamenitostima uz prugu... Svi ovi materijali nalaze se u željezničkim stanicama na stalcima.

Pa, počnimo sa shemom pruga sustava:
GKB - Graz-Köflach Bahn GKBlinije

Karta pruge Graz-Lieboch-Köflach
GKB - Graz-Köflach Bahn PrugaKflach

Shema pruge Graz-Lieboch-Köflach sa stajalištima
GKB - Graz-Köflach Bahn GKBKflachpruga

Izvadak iz reda vožnje linije S7 Graz-Köflach
GKB - Graz-Köflach Bahn S7voznired

Karta pruge Graz-Lieboch-Deutschlandsberg-Wies-Eibiswald
GKB - Graz-Köflach Bahn PrugaGraz-Wies

Shema pruge Graz-Lieboch-Deutschlandsberg-Wies-Eibiswald
GKB - Graz-Köflach Bahn GKBWiespruga

Izvadak iz reda vožnje linije S6 Graz.Wies-Eibiswald
GKB - Graz-Köflach Bahn S6voznired

Vožnja započinje na glavnom kolodvoru Graz. Nakon nekoliko stotina metara dolazi se u Köflaški kolodvor (Köflacher Bahnhof), domicilni kolodvor društva GKB.
GKB - Graz-Köflach Bahn GKBkolodvorkarta

Pusta unutrašnjost kolodvora...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-012

...i peron. ALI KAKAV ?! Pogledajte spoj podzemnim hodnikom. Uočite hidrauličko dizalo.
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-011
(naravno, vidi se i jedna od brojnih ploča zabrane prelaska preko pruge)

Popodnevni subotnji vlak za Graz
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-014

I ode on...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-015
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-004
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-005
Ode vlak nalijevo ulazeći u glavni kolodvor, ali, što je to desno na slici?

Teretni vlak natovaren postoljima za vagone?
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-003

Na köflaškom kolodvoru je i remiza...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-009

Što smo to vidjeli na slici (a i nekoliko slika prije)? Manevru? Da, evo je
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-008

U krugu remize je navodno muzej na otvorenom (kad oni to tako kažu), ali ja baš nisam zatekao nešto posebno impresivno (doduše, jako sam poštovao one zabrane prelaska pruge i muvanja okolo). Od muzejskih primjeraka prikazujem ono što sam ovaj put nisam vidio - GKB šinobuse
GKB - Graz-Köflach Bahn GKBinobus

A ja sam vidio dva izloška: poštanski vagon...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-006

...i putnički vagon
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-007

Dosta smo ovdje gubili vrijeme, haj'mo dalje za Lieboch. Kolodvor je zaista simpatičan
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-049

Jedan od rijetkih nedjeljnih popodnevnih vlakova za Graz iz Wiesa ulazi u stanicu
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-053

U Liebochu se već ima što vidjeti! Od tehničkih vozila (za izgradnju pruge)...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-048

...preko radno-teretnih vozila (s dizalicom)...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-051

...pa do muzejskih primjeraka - čini se da je ovdje neka radiona za obnavljanje vozila - eto već viđenog primjerka putničkog vagona iz Graza, ali tu je i vodonapojnik u produženoj varijanti
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-050

Jedan obnovljeni staaaari vagon, prava poslastica...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-052

...i dva teretna; ovaj desni je za prijevoz ugljena, ali nije zgotovljen (o tome sve lijepo piše na bileloj ploči na vagonu)
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-054

Ovako kad gledamo i računamo što nismo vidjeli a i ono što ćemo tek vidjeti, jedan mali skromni GKB može po raznolikosti voznog parka konkurirati HŽ-u. Put me dalje vodi u Stainz, mjesto gdje se svaki ljubitelj željeznice MORA raspametiti. Stainz nije u sustavu GKB i posvetit ću mu posebnu temu. Tu imamo 760 mm, 600 mm i 500 mm !!!

Onako raspamećen skupljam dojmove na pustom kolodvoru u Deutschlandsbergu. Opet imamo taj muzejski dio: poštanski i već dobro nam znani putnički vagon (nisu GKB-ovci škrti pa da od svakog modela urede samo jedan primjerak a ostale da razrežu). A ovaj poštanski možda je i u nekom redovnom prometu ?!
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-115
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-116

Teretni promet dostojno predstavljaju kola s dizalicom (različita od onih u Liebochu!) ali i predmetom rada dizalice na priključenom vagonu
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-118

I, naposlijetku, evo i nedjeljom spokojne autobusne potpore
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-117

Za kraj je ostao završni kolodvor Wies-Eibiswald i vlak na kat kojega ne vidjeh i koji u pravilu prometuje samo u špicama. Ali, imam ja neku sreću... Upravo taj nedostajući model ponosno se kočio na kolodvoru u Wiesu. No, kako se ja njemu lagano približavam, tako se on od mene ipak udaljuje. K vragu! Zakasnio sam minutu-dvije! Ode vlak!

No, ja, kakav sam, dao sam se u potjeru. Nisam imao vremena gledati na kartu kud ide pruga (to bi mi odnijelo dragocjene sekunde) već sam vozio nasumce i samo propitkivao: vidi li se gdje pruga? vidi li se gdje vlak? Nažalost, cesta prolazi naseljenim mjestima s ograničenjem brzine od 50 km/h, domaći vas usporavaju petljajući se s 30 km/h tražeći parking, a kad sam, unatoč svemu, potegao, prometna policija je, na sreću, zaustavila domaćina ispred mene, ne uočivši moje prometne grijehe. Još koji km i eto prelaza preko pruge. Gdje je vlak? Prošao ili se zadržao na stanici usput? Daljnja potjera ne bi imala smisla. Izađem iz auta, kad li zazvoni zvono signala na prijelazu i eto njega, krune svega danas...
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-120
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-121
GKB - Graz-Köflach Bahn 0263-122
Priča o GKB bila je time uglavnom zaokružena a ja sam mogao mirno, spokojno i zadovoljno kući.

(za ponovo pisanje teme utrošio 45 min)
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.