Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alfa Mille

+5
Trol_Rijeka
Pfaff
gaspa
kico101
kiki273
9 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Alfa Mille Empty Alfa Mille

Postaj by kiki273 uto 3 lip 2008 - 18:28

G.brojevi:
oko 200 - godina ? - Komada ?

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by kico101 uto 3 lip 2008 - 19:57

Osobno se sjećam 202 ( sivo plavi ), 222 i 224, tako da nisam siguran između tih gbr da li su svi bili Alfe ( navodno je zadnji bio 229 ).

______________________________________
Komadina: Oćemo prugu ( otp'o )
Linić: Nećemo prugu ( raste i cvate )
Jurčić/Vasilić: A kol'ko promila? ( izgubljeni, ima nas jooš )
Otvaranje pruge:_________________ ( popuni liniju )
kico101
kico101
Moderator
Moderator

Broj postova : 2204
Age : 54
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by gaspa pon 23 lip 2008 - 19:24

Neki su, kao ovaj, imali mercedesove motore
Alfa Mille 11-24
a kako su, koliko sam upoznat, sklapani u Novom Sadu, onda baš i nisu Alfa mille
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Pfaff pon 23 lip 2008 - 21:59

Mislim da su im Mercedesovi motori ugrađivani naknadno. Izvorno su svi bili Alfe. Čudno, ali ja se te sivo-plave boje ne sjećam. Moji su bili crveno-bijeli (ne ova današnja narančasta već zaspraven crvena). Posljednji koji je živio u Troleju je služio kao radno/vučno vozilo i imao je ispod kabine napravljen tunel u kojem su držali štangu za šlepanje...
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by kiki273 pon 23 lip 2008 - 22:01

Pero je napisao/la:Mislim da su im Mercedesovi motori ugrađivani naknadno. Izvorno su svi bili Alfe. Čudno, ali ja se te sivo-plave boje ne sjećam. Moji su bili crveno-bijeli (ne ova današnja narančasta već zaspraven crvena). Posljednji koji je živio u Troleju je služio kao radno/vučno vozilo i imao je ispod kabine napravljen tunel u kojem su držali štangu za šlepanje...
G.broj 222

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Trol_Rijeka uto 24 lip 2008 - 1:29

Alfa Mille su nabavljeni krajem 60-tih kao gradski autobusi. To znači da je vozio za Kozalu i Škurinje i da je često mijenjao - već na smrt osuđene - trolejbuse na današnjoj Jedinici i Dvojki. Imao je jarkocrvenu boju kao i svi tadašnji riječki trolejbusi i gradski autobusi. Uz trolejbuse je činio kičmu gradskog prijevoza. Bila su dva tipa: jedan s 2, a drugi s 3 vrata. Nakon ukidanja trolejbusa Alfa Mille je zadržao svoju funkciju magarca. Dakle korišten je u špicama i u zahtjevnim gradskim, pa i prigradskim linijama. Primjerice, znao je opsluživati liniju za Pašac-Grohovo i liniju visokog rizika za školu Bakar. Alfini motori su crkavali jedan po jedan, kao što uvijek svaki Alfin motor prije ili kasnije crkne,pa su ugrađivani Mercedesovi. Tada se na maski Alfa Mille pojavila i Mercedesova zvijezda. Nekako u isto vrijeme napuštena je jarkocrvena boja i prešlo se na svijetloplavu. Mercedesi koji su 1969. zamijenili trolejbuse bili su svijetloplavi. Ta je boja dominirala u AT dok početkom 80-tih nije prevaladala današnja narančasta. AT je što se boja tiče pokazivao priličnu nedosljednost. 60-tih su trolejbusi i gradski autobusi bili jarkocrveni. (Jedan trolejbus Fiat Cansa bio je trula višnja). Prigradski autobusi bili su što svijetloplavi - što crveni. Ujednačenost narančaste nastupila je tek 80-tih. Do tad AT nije imao jasan koncept.
Alfa MIlle je izgledao kao kućanski aparat. Potpuno četvrtast. Moguće je da je to karoserija Goše il i Avtomontaže. Ništa slično nisam viđao po Italiji.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by novi_shef uto 24 lip 2008 - 8:25

Usprkos raspravama koje su vođene (najviše na autobusnom dijelu tadašnjeg srpskog željezničkog foruma railfan-belgrade) nismo uspjeli točno odgonetnuti tko je karoserist, najvjerojatnije je da je to "Dragoslav Đorđević - Goša" iz Smederevske Palanke, iako postoji mogućnost i da je "Autokaroserija" Novi Sad

novi_shef
Moderator
Moderator

Broj postova : 1216
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by gaspa uto 24 lip 2008 - 12:41

Trol_Rijeka je napisao/la:To znači da je vozio za Kozalu i Škurinje...
Vozio je i na trici (Turnić - Dol. Vežica) (uvijek sam se pitao od čega je kratica "Dol." na ploči oznake linije - očigledno od "Dolnja")

Trol_Rijeka je napisao/la:Dakle korišten je u špicama i u zahtjevnim gradskim, pa i prigradskim linijama.
Ja ga (ih) pamtim (kao crveno-bijelog) na liniji 32.
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Trol_Rijeka uto 24 lip 2008 - 16:38

Točno, zaboravio sam spomenuti staru Trojku, a i liniju 32. Jednostavno, magarac koji je odrađivao sve što je trebalo. Kako je Goša iz Smederevske Palanke surađivala s Alfa Romeom moguće je da je karoserija od Goše, jer ako je postojao ugovor o suradnji bilo bi čudno da Alfin autobus sklapa neka druga firma.
Međutim, ovaj "kockasti" nije jedini Alfa Mille koji je promatovao u Rijeci. Postojao je i jedan stariji, kao udobniji, s tapeciranim sjedištima i prometovao je isključivo na prigradskim linijama. Imao je karakterističnu Alfinu prednju masku kakvi imaju i automobili, svijetloplavu livreju i oznaku "Mille". Kad nađem sliku postat ću je.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by gaspa uto 24 lip 2008 - 18:27

Evo alfi da se sve praši...

Jedan stari dekor
Alfa Mille Alfa2gb0
(koliko razabirem, ovo je g.br. 105)

Pa onda noviji, sivoplavi - a tamo ispod (ili iza) nadvožnjaka namiguje alfa iz ove teme, i to crveno-bijela (samo ne znamo da li održava liniju 1 ili 3)
Alfa Mille Alfa1dm3
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by kiki273 uto 24 lip 2008 - 18:28

nisi_on_topic Ovaj brod "Jedinstvo" čiji je?

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by gaspa uto 24 lip 2008 - 18:31

kiki273 je napisao/la:nisi_on_topic Ovaj brod "Jedinstvo" čiji je?
Pa Jadrolinijin, čiji bi (tih godina) bio?
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by novi_shef uto 24 lip 2008 - 19:28

Jel ovo kolega gaspa ima staru monografiju ili mi je popalio slike sa starog foruma? Sad će biti ljutiti a bogami i comp16 lud od smijeha

novi_shef
Moderator
Moderator

Broj postova : 1216
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Trol_Rijeka uto 24 lip 2008 - 22:58

Gaspa me pretekao, upravo sam ovu sliku stare Alfa Mille u Putničkoj luci htio postati, a slika kod podvožnjaka Kumičićeva - Polića-Kamova jedinstvena je jer na njoj su obje Alfe.
Crvena Alfa koja pristiže iz Kumičićeve nije ni Jedinica ni Trojka. U doba nastanka slike nije bilo numeracije gradskih linija. Slika je nastala još u doba trolejbusa što se vidi po kontkatnoj mreži. Dakle, ispravno je reći da crvena Alfa dolazi ili s Trsata ili s Vežice. (Tada nije postojala razlika između Gornje i Donje Vežice sa stanovišta Autotroleja; postojala je samo Vežica).
Off Topic objašnjenje Kikiju. Jedinstvo je jedan od tri "J" blizanca pored Jugoslavije i Jadrana. 2600 BRT, 16 čv., Sagrađeni u Splitu 1955. Kasnije je prodan dubrovačkom Atlasu i postao Ambasador. Uz Istru i Dalmaciju, "J" blizanci bili su najljepše i najluksuznije Jadrolinijine novogradnje.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by kiki273 uto 24 lip 2008 - 23:16

Tnx Trol Very Happy

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Pfaff sri 25 lip 2008 - 5:08

Trol_Rijeka je napisao/la:Tada nije postojala razlika između Gornje i Donje Vežice sa stanovišta Autotroleja; postojala je samo Vežica...
Ispravnije bi bilo reći da gornja Vežica nije ni postojala! Postojala je Sv.Ana koja se u to doba službeno zvala Pod Marči i postojao je bus koji je onuda vozio za (Sušačku) Dragu. "Kineski zid" je kasnije sagrađen. Postojala je samo ulica koja je od zavoja poslije mosta vodila ravno uzbrdo kraj rezervoara od vodovoda do starih bunkera na brdu Sv. Križ (tamo je danas zvjezdoglednica). To se kasnije zvalo Skojevska, a danas je opet Sv. Križ. Tko je bio alpinistički raspoložen, mogao se odatle spustiti pješačkom stazom u Martinšćicu pa onda uzbrdo na trolejbus na Plumbum pa natrag u grad!
Linija 3 tj. Vežica je vozila samo do 22:30 i okretala se na onom raskršću/trgu ispred marketa.

Trol_Rijeka je napisao/la:Off Topic objašnjenje Kikiju. Jedinstvo je jedan od tri "J" blizanca pored Jugoslavije i Jadrana. 2600 BRT, 16 čv., Sagrađeni u Splitu 1955. Kasnije je prodan dubrovačkom Atlasu i postao Ambasador. Uz Istru i Dalmaciju, "J" blizanci bili su najljepše i najluksuznije Jadrolinijine novogradnje.
Tako je. A projektirao ih je ing. Ostoja Grubiša, poznati riječki projektant brodova i otac političkog TV-komentatora Damira Grubiše.
Jadran i Jedinstvo su imali bazene na gornjoj palubi.
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by gaspa čet 17 srp 2008 - 13:14

novi_ąef je napisao/la:Jel ovo kolega gaspa ima staru monografiju ili mi je popalio slike sa starog foruma?
A tko bi se više tu snašao ?! Kolega NEMA (na svoju ogromnu žalost) staru monografiju, ali neke slike su pokupljene od shefa s autobusnog foruma (novi_aef =?= shef) a neke isto od negdje gdje sam uvelike kukao (a kukao sam na raznim stranama) fotografije kojih modela moje mladosti mi nedostaju - pa su se javili razni dobri ljudi Very Happy
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by gaspa sri 6 kol 2008 - 11:54

I taman kad mislite da su se svi izvori alfi iscrpli - ja kažem: NISU (u preferansu bih dao kontru):
Alfa Mille 640RIalfa

A može i rekontra, obzirom da su se spominjale i starije alfe u plavoj boji (dosad su ti modeli prikazani kao crno-bijeli)
Alfa Mille Rijeka4
(pažljivi promatrač uočit će je pri semaforu, a ni ovaj FAP sprijeda nije za odbacit' - tema o FAP-ovima još nije otvorena)

prilozi su iz vlastite pismohrane - nisu preuzeti od novog šefa mrgreen
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by NP-549 sri 6 kol 2008 - 14:22

Ona gornja bi prošla i kao Sanos S415 u obrnutom smjeru (osim prozora za liniju). Šalim se naravno. Slike su strava, svaka čast. U ove dosadne ljetne mjesece najbolje bi ti bilo detaljno pregledat svu arhivu, dijače i ..... šta imaš pa možda na još nešto naletiš.
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by gaspa sri 20 kol 2008 - 14:02

Ne mogu vjerovati odakle ih samo izvlačim grinko

Alfa Mille 202alfamm7

(ovu sam maznuo nekom, više ne znam ni sam kom, ni kad, ni gdje, al pošto nije objavljena u ovoj temi... nek se vlasnik ne ljuti)

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by kico101 sri 20 kol 2008 - 18:46

Stara turistička brošura Rijeka iz 1979. kul Skenirano.
Alfa Mille Alfa100-1

______________________________________
Komadina: Oćemo prugu ( otp'o )
Linić: Nećemo prugu ( raste i cvate )
Jurčić/Vasilić: A kol'ko promila? ( izgubljeni, ima nas jooš )
Otvaranje pruge:_________________ ( popuni liniju )
kico101
kico101
Moderator
Moderator

Broj postova : 2204
Age : 54
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Thommo sri 17 lip 2009 - 8:27

Dvije divne fotografije Alfe od usera L.A. s http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=4566.30
Čini se da je GB 105?

L.A. je napisao/la:
Alfa mille iz šezdesetih
Slike su iz mog obiteljskog albuma ali nikakve detalje kada je slikano ne znam

https://2img.net/r/ihimizer/img194/3702/alfamille19671.jpg

Alfa Mille Alfa-Mille19671

Koja je u biti razlika između ovih "pravih" Alfi i kutijastih? Samo karoserija?
Thommo
Thommo

Broj postova : 2345
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

http://hobipoint.com

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Trol_Rijeka čet 18 lip 2009 - 16:36

Stari Alfa Mille je vozio prigradske linije i imao tapecirana sjedišta. Bio je tipičan heavy duty stroj.
Kockasti Alfa Mille bio je tipični gradski autobus i njegovo uvođenje počelo je 1968. kada su trolejbusi bili u odumiranju. Mislim da je njegovu karoseriju izradila Goša koja je i inače imala Alfinu licencu. Tijekom 80-tih, a možda već krajem 70-tih počeli su crkavati Alfini motori u kockastim Alfa Mille i ubačen je Mercedesov motor pa im je na masku stavljen Mercedesov znak. 70-tih su vozili uglavnom na linijama za Kozalu i Škurinje, rijetko na Jedinici i Dvojki. Postojale su varijante s dvoja i troja vrata. Vrlo živopisan autobus karakterističan za Rijeku tih godina. Mislim da ih u drugim ex Yu gradovima nije bilo.
Mille kao što znamo znači tisuću. Tisuću čega? Za kubike je premalo. Možda je to samo bio brand.
Alfa je proizvodila i kamione koji su imali praktično identičnu masku kao stari (prigradski) autobus. Mislim da su također nosili oznaku Mille.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Pfaff čet 18 lip 2009 - 16:49

Koliko se sjećam, ti su busevi (bar oni kockasti) imali dio rada mjenjača riješen preko nekog elektroprekidača na ručki mjenjača (uključivanje reduktora? Overdrivea?). Zna li netko nešto više o tome?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Alfa Mille Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Thommo čet 18 lip 2009 - 21:16

Dakle, oba su se zvala Alfa Mille?

Da li da ova dva modela razdvojim na web stranici, tj. da li je ispravno reči da su to bile dvije različite serije?

Murphijevski je zanimljivo da stariji "maskoviti" model ima više slika i to kvalitetnijih! smiling devil
Thommo
Thommo

Broj postova : 2345
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

http://hobipoint.com

[Vrh] Go down

Alfa Mille Empty Re: Alfa Mille

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]


Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.