Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Solana Ston

+2
seabral
fresher
6 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Solana Ston Empty Solana Ston

Postaj by fresher pet 27 lip 2008 - 14:43

Ston je poznat po zidinama (drugim na svijetu iza Kineskog zida), školjkama i solani. Po nekim zapisima sol se ovdje proizvodila prije više od dvije tisuće godina.
Solana danas više ne radi ali je djelomično očuvana kao turistička i tehnička znamenitost. U njoj sam pronašao ostatke industrijske željeznice, kojom su prevažali sol preko mnogih nasipa do skladišta.
Evo nekoliko slika:


Panorama Stona s jedne od utvrda na zidu. Ispod grada lijevo je lučica Ston, koja je nasipom odijeljena od solane.
Solana Ston Kopija-od-ston-i-solane-


Lučica Ston. U daljini je utvrda na Stonskom zidu s koje je slikana prethodna slika.
Solana Ston Lucica-u-stonu-na-nasipu


Solana s druge strane nasipa.
Solana Ston Kopija-od-solane-s-druge


Ljubazni čuvar naplatio nam je ulaznicu i rekao da možemo šetati posvuda. Odmah iza ulaza...
Solana Ston 1-vagon-na-pruzi-na-ulaz


Tračnice se gube u travi i zavijaju lijevo prema skladištu.
Solana Ston 2-tracnice-u-travi


Pred skladištem je skretnica...
Solana Ston 3-skretnica


... i mali vagončić.
Solana Ston 4-vagon-iza-skretnice


Tu je pruga ulazila u tvornicu. Sve je bilo zaključano, pa nisam mogao zaviriti,
Solana Ston 5-ulaz-pruge-u-zgradu


Iz gornjeg kata tvornice se pruga spušta prema nasipima solane
Solana Ston 6a-spust-pruge


Odmah po spustu je račvanje
Solana Ston 6racvanje


Pruga ide u nedogled po mnogim nasipima
Solana Ston 7-pruga-po-nasipu


Ovako izgleda pruga nad regulacijskim kanalom...
Solana Ston 8-pruga-nad-kanalom


... a ovo je ustava pod prugom
Solana Ston 9a-mala-ustava


Pruga pokraj sušilišta soli (desno)
Solana Ston 9-pruga-pokraj-susilista


Na kraju, crveni feral u lučici Ston, koji simbolički označava kraj vožnje po ovoj pruzi s druge strane nasipa.
Solana Ston Crveni-feral-u-lucici


Ne mogu se oteti dojmu, kakva bi to danas bila atrakcija, kad bi prugom vozio turistički vlak! Ovako smo supruga i ja bili jedini posjetitelji.

fresher
Moderator
Moderator

Broj postova : 273
Age : 79
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by seabral pet 27 lip 2008 - 14:50

fresher je napisao/la:Ne mogu se oteti dojmu, kakva bi to danas bila atrakcija, kad bi prugom vozio turistički vlak! Ovako smo supruga i ja bili jedini posjetitelji.
Slažem se s tobom, iako prema fotkama sudeći, za prevoženje turista bi trebalo itekako sanirati prugu iznad onih brojnih kanala. U svakom slučaju, odlična i jako interesantna reportaža .... bravo

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Phalanx pet 27 lip 2008 - 15:55

Da, stvarno bi to bilo krasno onim malim loksama kao iz "pionirskih pruga" juriti solanom (vmax 15 kmph Wink)! Kolika je ukupna dužina tih kolosijeka (bar otpilike)?

______________________________________
Solana Ston 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by fresher pet 27 lip 2008 - 17:45

Ja sam propješačio oko 2 km, ali mislim da ih ima još toliko.

fresher
Moderator
Moderator

Broj postova : 273
Age : 79
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Gost pet 27 lip 2008 - 18:52

Osim ta dva vagona, ima li još čega? Koja lokomotiva?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Barney pet 27 lip 2008 - 20:57

Koliko se sjecam kad sam prije dosta godina bio tamo, lokomotiva ima koliko hoces. Zovu se homo guramliguram i prilicno su efikasne. mrgreen

Ozbiljno: ne sjecam se da sam vidio ijednu lkomotivu. Mozda to ima veze sa zagadjivanjem jer bi morale voziti tik uz ili iznad polja soli sto mislim da ne bi bilo dobro. Mozda neka cisto elektricna, specijalizirana loksa s akumulatorima.

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by fresher pet 27 lip 2008 - 21:37

Mislim da su nekad samo ljudi gurali, ali problem je bio uspon na prvi kat tvornice (skladišta?). Mora da je postojao neki stroj koji je sajlu zakvačio za vagonet i odvukao ga gore. Na žalost sve je pod lokotima pa nisam mogao pogledati unutra. Ono što se vidi su samo ta dva vagoneta. S druge strane obzirom na dužinu pruga, možda je postojala i neka mala lokomotiva.

fresher
Moderator
Moderator

Broj postova : 273
Age : 79
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Gost pet 27 lip 2008 - 21:43

fresher je napisao/la:... ali problem je bio uspon na prvi kat tvornice (skladišta?). Mora da je postojao neki stroj koji je sajlu zakvačio za vagonet i odvukao ga gore. ...
Svojedobno je na HTV-u bila reportaža iz neke solane, nemogu sad tvrditi koja, gdje je bilo prikazano kako se na sajlu izvlači vagon u gornji dio skladišta i gore se iskrca a donja pruga je za isporuku. U vagon se ukrcala sol i vozila do kamiona jer isti nije smio u skladište. Moguće da je bila solana Ston.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by fresher pet 27 lip 2008 - 22:02

Na stranici http://www.solanaston.hr/ našao sam dosta zanimljivih informacija. Na primjer, da solana zapravo nije prestala raditi, već da organizira svakogodišnje dobrovoljne radne akcije za
berbu soli! Osim toga, čini se da vlasnik vidi prspektivu u turizmu!

fresher
Moderator
Moderator

Broj postova : 273
Age : 79
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Barney pet 27 lip 2008 - 23:48

Mozda da se jednom prijavimo onako "čoporativno", pa osposobimo tu zeljeznicu tamo...

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Ante-vž sub 28 lip 2008 - 1:37

Vrlo lijepa reportaža!

Btw, zgodne su i ove ideje o turističkoj željeznici!

Bok!

Ante
Ante-vž
Ante-vž

Broj postova : 28
Age : 47
Lokacija : Varaždin
Registration date : 23.06.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Pfaff pon 14 srp 2008 - 9:45

fresher je napisao/la:Mislim da su nekad samo ljudi gurali, ali problem je bio uspon na prvi kat tvornice (skladišta?). Mora da je postojao neki stroj koji je sajlu zakvačio za vagonet i odvukao ga gore.
Stroj naravno postoji i taj komad pruge služi da se napunjeni vagoneti sa soli dignu na razinu skladišta gdje se sol istresa. Takva se naprava 'rvacki zove čekrk (njemački: Bremsberg) i ima nekoliko tehnoloških rješenja. Mislim da je to posljednji takav uređaj na području ex-Jugoslavije iako ih je bilo više na nekadašnjim šumskim željeznicama u Bosni. Malo podataka iz moje arhive: Članak iz glasila ljubljanskog Kluba ljubitelja željeznice "Mali tir", br. 3/1970. o pruzi Zavidovići-Olovo-Kusaće (ZOK). Autor je Tadej Brate.
Priča o čekrku je u krajnjem desnom stupcu. Članak je, logično, na slovenščini :(

Solana Ston BrateZOK1

Da se vratimo na slanu temu: Koliko znam, sol iz Stona se, nažalost, ne koristi za ljudsku prehranu zbog nepostojanja pogona prerade, a i prodaja cestarima ima problema jer je konkurencija iz Afrike prejeftina pa čak i ceste ne solimo vlastitim proizvodom (a sigurno bi bile ukusnije :skok : )
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by fresher pon 14 srp 2008 - 12:07

"Čekrk" ideja je vrlo zanimljiva, jer djeluje bez korištenja vanjske energije. Nažalost primjenjiva je samo ako se teret spušta. U slučaju Stona, vagonete je trebalo dignuti! Nigdje nisam uspio pronaći kako su to radili? Definitivno je vagonet vuklo uže, ali ne znam što je vuklo uže?

fresher
Moderator
Moderator

Broj postova : 273
Age : 79
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Pfaff pon 14 srp 2008 - 12:47

fresher je napisao/la:"Čekrk" ideja je vrlo zanimljiva, jer djeluje bez korištenja vanjske energije. Nažalost primjenjiva je samo ako se teret spušta. U slučaju Stona, vagonete je trebalo dignuti! Nigdje nisam uspio pronaći kako su to radili? Definitivno je vagonet vuklo uže, ali ne znam što je vuklo uže?
Motor, ali nije poznato kakav. Bio bih sklon povjerovati da je neki s unutrašnjim sagorijevanjem jer uz pužni prenos i ne treba neka snaga, a kombinacija slane atmosfere i elektrike hoće dati nezgodne posljedice...
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Solana Ston Empty Re: Solana Ston

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.