Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tramvaj na Mont Blanc

Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Tramvaj na Mont Blanc Empty Tramvaj na Mont Blanc

Postaj by gaspa pet 18 srp 2008 - 17:32

Da vam svimna, u slučaju eventualnog lošeg vremena, vikend ne bude dosadan, prebacujem (uz izmjene kozmetičke naravi) svoj post s jednog drugog foruma ovamo - pa valjda je red da bude i ovdje. Osim toga, kad sam ovo odredište već spomenuo u podforumu o turizmu... da vas ne držim u neizvjesnosti.

Ovo sam ja malo pisuckao temeljem raspoloživih materijala - dakle, nisam osobno bio sudionikom ove divote (al' ne znači da o tome ne mogu bar maštati, a jednog dana... - tko zna?)

Tramvaj na Mont Blanc? Pa koga ne bi zaintrigirao taj naslov. Tramvaj, pa na takvom brdu Shocked ??? Doduše, ime Mont Blanc je više kao kulisa; tramvaj, naravno, ne ide ni na vrh, ni blizu njega, ali, riječ je o masivu Mt. Blanca, a koliko je sam vrh blizu ili daleko tramvaju - relativan je pojam.

Zaista, u mjestu Le Fayet nalazi se ta pruga, jedna od još tri preostale zupčaste željeznice u Francuskoj. Krajem 19. st. planirane su najrazličitije pruge na Mont Blanc, a prihvaćena je i izvedena ideja Compagnie Tramway du Mont Blanc (TMB). Predviđena je pruga od Le Fayeta preko St. Gervais-Village do Col de Voza i dalje preko Bellevuea do planinskog skloništa Tete-Rousse na 3100 m. Od tamo je pruga krivinom u tunelu trebala doseći Aiguille de Gouter i njegovih 3800 m, što bi bila najviša željeznička stanica u Europi.

S izgradnjom se počelo 1907. i prva dionica od 7,6 km do sedla Col de Voza (1638 m) bila je dovršena 1909. Dvije godine kasnije puštena je u pogon dionica od 3,3 km preko Bellevuea do Mont Lachat (2077 m). Nedostatak financijsklih sredstava i Prvi svjetski rat zaustavili su gradnju 1,5 km dalje, na Orlovu gnijezdu (Nid d'Aigle, 2372 m) odakle više nikad nije nastavljena.

Pruga je širine 1 m, od toga 2,2 km adhezijska a 10,2 km zupčasta (sistem Strub). Najveći uspon je 24%. Nekadašnje parne lokomotive u današnje vrijeme zamijenjene su električnim. Motorna kola isporučio je SLM/MFO a prikolice Decauville. Danas su u prometu 3 nenumerirana vlaka (razlikovali su se po boji, kao na slijedećim slikama, a kasnije su prebojani i dobili su ženska imena).

Ljetna sezona vožnje počela je 14.06.2008. sa 6 vožnji dnevno. U špici sezone (kolovoz) ima 11 vožnji. Cijena povratne karte je 24 EUR. Kao i u svim turističkim regijama, postoje tzv. turistički pasoši za vožnje s popustom.

U Le Fayetu je zaokretnica na polaznoj stanici...

Tramvaj na Mont Blanc TMB1

...odakle TMB vozi nekoliko stotina metara zaista kao gradski tramvaj.

Tramvaj na Mont Blanc TMB2

Po izlasku iz mjesta počinje prvi uspon i prelaz na zupčastu prugu. Takav prelaz uvijek predstavlja tehnički problem i na tim mjestima vlakovi moraju voziti najmanjom brzinom kako ne bi došlo do oštećenja zupčanika. Prva stanica je naselje St. Gervais. Odatle se TMB dalje uspinje šumom usponom 24% do stanice Motivon gdje se vlakovi mogu križati. Daljnja trasa je preko Col de Voza do stanice Bellevue-Telepherique, pred kojom počinje treći zupčasti odsječak. Do ovog mjesta izgrađena je i žičara.

Tramvaj na Mont Blanc TMB3

(trasa pruge po brdu u pozadini sigurno vam nije promakla)

Svoj dosadašnji smjer zapad-istok pruga na stanici Mont Lachat mijenja u oštrom zavoju prema jugu

Tramvaj na Mont Blanc TMB4

Pred sam kraj trasa prolazi kroz dva tunela...

Tramvaj na Mont Blanc TMB5

Tramvaj na Mont Blanc TMB6

... i nenadano završava NIGDJE nekoliko metara nakon drugog tunela.

Tramvaj na Mont Blanc TMB7

Trasu pruge možete pogledati na
http://www.compagniedumontblanc.fr/plan_tramway.php

Vrlo zanimljiva pruga, zar ne? Doduše, kako je pruga jednokolosječna, nije mi jasno gdje kompozicija mijenja smjer (čini se da zadnji odsječak nepoznate dužine vozi u rikverc - jer drukčije i ne može). Moja je velika želja provozati se (i) njome, pa možda ima još zainteresiranih za jedno istraživanje brdskih željeznica Question . Iako, nije ni to samo tek tako - vožnja se, izgleda, mora unaprijed rezervirati (nema onog: idem ja malo tramvajem...).


Objavljene slike promidžbenog su karaktera i ne smiju se koristiti u komercijalne svrhe. Pravo na njih polaže g. Klaus Fader odn. izdavač Tosa-Verlag. Ali, nisam mogao odoljeti da ih ne podijelim s vama, a ako mi g. Fader zamjeri... onda nije pravi ljubitelj željeznica
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.