Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Željeznički kolodvor Ivanić Grad

2 posters

Go down

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Empty Željeznički kolodvor Ivanić Grad

Postaj by sali pon 8 vel 2010 - 18:52

U neposrednoj blizini Zagreba,na svega 27 km udaljenosti,na obroncima pitome Moslavačke gore smjestio se mali povjesni gradić Ivanić Grad.Priroda je htjela da ovaj gradić između ostalog postane poznat po izuzetno rijetkim i snažnim prirodnim izvorima ljekovite nafte,naftalan i natriumkloridne hiperterme.........
U ovaj gradić željeznička pruga dolazi daleke 1899.godine.

Željeznički kolodvor Ivanić Grad nalazi se u...

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture011-11

Civilna strana kolodvora

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture010-13

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture009-12

...i pogled na službenu stranu...

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture008-13

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture005-10

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture001-7

...službena ljetna ćenifa...

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture006-11

...magazin komadne robe..

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture007-11

....pogledi u smjeru Zagreba

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture025-11

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture002-9

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture003-11

....i u smjeru Vinkovaca....

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture004-9

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Picture019-12

Srdačan pozdrav !
sali
sali

Broj postova : 1950
Age : 72
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.06.2008

[Vrh] Go down

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Empty Re: Željeznički kolodvor Ivanić Grad

Postaj by Stanley sri 10 vel 2010 - 17:07

Lijepo je što si pohodio i poslikao mjesto gdje se sasvim mali Stanley napalio na željeznicu. Wink
Bio bih slobodan staviti jednu ispravku. Ivanić Grad se ne nalazi na obroncima Moslavačke gore već u ravnici uz rijeku Lonju, a na brijegu je drugo naselje - Kloštar Ivanić.
Eto prilike društvo iz Štaciona sazna nešto više o nama kontinentalcima:
Postoje dva Ivanića - Grad i Kloštar. Naselje na Kloštarskom brijegu je starije i nekada je bilo veće i značajnije, a razvilo se oko crkve i samostana Svetog Ivana. Južno od Kloštar Ivanića (blizu današnje željezničke pruge!) postojala je tvrđava, koja je služila i za obranu od Turaka.
Oko tvrđave iskopani su šanci koje su Turci zvali ''šarampov'', od čega su nastala dva toponima tj. imena sela: Šarampov Donji i Šarampov Gornji.
U Šarampovu Gornjem rodila se 1922. godine moja majka. Krštena je u Kloštru, jer je Šarampov Gornji pripadao župi Kloštar Ivanić. Nalazi(o) se sjeverno od pruge i danas ne postoji kao samostalno naselje, već se ''utopio'' u Ivanić Grad. Na dijelu nekadašnje okućnice mojih djeda i bake danas se nalazi četverokatna stambena zgrada.
Suprotno, Šarampov Donji ostao je samostalno selo, u kojem se još mogu vidjeti stare drvene posavske kuće.
Za vrijeme turskih ratova kraj je opustio, pa je postupno naseljavan došljacima iz drugih krajeva. Dijelom je riječ o Zagorcima, a dijelom o ljudima iz Gorskog kotara. Moji preci po maminoj strani potječu iz Vrbovskog, Mrkoplja i Ravne Gore. Prabaka Marija, djedova majka, rodila se 1868. u Ravnoj Gori i došla je kao malo dijete u Ivanić.
Na kraju evo i jedne fotografije iz moje kolekcije, iz obiteljskog nasljeđa moje pokojne majke. Snimljena je nepoznate godine između dva svjetska rata, a kolodvor bi mogao biti upravo Ivanić. Naime, ovakva kućica postojala je između zgrade kolodvora i ŽCPR na cesti prema Kloštru, gdje se danas nalazi mali park
Na slici je željeznički službenik Nikola Predavec (1888.-1969.) s obitelji. Njegova supruga bila je sestra mog djeda, dakle bili smo relativno bliska rodbina.
Nikola je dugo godina bio šef kolodvora Ivanić Grad.
Potomci obitelji Predavec žive i danas u Ivaniću, u obiteljskoj kući u Ulici Josipa Bogdana (mi smo je zvali Predavceva ulica), na dvjestotinjak metara od kolodvora.

Željeznički kolodvor Ivanić Grad Obiteljpredavec
Stanley
Stanley

Broj postova : 530
Age : 74
Lokacija : Zagreb
Registration date : 16.06.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.