Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EVP Matulji

4 posters

Go down

EVP Matulji Empty EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 13:44

Za uvod stavit ću nekoliko fotografija EVP iz našeg prvog posjeta s početka ožujka mjeseca 2008. godine

EVP Matulji Evp013a

EVP Matulji Evp010

EVP Matulji Evp009

EVP Matulji Evp007

EVP Matulji Evp006

EVP Matulji Evp002


U nastavku će uslijediti serija novih fotografija snimljenih uglavnom u unutrašnjosti samog EVP-a.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:53

Danas smo gaspa, Kobler i moja malenkost bili u posjetu matuljskom EVP-u i bili provedeni stručno vođeni gospodinom koji tamo radi. Ovo sam ja zabilježio svojim foto-aparatom.

Upravljačka soba.
EVP Matulji 100_8915

EVP Matulji 100_8916

EVP Matulji 100_8917

EVP Matulji 100_8918

EVP Matulji 100_8919

EVP Matulji 100_8923

EVP Matulji 100_8924

EVP Matulji 100_8929

EVP Matulji 100_8930

EVP Matulji 100_8927

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:53

Pogled sa galerije na strojni dio
EVP Matulji 100_8932

EVP Matulji 100_8933

EVP Matulji 100_8934

EVP Matulji 100_8935

EVP Matulji 100_8936

EVP Matulji 100_8937

EVP Matulji 100_8938

EVP Matulji 100_8939

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:53

Prostorija sa prigušnicama (tu bi trebao doći novi EVP)
EVP Matulji 100_8942

EVP Matulji 100_8945

S obzirom da je taj dio pod naponom sve je prepuno upozorenja na opasnost od strujnog udara!
EVP Matulji 100_8944

EVP Matulji 100_8947

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:54

Strojni dio sa prizemlja, na svakom koraku su ručke za rastavljače
EVP Matulji 100_8948

Manji balkon na galeriji sa kojeg smo snimali
EVP Matulji 100_8949

?
EVP Matulji 100_8951

Instalacije na stropu
EVP Matulji 100_8952

Ormar sa hrpom ručki
EVP Matulji 100_8954

Zaštita
EVP Matulji 100_8955

Još jedan kavez
EVP Matulji 100_8956

Osigurači na zidu
EVP Matulji 100_8957

I ovdje su na svakom koraku istaknuta upozorenja
EVP Matulji 100_8958

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:54

Opet to nešto za što sam zaboravio što je
EVP Matulji 100_8959

EVP Matulji 100_8960

EVP Matulji 100_8961

Sredstvo veze
EVP Matulji 100_8962

Živin transformator
EVP Matulji 100_8963

EVP Matulji 100_8964

EVP Matulji 100_8965

Ure (al' ne pokazuju vrijeme nego nešto vezano za struju)
EVP Matulji 100_8966

Ulaz u prostoriju gdje je trafo koji napaja pokretni EVP
EVP Matulji 100_8967

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:54

Unutra je ...
EVP Matulji 100_8968

EVP Matulji 100_8969

Proizvođač
EVP Matulji 100_8971

Shema
EVP Matulji 100_8972

Mjerač temperature
EVP Matulji 100_8973

Izvana je ogromna portalna dizalica
EVP Matulji 100_8970

U posebnoj prostoriji je još jedan trafo za stabilni EVP i radio je dok smo snimali!!!
EVP Matulji 100_8978

EVP Matulji 100_8979

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:54

EVP izvana, spoj na prugu ...
EVP Matulji 100_8980

EVP Matulji 100_8994

EVP Matulji 100_8993

... i zgradu
EVP Matulji 100_8992

Vjetrulja na krovu
EVP Matulji 100_8989

Zgrada
EVP Matulji 100_8998

EVP Matulji 100_8999

Ulaz
EVP Matulji 100_9000

EVP Matulji 100_9001

Objekat preko pruge
EVP Matulji 100_9002

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:55

Još par fotki, stubište (i Gaspa u akciji)
EVP Matulji 100_8941

Fotografija pokretnog EVP-a
EVP Matulji 100_8940

Pogled na kolodvor Matulji iz EVP-a
EVP Matulji 100_8925

EVP Matulji 100_8926

Ribnjak
EVP Matulji 100_8977

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 14:55

I za kraj mog djela, pokretni EVP na vagonu
EVP Matulji 100_8997

EVP Matulji 100_8981

"Komandni prostor"
EVP Matulji 100_8996

Broj vagona
EVP Matulji 100_8995

Ulaz struje u vagon
EVP Matulji 100_8987

Trafo
EVP Matulji 100_8986

Revizija vagona
EVP Matulji 100_8985

Goša postolja
EVP Matulji 100_8984

Pogled kroz prozor na vratima
EVP Matulji 100_8983

Upravljački dio u vagonu
EVP Matulji 100_8982

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Pfaff uto 25 svi 2010 - 21:13

Jako zanimljivo.
Iako mi se čini da onaj transformator nije radio....

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


EVP Matulji Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 21:24

Koji? Onaj sivi koji napaja pokretni EVP? On nije ali zato je onaj zeleni!!! Je*ate šta je zujal Shocked , ja sam se stisnul k'o Grga Čvarak i brzo pobigal van mrgreen . Kakve sam sreće sigurno bi nešta nehotice taknul i bila bi dobra lampadina od mene rolling on the floor . Bi bil ko mr. Bean, samo bi zujalo oko mene mrgreen .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by ZlayoZg uto 25 svi 2010 - 22:53

Hehehe,tomo.Tako je bilo i meni kad sam prvih 2-3 puta išao doduše ne kroz EVP,nego kroz strojarnicu ASEA-e,a lokomotiva uključena.Kad sam prolazio pored trafoa,sav sam se naježio i digla mi se kosa na glavi od zujanjaEVP Matulji A010 EVP Matulji A010 i malo većim koracima išao dalje,ali kasnije sam se naviknuo na to. yes

Inače,dobar ekšn i fotke.U svemu ovome ne smijete zaboraviti i zahvaliti majstoru koji vam je to sve i pokazao. Very Happy super2
ZlayoZg
ZlayoZg
Administrator
Administrator

Broj postova : 3064
Age : 40
Lokacija : Zagreb(Žitnjak)
Registration date : 19.09.2008

[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost uto 25 svi 2010 - 23:00

ZlayoZg je napisao/la:...U svemu ovome ne smijete zaboraviti i zahvaliti majstoru koji vam je to sve i pokazao. Very Happy super2
Tu je više čimbenika u igri, ne samo jedan!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by gaspa sri 26 svi 2010 - 9:02

Ma kad li je uspio samo sve to poslikati... (a mislio sam da ga imam na oku)

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost sri 26 svi 2010 - 9:10

Prstići mi prekovremeno rade i čak ih i ja teško mogu kontrolirati kul ... rolling on the floor laugh 2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Narcis sri 26 svi 2010 - 13:40

U struju se baš i ne kužim previše, ali lijepo obrađeno.

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
EVP Matulji Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  EVP Matulji 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost sri 26 svi 2010 - 14:20

Narcis je napisao/la:U struju se baš i ne kužim previše, ali lijepo obrađeno.
EVP Matulji 439648EVP Matulji 829767 ... u ime cijele ekipe!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by gaspa sri 26 svi 2010 - 14:44

Ugnjavit ću vas JA sa strujom... samo dok se malo zbrojim

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost sri 26 svi 2010 - 17:32

Aj-mooo ... stru-ja stru-ja ... laugh 2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by gaspa čet 27 svi 2010 - 17:03

Ajmo struja? Pa, dobro...

Obzirom na zaista šaroliko članstvo, što dobno, što stručno, u obrađivanju tehničkih tema valja bit oprezan. E sad, da ovaj forum malo izdignemo iz dokumentarne razine pokušat ću objasniti neke stvari. I uglavnom neću uspjeti. Laicima će i dalje biti nejasno a stručnjaci će se sprdati s pojednostavnjenim (i stoga netočnim) objašnjenjima. Razmišljao sam i o pokretanju teme Elektrotehnika za neznalice ili kako voze lokomotive u sklopu Raznog, no - vidjet ćemo još. Tamo bi trebala biti i objašnjenja nekih pojmova iz ove teme.

Pa hajdmo ispočetka. U elektrificiranom željezničkom prometu koriste se zavisna vozila (lokomotive, elektromotorni vlakovi) napajani iz jednog ili više sustava napajanja. Najčešći sustavi napajanja su:
- izmjenični, napona 25 kV (kilovolt) i frekvencije 50 Hz (Hertz) - u Njemačkoj npr. ima inačica s 15 kV i 16 2/3 Hz
- istosmjerni, napona 3 kV (ili 1,5 kV)
Švicarske brdske željeznice imaju jedno čudo od raznih napona pa ih je bolje ostaviti po strani.

Na riječkom području u uporabi je istosmjerni sustav 3 kV koji se napušta odn. zamjenjuje izmjeničnim 25 kV. Zašto? Osim što ostatak Hrvatske ima izmjenični sustav pa nije potrebna izmjena vučnih vozila, tu su i druge prednosti izmjeničnog odn. manjkavosti istosmjernog sustava. U tvornicama struje (elektranama) proizvodi se izmjenična struja (struja koja mijenja smjer više puta u jedinici vremena) i koju onda treba pretvoriti u istosmjernu (struja koja stalno ima jedan smjer). Za tu pretvorbu služe elektrovučne podstanice koje su poprilično složene i kojih treba mnogo. Nadalje, iako 3000 V izgleda mnogo, ipak se radi o relativno niskom naponu koji onda uvjetuje veliki presjek vodiča za koje, uslijed njihove velike težine, trebaju masivni stupovi i teška ovjesna oprema.

U sklopu ove teme obrađujemo elektrovučnu podstanicu Matulji. Gdje je ona uopće? Pa - ovdje
EVP Matulji EVPMatulji

Smješteno je sa sjeverne strane pruge Šapjane-Rijeka u km 46+243 i udaljeno kojih 30 m od osi kolosjeka. Nalazi se na k.č. 225/2 k.o. Matulji, površine 3890 m2. Na istoj parceli nalazi se i zgrada za održavanje kontaktne mreže, udaljen kojih 10 m od osi kolosjeka. Prema tipizaciji postrojenja za sekcioniranje na elektrificiranim prugama HŽ-a EVP Matulji spada u grupu postrojenja za napajanje kontaktne mreže na jednokolosječnoj pruzi.

Da bi to sve skupa radilo, treba nam struja. Od negdje. Ali to nije sve. Treba nam još struje. Iz sigurnosnih razloga svako EVP treba biti napajano s barem dvije strane. Ako to već nije moguće, prihvatljivo je i napajanje iz jedne točke, ali s dva neovisna voda. U našem slučaju EVP (označeno brojem 2 na karti) se napaja iz transformatorske stanice Matulji (označena brojem 1) koja je smještena neposredno iznad EVP-a. Ona je povezana dalekovodima 110 kV s TS Lovran (oznaka A), Ilirska bistrica (oznaka C, ali je samo jedan dalekovod, ne dva) i TS Pehlin (nije prikazan). Oznaka B predstavlja nepostojeći vod, buduću rezervu za TE Plomin.

Kolodvor Opatija-Matulji je pod brojem 3.

(Eh, nisu ni karte više što su nekad bile)

Od TS Matulji do EVP Matulji vode 2 zračna voda. Jedan od njih ulazi izravno u zgradu. Nekad su ulazila dva, ali je dio postrojenja zbog dotrajalosti uklonjen, stavljen van funkcije odn. zamijenjen novijom opremom. Drugi vod napaja - netko bi rekao: triper kombinaciju, ali ona je ipak itekako funkcionalna - pokretno ispravljačko postrojenje smješteno u za tu namjenu posebno konstruiranom željezničkom vagonu.

EVP Matulji 299-032

EVP Matulji 299-031

Vagon se sastoji iz 3 funkcionalna dijela: desni je ulazni izmjenični dio s ulaznim rastavljačem i prekidačem, u sredini je energetski transformator a lijevo je istosmjerni dio: ispravljač i izlazni prekidač. Na kraju, sasvim lijevo, je upravljačka prostorija.

EVP Matulji 299-030

EVP Matulji 299-036

Iz vagona, vidimo, izlaze 4 žice, što znači da može napajati pruge s obje strane kolodvora. Naime, princip EVP-a je da ima dva izlaza, za prugu sa svake strane kolodvora po jedan. A napajanje mreže kolodvorskih kolosjeka se rješava priključivanjem na jedan od ta dva odvoda. U našem slučaju iz vagona se napaja samo jedna strana, a druga se napaja iz (zgrade) EVP-a (to su one žice što izlaze iz zgrade).

Ali, vratimo se mi ugrađenom EVP-u. Vod iz TS Matulji ulazi u zgradu kroz provodne izolatore (na razini kata). U pogonu je lijeva grupa dok je desni dovod demontiran.

EVP Matulji 299-009

Prvi značajniji element je ulazni prekidač smješten u onom samostojećem ormaru lijevo. Zapažate da se od ulaza odvajaju i neki vodovi do 3 ciglaste hrge smještene iza rešetki uz zid. To su naponski mjerni transformatori. Služe za, kako im ime kaže, mjerenje napona.

Crna kutija desno je stari prekidač u kombinaciji s rastavljačem.

EVP Matulji 299-027

Rastavljač su ove šipke gore koje strše koso. Funkcija rastavljača je vidljivo odvajanje dijela pod naponom od beznaponskog dijela. U ovom slučaju pogon rastavljača je ručni, domišljatom kombinacijom polužja, užadi, kolotura...

EVP Matulji 299-028

Rastavljačem ne smijemo i ne možemo prekidati strujni krug. Za to služi u crnoj kutiji smješten prekidač. Prekidači imaju posebne komore za gašenje luka i takvu konstrukciju kojoj u vrijeme sklapanja električni luk ne može nauditi. Naime - struja je opaka žena. Ne da se prekinuti. Kad prekinemo vodič ili otvorimo kontakt, struja, bez obzira što joj je ponestalo bakra za normalni tok, želi i dalje teći. I teče. Kroz zrak. U obliku električnog luka. Koji prži sve naokolo. Zato prekidanje struje nije jednostavno.

Btw. ili uzgred: zato ne krpajte rastalne osigurače jer kad pregori licna stvara se luk. U ispravnom osiguraču kremeni pijesak u patroni služi za gašenje luka. A kad ga nema, ili ako novu licnu stavite s vanjske strane... može biti belaja.

Od prekidača još uvijek izmjenična struja ide dalje, do transformatora. U našem slučaju prva transformacija bila je u TS Matulji, sa 110 kV na 35 kV. U EVP-u se tih 35 kV transformira na otprilike 3 kV. Transformatori za EVP su malo posebnije izvedbe nego oni u distribucijskim trafostanicama jer imaju još neke specifične zaštite. I regulacijsku sklopku s puuuno položaja.

Transformator novije izvedbe nego li je EVP
EVP Matulji 299-024

Na natpisnoj pločici vidimo da regulacijska sklopka ima mnogo položaja (u distribuciji je uobičajeno 5: 0, +/-2,5% i +/-5%).
EVP Matulji 299-023

Regulacijskom sklopkom mijenjamo izlazni napon. Zašto? Pojednostavnjeno rečeno, u elektrici jedina trajna veličina je snaga. Ona uvjetuje vrijednosti napona i struje. Kad je na pruzi puno lokomotiva, dakle kad je priključena velika snaga doći će do pada napona. I zato se napon regulacijskom sklopkom podiže na iznad 3 kV. Vrijedi i obrat. Mala potrošnja - visoki napon.

Regulacijska sklopka bez poklopca
EVP Matulji 299-022

Tako transformirani napon još uvijek je izmjenični pa ga treba ispraviti. Danas se to radi usmjerivačima od poluvodičkih elemenata (nekad selen, pa germanij, i konačno silicij) čije je fizikalno svojstvo da propuštaju struju samo u jednom smjeru. Jedan takav moderniji ispravljač je i tu u funkciji. Ali, raritet (i prava poslastica) je bivši živin ispravljač.

EVP Matulji 299-013

On je smješten u željezno kućište jer se radi uređaju u staklu nalik svemircu

Za razumijevanje njegova rada trebamo znati malo kemije i fizike, pa neću tupiti. Poanta je da kroz njega (odn. živine pare u balonu) struja između elektroda može teći samo u jednom smjeru jer živina elektroda otpušta puno elektrona a ugljena ne.

U kompletu je i pripadni upravljački ormarić smješten u ovoj zidanoj konstrukciji sprijeda.
EVP Matulji 299-021

Ispravljena struja ima grbavi oblik koji treba poravnati. Tome u pravilu služe filteri od kondenzatora.

I da bi takav gotovi proizvod EVP-a, tj. istosmjerna struja, izašao van - treba nam još izlazni prekidač. On je kompliciraniji od ulaznog jer je istosmjernu struju teže prekinuti nego izmjeničnu, odn. njezina tendencija da nastavi teći je jača.

EVP Matulji 299-016

Uf, umorih se. Dosta smo se motali po prizemlju - idemo na kat.
EVP Matulji 299-015
Dio lančane slike - vidi tomin post - ja slikam stubište, tomo slika mene...

Već sam prolazak ovim stubištem je doživljaj za sebe. Zbog mirisa. Tako karakterističnog za željeznicu.

I onda nam gore na katu ostaje upravljačka prostorija u kojoj je u U-obliku (duž 3 zida) postavljena upravljačko-signalna ploča.
EVP Matulji 299-004
Od pokretnina na slici lijevo referent za rukovanje svim ovim gumbima i ručkama, ujedno referent za zadovoljavanje znatiželje posjetitelja; do njega Man In Black, agent za spašavanje tehničke baštine, kobler. Agent za podizanje morala i vedro raspoloženje, tomo, mi radi iza leđa.

EVP Matulji 299-001

Na središnjem dijelu ploče prikazana je jednopolna shema sustava (sve veze višežičnog sustava predstavljene su jednom linijom) u koju su umetnuti signalni elementi (za položaje prekidača, rastavljača) te mjerni instrumenti. Sve je to već oprema treće dobi, talijanskem proizvodnje, a pažnju plijeni ovaj neobični voltmetar u sredini na zakretnom postolju. Tome je vjerojatno tako da ga uklopničar može okrenuti prema sebi, ovisno radi li na lijevom ili desnom dijelu ploče.

I, da. Istosmjerni sustav ima plus i minus. Ovdje plus predstavljaju žice a minus je tračnica. Dakle, iz EVP-a struja izlazi žicama, prolazi kroz kontaktni vod, napaja elektromotore lokomotiva i iz njih se kroz tračnicu vraća u EVP.

Ostao nam je još odlazni vod. E, pa, evo ga.
EVP Matulji 299-035

I tako završava naša mala šetnja EVP-om Matulji. Al' sam vas ugnjavio. Ja baš nisam previše zadovoljan, al prvi se mačići u vodu bacaju. A i žurio sam jer svi samo zanovijetaju: kad će, kad će...

A pravi završetak je bio nekako ovako:
EVP Matulji 299-050

I svakako valja zahvaliti žnoratoru kobleru koji je svojim vezama uspio organizirati ovaj obilazak. I izraziti nadu da će borba za očuvanje ovog dijela naše tehničke baštine biti uspješna. I da će jednom brojni strani i domaći ljubitelji tehnike u ovim izlošcima moći uživati, i to na ovom mjestu.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Pfaff čet 27 svi 2010 - 21:51

Fantastično! super2 Gotovo sam shvatio... rolling on the floor

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


EVP Matulji Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Gost čet 27 svi 2010 - 22:56

Jel' laicima ovo gaspino objašnjenje kol'ko-tol'ko jasno? Nije? Poanta je: man'te se ulaska u bilo koji EVP ako Vam je život mio! Ne igrajte se strujom ako nije nužno.

Btw, objašnjenje pricipa rada EVP-a zaslužuje čistu peticu yes !

Gost
Gost


[Vrh] Go down

EVP Matulji Empty Re: EVP Matulji

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.