Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Riječka pruga kroz povijest

+14
ICE-3M
Stjepan
klemenčič
kiki273
gaspa
Narcis
Phalanx
kobler
Barney
seabral
NP-549
Pfaff
Stanley
Trol_Rijeka
18 posters

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Gost pet 14 oľu 2008 - 0:57

Povijest kolodvora Rijeka

Dolaskom mađara i mađarskog kapitala izgrađena je pruga od Karlovca do rijeke koju su inicirali riječki ungarezi. Središnja vlast u Budimpešti je imala namjeru od Rijeke stvoriti kozmopolitski emporij.
Interes mađarske uprave bio je usredotočen na izgradnju lučkih postrojenja, skladišta i gatova. Smještaju ogromne zgrade skladišta pred samo pročelje grada, kojim Rijeka gubi izgled mediteranskog ugođaja.
Mađarska je vlast preko željeznice nastojala nametnuti svoj snažan utjecaj na mađarizaciju stanovništva, jer je u Rijeci trajno nastanila željezničko činovništvo i stručnjake. Odmah nakon Austro-Ugarske nagodbe 1867. godine, Ugarska je dala prednost izgradnji odvojka Karlovac – Rijeka, koji je otvoren 23. listopada 1873. Na veće izgradnje se dugo čekalo i grad je čekao 15 godina na gradnju kolodvora jer je od 1873. za putnički promet služila drvena baraka. Početak gradnje nove željezničke postaje došao je tek 1889. godine, projekt je bio povjeren glavnom inženjeru Državnih ugarskih željeznica Ferenzu Pfaffu. Kao đak budimpeštanske Politehnike istakao se kao arhitekt, specijalist za željezničke kolodvore. Kao šef odjela za visokogradnju kod mađarskih željeznica, Pfaff je projektirao Prometni paviljon za Milenijsku izložbu i Glavni kolodvor u Zagrebu koji je gradio u isto vrijeme kad i riječki. Mada ima dosta dodirnih točaka između dvije zgrade, zagrebački kolodvor ima izgled kolodvora metropole dok je riječki u svom gabaritu previše paviljonski u odnosu na arhitekturu Krešimirove ulice. I sam smještaj je nespretan jer mu se prilazi sa boka. Riječki kolodvor sastoji se od središnjeg velikog paviljona povezanog niskim krilima s dva bočna do kojih se opet nadovezuju po dva manja.
Prema prostoru, kojim je raspolagao, Pfaff je jako dobro rješio tu građevinu uvukavši je diskretno za širinu jedne ulice prema moru, tako da taj prostor stvara dojam lažnog trga. I što je najljepše, nije negirao potez pružanja velikih platana uz cestu što daje zdanju stanovitu otmjenost u susretu sa putnikom.
Sa obje strane kolodvora mađarske su željeznice sagradile i dvije stambene zgrade za svoje činovnike. Primjena kamena na unutrašnjem pročelju, okrenutom prema kolosjecima, velike polukružne arkade na sva tri kata i toranj za spiralno postavljeno stubište, govore da je to djelo odličnog ekeltika. Prednja pročelja, okrenuta prema Krešimirovoj ulici, podosta su zatvorena ali djeluju elegantno.
Zanimljivo je da je gradnja kolodvora započeta u ožujku 1889., a zgrada je dovršena koncem 1890., te je s novog kolodvora, bez velike pompe, kenuio prvi vlak br.805 2. siječnja 1891. godine u 5 sati i 35 minuta u pravcu Pivke (Slo). Izvođač radova, riječki inženjer Venceslao Celligoi, u kratkom roku je izvršio svoju dužnost i 1. sječnja 1891. predao željezničku zgradu.

Izvor: ''Kako čitati grad, Rijeka jučer, danasprof. Radmile Matejčić





Gost
Gost


[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Trol_Rijeka ned 25 svi 2008 - 5:35

thomcro je napisao/la:Riječka riva nakon WWI.
https://2img.net/h/i212.photobucket.com/albums/cc259/thomcro/fotke%20001/P1080037.jpg

Note:
Preneseno iz monografije "Promet u Istri"!
Ovo su 1930-te godine. Vidi se stanica hidroaviona.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Trol_Rijeka pet 13 lip 2008 - 7:06

Fascinantno! Slika je nastala neposredno nakon WW2. Obnova luke čini se nije ni počela. Oštećenja na Bečkom i Budimpeštanskom pristaništu potječu od torpednih glava koje su nacisti ukopavali u obalne zidove u pravilnim razmacima. Efekt je bio užasan. Najmanja šteta sastojala se u tome da su stakla svih prozora u gradu koja su gledala na luku bila polomljena od zračnog tlaka.
Zapravo je čudo da je riječka luka uopće obnovljena.
Slutim da je brod potopljen ispred Budimpeštanskog pristaništa bivši bananac, u ratu minopolagač, a kasnije Galeb.
More je puno ulja.
Primijećujete li da na kolodvoru praktično nema vagona? Nacisti su čitav vozni park odvukli u Njemačku.
Skladišta na gatu De Franchesci bila su odveć oštećena da bi preživjela.
Sliku treba i dalje proučavati.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Stanley pon 30 lip 2008 - 9:27

Trol_Rijeka je napisao/la:Slika je nastala neposredno nakon WW2. Obnova luke čini se nije ni počela. Sliku treba i dalje proučavati.
Da, treba je proučavati. Za početak treba obratiti pozornost na avion (koji samo što ne izleti iz ekrana).
To je saveznički laki bombarder, vjerojatno B-26 Marauder ili možda Martin Maryland, pretpostavljam iz sastava Balkan Air Force.
Slika je nastala za vrijeme bombardiranja riječke luke krajem rata.
Stanley
Stanley

Broj postova : 530
Age : 74
Lokacija : Zagreb
Registration date : 16.06.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Trol_Rijeka sri 2 srp 2008 - 16:58

Stanley, imam par primjedbi na tvoje teze. Nadam se da su kreativne. Zrakoplov je mislim britanski po oznakama na krilima (Crveno-bijelo-plava kokarda). Nema onu karakteričnu bijelu zvijezdu US-AF. To me čudi jer sam zrakoplov ne doima se kao da je proizveden u UK. Slika je mislim nastala poslije 3. svibnja 1945. odnosno ulaska JA u Rijeku. Luka je već razorena što su nacisti obavljali krajem travnja 1945. i uoči samog povlačenja. U to doba je već prestalo savezničko bombardiranje jer se Rijeka nalazila u zoni operacija JA. Nakon rata i prvih mjeseci nakon rata po sporazumu maršala Tita i savezničkog komandanta Sredozemlja feldmaršala Alexandera saveznički zrakoplovi imali su pravo nadlijetanja sjeverozapadnog dijela jugoslavenskog teritorija, uključujući i tek formiranu Zonu B Julijske krajine. Snimak ne djeluje kao da je nastao u borbenim uvjetima. Nema djelovanja njemačke protuzračne obrane. Nema ni požara-dima u gradu. Zrakoplov iz kojega je fotografirano blizu je ovome što je u kadru i nema lovačke zaštite. Mislim da je riječ o rutinskom letu kakvih je bilo puno nakon kapitulacije Njemačke. Na koncu, u uvjetima borbenog djelovanja nema vremena za fotografiranje ovakve vrste, a fotografija je čini se nastala isključivo iz fotografskih pobuda.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Pfaff sri 2 srp 2008 - 18:21

Zrakoplovak je Martin A30 A Baltimore, američke proizvodnje, ali je korišten samo kod Britanaca i dobavljan je preko lend-lease programa. Prepoznatljiv je po karakterističnim četvrtastim usisnicima zraka na motornim gondolama:

Riječka pruga kroz povijest MartinA-30ABaltimore

Inače, točno je da je Rijeka bila oslobođena, ali nemojmo zaboraviti da je rat još uvijek trajao pa su dragi saveznici voljeli znati što se zbiva...
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11153
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Trol_Rijeka sri 2 srp 2008 - 23:13

Upravo o tome i govorim. Nacisti krajem travnja 1945. razaraju luku. JA ulazi u Trst 1. svibnja, u Rijeku 3. svibnja, rat još traje i saveznici nadlijeću riječku regiju ne temelju sporazuma Tito-Alexander. Inače su masovna bombardiranja Njemačke prestala već u ožujku 1945. jer više nije bilo dovoljno nerazorenih gradova koji bi opravdali uporabu savezničkog zrakoplovstva, a i zone njemačke obrane već su bile preuske za djelovanje bombardera. (Berlinčani su osjetili razliku kada ih je prestalo tući angloameričko zrakoplovstvo, a djelovanje je počela sovjetska artiljerija. Razlika je imala razorni psihološki učinak).
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by NP-549 ned 20 srp 2008 - 20:02

Upravo pronađeno u kutijama na tavanu! Po nekim procjenama ukućana, slike imaju blizu 100 godina, s obzirom na vagone i odore željezničara, ali neki od vas bi mogli puno bolje znat.
Ova prva neodoljivo podsjeća na stanicu MEJA s obzirom na pozadinu, ali mi se nekako ne slaže sa drugom tako da sam u nedoumici o kojoj točno stanici se radi
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by seabral ned 20 srp 2008 - 20:39

NP-549 je napisao/la:Ova prva neodoljivo podsjeća na stanicu MEJA s obzirom na pozadinu, ali mi se nekako ne slaže sa drugom tako da sam u nedoumici o kojoj točno stanici se radi
Zar ne bi onaj natpis na kolodvoru na drugoj fotki mogao biti upravo MEJA ? hm

Odlične fotke !!! Smile

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Barney ned 20 srp 2008 - 20:49

Sad sam se igrao u PSP-u i gotovo sam siguran (95%) da na natpisu pise "Meja".

Inace, prekrasne stare fotke. Obozavam taj sepija izgled.

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by kobler ned 20 srp 2008 - 21:23

Barney je napisao/la:Sad sam se igrao u PSP-u i gotovo sam siguran (95%) da na natpisu pise "Meja".
Koje tehnike koristiš? Jel' nešto CSI?!
A jesi ti skinuo cijelu fotku? Tamo desno, skriveno od pogleda forumaša stoji ovo:
Riječka pruga kroz povijest Mejadd5x

Ja sam jedno 30% (triccet posto) siguran da nije Meja i 100% da je. :skok : lud od smijeha
kobler
kobler

Broj postova : 472
Age : 71
Lokacija : Rijeka
Registration date : 03.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by kobler ned 20 srp 2008 - 21:34

NP-549 je napisao/la:Upravo pronađeno u kutijama na tavanu! Po nekim procjenama ukućana, slike imaju blizu 100 godina, s obzirom na vagone i odore željezničara, ali neki od vas bi mogli puno bolje znat.
Ova prva neodoljivo podsjeća na stanicu MEJA s obzirom na pozadinu, ali mi se nekako ne slaže sa drugom tako da sam u nedoumici o kojoj točno stanici se radi
...
Što nas pokušavaš popalit? Full nedoumica!!!
Riječka pruga kroz povijest Mejadd5XX
kobler
kobler

Broj postova : 472
Age : 71
Lokacija : Rijeka
Registration date : 03.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by seabral ned 20 srp 2008 - 22:06

kobler je napisao/la:A jesi ti skinuo cijelu fotku? Tamo desno, skriveno od pogleda forumaša stoji ovo:
Očito smo Barney i ja počeli analizirati pogrešan natpis na kolodvoru ... priznajem, ovo tvoje je jednostavnije za pročitati, ali i dešifriranje onog našeg natpisa ima svoje draži ... Laughing kul

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Gost ned 20 srp 2008 - 22:25

Problem je što sam 4um resajza fotu ako je veća od 750x ... pixela pa onda nedostaje dio na desnoj strani.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by kobler ned 20 srp 2008 - 22:57

Ispričavam se ako sam zazvučao grubo. To mi nije namjera.
Ja sam jednostavno sejvao obje fotke. Na forumu se ne vidi desni dio, ali kad skineš - skineš sve i sve se vidi.
Zato mi je čudno bilo što @Barney ide proučavati, a zar ne vidi dio gdje mu sve piše?
Isto s @NP-om: onjoš ima i original - zar ne vidi?
Zato mi se učinilo da se zezate.
kobler
kobler

Broj postova : 472
Age : 71
Lokacija : Rijeka
Registration date : 03.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Barney ned 20 srp 2008 - 23:26

Oficijelno priznajem da sam moron! :surprise:

Istina, na originalnoj slici prikazanoj na forumu se ne vidi desni kraj, ali se sigurno vidi kad se stvar kopira u neki od programa za obradu fotografija. E, sad. Kad sam ja to kopirao uopce nisam prvo sagledao cijelu sliku nego sam odmah isao gledat onaj jedva vidljiv natpis na celu stanice. I da prostite, je... sam se jedno deset minuta s ravnanjem, korekcijom perspektive, nijenjanjem broja boja, ostrenjem, pilanjem i stvarno sam se osjecao kao da sam CSI. :stars:

Ali na kraju sam dobio da pise "Meja", i moram priznat da je to bilo pravo zadovoljstvo. Puno vece nego samo procitati dobro vidljiv znak na desnoj strani. Cool Cool Cool

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by NP-549 pon 21 srp 2008 - 11:04

Pa vi ste ko mala dica. Naravno da je MEJA, kad lijepo piše (nisam znao da ovaj forum nema mogućnost da se sa onim dole scroll-om miče lijevo-desno, a nisam htio smanjivat fotke). Stvar je u prvoj slici !!!!!!!! Ne pašu mi prva i druga slika. Em je na jednoj šljunak po sredini pruge, na drugoj nije, razmak od kraja do prvog kolosijeka je drugačiji, i još neki detaljčići. Po pričama, vlak se prevrnuo jednom u Plasama. Pošto slika ima možda i 100 godina onda bi moglo bit to, jer još nije bilo one ispravljačke stanice i onih stanova na ulazu sa Riječke strane (obrnuti ulaz je Riječki za one koji neznaju),
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by kobler pon 21 srp 2008 - 12:57

Barney je napisao/la:... i moram priznat da je to bilo pravo zadovoljstvo. Puno vece nego samo procitati dobro vidljiv znak na desnoj strani. Cool Cool Cool
Barney
Zar to nije i neki zakon kompjuteraškog pristupa (Kad sve propadne, pročitaj uputstvo)? grinko
kobler
kobler

Broj postova : 472
Age : 71
Lokacija : Rijeka
Registration date : 03.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by kobler pon 21 srp 2008 - 13:01

Sve je OK. Ali daj još jednom pročitaj što si napisao u prvom postu.
NP-549 je napisao/la:... Ova prva neodoljivo podsjeća na stanicu MEJA s obzirom na pozadinu, ali mi se nekako ne slaže sa drugom tako da sam u nedoumici o kojoj točno stanici se radi
Meni zvuči kao da za PRVU (prevrnuti vagoni) ZNAŠ da je Meja, a muči te druga!!! lud od smijeha
kobler
kobler

Broj postova : 472
Age : 71
Lokacija : Rijeka
Registration date : 03.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by NP-549 pon 21 srp 2008 - 13:11

"neodoljivo podsjeća na stanicu MEJA" u prijevodu znači da nisam siguran da li je ili nije Meja, a ne slaže mi se sa drugom zato jer sam za drugu 100% siguran da je MEJA. Ispričavam se na jezičnim akrobacijama.
Dakle, idem ponovo: Da li netko od forumaša može prepoznati o kojoj se stanici radi na prvoj slici, jer iako okolinom podsjeća na stanicu MEJA, ne slaže se u nekoliko detalja sa drugom slikom gdje je prikaza zgrada i okoliš Ž.S. Meja.

Je sad jasnije?
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Phalanx pet 27 vel 2009 - 13:53

Ljudi, slučajno sam naletio na jednu zbirku u našoj Sveučilišnoj knjižnici. Neprocjenjivo!

SVKRi ZBIRKA link

______________________________________
Riječka pruga kroz povijest 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Narcis pet 27 vel 2009 - 16:34

Phalanx je napisao/la:Ljudi, slučajno sam naletio na jednu zbirku u našoj Sveučilišnoj knjižnici. Neprocjenjivo!

SVKRi ZBIRKA link

Isuse, fotografije prilikom izgradnje pruge, nevjerojatno.!! Shocked Shocked

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Riječka pruga kroz povijest Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Riječka pruga kroz povijest 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Gost pet 27 vel 2009 - 16:37

Dio tih fotografija ima i u monografiji "110 godina riječke pruge" ali dio vidim prvi put!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by seabral sri 8 srp 2009 - 8:53

U nastavku prenosim nekoliko mojih postova, koje sam zadnjih par tjedana objavio na zeljeznice.net

Skrad prije mnogo desetljeća ...
Lujzijana i pruga lijepo vijugaju Wink

Riječka pruga kroz povijest Skrad1949


Zadnja promjena: seabral; sri 8 srp 2009 - 8:58; ukupno mijenjano 1 put.

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by seabral sri 8 srp 2009 - 8:53

Skrad za oštrooke ... pronađite prugu Wink

Riječka pruga kroz povijest Skrad_4

Ista lokacija, isto pitanje, za one malo manje oštrooke Wink

Riječka pruga kroz povijest Skrad_5

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Riječka pruga kroz povijest Empty Re: Riječka pruga kroz povijest

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.