Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Na marginama jednog 4umaškog susreta

4 posters

Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Pfaff ned 30 oľu 2014 - 22:20

Prilikom sinoćnog susreta u "Toru" poteglo se pitanje da li je kolodvor Meja ikada nosio naziv "Meja Gaj" (kao što piše na tabli na autoputu pa glupi novinari zovu tako i kolodvor). Ja sam tvrdijo da nije pa u potkrjepu te tvrdnje donosim skenirani izvorni vozni red vlaka (Budim)Pešta – Rijeka iz 1873. iz kojeg je razvidno da se kolodvor zvao Meja. A to što na nekim vojnim kartama piše "Stanica Meja Gaj" isto tako dokazuje da osim glupih novinara postoje i glupi soldati!

Na marginama jednog 4umaškog susreta VozniRed1873

Osim gornje diskusije prisjetio se Thomcro, uuups... dida, da u onoj knjižur'ni o 100 godina željeznice u Jugoslaviji ima nekoliko zanimljivih karata o razvoju pruga kroz povjest pa ih, evo, donosim skenirane:

Stanje 1918. godine

Na marginama jednog 4umaškog susreta Karta1

Stanje 1941. godine

Na marginama jednog 4umaškog susreta Karta2

Stanje 1945. godine

Na marginama jednog 4umaškog susreta Karta3

Stanje 1949. godine

Na marginama jednog 4umaškog susreta Karta4

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Na marginama jednog 4umaškog susreta Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11162
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Gost pon 31 oľu 2014 - 8:15

Pfaff je napisao/la:...
Osim gornje diskusije prisjetio se Thomcro, uuups... dida,
 mrgreen  laugh 2 
Pfaff je napisao/la:... da u onoj knjižur'ni o 100 godina željeznice u Jugoslaviji ima nekoliko zanimljivih karata o razvoju pruga kroz povjest pa ih, evo, donosim skenirane:

Stanje 1918. godine

https://2img.net/h/i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/ExYU/Karta1.jpg

Stanje 1941. godine

https://2img.net/h/i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/ExYU/Karta2.jpg
Ma kako smo za vikend bili na Škrljevu tako sam si uzel i literaturu za čitanje (neš ti lit'rature, knjižur'na ima dve kile {vag'o ja  mrgreen } žive vage) i zamjetio sam da 1918 nije bila spojena pruga između Vrhovina i Knina. Tad čak je u planu bila i pruga između Knina i Bosanskog Novog. Već 1941. situacija je bila drugačija, lička pruga je bila u cijelosti spojena (bar po ovima kartama) a od Knina do Bosanskog Nvog je išla uskotračna.
Fascinantno koliko si je mrski neprijatelj dao truda za iza sebe ostavi pustoš! Za to moraš bit nadareno lud!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Josip pon 31 oľu 2014 - 9:18

Lička pruga otvorena je u cijelosti 1925. godine.

Josip

Broj postova : 453
Age : 29
Lokacija : Svuda po malo
Registration date : 16.12.2012

[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Stanley čet 10 tra 2014 - 8:14

dida je napisao/la:od Knina do Bosanskog Nvog je išla uskotračna.
Nije. Uskotračna je išla od Knina do Ličke Kaldrme, pa dalje za Drvar - Srneticu - Prijedor.
Stanley
Stanley

Broj postova : 530
Age : 74
Lokacija : Zagreb
Registration date : 16.06.2008

[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Gost čet 10 tra 2014 - 9:07

Stanley je napisao/la:... Uskotračna je išla od Knina do Ličke Kaldrme, ...
... whatever al' je išla iz Knina  icon_whoknows 

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Pfaff čet 10 tra 2014 - 9:26

Kad već fitiljimo po toj prugici: Ja se sjećam da je tamo negdje 1971. bio u Ličkoj kaldrmi (inače dosta opskurno mjestu u podnožju nekih brdusina) prilično velik uskotračni kolodvor sa dosta vagona. Koliko su mi rekli, tamo se vršio pretovar tereta. Da li je još i onda išla pruga skroz do Knina?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Na marginama jednog 4umaškog susreta Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11162
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Stanley čet 10 tra 2014 - 13:38

Pfaff je napisao/la:Kad već fitiljimo po toj prugici: Ja se sjećam da je tamo negdje 1971. bio u Ličkoj kaldrmi (inače dosta opskurno mjestu u podnožju nekih brdusina) prilično velik uskotračni kolodvor sa dosta vagona. Koliko su mi rekli, tamo se vršio pretovar tereta. Da li je još i onda išla pruga skroz do Knina?
Nije. U Ličkoj Kaldrmi se vršio pretovar.
Stanley
Stanley

Broj postova : 530
Age : 74
Lokacija : Zagreb
Registration date : 16.06.2008

[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by sali čet 10 tra 2014 - 14:54

Potpalimo fitilj do kraja ......

Na marginama jednog 4umaškog susreta Karta

Od Srnetice se pruga granala na dva kraka. Jedan krak je vodio na sjever prema Prijedoru preko Sanskog Mosta gdje Je izlazila na prugu normalonog kolosjeka Banja Luka - Bosnaski Novi (danas Novi Grad) - Zagreb. Drugi krak je iz Srnetice išao prema Ličkoj Kaldrmi preko Drvara gdje se spajao sa tzv. "Unskom prugom" normalnog kolosjeka Bosanski Novi-Bihać-Knin-Perković.

Izgradnja šumske uskotračne pruge Srnetica - Drvar - Knin 1907. godine koja je služila za prijevoz šumske građe, proizvoda drvne industrije, ugljena i rude, koje su se u Kninu pretovarale na željeznicu normalnog kolosjeka Knin-Šibenik.Tako su Steinbeissove šumske pruge vremenom prerasle u posebnu zapadno-bosansku uskotračnu željezničku mrežu, koja je postepeno poprimala svoj širi privredni, politički i vojni značaj. Naročito je uspostavljanje željezničke veze sa Dalmacijom, putem pruge Prijedor-Srnetica-Oštrelj-Drvar-Knin, dobila veliku vojnu stratešku važnost. Odlukom zemaljske komisije pruge ove željeznice uvedene su u javni putnički i teretni tarifski sistem.Putnički promet od Knina do Prijedora otvoren je 10.10.1914.
Ukupna dužina pruge Knin - Prijedor je bila 232,8 km.

Pruga je bila u eksploataciji sve do početka Drugog svetskog rata.

Nakon Drugog svetskog rata odnosnoi nakon što je izgrađena "Unska pruga" pretovar na željeznicu normalnog kolosjeka obavljao se u Ličkoj Kaldrmi.

Promet na uskotračnoj pruzi Prijedor - Drvar je obustavljen 1.6.1975.
Promet na uskotračnoj pruzi Lička Kaldrma - Drvar je obustavljen 28.5.1978.

Srdačan pozdrav !
sali
sali

Broj postova : 1950
Age : 72
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.06.2008

[Vrh] Go down

Na marginama jednog 4umaškog susreta Empty Re: Na marginama jednog 4umaškog susreta

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.