Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Valja nama preko rijeke - diskusija

4 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by gaspa čet 18 stu 2021 - 21:39

Ovo je prvi put na ovom forumu da se ovako odvojeno vodi jedna tema. Razlog je slijedeći: u glavnoj temi predvidio sam određeni slijed i nadovezivanje postova, što bi bilo kakve upadice poremetile, a pogotovo odstupanje od teme, što se često događa - eto nedavno u temi Libertas - kritičar diskutira uglavnom sam sa sobom o Libertasu, dajući neku kronologiju zbivanja, upadne borna sa ZET-om, prisnaži AMFan s Prometom i eto ti ga na. A ne može se reći da ti dodatni komentari nisu izazvani određenom tvrdnjom u temi, dakle nisu pali s neba pa u rebra, ali su mogli zastraniti daljnju diskusiju novim prilozima. E, da se to ne dogodi ovdje, otvorena je ova tema za diskusije, kojih bi, znajući forumaše, moglo biti mnogo, i to vrlo zanimljivih, a svaki bi prilog bio premali za vlastitu temu. Vole se ljudi priključiti već postojećem. Dakle, čekam vas, a i pridružit ću vam se, jer ću možda i sam na sebe imati neki komentar ili razjašnjenje.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff čet 18 stu 2021 - 22:06

Fala. Ja bi oma s dva dodatka:
1. I u Fužinama ide cesta preko brane. A bome i u Loquama
2. Veliš HE "Debar". Jel' ta cucla vodu iz Mavrovskoj jezera?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by besposlenpop čet 18 stu 2021 - 23:10

Tja, meni nema bolje nego kad se tema obogati upadicama, pitanjima, pa se začeta (rekli bi po domaću - teferić, tračpartija, rekla-kazala itd.).
Il kulinarski, nema greške kad u čušpajz ubaciš kaj ti dođe pod ruku ...

No da - nije točno da su riječni gazovi zamrli u ovim krajevima dolaskom renesanse. Najmanje jedan (suvremeni, betonski) je napravila moja bivša firma, no kak je to bilo prije moje ere, zaboravil sam točnu lokaciju (iako sam ga jednom i prešel svojim autom), al negde u širem području Velike Gorice.
Bilo da su prirodni ili umjetni, sjajni su za pranje kotača. super2
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1306
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by gaspa pet 19 stu 2021 - 17:57

Pfaff je napisao/la:Fala. Ja bi oma s dva dodatka:
1. I u Fužinama ide cesta preko brane. A bome i u Loquama
2. Veliš HE "Debar". Jel' ta cucla vodu iz Mavrovskoj jezera?

Odmah razvijamo diskusiju. Potražim svoje slike ovih prekobranskih cesti. I još pokoju. Onu s Peruče svakako.

HE Debar zapravo nije HE Debar, tu sam se ja malo zeznuo. Pravo ime je HE Špilje a nalazi se kod Debra. Obrađuje vode Crnog Drima i šalje ih dalje u Albaniju. Crni Drim istječe iz Ohridskog jezera, putem puni akumulaciju Globočica iza koje je istoimena hidroelektrana. Nakon toga puni Debarsko jezero (ili jezero Špilje). U to jezero sa sjevera utječe rječica Radika a jedna od njezinih pritoka je Mavrovska Reka koja istječe iz Mavrovskog jezera. Međutim, sustav hidroelektrana Mavrovo je nešto sasvim drugo - sjeverno od Mavrovskog jezera su 3 hidroelektrane: Vrben, Raven i Vrutok. Prve dvije su manje protočne, na Šarskim vodama, u istoimenim selima, a treća je prava, kod Gostivara, koja koristi vode iz Mavrovskog jezera.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by gaspa sri 24 stu 2021 - 18:37

Iz teme Valja nama preko rijeke (5)

portos je napisao/la:Pratiš ti mene...ili ja tebe. Prije cca mjesec dana uz Muru sam vozio Helicanum maraton cca 66km, baš su lijepe staze uz Muru i rukavce sve od granice prema Ljutomeru pa do Murskog Središća.
Da li si poslikao šetnicu u Murskom Središću?

Ako si bio prije mjesec dana, onda pratiš ti mene - iako ja idem konjićevim skokom. Nešto sam poslikao obje šetnice.

A sad ću odmah dodatno obrazložiti zahtjev za čistoćom teme istog naziva ali bez diskusija. Ne radi se o nikakvoj sujeti odn. mišljenju da su moje teme značajnije i/ili bolje od tema drugih. Jednostavno, mislim da se radi o najopsežnijoj temi (glede teksta, a i zemljopisnog obuhvata) dosad na ovom forumu, koja će se protegnuti i na slijedeću godinu te da će njeno praćenje biti uspješnije i jednostavnije ako je u kontinuitetu a ne rascjepkano, pritom i s mogućim zastranjenjima, jer ću se u narednim nastavcima pozivati na slike i/ili tekst iz prethodnih nastavaka.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff sri 24 stu 2021 - 19:46

gaspa je napisao/la:A sad ću odmah dodatno obrazložiti zahtjev za čistoćom teme istog naziva ali bez diskusija. Ne radi se o nikakvoj sujeti odn. mišljenju da su moje teme značajnije i/ili bolje od tema drugih. Jednostavno, mislim da se radi o najopsežnijoj temi (glede teksta, a i zemljopisnog obuhvata) dosad na ovom forumu, koja će se protegnuti i na slijedeću godinu te da će njeno praćenje biti uspješnije i jednostavnije ako je u kontinuitetu a ne rascjepkano, pritom i s mogućim zastranjenjima, jer ću se u narednim nastavcima pozivati na slike i/ili tekst iz prethodnih nastavaka.
Molim da prije toga podastreš pravovaljanu COVID-potvrdu i/ili dokaz o cijepljenju i/ili preboljelosti. Uz to i najnoviji nalaz kardiologa ter nalaz medicine rada o općem zdrastvenom stanju. A ne da nam na pol puta pandrkneš, a mi se pitamo "što je pjesnik mislio". Jer ipak si Ti senior u godinama...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by besposlenpop pon 13 pro 2021 - 10:01

gaspa je napisao/la:...
Vidite li kud nas je ovo dovelo? I kud nas dalje vodi? ...
Hja, kud i sve sjeverno od Velebita kad potegnemo / pritisnemo ručku u ćenifi: u Crno more. yes
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1306
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

Pfaff likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff pon 13 pro 2021 - 10:12

besposlenpop je napisao/la:Hja, kud i sve sjeverno od Velebita kad potegnemo / pritisnemo ručku u ćenifi: u Crno more. yes
Ima par njih sjeverno od Velebita koje se ipak nekako dokopaju plavog Jadrana lud od smijeha

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff pon 13 pro 2021 - 10:19

gaspa je napisao/la:... a i da se ja pritom ne iskilavim tek radi zadovoljstva četvorice-petorice.
Ništ' ne njurgaj - sam si napao pa se sam i brani...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by besposlenpop uto 14 pro 2021 - 21:59

gaspa je napisao/la:.... E, da se to ne dogodi ovdje, otvorena je ova tema za diskusije, kojih bi, znajući forumaše, moglo biti mnogo, i to vrlo zanimljivih, a svaki bi prilog bio premali za vlastitu temu. Vole se ljudi priključiti već postojećem. ...
Pfaff bješe Valja nama preko rijeke - diskusija F015.

grinko
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1306
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

Pfaff likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff sri 15 pro 2021 - 9:50

besposlenpop je napisao/la:
gaspa je napisao/la:.... E, da se to ne dogodi ovdje, otvorena je ova tema za diskusije, kojih bi, znajući forumaše, moglo biti mnogo, i to vrlo zanimljivih, a svaki bi prilog bio premali za vlastitu temu. Vole se ljudi priključiti već postojećem. ...
Pfaff bješe Valja nama preko rijeke - diskusija F015.
grinko
A, čuuuj, bilo je to jače od mene rolling on the floor

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff pet 17 pro 2021 - 17:22

Re: Nastavak XIII.
Drava Botovo: tri-sedam-dva

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

besposlenpop likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by besposlenpop pon 20 pro 2021 - 11:25

Ufff ... help
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1306
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

Pfaff and gaspa like this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff sub 15 sij 2022 - 10:32

Di nam je nestao Gaspa sa svojim potočićima? Nismo ga, nadam se, ničim razljutili, pristojno smo se suzdržavali od komentarisanja na glavnoj temi, vode ima, koliko znam nije ništa smrzlo...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by besposlenpop sub 15 sij 2022 - 12:08

Pfaff je napisao/la:Di nam je nestao Gaspa sa svojim potočićima? Nismo ga, nadam se, ničim razljutili, pristojno smo se suzdržavali od komentarisanja na glavnoj temi, vode ima, koliko znam nije ništa smrzlo...
Spojio ugodno (ko ja & saborski zastupnici) s korisnim ...?
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1306
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff sub 15 sij 2022 - 12:35

besposlenpop je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:Di nam je nestao Gaspa sa svojim potočićima? Nismo ga, nadam se, ničim razljutili, pristojno smo se suzdržavali od komentarisanja na glavnoj temi, vode ima, koliko znam nije ništa smrzlo...
Spojio ugodno (ko ja & saborski zastupnici) s korisnim ...?
Pa baš bi i bilo korisno da se prihvati daljih nastavaka, a ne da planduje na nekom skijalištu... Tamo može samo pobrat koronu ili nedajbože slomit nogu!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by gaspa ned 16 sij 2022 - 16:01

Tu sam, tu sam... Samo sam se u međuvremenu usmjerio na neke druge zanimacije. Forum oduzima puno vremena (ako ga shvatiš ozbiljno). A mudri Pfaff zna kako se pisci vraćaju nazad. Na prijelazu godine uputi drugarsku kritiku - kad sam već nešto zakuhao i podigao da l' prašinu, da l' kapljice - e, onda neka to i kusam. Pa ćete onda kusati samnom to i dalje, unatoč onima Ufff.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff ned 16 sij 2022 - 17:36

Neka si ti nama žiff i zdraff. A i Sava Galdovo će doći na red...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by besposlenpop ned 16 sij 2022 - 18:36

gaspa je napisao/la:VALJA NAMA PREKO RIJEKE (15)

Ufff?

Unatoč svim opisima točan položaj opisanih prijelaza danas ne mogu locirati (u najmanju ruku trebale bi mi stare karte). A Drava je toliko mijenjala svoj tok, da je to čudo jedno. Ilustracije radi, prikazujem tokove Drave na potezu Repaš – Ferdinandovac utvrđene 1. i 2. austrijskom vojnom izmjerom 1782. i 1869. Ludnica, ha?
...
Tak valjda izgleda zapletaj crijeva? thinking
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1306
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

Pfaff likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff uto 18 sij 2022 - 18:01

gaspa je napisao/la:VALJA NAMA PREKO RIJEKE (16)
Dobro je, potočići opet žubore...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff pet 4 vel 2022 - 18:48

Dobro je. Potočići opet žubore...

gaspa je napisao/la:Prema cjeniku u 1897. su cijene usluga bile sljedeće:
Pješak 2 krune i 4 filira
Jednoprežna prazna kola zajedno sa stokom za vuču 11 kruna i 22 filira
Dvoprežna prazna kola zajedno sa stokom za vuču 15 kruna i 30 filira
Za svaki dodatno upregnuti komad stoke 4 krune i 8 filira
Ako je na kolima sjedilo više osoba, onda su one bile carinski obveznici prema prvoj stavci.
Za jednoga konja 4 krune i 8 filira
Za jedan komad rogate stoke 4 krune i 8 filira
Za jedan komad svinje, ovce, koze 2 krune i 4 filira
Jedna metrička centa tereta 2 krune i 4 filira

Iz gornjega mi nije sasvim razvidno da li je kočijaš bio glede cijene sastavni dio zaprežnih kola s pogonom ili je kao danas kod "Jadrolinije" i on plaćao gibiru?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by gaspa pon 21 vel 2022 - 12:51

Da sam čekao ove slike (a i one koje će doći), tema zaista nikad ne bi započela. Sva ova nova saznanja iz diskusija ubacit ću u već objavljene postove, tamo gdje im je mjesto, s pripadnim opisima, a da ne bih stalne pratitelje teme maltretirao vraćanjem na početek, za nih je ovdje dopunski prikaz.

Polazimo od Mure. Nije na odmet ponoviti da je prijevoz brodom na Muri pra­starog podrijetla odn. da je na Svetom Trojstvu (Zenttrinitas) (nizvodno od Sv. Trojstva) već u 13. stoljeću postojala skela i carina.

Glede broda na Muri u Svetom Martinu na Muri valja reći da je s godinama i pod utjecajem kiše, snijega i vjetra dotrajao drveni dio koji se nalazi iznad metalnih kompova, odnosno čamaca. Drveni dio koji je sad bio napravljen od borovine zamijenit će se hrastovim drvom. Kompovi koji su bili napravljeni prije otprilike 12 godina zatečeni su u dosta dobrom stanju. S obzirom na to da se u njezinoj blizini uredila Skelarska hiža, bilo je potrebno pod hitno urediti i skelu. Zato je bila angažirana tvrtka Patafta i sinovi čiji su djelatnici iz Mure izvukli skelu i postavili je uz Skelarsku hižu. Postupak je bio hitan zbog straha da se ne podigne Mura i otkači skelu te ju povuče za sobom prema Murskom Središću i još ošteti i Mlin na Muri.

Samo vađenje skele iz Mure, kako saznajemo, trebalo je općinu koštati oko 15.000 kuna. Rastavljanje je počelo...

Valja nama preko rijeke - diskusija Skela-na-Muri-8-696x522

a složeni posao vađenja skele na suho odradila je teška mehanizacija

Valja nama preko rijeke - diskusija Skela-na-Muri-12-696x392

Ne bi bilo u redu da u istom postu pomiješamo Muru i Dravu (kao što je to u jednoj svojoj pjesmi učinio Zvonko Špišić, rekavši: A mi, mi sme vse zmešali, Muru z Dravu, vodu z belu kavu, mužiku z kervavu glavu), zar ne? Zato o dopuni dravskih postova za koji dan.


Zadnja promjena: gaspa; pon 21 vel 2022 - 16:20; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff pon 21 vel 2022 - 12:57

gaspa je napisao/la:Samo vađenje skele iz Mure, kako saznajemo, trebalo je općinu koštati oko 15.000 kuna. Rastavljanje je počelo...

Valja nama preko rijeke - diskusija Skela-na-Muri-8-696x522
Vidim, piše ime: Brod Sv.Martin... Ne bi li trebao i dodatak u smislu 1, 2 slično kao upravljačnice na elektrama? Ako dođe do neke havarije da se zna koji je potonuo?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Pfaff pon 21 vel 2022 - 13:34

Uzgred, da manje upućeni u ovu kompliciranu tematiku ne pomisle kako skela ima samo na Muri i Dravi... Ima toga još!

Valja nama preko rijeke - diskusija Skela-Potomac

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Valja nama preko rijeke - diskusija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by gaspa pon 21 vel 2022 - 16:18

Zanimljivo... a na čamcu vanbrodski motor?!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff likes this post

[Vrh] Go down

Valja nama preko rijeke - diskusija Empty Re: Valja nama preko rijeke - diskusija

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.