Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Postojna

+5
gaspa
cokla
fresher
kiki273
LLeon
9 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Postojna Empty Postojna

Postaj by LLeon pon 22 ruj 2008 - 18:39

Odlučio sam ovu nedjelju napraviti izlet do Postojne i Postojnske jame. Ovo je prije svega bio obiteljski izlet sa boljom polovicom, ali uhvatilo se i malo vremena za uslikat nekoliko željezničkih motiva. super2

Za početak, već toliko puta opjevana dionica Rijeka- Šapjane
Postojna DSC00155

Već smo u Sloveniji, ispod pruge
Postojna DSC00157

Pa još jednom, nadomak Pivke
Postojna DSC00161

Isto, samo sa druge strane
Postojna DSC00158

Ulazak u Pivku
Postojna DSC00163

Kolodvorska zgrada
Postojna DSC00184

Postojna DSC00185

Na kolodvoru me dočekala slovenska Žutka, dva Siemensa....
Postojna DSC00181

Postojna DSC00166

Postojna DSC00174

...i par easa
Postojna DSC00172

Još par detalja
Postojna DSC00177

Postojna DSC00178

Nezaobilazan detalj :cenifko:

Postojna DSC00173

Uredno i čisto clap
Postojna DSC00171

Kolodvor je bio sablasno prazan...
Postojna DSC00168

„Paukova mreža“
Postojna DSC00179

Ograda
Postojna DSC00182

Pogled iz riječkog smjera
Postojna DSC00183
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by LLeon pon 22 ruj 2008 - 18:42

Nastavljamo dalje prema Postojni
Postojna DSC00164

Parkiralište ispred jame
Postojna DSC00190

Postojna DSC00191

Se(s)tre
Postojna DSC00192

„Toaleta“ -samo izvana. Unutra je bila gužva pa mi je bilo malo nezgodno slikat mrgreen
Postojna DSC00193

Prema jami
Postojna DSC00194

Postojna DSC00196

Postojna DSC00305

Postojna DSC00301

Postojna DSC00207

Postojna DSC00208

Postojna DSC00209

Vstopnica je u rukama...
Postojna DSC00200

...i možemo prema ulazu
Postojna DSC00210

Ovo za pse mi je jasno, ali ZABRANJENO SLIKANJE!?!?!?!? Shocked :molim2: storm :gunner: icon ser
Postojna DSC00308

Aha... baš će meni netko zabranit slikat... fotograf
Postojna DSC00212
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by LLeon pon 22 ruj 2008 - 18:48

Sjedamo u vlakić i ulazimo u jamu. Kažu da slika govori tisuću riječi, ali u ovom slučaju nikakva slika ne može dočarati ljepotu postojnskog podzemlja, to jednostavno treba doživjeti!!!
Postojna DSC00221

Postojna DSC00222

Postojna DSC00225

Postojna DSC00228

Postojna DSC00232

Postojna DSC00234

Postojna DSC00244

Postojna DSC00247

Postojna DSC00252

Postojna DSC00255

Postojna DSC00258

Postojna DSC00265

Postojna DSC00290

Nakon sat vremena hodanja po jami, dolazimo na nešto što liči na stanicu metroa. Zapravo, pa to i je stanica metroa.
1435mm??? Ne, ipak nešto uže.
Postojna DSC00269

Postojna DSC00272

Dok sam slikao izlaz sa kolodvora, vodič me upozorio da se ne smijem zadržavat na tom dijelu kolodvora i po 74783543943409484 puta ponovio da je zabranjeno slikanje!!!
Ok, odoh ja na drugu stranu hehe
Postojna DSC00274

Nekakvo šinsko radno vozilo Question
Postojna DSC00273

Na putu prema površini Zemlje. Dvije osobe sa foruma se ne bi mogle voziti ovim vlakićem. Pfaff- zbog visine i Barney- zbog širine. lud od smijeha rolling on the floor
Na nekim mjestima stalaktiti češljaju po kosi
Postojna DSC00281

A i sa strane na nekim mjestima nema više od 20-tak cm
Postojna DSC00283

Pazi ovo: dvokolosječna pruga! (drugi kolosjek se ne vidi, jer je na njemu vlakić iz kojeg sam slikao)
Postojna DSC00286

Prilično neuspjela fotka, ali uspjeva dočarat dužinu vlakića + još nekoliko vagona iza
Postojna DSC00297

Zadnji vagon
Postojna DSC00299

Nakon jame smo otišli do desetak km udaljenog Predjamskog grada. Oni koji su kasnih osamdesetih gledali Jackie Chanov film „Božji oklop“ prepoznat će scenografiju.
Postojna DSC00313

Postojna DSC00318

Katapult
Postojna DSC00319

Zaista impresivno
Postojna DSC00326

Samo usputni pogled na avtobusnu postaju
Postojna DSC00311

Postojna DSC00310

I izlet je došao do kraja. Još nas čeka 77 km do kuće...
Postojna DSC00333
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by Gost pon 22 ruj 2008 - 18:55

Jel' ovo bila izvidnica mrgreen ?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by LLeon pon 22 ruj 2008 - 19:02

thomcro je napisao/la:Jel' ovo bila izvidnica mrgreen ?

yes Teren je čist i sve je spremno za napad 1.RŽB. fotograf
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by kiki273 pon 22 ruj 2008 - 19:14

Svaka čast LL! (iako iz drugog pokušaja postanja Crying or Very sad )

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by fresher pon 22 ruj 2008 - 20:30

Nevjerojatno koliko si slika napravio uz zabranjeno slikanje! To je duh 1. RŽB. Inače Postojnski sistem jama je dug preko 20 km, za turiste je otvoreno 5.3 km. Željeznica je uvedena još 1884. Tada su vagone gurali ljudi.

fresher
Moderator
Moderator

Broj postova : 273
Age : 79
Lokacija : Ljubljana
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by cokla uto 23 ruj 2008 - 11:56

Bravo za fotopis. clap clap clap Odlično si ujel praznino postaje v Pivki ob nedeljah.

MMG-nisi imel časa obiskati tegale v Pivki ? Škoda. In če boš še kdaj hodil tukaj okoli-obišči tudi Škocjanske jame. Meni osebno so lepše zaradi tega , ker niso toliko skomercializirane , vso pot hodiš peš in ravno toliko lepot nudijo.
cokla
cokla

Broj postova : 759
Lokacija : Slovenija
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by gaspa uto 23 ruj 2008 - 17:13

cokla je napisao/la:Meni osebno so lepše zaradi tega , ker niso toliko skomercializirane , vso pot hodiš peš in ravno toliko lepot nudijo.
Prav, cokla!

Da, spiljski ukrasi nisu bogati kao u Postojnskoj, ali jame su nekako veličanstvenije. Osim toga, mo'š slikat do mile volje. A na kraju (jednosmjernog) puta jedan lijep uspon iz središta zemlje hot

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by LLeon uto 23 ruj 2008 - 19:04

fresher je napisao/la:Nevjerojatno koliko si slika napravio uz zabranjeno slikanje! To je duh 1. RŽB.
laugh 2 Dok vodič prođe iza zavoja, ja na kraju grupe klik- klik. mrgreen Moram priznat da su bili relativno tolerantni.

cokla je napisao/la:Bravo za fotopis. clap clap clap Odlično si ujel praznino postaje v Pivki ob nedeljah.

MMG-nisi imel časa obiskati tegale v Pivki ? Škoda. In če boš še kdaj hodil tukaj okoli-obišči tudi Škocjanske jame. Meni osebno so lepše zaradi tega , ker niso toliko skomercializirane , vso pot hodiš peš in ravno toliko lepot nudijo.

Vidio sam taj vojni muzej jer je uz samu cestu, ali nije mi se nikako uklapao u raspored. Nema frke, nije daleko za skoknut jedan dan. Škocjanske jame su mi ionako slijedeće na popisu izleta super2
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by kico101 uto 23 ruj 2008 - 19:06

Bravo, LL. Prekrašno.
Ne mogu, a da ne primjetim urednost slovenskih kolodvora ( barem onih koje si poslikao ).
Fotke iz same jame su čista 10-ka ( ne za Šoiće grinko )!

______________________________________
Komadina: Oćemo prugu ( otp'o )
Linić: Nećemo prugu ( raste i cvate )
Jurčić/Vasilić: A kol'ko promila? ( izgubljeni, ima nas jooš )
Otvaranje pruge:_________________ ( popuni liniju )
kico101
kico101
Moderator
Moderator

Broj postova : 2204
Age : 54
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by seabral sri 24 ruj 2008 - 6:57

Odličan putopis i sjajno zabranjeno voće, pardon fotke ! super2

Dok se Postojne ponešto i sjećam, Predjamski grad mi je pravo otkriće .... zaista fascinantno. Pojma nisam imao da tamo tako nešto postoji. Već danas počinjem šparati za vinjetu ... yes

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by gaspa sri 24 ruj 2008 - 8:51

Sad ću ja vama o Predjamskom gradu, samo dok sredim slike (bok, thomcro!). Iza Predjamskog u rupi ima i Jamski grad, a ispod njih Jama pod gradom. Izvješće uskoro!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by Narcis sri 24 ruj 2008 - 13:25

Bravo LL, lijepo si to izveo, a zabraniti fotkanje, nama 1.RBŽ moš' mislit. fotograf .

Jedino nisi nam rekao, koliko evrov je vstopnina v Jamu?
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by Barney sri 24 ruj 2008 - 16:10

LuckyLooser je napisao/la:Na putu prema površini Zemlje. Dvije osobe sa foruma se ne bi mogle voziti ovim vlakićem. Pfaff- zbog visine i Barney- zbog širine. lud od smijeha rolling on the floor
Ma, kako je drag i mio... Gdje mi je pajser? Twisted Evil

Pfaff ti ga drzi dok ja djelujem s pajserom. rolling on the floor

Eh, da. U nekim drugim vremenima je Barney bez po' muke ulazio u taj vlakic i vozikao se po jami/grotte/cave. Nekad bilo, sad se spominjalo. Mozda da Pfaff i ja iznajmimo vlakic samo za sebe. Wink

BTW. Odlicna reportaza. Zaista sam uzivao u fotkama. Narocito ovim koje su bile "zabranjene". hehe

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by LLeon sri 24 ruj 2008 - 20:44

kico101 je napisao/la: Fotke iz same jame su čista 10-ka
Od 90 fotki koliko sam napravio, desetak ih je moralo ispast dobro. Uz teške uvjete. Relativan mrak + ilegalnost mog poduhvata fotograf

gaspa je napisao/la:Sad ću ja vama o Predjamskom gradu, samo dok sredim slike (bok, thomcro!). Iza Predjamskog u rupi ima i Jamski grad, a ispod njih Jama pod gradom. Izvješće uskoro!
icon jup Jedva čekam, jedva čekam!!!


narcis je napisao/la:
Jedino nisi nam rekao, koliko evrov je vstopnina v Jamu?
19 evrov po glavi
http://www.postojnska-jama.si/
http://www.turizem-kras.si/?cat=159&lang=si


Barney je napisao/la:Ma, kako je drag i mio... Gdje mi je pajser? Twisted Evil

Pfaff ti ga drzi dok ja djelujem s pajserom. rolling on the floor
Gospon Barney, ne se ljutit na dobrog LL-a. On se samo malo šalio. mrgreen
Mislim da ću radi vlastite sigurnosti neko vrijeme izbjegavati forumske sastanke i druženja. kul
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by gaspa sri 24 ruj 2008 - 23:08

Nadovezujem se na LuckyLooserovu priču...

Iznad sela Bukovje...
Postojna A15076-26

...visoko u stijeni, ispred veličanstvene spilje pogled nam plijeni trokatni renesansni dvorac kojeg je 1570. sazidao barun Johannes Cobenzl, jedan od najviših austrijskih diplomata, kasniji poglavar Kranjske. Mijenjao je vlasnike koji su u njemu tek rijetko boravili (uglavnom radi lova) a u II svj. ratu bili su u gradu partizanski sud i tiskara.

Postojna A11076-20

Postojna 720076-36
(poslije ćemo o strelici)

Postojna A14077-01

Danas je u dvorcu muzej. Unutrašnjost mu je djelomično sačuvana.

Postojna A16076-22

Postojna A17076-23

Unutrašnje zidove dvorca djelomično zamjenjuje stijena...
Postojna 720076-24

...u kojoj su uklesane i stepenice prema gornjim katovima.
Postojna A19076-25

Stepenice vas vode van, izvan grada a pred ulaz u špilju. I taman kad pomislite da je to -to... ispada da nije gotovo. Priča tek sad počinje. Stepenice su nas dovele do Jamskog grada.
Postojna A20076-27

U samoj špilji ostaci su ranogotičkog grada Luegg akvilejskih patrijarha, koji se prvi put spominje 1274. Povijest je zabilježila brojne vlasnike ali mi ćemo posebno spomenuti Erazma Predjamskog koji je svoje mjesto našao i u literaturi. Kao pristaša mađarskog kralja Matije Korvina (čineći usput brojne nepodopštine) stao je na žulj austrijskom caru (pod čiju vlast je spadala Postojna i okolica) koji je naložio tršćanskom poglavaru Gašparu Ravbaru da mu ga dovede živa ili mrtva (kod Postojne je i danas lokalitet Ravbarkomanda). Grad je zbog svog položaja bio praktički neosvojiv jer je imao i izlaz iz špilje na vrhu brda, odakle se Erazmo opskrbljivao svim potrepštinama. Ravbar ga je dugotrajno i neuspješno opsjedao i to bi tako trajalo u vječnost da Erazma, kako priča kaže, 1484. nije izdao jedan sluga posvjetlivši bakljom i označivši Ravbaru prostoriju (kažu: ćenifu) u koju je Erazmo svake večeri zalazio (i na koju pokazuje ona crvena strelica na trećoj slici). I tek što je Erazmo zadovoljno odahnuo olakšavši se (uz valjda neki komentar tipa: Uh, kao da sam imao topovsku kuglu u želucu), dobro naciljana topovska kugla ga je i pogodila (pomalo me čudi takva preciznost za ono doba). Nakon Erazmovog doba grad se lagano raspada dok ga 1570. nije obnovio barun Cobenzl.

(nastavit će se)


Ne zamjerite relativno lošu kakvoću slika i boja - dijači su iz 1991. a precizno podešavanje boje je muka živa...

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by Gost sri 24 ruj 2008 - 23:23

gaspa je napisao/la:... Ne zamjerite relativno lošu kakvoću slika i boja - dijači su iz 1991. a precizno podešavanje boje je muka živa...
Čak dapače, ovakav ton sepije daj štih starine. Ne, neželim reći da si i ti baš tako star mrgreen !

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by gaspa čet 25 ruj 2008 - 18:29

Ostavio sam vas pod mostićem, ali idemo se penjat dalje. Desno je Cobenzlov renesansni Predjamski grad a ravno Jamski grad (Luegg).
Postojna 720076-28

U unutrašnjosti se nema baš nešto posebno vidjeti, a i mrak je (onda bio)...
Postojna 720076-33

Penjemo se i dalje stepenicama...
Postojna 720076-35

...pa još (zamišljajući kakav je bio raspored prostorija i kako se tu živjelo)...
Postojna 720076-30

...i eto nas kod nekog kao bunara. Stepenice vode i dalje, ali mene nije zanimao taj izlaz iz jame na površinu vrha brda, jer sam bio namijenjen dublje.
Postojna 720076-31

Kad smo se izguštali gradova, osvrnuli smo se u dubinu gdje se skriva Jama pod gradom.
Postojna 720076-21

Ulaz je zazidan i zatvoren/zaključan a obilasci su uz pratnju vodiča - speleologa nekoliko puta na dan (svakih nekoliko sati). Jama je još onakva kakve su jame nekad bile, bez električne rasvjete i posebno uređenih puteva. Za obilazak se, kao i za svaku jamu, uputno toplije odjenuti i to odjeću koju smijete uprljati blatom (da, jama je dosta blatna!), a ni čvrsta obuća nije na odmet. Ako je baš i nemate - možete dobiti čizme; bolje su od tenisica ali se ipak više kližu nego gojzerice.

Pripreme za obilazak u tijeku...
Postojna 720077-02

Ovako, s kacigom na glavi i svjetiljkom na kacigi obilazak je baš fora.
Postojna 720077-04

Prolazi su ponegdje strmi, uski i krivudavi...
Postojna 720077-05

...a ponegdje za prolaz (ili prelaz) treba i malo vještine (ili kolektivnog rada)
Postojna 720077-08

Uz takve užitke provlačenja, pentranja i klizanja uživamo i u špiljskim ukrasima...
Postojna 720077-06

Postojna 720077-07

...a dok obilazite jamu držite se grupe! Ne izdvajajte se i ne improvizirajte (iako baš nisam uočio neki labirint hodnika) da ne biste završili ovako kao neki naš davni predak
Postojna 720077-03

I tako smo obišli i ovaj lokalitet od vrha do dna. Budete li nastavili izletovanje ovim krajem (Škocjanske jame, Rakov Škocjan,...) ponovo ću vam se rado pridružiti nekim dodatkom.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by seabral sub 27 ruj 2008 - 9:09

Sjajno, gaspa !!! Izvrsne fotke i opisi, svaka čast ! Very Happy super2

Sad samo ne znam da li sam ja jedini koji nije znao za ovakvo blago u blizini Postojne ili ta lokacija ima peh jer se nalazi tako blizu (s pravom) razvikane Postojnske jame, pa ljudi ne primijete da tu u blizini ima još i nečega drugoga. hm

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by gaspa sub 27 ruj 2008 - 17:40

zvrk je napisao/la:Sad samo ne znam da li sam ja jedini koji nije znao za ovakvo blago u blizini Postojne
Ne se sekirat! Meni je turizam (tj. šalabazanje okolo) hobi pa onda znam za mnoge lokalitete široj javnosti manje ili nikako poznate. Ja to zovem turizmom za napredne kojemu je moto nešto kao: ne Postojna nego Predjama, ne Plitvice nego Baraćeve špilje, ne Trakošćan nego Rangerove crkve, ne Bled nego Pokljuška soteska, ne Venezia nego lagunski otoci itd. (naravno, pretpostavka je da smo prije ipak upoznali i te glavne znamenitosti gdje se danas jedva diše od vreve posjetitelja, pa je užitak obilaska zbog takve gužve bitno smanjen.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Postojna Empty Re: Postojna

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.