Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Crteži jednog osmoškolca

+4
seabral
Narcis
kiki273
kico101
8 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Empty Crteži drugog osmoškolca

Postaj by gaspa pet 22 svi 2009 - 11:52

Jučer sam opet roštao po ormaru tražeći jedan fascikl. Fascikl nisam (još) našao (jer je ormar povelik) ali su mi pod ruku dopale moje crtanke. Zbog takvih stvari fascikl i nisam (još) našao, jer sam svaku izvađenu stvar triput premetnuo kroz ruke i pomno je proučio. Kako nas tu (na forumu) starih prdonja ima relativno malo, mlađe generacije moći će samo zamišljati stvarni izgled nekadašnjeg voznog parka. Valja napomenuti da se dječjim očima drugačije vidi, pa zasigurno svi detalji nisu 100% vjerni (uz stvarne detalje na slikama se, kompozicije i/ili dramatičnosti radi, našlo i malo fantazije), ali ti crteži djelomice (ili u nekim detaljima) mogu nadomjestiti neku staru fotografiju, pa vjerujem da ću i ja vas isprovocirati na komentare i pisanu dopunu onog što sam crtao.

Crteži su nastajali na godišnjem odmoru - ovi datiraju iz 1968. Prvi dio odmora proveo sam u Savinjskoj dolini, u selu Luče, pa odtud i opčinjenost celjskim Izletnikom koji je održavao promet na linijama Mozirje-Luče, Celje-Luče, Celje-Logarska Dolina i Zagreb-Logarska Dolina. Naravno, ovakve ceste tamo nije bilo, nit se odjednom mogla naći u vidokrugu takva količina autobusa, ali, kao dokumentarno, valja istaknuti da je Izletnik u svom voznom parku imao Dubrave i Ohride. Kao klinac bio sam uglavnom opčinjen prednjicama (licem) i maskama autobusa, koje su i ovdje dosta vjerno prikazane, a zabilježeni su i karakteristični dubravini kosi (italic) prozori.

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 IzletnikDG

Tih godina ZET je uvodio i nove MAN-ove, pa su i oni zabilježeni. Dokumentarnu vrijednost daju ploče s oznakama linije - em kako su izgledale (odn. što je na njima pisalo), em kud je ZET s tim modelom vozio i pod kojim brojem. Danas baš ne bih rekao da su MAN-ovi vozili za Božjakovinu, ali... (krečana!)

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 ZETMAN750

Napomena čitateljstvu: Čini se da u zadnje vrijeme ovaj forum nešto brlja sa slikama odn. da ih obrezuje po svom ćeifu. Gornja je veličine 800x571 a donja 750x515 pa joj je opet desni rub odrezan. Srećom, nema nešto posebno bitno u tom dijelu, ali čovjeka sekira.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Empty Crteži drugog osmoškolca

Postaj by gaspa pet 22 svi 2009 - 12:46

A zašto su se Izletnik i ZET iz prethodnog posta našli u temi Autotrolej? Zato jer ju je kićo ovdje otvorio, a i zato da vas (opet) malo navlačim smiling devil

Da me, kakvi već jeste, ne optužite za oftopičarenje, vraćam se na temu Autotrolej. Hoćemo li abecedom? Onda prvo Brseč. Itekako vjerno je prikazana putokazna ploča. Cesta je, naravno, izmišljena, ali mi inače na format A4 ne bi stalo toliko autobusa. Dade se zaključiti da su to Janezi, a onaj gore neki FAP (?) - model kakav je zaista vozio na (i onda) liniji 32.

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 AutotrolejBrse

Č kao Čavle. I ovo račvište glavne ceste i odvojka za (Donje) Jelenje bi trebalo biti relativno vjerno. Bus lijevo je TAM-ova Vesna.

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Autotrolejavle

A onda malo Rijeke i prigradskog autobusnog kolodvora na Beogradskom (danas Jelačićevom) trgu. Prva slika je dio uz Rječinu, kad su još i tamo bili peroni. Tko se još sjeća ove velike ploče na kojoj su bili napisani brojevi i nazivi/smjerovi linija? (slika je, inače, nedovršena) Busevi bi trebali biti (slijeva nadesno): alfa mille, neka starija verzija Janeza (?), 2 stara FAP-a (?), FAP G50, Janez. Dobro, ovi peroni baš nisu bili tako polukružno postavljeni već paralelno, u nizu, ali dajte djetetu malo umjetničke slobode.

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Beogtrg1

Idemo na drugi, zapadni dio Beogradskog trga. Nije baš bilo onih poprečnih perona niti se ikad vozilo u smjeru juga, a bome ni bus za Šoiće nije nikad stajao tu gdje sam ga ja nacrtao, zar ne? Od modela prevladavalu alfa mille (3), ima Janeza, ima (već onda) starudije, a taj za Šoiće navlači na Ohrida...

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Beogtrg2

He-he, šećer na ktraju. Već smo drugdje (tamo gdje joj je i mjesto) raspravljali o alfa mille. Evo jedne obojene.

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 AlfaAutotrolejDG

Posebno je izvorniku vjeran crtež ploče linije. Linija 32 je jedina imala ovako specifičnu ploču, s mjestom polaska (Rijeka) lijevo, crvenim brojem linije iznad njega, usputnim mjestima (npr. Opatija/Lovran/M. Draga) jedno ispod drugog u sredini i ciljem (Mošć. Draga, Mošćenice, S. Jelena ili Brseč) desno (slova su bila crna). Ta se ploča nalazila iza kondukterovog sjedišta, dakle na zadnjem prozoru uz ulaz (stražnja vrata) dok je naprijed, uz vjetrobransko staklo (dobro, šoferšajbu, ako baš hoćete) bila uobičajena ploča, kao ona gore. Što još možemo naučiti iz slike? Prikazuje situaciju u 21:43. Dakle, bus iz Mošćenica za Rijeku polazio je u 21:40. I taj je bio zadnji.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Empty Re: Crteži jednog osmoškolca

Postaj by Thommo pet 22 svi 2009 - 12:52

Vau, super! yes super2
Thommo
Thommo

Broj postova : 2345
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

http://hobipoint.com

[Vrh] Go down

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Empty Re: Crteži jednog osmoškolca

Postaj by Gost pet 22 svi 2009 - 13:09

clap clap clap ... :mig:

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Crteži jednog osmoškolca - Page 2 Empty Re: Crteži jednog osmoškolca

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.