Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vožnja muzejskim tramvajem M-24

5 posters

Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 7:11

Jučer ujutro sam se vozio starim M-24 koji je u vlasništvu Tehničkog muzeja. Vožnje ovim preko 80 godina starim tramvajem se organiziraju svake nedjelje u 9.30 sati i besplatne su.

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080082a

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080010res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080011res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080012res

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 7:12

detalji unutrašnjosti

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080013res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080014res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080028res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080029res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080032res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080036res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080039res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080040res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080041res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080043res

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 7:13

Zamolio sam vozača da mi otključa pagodu da ju pofotkam. Kod Esplanade nismo nikome smetali, pa smo stali za foto session pagode

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080020res

vozač ide otključati
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080019res

unutrašnjost pagode
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080021res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080023res

zašto se zove pagoda ...
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080022res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080025res

otvaranje prednjih vratiju je uvijek bilo vrlo jednostavno :wink:
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080024res

pogled odnaprijed
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080026res

zaključavanje pagode
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080027res

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 7:13

Vožnja je trajala dvasesetak minuta, a mi smo, uz službenika Tehničkog muzeja, bili jedini putnici u tramvaju.

Poznati zvuk starog tramvaja i miris drveta u njemu me je u tih dvadesetak minuta nakratko vratio u djetinjstvo i uopće mi nije bilo bitno kuda je tramvaj prolazio. O pagodi da ne govorim ... odjedamput su oživjela sva sjećanja na stroge konduktere, signalna zvonca, buku u tramvaju, samostalno otvaranje prednjih vratiju i iskakanje u vožnji ... :--)

Vozač je bio oduševljen da se netko toliko zanimao za stari tramvaj i sve htio vidjeti i fotkati. Na kraju nas je pozvao da dođemo ponovno, što ćemo sigurno napraviti. A to svakako preporučam i svim forumašima. Very Happy

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080045res

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080046res

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Thommo pon 9 oľu 2009 - 8:05

Divno! Nisam uopće znao da u Zagrebu postoje muzejske vožnje!
Thommo
Thommo

Broj postova : 2345
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

http://hobipoint.com

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Barney pon 9 oľu 2009 - 8:45

Prekrasno, ali istovremeno i tuzno kad covjek vidi kako nema gotovo nikakvog interesa... no no

No, i ovako je ponekad jako dobro jer se onda mogu na miru snimiti detalji koje bi veci broj ljudi naprosto sakrio.

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Pfaff pon 9 oľu 2009 - 10:15

Zar nisu pagode imale one vesele viseće držače s porculanskim (?) ručkama?
Inače, prekrasno. Sad još moram smisliti kako tako rano stići u Zagreb... smiling devil

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 10:29

Barney, u pravu si, šteta je da nema većeg interesa. A još je i besplatno ... Crying or Very sad

Pfaff je napisao/la:Zar nisu pagode imale one vesele viseće držače s porculanskim (?) ručkama?
Je, ja se isto sjećam držača s ručkama koji su bili iznda sjedalica. Tako su lijepo kloparali na svakom zavoju i kod svakog pokretanja i zaustavljanja tramvaja Very Happy

Uspravne štange pored vratiju su sad također od metala, a ja se sjećam drvenih. Također, stolci u tramvaju nisu originalni, nego su nešto novijeg dizajna (kakvi su sad u 101 i 201). Stari su bili crni, masivniji i s kukicom za ceker ispred (na naslonjaču od stolca naprijed).

Ali sve u svemu, to su ipak samo sitnice. Doživljaj je jedinstven i zaista smo uživali u našoj vožnji. Very Happy yes

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Pfaff pon 9 oľu 2009 - 11:45

seabral je napisao/la:Stari su bili crni, masivniji i s kukicom za ceker ispred (na naslonjaču od stolca naprijed).
Neeeee! Stari su bili žuti od drvenih letvica...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 12:23

Pfaff je napisao/la:Neeeee! Stari su bili žuti od drvenih letvica...
Moje pamćenje seže samo do crnih masivnih koji su se koristili u 60-tim godinama, ali obzirom na to da ti ipak dulje pamtiš od mene, ne isključujem ni da je prije bilo i ovih letvastih žutih Wink

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by gaspa pon 9 oľu 2009 - 12:55

Letvičasti su ispali tamo negdje na prijelazi iz pedesetih u šezdesete. Ali nitko nije spomenuo zvono! Sjeća li se itko kožnog remena uz strop duž cijelih kola koji je kondukter potezao kad je trebalo pozvoniti? (a trebalo je prije svakog polaska sa stanice, kao znak da su svi izašli/ušli). Pagoda iz Seabralove priče nema mehanizam za otvaranje zadnjih vratiju (doduše, ne sjećam se detalja tog mehanizma jer su se i prednja i stražnja vrata na pagodi otvarala u suprotnom smjeru nego kod drugih prikolica kod kojih se radilo o poluzi na lučnom isječku kojih 60 stupnjeva, kao što je mehanizam u prednjem dijelu seabralove pagode)

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Pfaff pon 9 oľu 2009 - 13:58

gaspa je napisao/la:Letvičasti su ispali tamo negdje na prijelazi iz pedesetih u šezdesete. Ali nitko nije spomenuo zvono! Sjeća li se itko kožnog remena uz strop duž cijelih kola koji je kondukter potezao kad je trebalo pozvoniti? (a trebalo je prije svakog polaska sa stanice, kao znak da su svi izašli/ušli). Pagoda iz Seabralove priče nema mehanizam za otvaranje zadnjih vratiju (doduše, ne sjećam se detalja tog mehanizma jer su se i prednja i stražnja vrata na pagodi otvarala u suprotnom smjeru nego kod drugih prikolica kod kojih se radilo o poluzi na lučnom isječku kojih 60 stupnjeva, kao što je mehanizam u prednjem dijelu seabralove pagode)
I pagoda je imala takvo polužje, ali je problem s njime bio da nije imalo nikakvu kočnicu. Za stražnja vrata se pokušavao brinuti kartodrapac, a prednja su se (uglavnom) brinula sama za sebe što je u praksi značilo da su se zatvarala kad je tramvaj kočio, a otvarala čim bi malo ubrzao. Po zimi je to davalo dirljive efekte brr S druge strane, čak i ako vrata nisu bila svojeglava, našao bi se neki dripac koji je inzistirao da drži vrata otvorena "jer bu on sad skočil tu na vuglu..."
Zvono? Da, naravno. Mislim da je u reparaciji prikolice pribor za zvono jednostavno poskidan i zaboravljen. Doduše, ne vidi se prostor između motornih kola i prikolice pa ne znamo da li je skinuto i zvono ili je samo začepljena rupa kroz koju je prolazio remen? Seabral: što radiš slijedeću nedjelju? icon_whoknows Isto tako su poskidani nosači za klateće rukohvate koji su bili duž okvira "pagode". Ostale su samo uzdužne šipke pokraj prozora koje su, čni mi se, ipak drvene thinking
Se dobro sjećam?

Inače, kod nas se uvriježio pojam "pagoda" za ono što Anglosaksonci zovedu clerestory roof. Koliko god sam se trudio pretraživati sve moguće rječnike nisam našao prevod pojma "clerestory" na 'rvacki. Sljedstveno tome - to će i dalje biti pagoda happy

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 15:38

Pfaff je napisao/la:Zvono? Da, naravno. Mislim da je u reparaciji prikolice pribor za zvono jednostavno poskidan i zaboravljen. Doduše, ne vidi se prostor između motornih kola i prikolice pa ne znamo da li je skinuto i zvono ili je samo začepljena rupa kroz koju je prolazio remen?

Ovdje se vidi zvonce, ali fotku nisam odmah stavio jer je fotkana kroz zmazano staklo i nije baš uspjela. Embarassed
Očito se radi o zvoncu koje je zvonilo između prikolice i motornih kola, a kondukter motornih kola je posebnim zvoncem taj signal prosljeđivao vozaču motornih kola.
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 P3080030res

Pfaff je napisao/la:Seabral: što radiš slijedeću nedjelju? icon_whoknows
Eh, kad bih ja to znao thinking
Još uvijek sam u situaciji da svaki vikend improviziram, ovisno o ukazanim prilikama. Ovaj put sam tek u subotu navečer doznao da ću u nedjelju ujutro u vožnju muzejskim tramvajem (i s kim ću ići Wink ), a tek tokom vožnje tramvajem sam doznao da ću odmah nakon toga završiti vlakom u Harmici icon_whoknows

Da ne velim da sam popodne proveo na mjestu koje mi ujutro nije bilo ni na kraj pameti Wink

Pfaff je napisao/la: Ostale su samo uzdužne šipke pokraj prozora koje su, čni mi se, ipak drvene thinking
Točno, uzdužni nosači su drveni. I to je fakat prava stvar .... oduševljavalo me je to i u prošlosti i dan danas .... :mig:

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Pfaff pon 9 oľu 2009 - 16:47

seabral je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:Seabral: što radiš slijedeću nedjelju? icon_whoknows
Eh, kad bih ja to znao thinking
Nenene! Ne pokušavam Ti kontrolirati život (ima 'ko će lud od smijeha ). Samo sam mislio da nisi fotkao zvono pa sam Te mislio zamoliti da odeš utvrditi gradivo...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral pon 9 oľu 2009 - 17:05

Pfaff je napisao/la:Nenene! Ne pokušavam Ti kontrolirati život (ima 'ko će lud od smijeha ).
Znam da znaš da znam koliko si u pravu Laughing kul

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by gaspa uto 10 oľu 2009 - 10:15

Pfaff je napisao/la:I pagoda je imala takvo polužje, ali je problem s njime bio da nije imalo nikakvu kočnicu. Za stražnja vrata se pokušavao brinuti kartodrapac, a prednja su se (uglavnom) brinula sama za sebe što je u praksi značilo da su se zatvarala kad je tramvaj kočio, a otvarala čim bi malo ubrzao.
Se dobro sjećam?
NE! Ne sjećaš se dobro. Ovaj smjer gibanja vratiju je bio na običnim prikolicama. Na pagodama je bio obratan, tj. prednja vrata su se zatvarala inercijom pri pokretanju a otvarala pri zaustavljanju. Zato mi nije jasno kako je to išlo sa stražnjim. Na običnoj prikolici kondukter ih je pri otvatanju polugom privlačio k sebi. Na pagodi ih je odguravao, a gdje su onda išle poluge? Ili je na pagodi i njih privlačio? Ako se pogleda na bočnu sliku pagode, pored vratiju prema početku/kraju pagode po jedan je veliki prozor, a to je dio gdje je bilo vratno krilo kad su vrata bila otvorena. Kod običnih prikolica tog prozora nema tj. vrata su postavljena bliže početku/kraju prikolice nego kod pagode - znači, otvarala su se prema sredini prikolice a ne prema rubovima.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Pfaff uto 10 oľu 2009 - 11:14

gaspa je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:I pagoda je imala takvo polužje, ali je problem s njime bio da nije imalo nikakvu kočnicu. Za stražnja vrata se pokušavao brinuti kartodrapac, a prednja su se (uglavnom) brinula sama za sebe što je u praksi značilo da su se zatvarala kad je tramvaj kočio, a otvarala čim bi malo ubrzao.
Se dobro sjećam?
NE! Ne sjećaš se dobro. Ovaj smjer gibanja vratiju je bio na običnim prikolicama. Na pagodama je bio obratan, tj. prednja vrata su se zatvarala inercijom pri pokretanju a otvarala pri zaustavljanju. Zato mi nije jasno kako je to išlo sa stražnjim. Na običnoj prikolici kondukter ih je pri otvatanju polugom privlačio k sebi. Na pagodi ih je odguravao, a gdje su onda išle poluge? Ili je na pagodi i njih privlačio? Ako se pogleda na bočnu sliku pagode, pored vratiju prema početku/kraju pagode po jedan je veliki prozor, a to je dio gdje je bilo vratno krilo kad su vrata bila otvorena. Kod običnih prikolica tog prozora nema tj. vrata su postavljena bliže početku/kraju prikolice nego kod pagode - znači, otvarala su se prema sredini prikolice a ne prema rubovima.
Hm, da. Imaš pravo. Vidim da neće biti druge nego doći pravodobno u Zagreb kad se bude išlo na izložbu maketa, okupiti stručni tim i na licu mjesta prostudirati stvar...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by gaspa sri 9 ruj 2009 - 10:17

Ponukan seabralovom reportažom vozio se i ja. Nažalost, nije mi uspjelo biti sam, kao seabral, al bit će valjda još koja prilika. Slika je relativno malo jer su tramvaj okupirale mlade snage zeljeznica.net i manje-više stalno bile u kadru, a kad ih i nije bilo, ostavili su svoj podsjetnik - plastičnu bocu u kutiji rezerviranoj za stare karte.

U remizi spreman za polazak
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 279-050

Dolaziiiii....
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 284-003

U vožnji su uživali i oko i uho i nos. Nažalost, s vama mogu podijeliti samo utiske registrirane ovim prvim.
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 284-008

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 284-009

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 284-007
(ovo nije Portos)

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 284-006

I odeeee....
Vožnja muzejskim tramvajem M-24 284-010

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by seabral sri 9 ruj 2009 - 10:39

gaspa je napisao/la:Nažalost, nije mi uspjelo biti sam, kao seabral, al bit će valjda još koja prilika.
Nisam ja bio sam ... sa mnom je bila u pratnji jedna mlada dama, eventualni budući railfan/tramfan Wink

Veliš da je i nos uživao ? Misliš na miris drvenog tramvaja ? To je fakat nešto jedinstveno ... Very Happy

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Pfaff sri 9 ruj 2009 - 11:21

I opet nitko nije pofotkao vrata na prikolici?! Pa dokad ce ta tajna ostati nerasvjetljena...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by gaspa sri 9 ruj 2009 - 11:42

seabral je napisao/la:Nisam ja bio sam ...
Vlastito uže društvo se isključuje pa se i vi stoga brojite kao jedan.
seabral je napisao/la:...miris drvenog tramvaja...je fakat nešto jedinstveno ... Very Happy
Je, bome je yes

Pfaff je napisao/la:I opet nitko nije pofotkao vrata na prikolici?!
Kako to misliš - i opet? Pa ove slike su nastale davno prije nego što su ta vrata postala predmetom našeg zanimanja. Nisam ja od onih koji ni cipele još nije skinuo a već su izvješća o proteklim satima po svim forumima. Nešto ima za izvuć i iz pismohrane. Da bi i sušna razdoblja bila zanimljiva.

Al na slijedećoj vožnji...

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Vožnja muzejskim tramvajem M-24 Empty Re: Vožnja muzejskim tramvajem M-24

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.