Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trolejbusi na jugoprostorima

+5
sali
Trol_Rijeka
ZlayoZg
Pfaff
gaspa
9 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 Empty Re: Trolejbusi na jugoprostorima

Postaj by gaspa pon 30 ruj 2024 - 17:23

SARAJEVSKI  TROLEJBUSI   [2]

E, ove ću godine biti zanimljiviji. Nakon što nisam uspio nabaviti ni dnevnu kartu, ni kartu za više vožnji (trebalo bi ih biti za 2 i 5 vožnji) zaključio sam da se za gušt vožnje isplati dati 1,80 KM (BAM). Karte, ali samo pojedinačne, mogu se kupiti na novinskim kioscima i ista im je cijena kao i kod vozača (lani su bile jeftinije). Zagrebački Bandić i Tomašević su gradski prijevoz, kakav je – da je, učinili tarifno jednostavnim i turistima prijaznim. Sarajevsko naplaćivanje prijevoza gotovo da je najgore što znam (gore je jedino u Ljubljani gdje moram, da bih se, jednom u životu, vozio dvije-tri stanice, prethodno kupiti plastičnu karticu koju ću onda na automatu vrijednosno napuniti i u vozilu obezvrijediti – kartica je trajna, ali što će mi kad više nisam u Ljubljani; doduše, ako mi se tumara okolo, mogu na nekoliko mjesta tu karticu vratiti uz obeštećenje).

Dakle: tramvaji imaju svoje karte, trolejbusi svoje, autobusi svoje. Presjedanja nema. Domaći imaju plastične kartice – pretplatne karte.

U trolejbusima su postavljeni validatori. Kupio pošteno papirnu kartu na kiosku i guram je u otvor za poništavanje, guram i guram, a ono ništa. Zbunjeno pitam putnike kako se poništava karta a oni me upute vozaču. Vozačeva kolegica odrapi jedan kut karte i kaže: Evo, sad je poništena. Kad tjedan dana kasnije, s povijesne distance, pomislim – pa s tom sam se kartom mogao voziti nebrojeno puta, uz sarajevsku automatiku. Na povratku sam kupio kartu kod vozača jer GRAS-ov kiosk na okretnici u Dobrinji prodaje dnevne karte ali ne i pojedinačne. Ova se karta vizualno razlikuje od one s kioska, a validira je odn. nacjepljuje (drapa) vozač na označenom mjestu. Nije pogodna za šverc jer se po broju može utvrditi je li iz bloka vozača ovog vozila.

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 Trol-tamno

Gornja karta je kupljena na kiosku. Onaj kvadrat s brojkama 1 do 9 je relikt. Nekad se taj papirić gurao u rukomat koji je djelovanjem ruke na polugu izbušio određenu brojevnu kombinaciju karakterističnu za to vozilo. U sredini je poleđina te karte a dolje karta kupljena kod vozača. Poleđina te karte je prazna.

I tako krenuh ja do Trga Austrije, gradskog trolejbuskog terminala, oprobati kako je to u bjeloruskom trolebusu BKM Vitovt Max 2. Mama kupila traktòra.

Trg Austrije. Bjelorus u visokom startu. Prednji displej pokazuje broj linije i odredišta. Zašto je bilo potrebno precizirati da je odredište okretnica na Dobrinji – ne znam. Pa početak i kraj svake linije je na okretnici. Izuzeti bi mogli biti jedino dvosmjerni tramvaji koji se na krajevima ne okreću. Na displeju sa strane je broj linije i trčeći tekst – nazivi stanica na liniji. Kome to koristi – ne znam. Isčitavanje cijele trase trajalo bi oho-ho, a tebe na stanici zateknu neka 2-3 čudna imena stanica koje ne trebaš ili, ako si stranac, ne znaš ni gdje su.. Na prvoj slici trenutno se prikazuje stanic Grbavica, peta od Trga Austrije, a na drugoj se pojavljuje naziv stanice Safeta Hodžića, desete od Trga Austrije.

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_68_(449-242)

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_68_(449-243)

Vožnja je ugodna. Klima se pali u nekim čudnim intervalima. Onda odjednom, na stanici nastade grobna tišina. Traje to desetak sekundi, pa se zvukovi vožnje vrate. Te grobne tišine pojavljivale su se tijekom vožnje nekoliko puta. Najduža je trajala nekoliko minuta. I onda sam shvatio: nema napajanja. Vidiš da se u nekoliko navrata javljaju zvukovi oživljavanja ali odmah isčeznu. I displej se ugasio. Trol stoji, ljudi mirno sjede. Očigledno navikli. Mama kupila traktòra. Pa kad krene, na displeju vidiš kako se podiže operativni sustav, kao na računalu.

Ali, ima ovaj model i dovoljno akumulirane rezervne struje da u slučaju kvara bez kontakta s gornjim vodovima stigne do remize (vidio ga ja kako vozi sa spuštenom trolom).

Unutrašnjost od prednjih vratiju u dubinu prostora, prema kraju (al' sam to lijepo objasnio)

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_066_(449-257)

Unutrašnjost od stražnjeg prema prednjem kraju (ovo sam nešto manje lijepo objasnio)

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_trolejbus_BL_(449-251)

Unutrašnjost od sredine prema prednjem kraju i vozačkoj kabini (ovo ne bih ni trebao objašnjavati, iz prethodne dvije slike valjda ste naučili konfiguraciju)

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_066_(449-258)

Ekran kazuje mnogo toga, svaka im čast. Mama nije kupila traktòra.

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_066_(449-259)

Vidimo broj linije, ostatak trajanja vožnje do krajnje stanice, datum (važnijie bi bilo vrijeme), naziv aktualne stanice, brojeve linija koje staju na toj stanici (mogućnost presjedanja), naziv slijedeće stanice, prikaz niza slijedećih stanica.

A pazi naziv stanice/ulice: X. transferzala. Tamo se nešto (promet?) transferira.

Nakon što smo istegli vratove prema gore, spuštamo pogled vrlo dolje. I gle – izlaz za nuždu. Da mi je to izlaženje vidjeti u praksi.

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_066_(449-260)

Toliko o mami i traktòru. Zaključit ćemo s jednim starijim modelom, konfederativnim u Federaciji. Hess Swisstrolley BGT-N1. O njemu se prisjetite čitajući prvi post.

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 GRAS_652_(449-252)

A dobra im je ploča linije: TRG AUS (refleksija je učinila donji red slabo čitljivim). Podsjeća na gljivasto tipkalo u tehničkim postrojenjima za brzi isklop odn. isklop u nuždi, u žargonu poznat kao Not aus. Jedan drugi Hess me trebao vratiti u grad ali je umjesto njega uskočio onaj koji je na slijedećoj slici označen Za garažu, dok se mojim nesuđenim Hessom pozabavio neki majstor.

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 Sarajevo,_Dobrinja_(449-256)

Šteta, ali tko zna koliko bih čekao da se isti osposobi i da li bi onda uopće bio vraćen na liniju.

Apsolvirali smo i trolejbuse. Do daljnjeg.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3670
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, portos and borna like this post

[Vrh] Go down

Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 Empty Re: Trolejbusi na jugoprostorima

Postaj by Pfaff pon 30 ruj 2024 - 19:25

O, pa Ti si se to podosta navozo... Ja sam onomad samo dvije stanice, tek da vidim kakav je osjećaj. Jer sam, naime, odrasao na trolejbusima pa mi i nisu neka fora

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Trolejbusi na jugoprostorima - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11427
Age : 76
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.