Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

+2
seabral
nenek
6 posters

Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Gost sri 26 kol 2009 - 8:56

Vjerujem da većina vas zna da se je 23. svibnja 1971. desila zrakoplovna nesreća na riješkom aerodromu. Prilikom slijetanja srušio se Aviogenex-ov Tu-134, registracije YU-AHZ, sa 76 turista iz Velike Britanije. Poginulo ih je 75. Tražeći danas neke druge materijale vezane za zrakoplovstvo, naletio sam na članak o tome u jedno starom "Flightu" iz '74., točnije 31. siječanj 1974.-te. Scan nisam smanjivao tako da se može dobro pročitati, kliknuti na njega da se prikaže u punoj veličini potom na "Full size"!


Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Rijeckanesreca.th

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by nenek sri 26 kol 2009 - 9:02

To je onaj zrakoplov u kojem je poginuo Josip Pupačić?
nenek
nenek

Broj postova : 216
Age : 41
Lokacija : Zagreb
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Gost sri 26 kol 2009 - 9:04

Ko je taj? Nemam pojma!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by nenek sri 26 kol 2009 - 9:05

nenek
nenek

Broj postova : 216
Age : 41
Lokacija : Zagreb
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Gost sri 26 kol 2009 - 9:06

nenek je napisao/la:Šališ se?
Šta bi se šalio!? Nisam znao do sada.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by seabral sri 26 kol 2009 - 9:21

Iako sam tada bio još klinac, sjećam se novinskih natpisa iz tog doba, televizijskih izvještaja, fotki skršenog aviona, razbacane prtljage, .... užas. :(
U to doba mi je ljetna baza još bila u Omišlju, svega nekoliko kilometara od tog aerodroma, pa me sve skupa svako malo asociralo na tu nesreću. Od tada je proteklo više od 35 godina, u međuvremenu sam preselio u Šilo, i dalje jako često prolazim pored tog aerodroma, ponekad me nešto asocira na tu nesreću, a sjećanja nikako ne blijede ...

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Gost sri 26 kol 2009 - 10:26

Dok sam radio na aerodromu, tamo davne '84./'85., dečki su me otpeljali do kraja piste prema Rudinama i tamo je u jednom usjeku još bilo ostataka krila i nekih djelova tog aviona. Danas ... bog zna ima li još čega!?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Narcis čet 27 kol 2009 - 22:00

tomo je napisao/la:Dok sam radio na aerodromu, tamo davne '84./'85., dečki su me otpeljali do kraja piste prema Rudinama i tamo je u jednom usjeku još bilo ostataka krila i nekih djelova tog aviona. Danas ... bog zna ima li još čega!?
To bismo mogli otići istražit malo, vjerujem da bimo nešto našli, ko šta smo našli pantograf od žutke iznad Plasa????

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Nesreća na riječkom aerodromu 1971. 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Gost sub 29 kol 2009 - 17:34

narcis je napisao/la:To bismo mogli otići istražit malo, vjerujem da bimo nešto našli, ko šta smo našli pantograf od žutke iznad Plasa????
Pa i neznam baš da bi to bilo moguće. Taj dio je unutar područja aerodroma i mislim da policija nebi baš blagonaklono gledala na to. Jedino, naglašavam: jedino!, da nađemo kakvog insidera na samom aerodromu da to snimi.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Garage sub 29 kol 2009 - 19:20

Uglavnom, interesirao me ovaj podatak pošto sam u gimnaziji radio Pupačića i u životopisu se spominjalo samo da je stradao u zrakoplovnom udesu na Riječkom aerodromu. Čak nam je prof. govorila da ne zna detalje, da je možda poginuo u nekoj Cessni...
BZVZ.
Pupačić nije trebao biti u tom zrakoplovu. Kći mu je bila dosta bolesna pa ju je sa suprugom vodio u London u bolnicu. Imao je nekakvu obvezu i morao se brzo vratiti tako da mu je trebao prvi avion za RJK.
Sada, ako se dobro sjećam, zamijenio je svoje karte koje su bile za let nekoliko dana unaprijed s nekim Englezima, uzeo je njihove dvije. Kći je bila malena i putovala je majci u krilu.
Nad Rijekom se toga dana podigla velika oluja. Vidljivost je bila jako malena.
Tupoljev, kojemu je čak bila i slika "before" je nezgodno sletio tako da ga je vjetar zanio u jednu stranu. Tada je došlo do pucanja konstrukcije krila pa se avion nagnuo na bok i nastavio kliziti po pisti, a uza sve se zapalio.
Nitko osim pilota (mislim) i jednoga putnika nije preživio. Preživjeli putnik je bio jedan Zagrebčanin kojemu identitet nije sto posto utvrđen ili je on htio zbog medija da ostane incognito. Ugl. sjedio je u prvome redu sjedišta i pobjegao je iz zapaljenoga aviona kroz rupu koja je nastala pri prevrtanju aviona.

Sada, ne znam tko je proglašen krivim, je li bilo kakvog konačnog suda tko je kriv za udes.
Inače, ruski avioni nisu nikada slovili za sigurne što je i bio razlog da čak Jugoslavija, komunistička zemlja, u svou flotu uvrsti većinom zrakoplove zapadne proizvodnje. Tako JAT nikada nije imao više od nekoliko Iljušina, Tupoljeva i sl.

Ispričavam se ako sam nešto krivo prenio ili sam prenio nepotpuno. Mislim da sam to našao negdje na netu, to dosta detaljno opisano, ali davno je to bilo. Iznio sam najbitnije.

Garage

Broj postova : 226
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 26.06.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Vlaskoulicanec pon 11 tra 2011 - 17:43

Dakle JAT nikada nije imao niti jednog jedinog Tupoleva u floti. Kratko vrijeme imali su IL 14 kojega su vrlo brzo zamijenili sa Convairima. Da su ruski zrakoplovi nesigurni nije sasvim tocno ali to nije ovdje tema. Koliko se sjecam, jedini putnik koji je prezivio bio je jedan muskarac koji se nakon sto se avion zaustavio otkopcao i iskocio iz olupine. Problem je bio u slijedecem: trup aviona se nakon pada okrenuo za 180 stupnjeva, sto zaci da su putnici visili glavom prema dolje. Vecina ih je prezivjela samo "slijetanje" no nitko od njih nije dosao na ideju otkopcati sigurnosni pojas i izaci van, vec su, Englezi ko Englezi, disciplinirano cekali pomoc. Nazalost prije no sto je ta pomoc dosla, zapalilo se preostalo gorivo i putnici su se ili ugusili ili izgorili. To je verzija koju ja znam.

Vlaskoulicanec

Broj postova : 4
Lokacija : Weilheim/Zagreb
Registration date : 07.04.2011

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by kriticar uto 3 svi 2011 - 0:01

JAT je koristio šest IL-14 od 1957 do 1963 kada su prepušteni vojsci i iznajmljivao u sedamdesetim IL-18 u vlasništvu vojske za čartere uglavnom.


Zadnja promjena: kriticar; sri 28 stu 2012 - 17:06; ukupno mijenjano 1 put.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 6053
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Narcis sri 14 ruj 2011 - 22:40

Na ovome linku imate kompletno izvjesce o nesreci na engleskom jeziku;
http://www.aaib.gov.uk/sites/aaib/cms_resources/18-1973%20YU-AHZ.pdf

a ovdje shematski prikaz i skice prilaza aviona na pistu i tocka udara:
http://www.aaib.gov.uk/sites/aaib/cms_resources/18%2D1973%20YU%2DAHZ%20Append%2Epdf

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Nesreća na riječkom aerodromu 1971. 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by kriticar uto 27 ruj 2011 - 21:01

Vlaskoulicanec je napisao/la:Dakle JAT nikada nije imao niti jednog jedinog Tupoleva u floti. Kratko vrijeme imali su IL 14 kojega su vrlo brzo zamijenili sa Convairima. Da su ruski zrakoplovi nesigurni nije sasvim tocno ali to nije ovdje tema. Koliko se sjecam, jedini putnik koji je prezivio bio je jedan muskarac koji se nakon sto se avion zaustavio otkopcao i iskocio iz olupine. Problem je bio u slijedecem: trup aviona se nakon pada okrenuo za 180 stupnjeva, sto zaci da su putnici visili glavom prema dolje. Vecina ih je prezivjela samo "slijetanje" no nitko od njih nije dosao na ideju otkopcati sigurnosni pojas i izaci van, vec su, Englezi ko Englezi, disciplinirano cekali pomoc. Nazalost prije no sto je ta pomoc dosla, zapalilo se preostalo gorivo i putnici su se ili ugusili ili izgorili. To je verzija koju ja znam.
JAT nije zamijenio IL-14 konverima, već karavelama. Prva tri konvera stigla su 1954/5(jedan izgubljen 1955, a drugi 1956.)
1957 stigla su još dva konvera i šest IL-14. Ovi drugi su letjeli do 1963, kad su stigle prve tri karavele. Šest godina baš i nije kratko vrijeme. Iako su 1961 stigla još tri konvera IL-14 su letjeli i dalje u JATu te kao što je gore napisano 1963 prepušteni vojsci. A zadnja tri konvera u JAT su stigla 1968 i 1969.
Verzija nesreće na Krku je ona koju i ja znam.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 6053
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Gost pet 22 stu 2013 - 1:07

Našao sam dvije fotke ostataka aviona ...

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. 19710523-0-C-d-2-750

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. 19710523-0-C-d-1-750


Ako koga zanima ima i izvješće (na engleskom) o nesreći i može ga se skinut (ili otvoriti) ovdje

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Gost pon 11 kol 2014 - 8:49

Našao sam još jednu fotografiju ostataka Tupoljeva na Krku ...

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Rijeka_tupolev_TU-134A_nesreca_krk_big_zps41cdacc3

Source: www.formula1-dictionary.net

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by kriticar ned 23 svi 2021 - 14:21

Evo danas točno 50 godina od te nesreće.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 6053
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Nesreća na riječkom aerodromu 1971. Empty Re: Nesreća na riječkom aerodromu 1971.

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.