Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DUNAV 30 godina

2 posters

Go down

DUNAV 30 godina Empty DUNAV 30 godina

Postaj by ZVANCINOV pet 25 pro 2009 - 18:45

Prije ravno 30 godina nestao je. A onda iz godine u godinu, kako to neminovno biva, pomalo je i zaborav prekrio sjećanje. Samo rodbina ili prijatelji se sjećaju ljudi koji su skončali onako kako su i živjeli. Na moru u nevremenu. Nisu stigli do svoje luke spasa. U spomen na sve članove posade tog broda na kojem sam i sam proveo devet mjeseci na prvom putovanju oko svjeta davne 1975. godine. Ni jedna godina od kako je DUNAV nestao nije prošla a da se nisam sjetio ljudi sa kojima sam plovio, a koji su potonuli sa njim.

Moje osobno sjećanje na kormilara BLAŽINA GVIDA biće uvjek iskreno i toplo, jer to je čovjek koji me je naučio prvim koracima na brodu, na 'Augustu Cesarcu'. Zauvjek ću pamtiti njegovu veselu narav i poseban polet koji je ispoljavao kad bi bilo malo 'škakljivo' ispod nogu. Sjećam se i MARJANA TAVČARA drugog časnika palube ,u vrijeme kad smo skupa plovili na 'Primorju'. Na DUNAVU je otišao kao prvi palube i sa puno mjeseci boravka na tom brodu. Sjećanje i na NIKOLU PEŠU prvog časnika stroja i brod ,Kostrenu, na kojm smo bili skupa. Zadnji put sam ga vidjeo na rivi u Rijeci ispred 'banke za pomorce' u robnoj kući Ri. Sa pogledom na krmu DUNAVA, koji je bio vezan jedini put u Riječkoj luci. Zvao me da idem sa njima, a ja sam tek bio na početku godišnjeg. Valjda sreća ili sudbina. Više ih nikad nisam video. Ni DUNAV ni te drage ljude.

U spomen na njih i sve ostale članove posade evo jedinih slika koje imam. Možda neke i nisu baš najbolje, ali za mene imaju posebnu vrjednost. Jednoga dana kad skeniram negative i kad se malo prihvatim photoshopa, možda za neku arhivu i uradim nešto od ovih CB slika.

DUNAV 30 godina DUNAV[img]

DUNAV 30 godina DUNAV%20001

DUNAV 30 godina DUNAV%20002

DUNAV 30 godina DUNAV%20004

DUNAV 30 godina DUNAV%20005

DUNAV 30 godina DUNAV%20006

DUNAV 30 godina DUNAV%20007

DUNAV 30 godina DUNAV%20009

DUNAV 30 godina DUNAV%20010

DUNAV 30 godina DUNAV%20011

DUNAV 30 godina DUNAV%20013

DUNAV 30 godina DUNAV%20014

ZVANCINOV

Broj postova : 13
Lokacija : Škrapna
Registration date : 17.11.2009

[Vrh] Go down

DUNAV 30 godina Empty Re: DUNAV 30 godina

Postaj by ikar pet 25 pro 2009 - 23:58

Svaka čast za ove slike... Dodat ću samo popis posade i riječi izrečene na komemoraciji.

Srećko Vukoša (53), Zapovjednik, Kostrena
Sojko Dundović (33), Upravitelj stroja, Rijeka
Marijan Tavčar (28), Prvi časnik palube, Pula
Nikola Peša (41), Prvi časnik stroja, Zaton
Milan Tišma (31), Radiotelegrafista, Osijek
Goran Vukić (24), Drugi časnik palube, Trogir
Krunoslav Katnić (24), Drugi časnik stroja, Crikvenica
Valter Franko (20), Kadet - v.d. trećeg časnika palube, Rijeka
Gojko Novak (22), Kadet, Telovac
Marijo Rukonić (28), Vježbenik stroja, Mali Lošinj
Nenad Marin (27), Mehaničar, Kalenderi
Emilio Ban (29), Električar, Rijeka
Petar Stanin (42), Prvi kuhar, Poljana
Dane Brkljača (30), Prvi konobar, Slivnica
Miroslav Brnelić (38), Vođa palube, Podćudnić
Bartol Perušić (45), Vođa stroja, Podćudnić
Gvido Blažina (47), Kormilar, Labin
Josip Fanjak (30), Kormilar, Osijek
Josip Negovetić (33), Kormilar, Cres
Goran Guzobad (26), Mazač, Zadar
Ivan Putnik (26), Mazač, Ruzdi
Ivica Štefulj (22), Mazač, Rijeka
Miljenko Perčinić (51), Drugi kuhar, Rijeka
Dragan Bakić (24), Drugi konobar, Međuvođen
Tomislav Juretić (35), Mornar, Jelenje
Miroslav Levak (29), Mornar, Rijeka
Iliija Pavlinović (26), Mornar, Livno
Ante Žunić (25), Mornar, Slivnica
Smolenski Dužević (33), Čistač stroja, Cavtat
Drago Sikirić (35), Čistač stroja, Rijeka
Ivan Matak (21), Priučeni konobar, Ražanac
Branko Obrić (22), Mladi mornar, Podhum

More je od pamtivijeka donosilo ljudima život i smrt. Donosilo im je život s mnogim dobrima koja nudi i odnosilo s mnogim nesrećama koje na njemu vrebaju. Tako je bilo od vremena kada su se ljudi prvi put otisnuli na more da bi se goloruki tukli s njim i njegovom stihijom, tako je i danas kada se na more otisnu najsuvremenijim brodovima. Čovjek i vrijeme mijenjaju brodove, mijenjaju plovidbe, mijenjaju svijet, ali ni čovjek ni vrijeme ne mogu promijenti ćudi mora. Snaga čovjeka najčešće odolijeva snazi mora. Ipak iskonska stihija često je jača od najjačih i najsavršenije opremljenih brodskih divova. Okrutna je spoznaja koju ljudi uz more i na moru nose u sebi kroz život kao neminovnost. Uvijek s neizvjesnošću, ali uvijek s vjerom u sebe i hrabrost pomoraca. Otuda vječita želja čovjeka i pomorca da nadvlada more. Zbog toga je pomorački poziv - izazov moru i životu...
ikar
ikar
Moderator
Moderator

Broj postova : 1126
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.