Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uskotračna željeznica

5 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Uskotračna željeznica - Page 2 Empty Re: Uskotračna željeznica

Postaj by gaspa pon 8 srp 2024 - 0:36

KONJIČAN  (4)

I odosmo na kraj pruge. Tamo imamo što za vidjeti. Bio je tu nekoć muzej uskotračne željeznice (navodno je i dalje ali u jednoj prostoriji samo su fotogtafije a za posjetu se treba najaviti u turističko-informativni centar)  ali je entuzijazam za njega, kao i za prugu krajem 19. st, čini se, splasnuo. Nikakve oznake koje bi nam nešto rekle (doduše, nisam proučio ulaz s civilne strane). Preostalo mi je viriti kroz prozor. A nisam vidio baš nešto. Za proširenje vidika mogu vas uputiti na njihovu facebook stranicu na kojoj ćete vidjeti kako je tekla obnova a naći ćete i na zanimljive slike.

Idemo redom. Prilaz. Drvena kućica je ložiona. Takve su valjda na vicinalnim prugama.

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-084

Željeznička stanica.

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-086

Pa s druge strane

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-071

Jedna glu-glu sprava

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-073

Zavirio sam u teretanu

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-074

Na facebooku sam vidio prostoriju s nekim starim namještajem, pa zidnim satom… To je očito negdje iza zaključanih vrata i spuštenih zavjesa.

Stara krama i viškovi prije a možda dijelom i poslije rekonstrukcije ovih ficleka kolosijeka

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-072

Dodatna stara krama – neke daljnje rođakinje Pfaffovog prijatelja iz Lokava

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-075

Još. A i pogonsko gorivo za lokomotive. Neće ovaj fin svijet ovdje prljati ruke ugljenom i hodati okolo garava lica.

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-083

Eto i njih. Podstavaka na normalnokolosiječne vagone. Izrađeni su bili oko 1930, dobiveni uz veliku muku.
Netko tko je dobro znao što radi je u osam mazalica za mazanje osovinskih ležajeva doslovno nabio pijesak i kamenje. Tako se je potrudio da je čak iz kanala za podmazivanje izvukao stijenj (fitilj), u kanale na silu nabio kamenje i u kanale opet vratio stijenj. (???) Za sanaciju je potrebno demontirati osovine, što na licu mjesta nije moguće. Zašto takvo neprijateljstvo prema željeznici i/ili tehničkoj baštini – pitaju se domaćini?

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-st-448-091

Napokon i vlak.

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-085

Lokomotiva 71-023 (O-XI iz jeseničke željezare) koja nije vozila više od 30 godina.

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-088

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-080

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-081

U sklopu njezine obnove domaćini su bez većih teškoća ali uz mnogo skidanja boje i prljavštine, brušenja, četkanja i poliranja, uspjeli pokrenuti većinu mehanizama.

Putnički vagon A1404. Navodno u njega vandali često provaljuju. U kupeima, koliko sam kroz prozor uspio vidjeti, nema nema sjedišta, samo rešetke za prtljagu.

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-089

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-079

Priču zaključujem s dva teretna vagona.

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-090

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-076

Uskotračna željeznica - Page 2 Zre-e-muzejski-vlak-448-077

U šupi, fino rečeno – ložioni, skrivaju od mojih i drugih očiju još jednu parnjaču: SŽ 71-012. Nju vam mogu predstaviti preko slika s njihove već spomenute facebook stranice, ali to si pogledajte sami. Ja sam je ipak prije toga ulovio u ljubljanskom željezničkom muzeju.

Uskotračna željeznica - Page 2 S-71-012-LJ

Ono što nisam sam ulovio ni sada ni prije je dizelka, VL8, koja je nekad tamo vozila. Navodno je bila u privatnom vlasništvu. Kažu da su je neki zlobni lokalci, kvazipovjesničari i tamošnji forumski stručnjaci nazivali kiosk za pomfrit, ringišpil, obični šrot, spomenik, nije autohtono, žuta vuča i slično. (vidite kako je na našem forumu fin svijet, mi se tako ne izražavamo) Dizelku su odvezli a kraj je osiromašen za još jedan tehnički spomenik. Izgleda da se ni kod naših susjeda o tome ne vodi prevelika briga, iako je moj dojam da je tamošnja briga na osjetno višoj razini i s boljim rezultatima.

Slika lokomotive. Ne radi direktna veza jer facebook postavlja glupa pitanja, pa morate do slike pješice.

Vi biste još nešto? Neće moći. Gotovo.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3675
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff and borna like this post

[Vrh] Go down

Uskotračna željeznica - Page 2 Empty Re: Uskotračna željeznica

Postaj by Pfaff pon 8 srp 2024 - 11:17

No, da. Opći zaključak: Slovenci u odnosu na nas imaju puno kvalitetnije vandale...

A Konjičana su lijepo uskladištili i napravili mu krović, a i kolodvorsku zgradu su osnažili...
Da budem malo zločest: Ona drfca naslagana uz skretničke naprave su moguće služila za grijanje ureda prometnika, ali nikako ne za loženje lokomotivice. Za one koji znadu protabiriti slovenščinu, na lokomotivi ima oznaka koja veli: Premog 0,5 t. Premog = Vuglen. Da ne kažem da je jedna od temeljnih zadaća Konjičana bila prevoz premoga iz okolice Zreča do Slovenskih Konjica.

Ako nekoga zanima više o ovom ajzibanu, može skoknuti koju stranicu uzbrdo (skrolanje necesse est!) gdje ima 10-ak slika koje sam onomad načinio u Zreču dok je sve skupa bilo u nešto sirovijem stanju. Vidi se čak i unutrašnjost devastiranog putničkog vagona

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Uskotračna željeznica - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11430
Age : 76
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Uskotračna željeznica - Page 2 Empty Re: Uskotračna željeznica

Postaj by gaspa pon 8 srp 2024 - 13:58

Pfaff je napisao/la:Za one koji znadu protabiriti slovenščinu, na lokomotivi ima oznaka koja veli: Premog 0,5 t
wallbash

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3675
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Uskotračna željeznica - Page 2 Empty Re: Uskotračna željeznica

Postaj by Pfaff sri 10 srp 2024 - 19:01

gaspa je napisao/la:2 lokomotive ranijih Srpskih državnih železnica, proizvedene u Belgiji 1808.
Ma, da? Još u doba malog Korzikanca koji je ruku držao u šlicu? rolling on the floor grinko

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Uskotračna željeznica - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11430
Age : 76
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Uskotračna željeznica - Page 2 Empty Re: Uskotračna željeznica

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.