Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče

+3
Miha
LLeon
gaspa
7 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Empty Re: Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče

Postaj by Pfaff ned 7 kol 2011 - 3:24

gaspa je napisao/la:Što, vi bi rađe čitali neku temu iz političke ekonomije?
Aha! Npr.:

P: Što rade dva partizana u žarulji?
O: PRUŽAJU OTPOR!

Šalu na stranu, jest da je objašnjenje takvo da sam odmah drmnuo rakijicu i dva aspirina, ali svejedno Ti hvala na trudu

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Empty Re: Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče

Postaj by gaspa ned 7 kol 2011 - 8:48

Zahvaljujući raznoraznim Gostovima ja sad ne mogu editirati gornji post, a, uzevši u obzir vrijeme tj. doba dana kad je nastao, greške su bile očekivane. Dakle, a to me mučilo u snu, blebnuo sam još jednu znanstvenu neistinu koju ispravljam:

Ukupna snaga je S = U x I (mjereno u VA)
a radna, ono što doživljavamo, je u izmjeničnim sustavima nešto manja, tj.
P = U x I x cos φ (mjereno u W)

Odatle je zapravo počelo. Pa onda s time i završavamo ovu gnjavažu.

A kad žarulja pregori? Neprijatelj je skršio partizanski otpor.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Empty Re: Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče

Postaj by Trol_Rijeka ned 7 kol 2011 - 23:02

Već sam htio reagirati na ono da je napon umnožak jakosti i otpora. To bi značilo da je napon proporcionalan otporu i da bi bio najjači na izolatoru. No, Gaspa se ispravio u kasnijem postu. No, lako za to kada se pojavio integral predao sam se. Naime, išao sam u društveni smjer u gimnaziji gdje nije bilo matematike. Zapravo, zato sam ga i upisao.
Ovacije Gaspi. Svi želimo da nastavi. Tko će čekati Novu godinu.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Empty Re: Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče

Postaj by gaspa pon 8 kol 2011 - 0:02

Ma, napon JE umnožak jakosti struje i otpora. Samo to treba gledati drukčije. Napon je, recimo, stalan (za neelektričare), onako kako ga proizvede generator odn. transformira transformator. A struja ovisi o otporu. Veći otpor - manja struja, i obratno.

U stvarnosti sve zapravo ovisi o snazi. Snaga potrošača definira sve ostalo. Snaga traži određenu struju. I kad je u mreži previše priključene snage, više nego je proizvodi generator ili je transformator može prenijeti (jer svaki je transformator projektiran i proizveden za prijenos određene, ograničene, snage, a ne koliko nas volja), dakle kad je previše priključene snage pada napon, pada frekvencija (što je pogubno za motore) i sve ode k vragu. Zapravo, zaštitni uređaji otkantaju te pretjerane potrošače isklapanjem određenih dijelova mreže.

Mislio sam preći na mreže, ali možda još riječ-dvije o proizvodnji struje. Sad smo rekli kako broj (odn. snaga) priključenih trošila uvjetuje ponašanje mreže. Jasno vam je da mreža nije povazdan jednoliko opterećena. kao i špice u prometu postoje i špice u potrošnji. Kako to izregulirati? Na povećanu potrošnju (mjere je dispečeri u regionalnim centrima) povećava se snaga priključenih izvora ili se uključuju novi. Povećanje snage ostvaruje se ili povećanjem dotoka (vode, pare) ili zakretanjem lopatica turbine da generator ima veći učin. kad daljnje povećanje više nije moguće, a sape nema dosta, treba uključiti nove izvore. To su uvijek hidroelektrane. Tzv. vršne hidroelektrane uklapaju se u slučaju nužde (odn.velike potrošnje, npr. dvaput na dan po par sati u špicama). Hidroagregat je relativno lako pokrenuti i zaustaviti - pokretanje traje od pet pa možda do desetak minuta, ovisno o njegovoj veličini/snazi. Zaustavljanje je nešto duže, i do pola sata, ali to nije bitno. Termoelektrane ne služe za regulaciju potrošnje. One se pokreću i zaustavljaju možda jednom godišnje, radi remonta. Pokretanje termoagregata je izuzetno skupo jer on u tom trenutku spali goriva da je to čudo jedno.

Što je s viškom vode kad hidroelektrana stane odn. odakle voda kad se pokrene? Glede vode imamo protočne (gdje je hidroagregat kao vodenica na potoku) i akumulacijske. Kod protočnih voda uvijek teče. Kroz elektranu (kad radi) ili mimo nje (kad ne radi). Kod akumulacijskih voda se skuplja u jezeru pa se, kad treba, pušta kroz elektranu (kad radi). Višak vode (kad elektrana ne radi ili kad je dotok veći od onog što elektrana može probaviti) pušta se u korito. Iz akumulacije uvijek nešto mora izlaziti, čak i u najsušnijem periodu - to je tzv. biološki minimum, najmanja količina vode koja omogućava život biljnom i životinjskom svijetu nizvodno od elektrane. Jedino mjesto, mislim čak u Europi, ako ne i šire, gdje je izgradnjom akumulacijske elektrane potpuno prekinut vodotok je naša HE Miljacka (do 1995. HE Manojlovac) na Krki gdje je od brljanske pregrade do Manojlovačkog slapa korito nekoliko kilometara potpuno suho a sva voda se iz Brljanskog jezera cijevima odvodi do elektrane.

Naše druge akumulacijske elektrane su sve na Dravi (Varaždin, Čakovec i Dubrava), Vinodol (na Ličanki, akumulacija Bajer), Gojak (na Dobri, akumulacija Sabljaci), Lešće (na Dobri, akumulacija Lešće), Vrelo (na goranskim potočićima, akumulacija Lokvarsko jezero), Lepenica (na Lepenici, akumulacija Lepenica), Sklope (na Lici, akumulacija Krušćica), Velebit (na istočnoličkim rječicama i potocima, sustav više akumulacija), Golubić (na Butišnici, akumulacija Golubić), Peruća (na Cetini, akumulacija Perućko jezero), Orlovac (akumulacija Buško Blato), Đale (na Cetini, jezero), Dubrovnik (Trebišnjica, sustav akumulacija)

(opet sam zaružio preko ponoći)

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3490
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Empty Re: Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče

Postaj by Pfaff uto 27 ruj 2011 - 9:57

Da malo oživim temu:

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 ElektroPivo

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11160
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče - Page 2 Empty Re: Mala škola elektrotehnike ili kako voze vlakovi i druge priče

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.