Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Plinske platforme na Jadranu

3 posters

Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Plinske platforme na Jadranu

Postaj by LLeon pon 24 pro 2012 - 13:56

Pored Panonskog bazena i Dinarida, podmorje Jadrana jedan je od tri glavna istražna prostora za naftu i plin u Hrvatskoj, a „proteže“ se na 37.833 četvorna kilometra. Dijeli se na tri zone- sjeverni, srednji i južni Jadran. Prve istražne aktivnosti na području Jadrana datiraju iz daleke1968. godine kada se krenulo sa seizmičkim snimanjima da bi nakon kupnje istraživačke platforme Panon 1977. godine započeli i intenzivniji radovi istraživačkog bušenja. Iako se očekivao pronalazak nafte, otkrivena su- plinska polja. Prvo među njima bilo je i ono najveće- polje Ivana. Do otkrića je došlo 1973. godine istražnom bušotinom Jadran 6. Nakon Ivane otkriveno je još 11 jadranskih plinskih polja, koja sva imaju lijepa ženska imena: 1978 godine Ika, od 1980- 1993 polja Ida, Annamaria, Ksenija, Koraljka i Irma, te u ovom stoljeću Marica (2000.), Katarina (2002.), Ana, Vesna, Irina i Izabela (2006.).

U veljači 1996. godine INA od Vlade Republike Hrvatske dobiva koncesiju na eksploataciju plina u sjevernom Jadranu. S talijanskim ENI-jem je 1996. potpisan ugovor o zajedničkoj razradi i proizvodnji na istražnom bloku Sjeverni Jadran te je osnovana zajednička operativna kompanija INAgip. Iduće godine pridružuje se još jedno ugovorno područje, odnosno sklapa se Ugovor o istraživanju i podjeli proizvodnje na ugovorno područje Aiza Laura, koji se u smjeru jugoistoka nastavlja na istražni blok Sjeverni Jadran. Godine 1999. središnji dio polja Ivana pušten je u proizvodnju preko platforme Ivana A s pet proizvodnih bušotina, čime je započela proizvodnja plina iz Sjevernog Jadrana.

Do danas je proizvodnji ukupno privedeno 9 plinskih polja: Ivana, Ika Ida, Annamarija, Ana, Vesna i Irina na ugovornom području Sjeverni Jadran, te Marica i Katarina na ugovornom području Aiza Laura.
INAgipova proizvodnja odvija se preko 17 platformi – 16 proizvodnih i jedne procesne (Ivana K), na kojoj se nalazi postrojenje za prihvat, obradu i komprimiranje plina. Istražne i razradne aktivnosti u sjevernom Jadranu ne prestaju, pa je tako INAgip početkom studenog s tvrtkom Rosetti Marino iz Italije potpisao 30 milijuna eura vrijedan Ugovor o izgradnji odobalnih plinskih platformi. Podizvođač radova bit će riječko brodogradilište Viktor Lenac, u kojem će se u najvećem obujmu izvoditi radovi na izgradnji platformi, čime je ispunjen zahtjev INAgipa da ukupni udio vrijednosti od strane hrvatskih dobavljača bude veći od 50 posto.
Predviđeni radovi uključuju izgradnju dviju odobalnih proizvodnih platformi, a odvijat će se u nekoliko faza. Izgradnja prve platforme trebala bi trajati 20 mjeseci, a već sredinom 2013. očekuje se postavljanje postolja na plinskom polju IKA JZ (jugozapad). Izgradnja druge platforme je opcionalna te ovisi o rezultatima nove istražne bušotine koju će INAgip izbušiti u međuvremenu.

Smatramo da smo na ovaj način dali svoj doprinos razvoju i rastu lokalnog gospodarstva, što nam je posebno drago, jer smatramo kako je INA, kao hrvatska kompanija, odnosno u ovom slučaju INAgip, okosnica hrvatskog gospodarstva koja svojim investicijskim projektima može biti pokretač i lokalnim hrvatskim kompanijama- objasnio je tom prilikom Željko Mlinarić, direktor INAgipa.


Kako se živi na plinskoj platformi

Kada pomislimo na plinsku platformu usred Jadranskog mora, zagolica nas mašta, ali zapravo malo tko od nas zna kako se uistinu živi na platformi. Stoga donosimo priče o životu na dvije plinske platforme u sjevernom Jadranu. Platforma Ivana A na istoimenom plinskom polju sjevernog Jadrana udaljena je 43 kilometra od Pule. Tri opskrbna broda: Junak, Silni i Reful u službi operativne kompanije INAgip prevoze radnike s kopna na platforme i natrag na kopno, dopremaju potrebnu opremu, potrošni materijal, gorivo i rezervne dijelove, kao i hranu i piće potrebne za svakodnevni život i funkcioniranje platformi i ljudske posade. Opskrbni brodovi po potrebi prevoze zaposlenike s Ivane A i Annamarije A na satelitske platforme radi obavljanja pregleda i održavanja instalacija.
Platforma Ivana A grdosija je visoka 80-ak metara, a samo manji dio te konstrukcije viri iznad mora. Od morske površine do najviše točke visoka je oko 35 metara, a rešetkasta konstrukcija postolja (noge) koja nosi procesne palube i stambeni modul, od morskog dna do površine mora visoka je 43 metra. Postolje je za morsko dno učvršćeno čeličnim pilonima zabijenim oko 90 metara u morsko dno, što zbrajajući sve visine konstrukcije daje impozantnih 168 metara. Na krovu platforme je heliodrom, a tu su i dvije zatvorene brodice za spašavanje zaposlenika, za slučaj prisilnog napuštanja platforme. Most povezuje Ivanu A sa susjednom procesno- kompresorskom platformom Ivanom K.
Ivana A ima četiri procesne palube, a najvažnija prostorija je upravljačka soba u kojoj dvojica operatera na nizu monitora u realnom vremenu prate podatke o proizvodnji plina i upravljaju radom svih platformi.Platforma Ivana A srce je proizvodnje i otpreme plina sa sjevernojadranskih plinskih polja, s kojih dolazi 60-ak posto ukupne domaće proizvodnje plina. Iz kontrolne sobe prelazi se u stambeni dio, organiziran na tri palube. Na najnižoj palubi su blagovaonice i dnevni boravak, servisne prostorije, kuhinja, praonica rublja… Iduće dvije palube su spavaonice, dvokrevetne sobe s kupaonicom koje omogućuju smještaj i boravak 34 osobe. Iako nisu osobito prostrane, daleko su od klaustrofobičnih kabina kakve obično zamišljamo. I plinska platforma Annamaria A udaljena je 54 km od Pule, te se do nje dolazi nakon dva sata plovidbe.
Platforma sa svojih 4385 tona težine i ukupnom visinom svih konstrukcija koja daleko nadmašuje vrhove zagrebačke katedrale impresivan je prizor usred morskog plavetnila. Proces proizvodnje također je posve automatiziran. Radnici na platformi kažu da im treba godinu do dvije da im rad na platformi postane rutina, no životom i radim na platformi su zadovoljni. Osim za Platformu Annamaria A, brinu se i za održavanje procesa na obližnjim automatiziranim platformama bez stalne posade na plinskim poljima Irina, Ika, Ida Marica i Katarina.
Rad na platformama veže sve članove posade u jedan jedinstven tim dobro obučenih izvršitelja, koji su spremni nositi se sa svim morskim burama i neverama. Svima je duboko u sjećanju ostala prošlogodišnja snježna mećava na Ivani K, središnjoj platformi za dopremu plina u hrvatski plinski sustav, kada su zaposlenici velikim zalaganjem održali kompresorski sustav u radu i spriječili gubitak proizvodnje.
No, treba reći da za lijepa vremena „platformaši“ imaju privilegij uživati u predivnom pogledu na najljepše more na svijetu.


Bez štetnih posljedica na podmorje

Na platformama se velika pozornost posvećuje ekologiji. Cijeli se tehnološki proces odvija u zatvorenom sustavu (tzv. zero pollution), pa platforme gotovo da i nemaju značajnijeg utjecaja na okoliš. Sva sanitarna i slojna voda se prije otpuštanja u more pročišćava u skladu s propisanim normama i pravilnicima, a sve zauljene tekućine prikupljaju se te se brodom transportiraju na kopno gdje se odgovarajuće zbrinjavaju. Nakon prestanka rada, sve izbušene bušotine, izgrađene instalacije (cjevovodi) i platforme će se ukloniti, pa se sa sigurnošću može reći da eksploatacija plina na podmorski okoliš neće imati nikakve značajnije posljedice.

Izvor: ne znam. icon_whoknows
Članak je izašao u nekim novinama koje su bile izvješene na oglasnoj ploči, a ja prepisao. mrgreen
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by LLeon pon 24 pro 2012 - 14:05

Nedavno su me poslovne obaveze odvele na platformu Ivana A. Ukrcaj na brod u pulskoj luci, obavljanje carinskih formalnosti i krećemo put jugozapada prema 24 NM udaljenoj platformi.

Nakon dva sata plovidbe stižemo na plinsko polje Ivana, do platformi Ivana A i K. Ivana A je jedna od dvije platforme sa stalnom ljudskom posadom (druga je Annamarija A). Ivana K se razlikuje od ostalih platformi, po tome što su ostale proizvodne (crpe plin iz podmorja), a ona je jedina procesno- kompresorska. Dakle, na njoj se nalazi postrojenje za prihvat, obradu i komprimiranje plina koji šalje plinovodom na kopno.
Plinske platforme na Jadranu 2012-12-21134628_zps965b0869

Plinske platforme na Jadranu 2012-12-18092759_zpse95b2483

Nažalost, sve fotografije su mobitel kvalitete, jer mi je fotoaparat ostao doma. razočaranje

Ivana K
Plinske platforme na Jadranu 2012-12-18093053_zpsb39d5085

Plinske platforme na Jadranu 2012-12-21091234_zpsaabdab6d

Opskrbu platformi obavljaju tri Brodospasova supliera
Reful:
IMO: 8877978
Builder: Swiftship inc. Morgan city U.S.A.
Year of build : 1979
Hull material: aluminium
Former name: „Sterljko“, „Arrow“
Ship manager & owner:BRODOSPAS-Split-Croatia.
Lenght O.A.: 38,1 m
Breadth: 7,09 m
Draft: 2,39 m
Gross tonnage : 162 t
Net tonnage: 49 t
Max speed: 19 kn
Economical speed: 17 kn
Crew: 6
Passengers: 44

Plinske platforme na Jadranu 2012-12-18114916_zpsd88cb22d

I dva broda blizanca:
Silni
IMO: 9424584
Builder: Van Noorloos Sliedrecht, Netherlands
Year of build : 2007.
Hull material: aluminium
Ship manager & owner:BRODOSPAS-Split-Croatia.
Lenght O.A.: 35,95 m
Breadth: 7,33 m
Draft: 2,0 m
Gross tonnage : 168 t
Net tonnage: 50 t
Max speed: 26 kn
Economical speed: 29 kn
Crew: 6
Passengers: 30

Plinske platforme na Jadranu 2012-12-19123946_zps69c3b174

Junak:
IMO: 9510632
Builder: Damen shipyard, Gornichem, Netherland
Year of build : 2009.
Hull material: aluminium
Ship manager & owner:BRODOSPAS-Split-Croatia.
Lenght O.A.: 35,95 m
Breadth: 7,33 m
Draft: 2,0 m
Gross tonnage : 168 t
Net tonnage: 50 t
Max speed: 26 kn
Economical speed: 29 kn
Crew: 6
Passengers: 30

Plinske platforme na Jadranu 2012-12-21085234_zpsa556dc28

Heliodrom. Zapravo, više galebodrom, mrgreen zasran je izmetom galebova koji su česti gosti na platformi.
Plinske platforme na Jadranu 2012-12-20125032_zpsccd662e3

Za lijepoga vremena, vidi se Istra i vrh Učke koja je udaljena nekih 90 km zračne linije.
Plinske platforme na Jadranu 2012-12-19110754_zps8717cdab

Rampa za privez brodova
Plinske platforme na Jadranu 2012-12-21083728_zps9723041c

Inače, na platformi vladaju vrlo stroga pravila sigurnosti i pravila ponašanja. Cigarete i alkohol su zabranjeni. Prekršite li i jedno pravilo, prvim brodom se iskrcavate na kopno.
Smještaj je prilično udoban, u dvokrevetnim sobama. Hrana je odlična. 3 obroka i 2 međuobroka. Za ručak i večeru obično budu 2-3 jela na izboru, i to obavezno jedno mesno i jedno riblje. + juha, predjelo, salata, desert. Brzo bih ja tamo došao na 100 kila. gladan rolling on the floor Kava, čaj, sokovi, mineralna i voće su dostupni u neograničenim količinama.
Što se tiče veza sa svijetom, signal mobilnih mreža je nedostupan, ali je dostupan fiksni telefon. Posada ima pristup Internetu, ali koliko sam shvatio, vrlo ograničen. TV u dnevnom boravku radi valjda 0-24 sa vrlo širokim izborom programa. Iako smo udaljeni 45 km od Pule i 90 km od najbliže talijanske luke- Ravenne, 90 % dostupnih radio stanica su- talijanske. razočaranje

Izlasci i zalasci sunca su prekrasni. Šteta što fotografija ne može dočarati ovu rapsodiju boja.
Plinske platforme na Jadranu 2012-12-20064810_zpseee39e57

Došao je i dan odlaska. Ovog puta samo sat vremena plovidbe, jer smo išli sa bržim brodom – Silni koji je sasvim lijepo potegao 25 milja.
Plinske platforme na Jadranu 2012-12-21135516_zps05a3f8cc
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by LLeon pon 24 pro 2012 - 14:11

Još nekoliko platformi je mojih ruku djelo. Cool
Annamaria A, najveća INAgipova platforma na Jadranu.
Plinske platforme na Jadranu DSC05784_zps1e901172

Plinske platforme na Jadranu DSC05898_zps4eb9f362

Stambeni modul Annamarie A
Plinske platforme na Jadranu DSC05782_zps04baabcd

Annamaria A i u pozadini žuta Izabela North.
Plinske platforme na Jadranu DSC04409_zps1d09587a

Na platou bivše koksare u Bakru, 2008. su napravljene tri jednake platforme: Ana, Vesna i Irina.
Plinske platforme na Jadranu Bakar117_zps21d87d46

Plinske platforme na Jadranu Bakar71_zps74a3cd72

Tu su još Katarina, Marica, Ika, Ida… ali njihovih fotografija nemam. icon_whoknows
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by gorgoroth pon 24 pro 2012 - 14:46

Odliač report,bravo Very Happy bravo

Da nešto pitam usput,ima li tko kakve slike jedne dizalice što se pravila u Bakru,na platou gdje su se radile platforme,ili sam ja to nešto pobrkao,a mislim da sam u pravu laugh 2

gorgoroth

Broj postova : 1502
Lokacija : rijeka
Registration date : 18.06.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by LLeon pon 24 pro 2012 - 15:07

Dizalica koja se radila u Bakru? pitanje hm Nikad čuo, ali moguće, svašta se tamo radilo. mrgreen
Sada je na onom platou skladište nekakvih dasaka, valjda od skele.
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by gorgoroth pon 24 pro 2012 - 15:35

Bila je nekakva kao kontejnerski most,prije možda desetak godina,ili kraće,znam da je bilo jako visoko,tada nisam bio pratio i slikao brodove,pa nisam niti dokumentirao

gorgoroth

Broj postova : 1502
Lokacija : rijeka
Registration date : 18.06.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by Damir pon 24 pro 2012 - 17:59

bravo Lleone! Jako zanimljivo i poučno štivo. sretno
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by LLeon pon 16 oľu 2015 - 21:01

Naftni lobiji su počeli novinare vodat po plinskim platformama, ne bi li ovi pridobili javnost na njihovu stranu vezano za buduće naftne platforme na Jadranu. mrgreen
Proveo sam 2 mjeseca na Annamariji A, tako da mogu potvrditi iz prve ruke kako je sve u tekstu točno i korektno napisano, od sigurnosnih uvjeta, hrane do izoliranosti u slučaju vremenskih neprilika. Ne znam koje su razlike između plinskih i naftnih platformi (glede utjecaja na okoliš), zadnje vrijeme se mogu čuti dijametralno suprotna mišljenja, a moj stav je za sada ovaj:
Plinske platforme na Jadranu Since%20your....  

Btw, nigdje u tekstu nije spomenuto da je Annamaria A izgrađena u Lencu.
Annamaria A: Dobrovoljni zatvor nasred pučine

Autor: Marinko Glavan
Objavljeno: 15. ožujka 2015. u 20:35


Plinske platforme na Jadranu Annamaria-A-Dobrovoljni-zatvor-nasred-pucine_ca_large

Osamsto tisuća kubičnih metara prirodnog plina svakog se dana proizvede na platformi Annamaria A, jedinoj uz Ivanu A sa stalnom posadom na hrvatskoj strani Jadrana.

Količina je to koju u godinu dana potroši gotovo šest stotina prosječnih kućanstava priključenih na plinsku mrežu u Hrvatskoj, a da bi plin s Annamarie A i okolnih nalazišta, smještenih tridesetak nautičkih milja jugozapadno od Pule, svakoga dana stizao do potrošača, brine se tek desetak članova posade platforme koje smo posjetili, zajedno s predstavnicima Agencije za ugljikovodike, Ine te INAgipa, zajedničke hrvatsko-talijanske tvrtke koja upravlja bušotinama u sjevernom Jadranu.
 

Do četiri tisuće i tristo tona teške grdosije, smještene na samoj granici hrvatskih i talijanskih voda, nije jednostavno ni doputovati, a kamo li svakoga dana usred otvorenog mora sjevernog Jadrana raditi, jer jedini način transporta predstavljaju opskrbni brodovi stacionirani u Puli, a do platforme, ako je lijepo vrijeme, treba oko dva sata plovidbe.

Pritom nitko ne garantira da ćemo se na platformu moći i ukrcati, jer ako valovi premaše visinu od metra i pol, što je nasred pučine više pravilo nego iznimka, prebacivanje s broda na platformu postaje vrlo opasno, pa je najsigurniji način za transfer osoba košara opletena konopcima koja se spušta i podiže dizalicom.
 
Beskrajne stepenice

Srećom, na dan obilaska platforme, valovi su bili tek oko metar visoki, pa se nakon dva sata relativno brze i ugodne plovidbe opskrbnim brodom »Junak« pred nama ukazalo čelično čudovište. Smještena na stupovima, konstrukcija Annamarie A uzdiže se nad morem više od pedeset metara, pri čemu su na donje tri palube smještena proizvodna postrojenja, dok se iznad njih nalaze prostorije za smještaj posade, nadzor i upravljanje, a na samom vrhu platforma za slijetanje helikoptera.

Sve to načičkano je bezbrojnim cijevima, ventilima, tankovima, kablovima, dizalicama i ostalom opremom te pruža pomalo zastrašujuć prizor usred kristalno bistrog mora, pod čijom površinom se konstrukcija spušta još oko pedeset metara, sve do dna, gdje se nalaze bušotine.

  Iskrcaj s broda na platformu, iako valovi nisu bili ni blizu najvećima kakvi se na ovom području pojavljuju za jakog juga i bure, bio je prilično zahtjevan, zbog neugodnog poskakivanja i udaranja broda o pristanišnu rampu platforme. Ipak, uz pomoć posade Annamarie A svi se, u grupama, uspješno prebacujemo na platformu, i započinjemo uspon, naizgled beskrajnim stepenicama.

  – Ima ih sto šezdeset i četiri do glavne palube, »tješi« nas Željko Pleško, operater proizvodnje, dok se pušući uspinjemo ka odredištu.

  Prolazimo prve tri palube na kojima je čitav labirint cijevi i raznoraznih metalnih konstrukcija, i stižemo do glavne palube, gdje nas čeka zapovjednik Davorko Mihalić, zajedno sa Tomislavom Bojkom i Damirom Mlinarićem, čija je glavna zadaća briga za sigurnost članova posade, a u ovom slučaju i brojne ekspedicije novinara i ostalih gostiju.
 

Kako nam je i prije početka plovidbe rečeno, sigurnost je na platformi uvijek na prvom mjestu i nema šale kada je riječ o poštovanju procedure, tako i naš posjet započinje predavanjem na tu temu. Još u luci svi su morali navući zaštitna odijela, cipele, rukavice i kacige, a tako opremljene odvode nas do »muster stationa«, točke okupljanja u slučaju opasnosti i potrebe za hitnim napuštanjem platforme.
 
Padovi najveća opasnost

Mihalić i Bojko upoznaju nas sa zvucima alarma za požar, istjecanje plina i pada osobe u more, te na kraju sa zvučnim signalom za napuštanje platforme.

  – Ovo je procedura koju moramo proći, no moram naglasiti da se niti jedna od ovih situacija nije nikada dogodila, od puštanja platforme u pogon prije šest godina, umiruje nas zapovjednik.

  Posjetitelje dijele u dvije grupe, od kojih svaka dobiva svoj tim »vodiča«. Našu grupu predvodi Bojko.

  – Držite se grupe, nemojte se izdvajati i budite oprezni. Na stepeništima se obavezno držite za rukohvate, jer padovi su najčešća i jedna od najvećih opasnosti – kaže Bojko.

  Nakon predavanja, uslijedilo je još predavanja, ovoga puta u salonu platforme. Direktor INAgipa Marco Talamonti, zapovjednik Annamarie A Mihalić i Damir Mlinarić upoznaju nas s platformom, kratkim pregledom povijesti istraživanja i eksploatacije plina na Jadranu, od 1996. naovamo, te sigurnosnim sustavima koji sprečavaju pojavu opasnosti bilo za članove posade, okoliš ili same platforme.

  – Polje Annamaria specifično je po tome što se proteže s hrvatske i talijanske strane epikontinentalnog pojasa, tako da se na talijanskoj strani nalazi platforma-blizanka Annamaria B. Međusobno su spojene plinovodom, a obje su spojene i s plinovodima koji vode prema hrvatskom i talijanskom kopnu, tako da se plin može isporučivati prema potrebi. Platforme INAgipa u hrvatskom dijelu Jadrana prosječno proizvode oko 2,7 milijuna kubičnih metara plina, a maksimalna je proizvodnja bila 5,2 milijuna u jednom danu. Ukupna je proizvodnja milijardu i pol kubičnih metara godišnje, što je šezdeset posto godišnje potrošnje prirodnog plina u Hrvatskoj – rekao je Talamonti.

  Platforma Annamaria A ima više sigurnosnih sustava povezanih u jedno, čime se sprečava mogućnost havarije ili onečišćenja okoliša, istaknuo je Mlinarić.

  – Imamo ukupno pet sustava koji potpuno automatski mogu izvršiti »emergency shutdown«, odnosno prekinuti proizvodnju u slučaju opasnosti ili neke nepredviđene situacije. Već na dubini od 120 metara smješten je prvi sigurnosni ventil koji zatvara dotok plina u slučaju opasnosti, a tu je i niz drugih sustava koji platformu u roku od maksimalno 15 minuta potpuno oslobađaju svog plina i pretvaraju je u »hrpu željeza«. O tome kolika je razina sigurnosti, najbolje govori podatak da u 15 godina eksploatacije plina nismo imali niti jedan slučaj ugroze ljudi, okoliša ili imovine – kaže Mlinarić.

  Nakon uvodnih izlaganja, krećemo i u obilazak same platforme.

  S glavne palube spuštamo se prema točki gdje plin iz šest bušotina stiže na Annamariju, a usput slušamo brojna nova upozorenja, posebno za fotoreportere i kamermane.
 
Blic aktivira alarm

– U procesnim pogonima zabranjeno je korištenje bljeskalica ili reflektora, jer je njihovo osvjetljenje dovoljno snažno da aktivira senzore požara. U slučaju da se to dogodi, cijela platforma automatski ide u »shutdown«, gasi se kompletna proizvodnja, zatvara dotok plina i to ne možemo zaustaviti. Ponovno pokretanje vrlo je složeno, a o cijeni prestanka proizvodnje da i ne govorimo – upozorava nas Bojko, dok se spuštamo prema cijevima što vode s bušotina.

  Mlinarić i Pleško od te točke nadalje vode nas i objašnjavaju kako funkcionira cijeli sustav.

  – Plin iz bušotina ide u separatore, gdje se odvaja slojna voda, koja je uvijek prisutna. Ta voda odlazi dalje u proces obrade, kroz niz separatora i filtera, nakon čega se analizira te ukoliko nakon obrade u njoj ostane više od 15 milijuntih dijelova onečišćenja, automatski odlazi na ponovnu obradu, sve dok se ne postigne zadovoljavajuća čistoća. Jednom kad je postignuta, voda se ne ispušta u more, već u posebni keson, odnosno spremnik, gdje se, ako je još prisutan, odvaja zauljeni dio, koji se otprema na kopno gdje se zbrinjava, dok se u okoliš ispušta samo potpuno čista voda – kaže Mlinarić, dok prolazimo od jednog do drugog dijela postrojenja.

  Dok je proizvodnja uglavnom potpuno automatizirana, te se nadzire i njome upravlja iz kontrolne sobe na vrhu platforme, posada je uglavnom zadužena za održavanje i eventualne popravke, na što otpada golema većina njihova posla – kaže nam Pleško, iskusni operater, koji Annamariju i ostale okolne platforme poznaje bolje nego svoj džep.
 

– Najteži dio je konstantno uspinjanje i silaženje po stepenicama. Na svakoj platformi točno znam koliko ih ima, jer sam ih sve prošao bezbroj puta – kaže Pleško.
 
Posla ne nedostaje

Radni dan posade dug je i naporan. Rotacije se obavljaju svakih 15 dana, a kada su na platformi, rade dvanaest sati dnevno, od sedam ujutro do sedam navečer. Osim za održavanje i redovno funkcioniranje Annamarije A, njih desetak brine se za platforme bez posade na poljima Annamaria, Irina, Ika, Ida, Ika JZ, Marica i Katarina, razasutima po okolnom području, tako da im posla ne nedostaje.

  – Postoji plan redovitog održavanja, tako da se točno zna što i gdje treba zamijeniti, podmazati, očistiti, obojiti i tako redom. Osim toga, tu su i brojni sitniji popravci, tako da smo u pogonu non-stop, kada to vremenski uvjeti dopuštaju – kažu naši vodiči.

  A vremenski uvjeti najveći su problem pri obavljanju svakodnevnih poslova na otvorenom moru, gdje znaju biti i više nego surovi.

  – Do određene brzine vjetra i visine valova smije se raditi na otvorenom, a kad se te granične vrijednosti premaše, onda smo osuđeni na čekanje u prostorijama za posadu. Ponekad to i dobro dođe, jedan dan da se malo odmorimo, ali posao i nakon toga treba obaviti. Osim toga, ako nevrijeme potraje dulje od dan-dva, problem postaje i dosada, jer se ovdje i nema baš što raditi u slobodno vrijeme. Nije da možeš nekud izaći i prošetati, ovo je kao dobrovoljni zatvor, samo dok se može raditi vrijeme brže prolazi. Kad vrijeme ne dopušta rad, tu su televizija, internet, stolni nogomet, tu i tamo partija karata, i to je otprilike to, kaže Bojko.

  Briškula i trešeta ili bela – pitamo, a Pleško odgovara kako su svi članovi posade, uz izuzetak kuhara – Podravci, pa nema dileme.

  – Bela, naravno, i to uglavnom kad je nevrijeme – kaže.

Valovi od 18 metara

A nevremena im tako daleko od kopna ne nedostaje. Ove zime najviše problema stvarala im je bura, ali ni juga nasred Jadrana nisu nimalo bezazlena.

  – Prije nekoliko tjedana valovi su, za orkanske bure, dosegnuli visinu od 12 metara. To je visina četverokatnice pa si probajte zamisliti kako izgledaju. Inače, najveći valovi znaju biti kada puše jugo i tada ponekad dosegnu i petnaest, pa čak u ekstremnim slučajevima i osamnaest metara, a vjetar zna puhati i po dvjesto kilometara na sat, kaže Pleško.

  Kako platforma i Podravci na njoj podnose takve ekstremne uvjete, zanima nas.

  – Takvi najveći valovi itekako se osjete, međutim, platforma je projektirana i za puno veća opterećenja, pa nema neke opasnosti, međutim ne može se van, a ponekad ni kući, iako je završila dvotjedna »šihta«. Brod ne može pristati u oluji, pa se dogodi da ponekad rotacija traje i nešto dulje od petnaest dana – kaže Pleško, dodajući kako ni ljeti, kada nema oluja, situacija nije idealna zbog velikih vrućina.

  – Spašava nas to što ovdje uglavnom uvijek puše neki vjetar, ali događalo se da bude potpuna tišina. U takvim uvjetima vrućine znaju biti nepodnošljive, jer odozgo grije sunce, a odozdo užareni čelik, pa imate osjećaj kao da ste u pećnici dok radite – objašnjava Pleško kako posao na platformi nije za svakoga.

  Ima li među posadama hrvatskih platformi žena, pitamo vodiče.

  – Ne. Koliko mi je poznato, još niti jedna nije radila na platformama. Ne zbog toga što postoje bilo kakve zapreke zapošljavanju žena, nego se one naprosto ne prijavljuju za ova radna mjesta. Inače, imamo čak i ženski wc u sklopu zajedničkih prostorija, ali ženskih članova posade do sad nije bilo. Tko zna, možda se i to u budućnosti promijeni, kaže Bojko, dok napuštamo procesna postrojenja i uspinjemo se ka samom vrhu platforme, gdje je sletište za helikoptere.

  Nakon još tko zna koliko stepenica, u predinfarktnom stanju stižemo do vrha, razmišljajući o tome kako bi bilo dobro da neko preventivno pozove helikopter, izda li nas srce od silnog uspinjanja. Helikopteri se i inače, objašnjavaju nam, zovu samo u hitnim slučajevima, pa u stvarnosti vrlo rijetko slijeću na platformu. No zato je helidrom, s kojega puca pogled na pučinu i okolne platforme, omiljeno sletište galebova, čemu svjedoči i površina gotovo prekrivena rezultatima njihove probave.

Hrana je važna

Nakon uživanja u pogledu, spuštamo se do kontrolne sobe, pa u razgledavanje kabina, a na kraju i do salona, gdje nas već čeka obilan i ukusan ručak. Hrana je, kažu nam domaćini, iznimno važan dio života i rada na platformi.

  – Puno se radi pa treba i jesti. Iako, hrane je toliko da moramo i paziti koliko jedemo da se ne udebljamo previše. Važna je i kvaliteta, jer ako hrana nije dobra, odmah se među ljudima stvara nezadovoljstvo i loša atmosfera, što nikako nije dobro za posao, objašnjava nam za ručkom zapovjednik Mihalić.

  Nakon ručka vrijeme je za polazak, te se opraštamo od Annamarije i njezinih stanovnika koji se vraćaju svojim svakodnevnim dužnostima. To će činiti još oko 25 godina, koliki je predviđeni životni vijek platforme koja će nakon toga biti demontirana i poslana u staro željezo, a na njenom mjestu, tvrde u INAgipu, ne bi trebao ostati nikakav trag.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Annamaria-A-Dobrovoljni-zatvor-nasred-pucine
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by LLeon pon 16 oľu 2015 - 23:42

Da malo oživim temu kad je već toliko aktualna u posljednje vrijeme u dnevno-političkim razgovorima.


Počinjem sa već objavljenim fotografijama iz teme Viktor Lenac:
https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com/t3016p435-viktor-lenac#69011

Na slikama je jacket platforme IKA JZ
LLeon je napisao/la:
Plinske platforme na Jadranu IkaJZ3

Plinske platforme na Jadranu IkaJZ2

LLeon je napisao/la:
Masa oko 700 tona, dužina 70 metara, visina 30 ineštositno. Kada se okrene u uspravan položaj (sada je, naravno, polegnut) biti će visok kao neboder od 25 katova.
Plinske platforme na Jadranu JacketIkaJZ

Isti taj jacket, na poziciji, u moru.
Plinske platforme na Jadranu DSC03911

Ista meta, isto odstojanje, ali ovaj put je montiran i procesni modul platforme.
Plinske platforme na Jadranu DSC04536

Plinske platforme na Jadranu IkaJZ

LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by LLeon pon 16 oľu 2015 - 23:57

Platforme Labin i Ika A
Plinske platforme na Jadranu IkaA-%20Labin

Zrakomlat slijeće
Plinske platforme na Jadranu DSC03907

Junak. Ovim brodom su novinari plovili do Anamarije (vidi 2 posta prije).
Plinske platforme na Jadranu DSC04541

Na leđima Junaka
Plinske platforme na Jadranu DSC04529

Annamaria A
Plinske platforme na Jadranu 2014-08-12%2010.38.07

Ika A, ovaj put bez Labina
Plinske platforme na Jadranu IkaA

Ivana K
Plinske platforme na Jadranu IvanaK

Vesna (sorry mutno, bila mi je predaleko) mrgreen
Plinske platforme na Jadranu Vesna

Ika JZ sa visine
Plinske platforme na Jadranu IkaJZ-%20vis

I malo romantike za kraj. mrgreen
Plinske platforme na Jadranu DSC03933
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Plinske platforme na Jadranu Empty Re: Plinske platforme na Jadranu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.