Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vinkovci, očima jednog railfana

5 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by DragoOS uto 4 tra 2017 - 13:43

Evo i od mene jedan putopis koji doduše nije iz egzotičnih krajeva ali nadam se da je za neke i ovaj istok Slavonije egzotika. Možda će se netko pitati zašto Vinkovci? Zato što je ovaj grad nekada bio prava "željeznička metropola" a moja je želje da to ponovo bude.
Kako se u mome Osijeku ništa zanimljivo ne događa na željeznici, odlučio sam otići u samo 34 km udaljene Vinkovce (za penzića čije je najveće bogatstvo ogromna količina slobodnog vremena - tek trenutak) da vidim što se tamo događa. Na kraju Vinkovci su ipak na glavnoj željezničkoj magistrali i pod strujom, što je za nas iz "neelktrificiranih" krajeva posebno važno.
Krenuo sam 29.3.2017. ujutro sa praznog osječkog kolodvora sa Švedom 7 122 022 točno u 7:45 i poslije 40-ak minuta vožnje stigao u Vinkovce. Sve stanične zgrade na pruzi od Osijeka do Vinkovaca su porušene (ruševine staničnih zgrada uklonjene) i pretvorene u moderna stajališta. Ostale su jedino očuvane stanične zgrade u današnjim stajalištima BRIJEST i GABOŠ kao svjedočanstvo o jednom drugom vremenu ali i o ratnim stradanjima koja su ostavila duboke ožiljke na ovim prostorima.

U Vinkovcima me dočekao lijep i uredan kolodvor okupan suncem sa novim nadstrešnicama na peronima. Kolodvor zaista izgleda lijepo ali nažalost bez putnika. Od 8:30 do 12:00 iz Vinkovaca je pošao jedan jedini teretni vlak, nekoliko polupraznih "Šveda", 2-3 poluprazna "Mađara" i jedan brzi za Zagreb. Najveće razočaranje su bili teretnjaci, pamtim vremena kada je kroz Vinkovce svakih 10-ak minuta protutnjao teretnjak ili u pravcu istoka ili u pravcu zapada a ja danas uhvatio samo jedan, jedini.
Ima li budućnost željeznica bez teretnih vlakova ?

Mi koji volimo vlakove nadajmo se da će biti bolje a dotle pogledajte moje fotografije iz grada na Bosutu :

1. Jutarnja tišina na praznom osječkom kolodvoru.....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%201%20osijek%20prazan%20kolodvor_zpse4wy0lmx

2. Moja sjenka na peronu .......

Vinkovci, očima jednog railfana  X%202_zps0aom3ed5

3. Moj "šved" 7-122-022 za Vinkovce, uskoro polazimo....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%203%20ved_zpsf5ga2vl3

4. Stigli smo u Vinkovce....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%204_zpsjncgs2vx

5. Pogled na perone....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%205_zpswlrnhd33

6. Teretnjak sa kontejnerima jedini koji sam snimio dok čeka lokomotivu....
Vinkovci, očima jednog railfana  X%206_zps1qlhbxts

Vinkovci, očima jednog railfana  X%207_zpshsgqwvw6

8. Brzi 210 za Zagreb stoji na prvom kolosjeku....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%208_zps6l5zih5x

9. Brzi za Zagreb i "brena" 004 sa druge strane....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%209_zpsacycs0dt

10. Dok je na kolodvoru zatišje idemo prošetati do grada, ali ne mogu prpoustiti a da ne uslikam ovu ljepoticu.....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2010_zpsfcra9o0f

Nastavlja se!


Zadnja promjena: DragoOS; uto 4 tra 2017 - 13:49; ukupno mijenjano 1 put.
DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by DragoOS uto 4 tra 2017 - 13:44

Prije nego što nastavimo šetnju po Vinkovcima da kažemo nešto o ovom gradu. Vinkovci su grad u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Prema rezultatima popisa iz 2011. u gradu je živjelo 35.312 stanovnika. Vinkovci se nalaze na granici Slavonije i zapadnog Srijema, na rijeci Bosutu. Područje je naseljeno još od neolita, a kao prvo značajno naselje u pisanim spomenicima spominje se rimski grad Colonia Aurelia Cibalae. Podatak da je Cibalae bio i rodni grad dva rimska cara, ukazuje nam na važnost položaja grada u Rimskom carstvu. Raspadom Rimskog carstva postaju malo naselje koje je nekoliko puta stradalo od avarskih plemena koja sve učestalije provaljuju na to područje. Godine 1533. Vinkovci padaju pod Tursku vlast, sve do 1691. Iako je grad oslobođen od Turaka, ipak je još postojala opasnosti od mogućih napada turske vojske, te je Habsburška monarhija osnovala Vojnu krajinu u koju su uvršteni i Vinkovci. Grad u XIX. i XX. stoljeću postaje važno vojno i kulturno središte a dolaskom željeznice i važan željeznički čvor......

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2011_zpsbuhy5riv

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2012_zps1saonmql

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2013_zpsqdkjw4ng

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2014_zpsvepyuvmd

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2015_zpsfekgiflm

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2016_zpsf6gfcfdb

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2017_zpsmmvp4dhx

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2018_zpsj3qvaf4h

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2019_zpslhyosyvo

Rijeka Bosut kao da ne teče, ili ipak teče.....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2020_zpsgcufv2uc

Nastavlja se !

DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by DragoOS uto 4 tra 2017 - 13:45

Još malo Bosuta.....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2021_zpsukmi1jf1

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2022_zpsmb9rhej6

Hotel.....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2023_zpslxonfysa

Pošta....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2024_zpssgk8zbby

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2025_zpsyq1hhnvv

Vraćamo se na kolodvor......

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2026%20a_zps7ll7khpr

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2026_zpstwzuqvov

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2027_zpsfbawbf4e

Teretnjak sa kontejnerima je dobio lokomotivu....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2030_zpsep2zloij

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2028_zpsp82ztxe9

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2029_zpsic5quji2

Nastavlja se !
DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by DragoOS uto 4 tra 2017 - 13:46

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2031_zps9zl52vdw

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2032_zpsyc4kmsjg

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2033_zpsrqqyd07t

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2034_zpszzuwnmpm

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2035_zpsvb9fgrje

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2036_zps4mr7c1t7

Vrijeme je za povratak u Osijek....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2037_zpso3iheooc

Krećemo u Osijek i sa prozora "šveda" snimam ovu lokomotivu.....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2038_zps4dj10wgf

Još jedan pogled na TRAIN HRVATSKA......

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2039_zpspvw9qlgx

Jedina očuvana kolodvorska zgrada na pruzi Vinkovci-Osijek ali koja nažalost nije u funkciji...

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2040_zpskdfvlnry

Rijeka Vuka, pogled kroz prozor jurećeg vlaka....

Vinkovci, očima jednog railfana  X%2041_zpspyidkvkm

Na kraju zahvaljujem na pažnji do nekog slijedećeg putovanja.

DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by Damir uto 4 tra 2017 - 16:11

Hvala na putopisu! bravo

Vinkovci želj.postaja sa uzdignutim peronima i krovovima izgleda mi kao neke želj. postaje po Austriji (ne pijaža mi se),ali opet je bolje nego u Italiji.
Neznam da li EU fondovi za obnovu želj.infrastrukture dirigiraju šablonsku arhitekturu?

Vidim da je Vinkovačka stara jezgra grada lijepo obnovljena,sviđa mi se! veselo
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by borna uto 4 tra 2017 - 16:52

Kolodvora u Vinkovcima se sjećam uvijek punog vlakovima, jedan je od najvećih u nas i bilo je puno prometa u tranzitu

Vinkovci, očima jednog railfana  La6B996cD6xnbiBVNTrh0WnyXAtIPw4PiQav4r27TqYLhoJth4bCu9nLqvvmMiZa3LFfeijMQxHYk1EBae_nLAdaNfrAX1LUmEfOuZhpwF4kUwbZXG-JUF135M3NmRB5iLtm-UBbhnaDt_0FoakAwc8y8Beh8xMO9aKsW7Kgc4kixe4s2Jty_GHL6fTzAdZYjIKljlL7ZaA4RiNbay0E0G3xLywjMt-9q7aRgp3RwsCutfu5jCbxqJDGxuQZAOLeaIdJNxbAJYy8iCxCzG4yCchYwJ426geBcWqLQTekj5kTAJwvltXS3mlFz3G169Yn9JXUReP9OpXD5oJwWcMvOf4_jjuYOgH-xnQi6wMaKs2ebKf-QoZlqJxGk_5cKAT_gh8YVElAibMyBTQDakLMNV2ZrqOVc3RfJH29rk43Xz8kDxYSu20niP7QVNRTsljAwK5Agvkr7NoEX42lssRogdpaT4TYJDD5EnBPM028AnAn2XvEpgPH-aYBVgWVR9FxN7ycPN6B3MtUqGJeS0nrurgv4bCixJaIfrRzf5hY4X63QT24DgoKOvKqAiSV0mzWe7P8Vgx2SkSzt7kPJpz4yK48fV5hkcpXxaMxMsfR6KDMD8KYk_EUOOpafwiI65lVN_4luBmMZnIaaXY0Dog3_KMMZGFswByQeLqhtOSApA=w908-h549-no

Teretni kolodvor je služio za razvrstavanje kompozicija koje su išle dalje raznim pravcima, na jednu stranu za Brčko, Tovarnik, Suboticu ili
Osijek a na drugu prema Zagrebu ili Županji....

Vinkovci, očima jednog railfana  Jbew3kHpl_qxIqKqaH1BG0LFRj9Yq4O2PFRF_XjRgl2mGF086gql6uyITVBfKqw8FaV3tDAJzu4WWFLHccU9cdw3qSl1mR-8zKPmd5e2pdNeRRoT5mFYUr9I8bZVG0hrH11XDmXZ7EmoBqbwGU0z-ex4xYdade1_Erox5jwCFk-3k-gT2taKFqqUS7yoH-yoKMqiXA8OkciiG5yqGw1_Pr0KQmQHwBPb5pDBrOkvKhMcN0ks3MgXXlLDHr70ARPQpNtFnSH1auxqh4ibZtHBGkoZlz57XWuH-Zef7XJbDp9_scPZDadX8fVsHtNT5chJlDu_iwpGjQtpSN92QjsFO6D3XH13731pnwyp3srzjS-J_6RNIATS3PaflM8QxwhTRvIAQTvXsxo-BgtCoP_aKSNPJ8SYkelPUwxPwjwnpGAlAwcM_hQ26RgOV6ubzJ5gizWot1wArjOV7yJHVlPqsk3heMqKhSO6Qm8gK0DsRMGQhOLB7ivweiz0sMLZGoN8SSKlxHie_f1bAWUxtlv4Vab_zqhAuf139rw25kt0_VPbWigFeE_mppWap2P6MN-RnUQCLlJlJoxszCGbzsJh24BybXVMTkZ72m8WV4jIva9NdQbb6bUIBhIKh_LOZ6MqMlg_ZydO94_Gx1PGvqvx_0EeCZ5btSSdqAU3MDKxVg=w910-h398-no
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8947
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by Pfaff uto 4 tra 2017 - 18:11

Jako lijepo! Odlično pače...
Sve kako treba biti: malo željeznice, kratki povjesni prikaz, nešto slika grada... (Zbilja, da nisam nekidan bio u Bjelovaru, nebih našao sličnosti!)
Uzgred, ima li neki oblik željezničkog vučnog vozila koje nisi sreo u Vinkovcima? Posebno zavidim na Breni - simpa životinjica.

Bosut mi djeluje malo umrtvljen - tu se sigurno legu komarci?
Još jednom hvala na trudu (imaš seniorsku ispravu za popust?)

Borna: Kad vidim onaj plan kolosjeka, sjetim se noćnog spavaćeg vlaka Rijeka - Beograd koji je, da ne dođe prerano, u Vinkovcima čučao par sati na 12. kolosjeku sa zaključanim zahodima!!!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vinkovci, očima jednog railfana  Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by inflameswetrust uto 4 tra 2017 - 18:25

Hvala za reportažu, vrlo lijepo! Meni Vinkovci nisu pretjerana egzotika, no tamo već dosta dugo nisam bio, pa je ovo ipak nekakvo osvježenje! A vidim da osim preasvaltiranih kvaziperona u Osijeku, ni tamo nema ništa nova...

DragoOS je napisao/la:Na kraju Vinkovci su ipak na glavnoj željezničkoj magistrali i pod strujom, što je za nas iz "neelktrificiranih" krajeva posebno važno.

To je jedini razlog zašto se danas Vinkovci toliko forsiraju naspram Osijeka, barem što se željezničke povezanosti tiče. Magistrala, tradicija, čvorište, putnici... to nije pretjerano teško kad se svi vlakovi formiraju tamo, a usto imaju i struju. Eventualni InterCity za Osijek? Ma ko će lokomotivu mijenjati, pobogu!


Ostale su jedino očuvane stanične zgrade u današnjim stajalištima BRIJEST i GABOŠ kao svjedočanstvo o jednom drugom vremenu ali i o ratnim stradanjima koja su ostavila duboke ožiljke na ovim prostorima.

U Briješćanskoj (ili kako već) kolodvorskoj zgradi žive ljudi, a tamo je na svu sreću ipak bilo osjetno manje pucanja... Gaboš je opet jedna druga priča...
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by Pfaff uto 4 tra 2017 - 19:26

inflameswetrust je napisao/la:Gaboš je opet jedna druga priča...
Čekam(o) priču...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vinkovci, očima jednog railfana  Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by DragoOS uto 4 tra 2017 - 23:15

Pfaff je napisao/la:Jako lijepo! Odlično pače...

Hvala ! Kada te takav putopisac pohvali to godi

Pfaff je napisao/la:Bosut mi djeluje malo.....

Čudna rijeka je taj Bosut koja ustvari nema pravog izvora.  Nastaje kod Županje odnosno Cerne, spajanjem Biđa i Berave, no kao takva više je potok nego rijeka. Priča se da su stari Rimljani znali kazati kako u svom carstvu imaju rijeku koja dopodne teče na jednu stranu, a popodne na drugu, a misli se na Bosut, koji ponekad tako mirno teče da se i malim vjetrom voda pokrene u jednom ili drugom smjeru.

Pfaff je napisao/la: ....sjetim se noćnog spavaćeg vlaka Rijeka - Beograd koji je, da ne dođe prerano, u Vinkovcima čučao par sati....

Zanimljivo, slična sjećanja ima i moja malenkost koja je u to vrijeme često putovala službeno iz Osijeka za Rijeku i to noćnim vlakom Beograd-Rijeka koji se zvao "UČKA". Kartu za spavaća kola KSR sam kupovao u Osijeku. Iz Osijeka u Vinkovce sam putovao šinobusom, pa onda presjedao na "UČKU" koja je bila jako duuuuuuugačak vlak, a ne kao ovi danas. Spavaći vagoni WL su obično bili na kraju kompozicije a nekad na početku pa sam imao malo vremena da ih pronađem jer je koliko se sjećam, ovaj vlak kratko stajao u Vinkovcima.
I da ne zaboravim dok sam u Vinkovcima čekao "UČKU" a znalo je to biti zbog kašnjenja i pola sata, uživao sam gledajući desetine teretnjaka koji su znali protutnjati kroz vinkovački kolodvor. Bila su to luda vremena......
DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Vinkovci, očima jednog railfana  Empty Re: Vinkovci, očima jednog railfana

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.