Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

4 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust čet 11 svi 2017 - 21:55

Vidim da je naš Dragomir već objavio putopis iz Banovića, pa ovo što sada pišem (a i lijepim slike koje su po ne znam koji put strpljivo čekale fotobaketove temper tantrume  no no ) nije nikakva novost. No, kažu da je putopis, bar definicijski, književna (!!!) vrsta u kojoj pisac prikazuje svoje objektivno-subjektivne dojmove s putovanja. A sto ljudi-sto ćudi, pa ću možda ja iste stvari vidjeti drugačije nego netko drugi. No...

Kako god, da krenemo. Banovićki rudnik na sreću još uvijek funkcionira, a radnici na njihovoj uskotračnoj pruzi vrijedni kao onomad Alija Sirotanović. I tako na nekoliko mjesta dobio sam lagani udarac laktom ispod rebra da bi se dalo iskemijati putovanje u osječkoj režiji (pri čemu se jedino autobus plaća... nije mi sjelo, bio sam voljan iskeširati osjetno više za pružne majstore). Gospodin Ćurak, stari željezničar i autor knjiga o kojima Pfaff sigurno ima što reći, no ako je situacija takva kakva je, okoristit ću se. I zove mene još uvijek neregistrirani Fox nek' odemo, jerbo on neće bez mene. A ja taman planiram krenuti raditi, pa sad kemijaj smjene, pa ovo pa ono... malo za reći, rješilo se sve preko noći i nekako smo krenuli. Polazak s glavnog osječkog kolodvora u 6 sati i zauzimanje mjesta. Usputni pozdravi s poznanicima, mahom penzionerima s kojima sam u povremenom kontaktu, pa do daljnjeg slika nema. Nekako sam se ja i razbudio do prve pruge koje sam primijetio, negdje oko vinkovačkog čvora.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC01985_zpsvkhi9dva
/
Njurgah za kavom pola puta, ali kako ćeš kad se voziš... stali smo negdje usput, da budem iskren, nisam popratio točno gdje, ali cigareta je prevagnula ovaj put. Tako da sam uspio napraviti portret ovog dvojca s kormilarom (a vi si mislite tko je tko u čamcu) - slijeva nadesno 2044, Dnovakovic (ilitiga Dragos) i Fox. Brunoh nam se predstavio nakon fotosesije, pa ga nema na fotki.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC01988_zpsoqikpjuz

Evo samo da vidite interijer, vražji prigradski autobus koji mi je jedva prihvatljiv do Požege... četverostruka relacija bila je bolna, naročito na povratku.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC01992_zpsvdr0gkof

Srećom, brzo smo stigli do rijeke Save, nije patka plivala, ali Orašje nas je čekalo. Proces pregleda osobnih trajao je predugo za moj ukus. Dobro pa na Bohinjku nismo išli.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC01994_zpsdduiqqke

Pravit ćemo se da je ovo pristojna slika Orašja. Tamo su u samostanu neki moji kolege za stručnu praksu sređivali njihovu knjižnicu. Nitko se nije žalio.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC01995_zpsiojqc2vm

A štaš drugo na granici nego slikati policijska vozila. Ionako te nitko ne gleda. Jedina je zanimljivost vozilo pravosuđa...što li radi na granici? Daje sud o opravdanosti šverca cigareta? Twisted Evil

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC01996_zpsizyyymtq

I to smo izdržali, pa je čekanje za sljedeće stajanje bilo dok ne dođemo do Arizone.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC01999_zpsncqgtqrs

Kad smo napokon izašli manji broj nas promijenio je marke, tek toliko, za put. Dobro je došlo nešto kasnije.Ova vizura tržnog centra na koridoru koji je nekada bio krcat ljudima sada je samo sjena nekadašnjih vremena. Davno sam tu bio, no još se sjećam gužve...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02004_zps4jcxlsxe

Ovo čudo nas je vozilo. Primijetite g'dina Ćurka koji pomalo pozira. Nije se taj libio nasmješiti fotoaparatu.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02005_zpsmxrjfzgj

Ima i nastavak, pa eto!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust čet 11 svi 2017 - 22:06

Daklem, nastavak. Bez prethodne pripreme nije bilo lagano pratiti gdje prolazimo, te uz ozbiljan nedostatak kofeina skoro nemoguće prepoznati vizure. Ovaj dimnjak je garant negdje prije Dubokog Potoka. Gdje točno - samo nebo zna.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02007_zpsu0w993gq

Na više mjesta lokalci su uklesali svoja brda. Kamen je potreban, štaćeš.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02009_zpspwyhjbdv

Između Bosanske Bijele i Dubokog potoka prvi put smo naišli na prugu. Na početku se još zna koja je u pitanju, no oko Bosanske Poljane treba vodič.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02010_zpsek20pe6r

Nemam pojma gdje je most.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02012_zpseq46c8gg

No, ovo bi trebao već biti Duboki Potok. Kakva li je etimologija mjesta, da mi je samo znati...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02016_zps87vudb80

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02017_zps7joudaxs

Vidljivo je da je stanica vidjela i bolje dane...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02018_zpstjlhkvtd

Tko zna gdje je ovaj separator, nek' viče!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02021_zpsgnyie7j7

Ovo nije teško. NE Krško. Ili TE Tuzla.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02028_zpsn8m3dq9v

A ovo... ću već jednog dana i naći na karti.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02030_zps1hyma40w

Kao i ovo...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02031_zpsvcjhmsyu

I ovo... (aerodrom Tuzla??? Vrag će ga znati)

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02032_zpsa11eeal5

E ovaj most trebao bi biti pred Živinicama

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02034_zps6nlja5rz

Usput smo uhvatili i groblje starih vozila. Tu bi se dao pronaći kakav rezervni tahograf za Magirusa.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02036_zpscwruguiz

No, nama dvoj'ci dovoljno dobro da se ne sekiramo previše oko nepoznavanja lokacija.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02040_zpsywashjo2

I to je to sve do Banovićkog pretovara koji se zapravo nalazi u mjestu Oskova.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02042_zpsl82ejmo0

Sada, ako netko baš ima volje, može slobodno komentirati što se mene tiče. Ostatak izviješća dolazi ujutro!

Pozdrav veselo1
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust pet 12 svi 2017 - 10:54

Vidim bitnu stvar, a to je da sam ispustio datum. Dakle, vrijeme radnje bilo je 6.5.2017., a mjesto radnje je u naslovu.

No... po dolasku u Banoviće (Oskovu, ako ćemo biti vrlo precizni) prvo što smo vidjeli je golemi separator i pretovaralište, gro eas vagona i ova zelena. Crvene su mi već malo passe, nagledao sam ih se kod nas pa je ovo poprilično interesantna promjena.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02043_zpsyyq8aq0d

Pogled prema Tuzli otkriva solidan kolosječni sustav. Izgleda da se koriste uglavnom svi, što je pohvalno. Čim je kolosjek hrđav više od 6 mjeseci postavlja se pitanje korisnosti.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02044_zpsuibfncon

Svi se polagano raštrkavaju, pravac zapad (ne truli), te samo pokoji nadobudnik koji je prvi put došao slika normalnotračne prostore.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02046_zpsypirugvg

"Uf za doručak bi ju, a onda dva vagona na salatu"

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02047_zps84a01cpd

Jedan od meni lijepših detalja bila su ova dva seldžuka odnosno Dodža (Dodž - DOmaća DŽukela, lat:Domesticus Pasus). Oni znaju kako funkcionira manevra, druže se s lokalcima i solidno su nahranjeni. Jedino se nisam usudio pitati vole li oni vlakove ili vozove.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02049_zpsosuwcc1v

Manevra u punom tijeku. Ono što sam otkrio u Banovićima je nevjerojatna uhodanost majstora.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02050_zpsteheibxl

No, da... Natpis, nek se notira. Grb ŽFBIH odražava sliku uprave, a donekle i cijele države.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02053_zpsvqvuljsi

Golema zgradurina za jedan kolodvor, s dvojezičnim natpisom i okrnjenim vodonapojnikom. Izgleda kao da se koristi samo sporadično.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02054_zps5c5ke6iv

I iz drugog kuta. Nema veze što je otpalo pola fasade, tanjuri za satelit su tu!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02056_zpsxadm61od

Polako stižemo do upletenog kolosjeka gdje ja po prvi put vidim upaljenu parnu lokomotivu. Mirišalo je kao smilje, za mene koji to još nisam doživio.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02057_zps7ddmgdtv

Ne znam koliko je recentan ovaj upleteni kolosjek, no zanimljiv je princip rada. Umjesto da tura kreće odozgo, gdje su pretovarni prostori, s doljnje razine lokomotiva(e) povuče kompoziciju oko normalnotračne ložioničice, pa onda fino uzbrdo do +1 razine gdje se spaja s ostatkom pruge. Ovo mi se čini i kao dobro rješenje za potencijalni transport netipičnih dobara. Ako dođe nekakav čelični bubanj kojega je lakše dopremiti vlakom, tup tup tup, i samo se izvrši pretovar, a dalje uskom prugom.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02058_zpsphn5p4gz

Ovu kompoziciju vukle su 25ica i 55ica.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02061_zpszk9hacxf

S čela - minijaturna verzija statičnih strojeva kojih sam se nagledao u HŽM-u.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02063_zpsoooexdbg

Es-ovi i Eas-ovi propisno su nakrcani ugljem. Dapače, ovi Easi su čak prekrečeni odozgo, valjda da ne bi bilo "slučajnog" pretovara.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02065_zpsst62pqwl

U pozadini dvije 62ke i jedna neidentificirana peteroosovinka s 4 vozne osovine sasma lijevo. Lijepo se vidi i trasa uskotračne pruge koja naknadno odvaja udesno.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02067_zpstc0nvrjd

Sve se priprema za polazak. Treba samo namjestiti poziciju, i tako dalje.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02069_zps0781z64p

Pitao sam se hoćemo li završiti tamo gore kasnijom prilikom. Hoćemo.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02070_zpsuyqhxdkb

I sad malo o publici, kao i kompletnom dojmu. Osim skoro punog autobusa iz Osijeka došlo je još gro ljudi iz Zagreba i okolice, mahom najzagriženijih railfanova i ferroequnologa, te nešto domaćih iz bliže i dalje okolice. Neki Slovenci su čak i drona poveli sa sobom, no o tome nešto kasnije. Za one koji su u nekoliko navrata već guštali u blagodatima inhalacije sve je bilo poznato. Fotostopovi, vožnja, neka nepisana pravila kojih se treba pridržavati, no mi koji smo tu prvi put nismo bili dovoljno upoznati s detaljima. Da ne pričam o željezničkim penzionerima koji su to shvatili kao jedan lijepi izlet gdje će samo nakratko provozati se vlakom, i onda na kanapee. Dapače, bilo je i pojedinki koje su bile uvjerene da idemo u Tuzlu. Sve to skupa rezultiralo je nekim manjim problemima koji su dodatno učvrstili moju antiprotivnost konceptu "turističkih putovanja".

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02072_zpsoxdwbbfa

No, saće polazak.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02079_zps73kdszhf
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust pet 12 svi 2017 - 11:18

Neke stvari na ovom putu bile su mi vrlo zanimljive. Na primjer činjenica da je za razliku od aglomeracijskog principa u dobrom dijelu Hrvatske, gdje se samo veći centri koliko toliko šire i naseljavaju, dok mala sela postaju još manja, u ovim krajevima stanovništvo je prilično raštrkano. Ili činjenica da ugljen u prašnom stanju pomiješan s vodom tvori neisperivo blato, što znači da treba obući neke stare patike.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02080_zpsmovmc39z

Krenuo je i polazak. Video će možda naknadno, jer sad se ne stignem time baviti. Primijetite komadine ugljena po podu na hrpama. Mislio sam uzeti komadić kao suvenir, no shvatio sam da se mogu komotno otresti na nekakvu plahtu s istim rezultatom. Još uvijek ruksak ima natruhu mineralnog.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02082_zpsp49p9arz

Nedugo zatim došlo je do sveopćeg ludila. Vlak krenuo, a nisu svi unutra. Pa mene Dnovakovic pita, dobro, jesmo sad propustili vožnju, hoće on još negdje stati? A valjda hoće, makar ni ja nisam bio siguran. Kako god, komotno smo mogli pjehe do sljedećih fotostopova. Ipak smo se ukrcali pa što bude bude. U vagonu je bila gužva, te se nije moglo propisno slikati ovu..

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02085_zpsr63twnpk

Ispostavilo se da smo u vagonu restoranu, pa sam se ponadao da bi mogla sjesti kakva kava. Pitam kelnera ima li kafe, ili kave ili kahve, a on sa smješkom otvori nefunkcionalnu pipu i kaže "NEMA VODE!". I tako je sjelo ranojutarnje pivo koje unatoč svojoj mlakosti nije nimalo odbojno. Dapače, bolje je od toplih čeških piva!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02086_zps7yrw3xfv

"Vid nu šezdesdvojke!"

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02087_zpsdco7vvrt

Ovu bolje da nisam ni gledao. Takvih imam i kokuće.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02089_zpsp8fepiln

Oni ostali iza dok se lokomotiva priprema za solidan uspon.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02090_zpshmpckcvk

Unutra doslovno nije bilo mjesta ni za pustiti vjetar (prdnuti, jel). Nadao sam se da će biti još vagona, inače ću se praviti pulferaš.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02091_zpsfkdxy1wk

Nekako, dok smo se popeli, taman je naišla kompozicija za separator, pa sam ju nekako u hodu uspio uhvatiti. Još mi je u kadar upao ovaj pozamašni zagrepčanin čije se mase ni Pfaff ne bi postidio!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02094_zpsj5zrg6wy

Srećom, došla je i ova 83ka s dodatnim vagonima. Ipak neću izigravati tarzana (zasad!!). Ova lokomotiva me naprosto fascinirala. Inače mnogo više pozornosti posvećujem malim manevarkama i lokalnim lokomotivicama, no ovoj nisam mogao odoljeti. Odisala je jednom snagom i sigurnošću, te sam čvrsto odlučio da ću se popeti gore čim vrijeme dopusti.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02095_zpsr3ktwdtz

Ona je uz po jedan otvoreni i zatvoreni putnički vagon vukla i pokoji teretni vagon, za dobru mjeru valjda. U pozadini su već svi planirali famozni fotostop. Velika većina nas nije pojma imala da tako funkcionira fotosafari. Formira se linija iza koje se slika da nema ljudi u kadru. Mene nitko nije obavijestio ni o lokacijama ni o vremenima slikanja, te su se počesto drečili na mene kao knjižničarke starog kova u 50im godinama. Nisam ostao dužan na dernjavu, pa sam naknadno popio mrke poglede.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02102_zpsufxfdwmm

Još jedna zanimljivost - kolosjeci su skoro kompletno zavijeni u rasuti ugljen. Kod mene se kolosječna prizma impregnira uljem iz plavaca.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02104_zpsmqaxxugm

Ipak sam i ja otišao do famozne fotostop linije ne bih li uhvatio ovu sekvencu.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02105_zpspksyfsnx

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02107_zpspp24nwug

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02111_zpskxhyoyva

I to je to zasad. Nastavak će biti nekom prilikom. Pozdrav!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by DragoOS pet 12 svi 2017 - 16:28

Odlično Plameni !
Iako sam te prvo od ložača unaprijedio za strojovođu sad vidim da imaš još više dara za pisanje pa sa nestrpeljenjem očekujem nastavak. Fotke su ti odlične posebno one na kojima je moja malenkost sa onim smješnim šeširom, koji sam nosio po želji moje brižne supruge (svaka sličnost sa Indiana Jonesom je bila namjerna) da sam ti čak neke i "ukrao"
DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by Pfaff pet 12 svi 2017 - 20:40

inflameswetrust je napisao/la:Na više mjesta lokalci su uklesali svoja brda. Kamen je potreban, štaćeš.
Malo pivo i konjak!

A da je slika nedajbože iz 1912., pisalo bi ispod kako stranci eksploatiraju (pljačkaju, pače) prirodne resurse naše lijepe domovine...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust pet 12 svi 2017 - 22:32

DragoOS je napisao/la:Odlično Plameni !
Iako sam te prvo od ložača unaprijedio za strojovođu sad vidim da imaš još više dara za pisanje pa sa nestrpeljenjem očekujem nastavak. Fotke su ti odlične posebno one na kojima je moja malenkost sa onim smješnim šeširom, koji sam nosio po želji moje brižne supruge (svaka sličnost sa Indiana Jonesom je bila namjerna) da sam ti čak neke i "ukrao"

Fala fala! Ma ni ložač, samo gledatelj... Jedva smo stali svi kasnije, no imam jedno izvrsno iskustvo za ubuduće!
A šešir valjda glavu čuva, a Ti još imaš dokaz supruzi da si bio dosljedan obećanjima!



Pfaff je napisao/la:
Malo pivo i konjak!

A da je slika nedajbože iz 1912., pisalo bi ispod kako stranci eksploatiraju (pljačkaju, pače) prirodne resurse naše lijepe domovine...

Ne vidim poveznicu s pivom i konjakom, no da, uvijek je pristup bio - bolje da nas kradu naši nego njihovi.
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust pet 12 svi 2017 - 22:44

Nastavak!

Možda i konačan dokaz da neće skoro Europa u Bosnu (makar je nesumnjivo Bosna u Europi već dosta dugo), upravo je ovaj natpis na otvorenom vagonu. Možda će BiH ući u Sjedinjene Američke Države? hehe

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02113_zpsyvdrhoks

Dakle nije željezara Zen'ca?

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02114_zpsgd8ptncq

I tako se utaborih na otvorenom vagonu. Bilo je i onih koji su se penjali povrh zatvorenih, no poznavajući moju sreću, nisam eksperimentirao.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02115_zpsy8kaqbth

Pogled unazad - sve samo ne nezanimljiv. Fantastično je kako na jednoj ovakvoj uskotračnoj dionici uredno stoji dvokolosječna pruga dok na toliko normalnotračnih krcatim prometom to i dan danas ne možemo dostići. Kad se male ruke slože, bit će.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02116_zpsgfomfmwc

Svi se naviruju ne bi li slikali vlak iz istog vlaka u zavoju, što ne djeluje dobro na kadar niti autofokus. A tko bi to ručno fokusirao kad jedva fokusiraš ruku na ogradi...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02118_zpscjg4wgja

Pruga vijuga ko pleternička. Malo manje možda. U manjoj skali. Pogled kakav se samo poželjeti može.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02122_zps7nd57rsw

Kada je došlo vrijeme za novi fotostop, ja sam po onoj dobroj staroj o ćelavom Muji i Turcima...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02128_zpspxxmjazy

A ovdje možete primijetiti mini tripod s mobitelom na vrhu. Bio sam uvjeren da će uređaj fasovati, no ipak je preživio. Tu je još jedna zanimljivost koju sam otkrio. Naime, kad majstor pusti puno pare, ona ima tendenciju ukapljivanja čim dođe u doticaj sa zrakom, pa onda lijepo po fotoaparatu, odjeći, kosi, dok ne posmrdiš kao rudnik uglja. Naročito kad ova impozantna prolazi.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02135_zpstf5fnage

Ponovno pokret, no pokušaj zuma da izbjegnem promatrače u kadru nije baš uspio. No, kao i uvijek, vrijedi notirati.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02139_zps4la6jecw

Polako smo se približavali samom gradu, te se u pozadini vidi jedan od rjetkih svjetlosnih signala u funkciji.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02143_zpsuvabq01m

A što smo se više približavali bilo je vidljivije kako lokalci žive svoj kop.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02144_zps0obqlijv

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust pet 12 svi 2017 - 23:03

Jedva smo stigli a ovi već pripremaju fotostopove. Tu mi ih je već bio pun kufer. Odlučio sam po nti put malo pažnje posvetiti industrijskoj i tehničkoj baštini.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02145_zpsuzkdki9z

Sve je bilo obljubljeno parom i dimom, pa je valjalo sačekati. Ovo bi Lovac na pruge ljepše sročio, no ja nisam poeta. A zanimljiv je najlijeviji kolosjek koji završava odbojnikom. Izgleda da se tu i tamo koristi.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02152_zpsiyzi5imo

Aj, sačekali smo križanje. Drečanje na raju je ovaj put bilo apsolutno opravdano. Prema starim pravilnicima, pri hodanju dvokolosječnom prugom treba uvijek hodati suprotnim (kod nas lijevim) kolosjekom ne bismo li vidjeli nadolazeći vlak. MEĐUTIM, treba imati u vidu da vlak može voziti i nepravilnim kolosjekom, što se ovaj put i dogodilo.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02157_zpsm9q47rlr

Istini za volju, nisu ovi dizeli baš toliko impresivni. Barem meni. Mlađim generacijama (paz' mene!) bili su interesantniji.

No.. ovo je bio jedan od rjetkih propisnih uglova za slikanje golemog ekskavatora (ne znam je li zbilja toliko golem, garant u Australiji imaju većega).

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02161_zpstzrtzew1

Ne znam ruski... DragoOS?

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02162_zpsfejfmarq

A u ovu žlicu (ili kako se to već zove) stalo bi ugljena za mjesec dana zime!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02163_zpswjblo0a5

Evo kraja kolosjeka. Neki su se uplašili da je tu i kraj pruge.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02164_zpss86wtctj

Ovaj ni za moje pojmove nije pretjerano velik, no treba ga slikati za buduća pokoljenja.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02165_zpslgcll4bm

I kao u Rusiji, dok jedna vozi, druga služi kao statični spomenik!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02166_zpsn6at5dcu

Ovo je prva ozbiljnija stambena zgrada koju smo vidjeli na putu. Zamisli to, objesiš veš, a ono zapuhne...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02170_zpsyyxtycjs

Evo, ovako na primjer.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02173_zpstq3gckne

Ili se parkiraš na parkiralištu, i odmah možeš prati prozore.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02176_zpszhe6hrlc

A ovo je praktički direktan razlog zbog kojeg smo i potegnuli put. Povelika upravna zgrada iz koje se upravlja strateškim i makroekonomskim aspektima eksploatacije mrkog ugljena. Nisam pitao lokalce o lokalopolitičkim i menađerskoposlovnim odnosima. Ima mnogo zanimljivijih tema, naročito za prvi put.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02178_zpsr5xi2spx

To je zasad to, strpljenja do sutra!

Pozdrav veselo1
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by Pfaff sub 13 svi 2017 - 0:11

inflameswetrust je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:
Malo pivo i konjak!
Ne vidim poveznicu s pivom i konjakom...
Pa pisalo je: štaćeš? i ja odgovorijo!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by DragoOS sub 13 svi 2017 - 9:27

inflameswetrust je napisao/la:

Ne znam ruski... DragoOS?


Ova rudarska skalamerija je vjerovatno proizvedena u gradu KRAMATORSK
Kramatorsk (ukrajinski: Краматорськ, ruski: Краматорск) je rudarski grad u istočnoj Ukrajini u oblasti Doneck.
Osnovan je 1868., a status grada dobio je 1932 godine. Kramatorsk je bio jedan od uporišta proruskih pobunjenika 2014. u ratu u istočnoj Ukrajini.
DragoOS
DragoOS

Broj postova : 24
Lokacija : Osijek
Registration date : 28.03.2017

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by Pfaff sub 13 svi 2017 - 13:03

"Rudarska skalamerija"? hm hm
Mnogi su oduvijek bili skloni sprdati se s ruskom tehnologijom no treba o tome znati par stvari...
1. Stanje strojobravarske industrije i alata bilo je u Rusiji prilično rasklimano pa su često tolerance bile u kategoriji "konjski nokat" što je određivalo dizajn opreme i uređaja
2. Uvjeti održavanja na terenu bili su sve samo ne povoljni i pogodni
3. Poslužitelji i serviseri bili su uglavnom poluobučena radna snaga
4. Uza sve to, tehnologija je morala raditi!

Stoga je sve bilo pomalo grezo, predimenzionirano i naizgled klimavo, ali je, pas mu mater, radilo! I to je bilo najvažnije. Radilo je dugo, dobro i pouzdano

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust ned 14 svi 2017 - 15:53

Ni ja ne bih to nazvao skalamerijom. Kao i sve rusko. Znam za čovjeka koji je radio u nekakvim firmama po bliskom istoku i tijekom godina je zavolio sve žive Gazove više nego ijednog Land Rovera. Jes da se kvari, ali popraviš s tri udarca čekićem...
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust ned 14 svi 2017 - 16:08

No, bio bi red za još malo nastavka.

Daklem, tamo na ulazu u grad pruga prelazi cestu (ili obrnuto?), i navodno za zasmetati lokalcima.. Pogotovo kad ovo čudo počne cviliti. Nije to standardni signal, nego žuto svjetlo valjda skinuto s nekakvog kamiona.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02180_zpseqrx7awg

Pred kolodvorskim prostorom nalazi se ovaj oku ugodan mural. Nije ugljen na betonu, ali je primjer da u određenim uvijetima ulični grafit zbilja može biti lijep detalj.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02182_zps04krycua

Djelomično montažna skretnička kućica iz koje kontroliraju sav promet prema istoku i glavnom separatoru.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02183_zpsophiwktg

Ovaj jednostruki odbojnik je tu ne bi li spriječio odbjeglu kompoziciju koja želi pomrsiti planove majstoru na klonji...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02184_zpsd9qkfmiv

Ide i manevra... brzinski potovare vagone i vozi.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02185_zpsl3uwvrkx

Znam da je netko bio u Banovićima 2011. i mislio da ovo nije funkcionalno, no bio bi u krivu. Dapače, ovo je jedini preostali dubinski kop u banovićima, i utovara se putem ovog eskalatora.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02187_zpssvuzwhps

Činilo mi se da ima relativno puno jalovine u tom ugljenu, no ako je njima dobro...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02190_zpsdbxxle7a

Ova se izmanevrirala na drugi kolosjek ne bi li došla na čelo vlaka. Jako je lijepa lokacija, jer su kolosjeci za ukrcaj niži od prolaznih kolosjeka.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02193_zpst4jee57c

Gore hodaju i slikaju, a na -1 sam ja. S lijeve strane su vagoni za otpis.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02194_zps79posm3x

Bila je lijepa vijest da nam je dozvoljen pristup depou. To je za nas na HŽINFRINIM prostorima praktički nemoguće.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02197_zpsirfi4nxf

Ima mnogo nesortiranog željeza, no na nekoliko mjesta može se prepoznati o čemu je riječ. Ovo su dvije pretkasacijske lokomotive. Očito.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02198_zpsntmbxvwv

A ovo su postkasacijska kabina i frem jedne dizelke.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02199_zpsf8oxwgpe

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02200_zpsgskm13o5

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust ned 14 svi 2017 - 16:22

Evo ove dvije iz malo bližeg rakursa. Ako se ne varam, 25ica i 83ka.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02201_zpss27rg5so

Ovakvi detalji jedino su meni bili zanimljivi. Tucet osovina povrh kojih su ostavljene jedne limex tačke. Sad neka se netko usudi reći da Hrvatska nema izvoza...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02202_zpsghhpoohx

Ovoj je kotao otvoren. Vjerojatno ne za čišćenje. Tu sam Foxu pokušao objasniti kako funkcionira vatra u kotlu, odnosno termodinamični proces, no siguran sam da me slušao s možda pola uha.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02203_zpsmxg21fwd

Nedaleko , uz samu ogradu, ostavili su ove lijepe crne vagone koji će nakon nekog vremena odvoziti jalovinu s novog površinskog kopa.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02205_zps23n2sglt

Ima tu još zanimljivosti. U ćošku stoji jedna Minovka, pružna drezina koja bi lako mogla proći pod normalnotračnu. Bilo je pojedinaca koji su kasnije dali ideju da se ona obnovi za turiste, pa ih uguraju u metalnu kutiju i neka se vozaju...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02206_zps5lrfdouv

Ono malo što sam znao o Banovićkim lokomotivama prije nego što smo došli je da imaju jednu zelenu i jednu crnu 83ku. Pomalo mi je žao što nas nije vukla ova koja izgleda osjetno elegantnije, ali s druge strane, poklonjenom konju nećemo u zube gledati..

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02207_zpsc6ivdbrq

Ovaj nije vozan trenutno, no ne bi škodilo i njega malo srediti, pa da bude nešto ozbiljniji bife...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02208_zpswzsv5yq4

Ove šarene se moralo slikati. Nek se notira da stari Tamići dobro voze.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02212_zpslnuji0ra

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02213_zpsoy5ogmo6

Nisam sasvim siguran što je ovo predstavljalo. Možda silos za pijesak?

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02214_zpsjtop731w

Glodalo i preša. Vrlo zanimljive naprave. Nisu ih koristili kad smo mi bili.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02215_zps1bdzlx3f

I još jednom s leđa, dvije pretkasacijske.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02216_zpsei7wx8sa

Budući da su vožnje do daljnjeg gotove, mi smo još popratili manevriranje, a neki su poslikali što se dalo. Pripremala se okrijepa, pa sam zazveckao markama u džepu...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02219_zpswn6jtsez

Iskašljavaju pepeo i ostali krš postrance. Osjetno jednostavnije nego neke druge metode.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02220_zpsogmnabut

A su ih lijepo složili... Još da je sunce bilo na pravoj strani...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02225_zpsp2kxeapu

I pravac grada Banovića, prešli smo preko ŽCPR-a iza kojeg se nalazi most. Štitne tračnice i ostalo su po ps-u!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02231_zpsvc7vouag



inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by Pfaff ned 14 svi 2017 - 17:45

inflameswetrust je napisao/la:Glodalo i preša. Vrlo zanimljive naprave. Nisu ih koristili kad smo mi bili.

https://2img.net/h/i690.photobucket.com/albums/vv261/inflameswetrustsss/Banovici/DSC02215_zps1bdzlx3f.jpg
Prvo (lijevo) su škare za lim, a desno je savijačica limova

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust ned 14 svi 2017 - 21:56

Pfaff je napisao/la:
inflameswetrust je napisao/la:Glodalo i preša. Vrlo zanimljive naprave. Nisu ih koristili kad smo mi bili.

https://2img.net/h/i690.photobucket.com/albums/vv261/inflameswetrustsss/Banovici/DSC02215_zps1bdzlx3f.jpg
Prvo (lijevo) su škare za lim, a desno je savijačica limova

Netko je spomenuo glodalicu, a ja prenio. Hvala na ispravci!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust ned 14 svi 2017 - 22:16

Nastavljamo još malo prije spavanja.

Nakon prvog dijela, vožnji praktički do centra grada, rečeno nam je da je fajrunt do daljnjega, i da se izvolimo prema željama pokupiti u kakvu ćevabđinicu ili burekđinicu, prema volji. S tim da nas je jedan lokalac vodio nešto dalje do krčme gdje primaju kune, marke, eure, što god, bitno dok imamo. Pa što sam ja onda marke mijenjao nadobudno...

Aj, nećemo gunđati. Putem smo besjedili o različitim temama, razlikama između gradova u Hrvatskoj i Bosni, mogućnostima i budućnosti rudnika (gradit će elektranu u samim Banovićima jer u Tuzli planiraju gariti lignit, pa da ne ostanu Banovići bez posla...), turističkim potencijalima i prednostima odnosno nedostacima €uropske unije.

Usto sam opalio par vizura grada, nek' se nađe!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02232_zpsczoddzt7

Da nismo usred Bosne, rekao bih da malkice liči na Rijeku.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02233_zpsvkglydsy

Gore sa džamije orila se misa, odnosno ekvivalent mise u muslimanskom svijetu. Ispostavilo se da nisam baš na ti s vjerskim obredima (nije da sam to prvi put shvatio), no lokalci su bili vrlo strpljivi i objasnili što me zanimalo.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02234_zpsc07qgmuh

Nekako smo stigli i do krčme u kojoj smo Fox i ja naručili kafu i burek, te je sjelo ko budali šamar. Ovaj rolani burek peku po narudžbi, a kava, uz koju smo nekim čudom dobili i mini vrhnje - bila je izvrsna. Taman da okrijepi gladnu dušu.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02235_zpsxesbnxks

Po povratku sam s povišenog zaključio da u samom gradu ima iznenađujuće puno zgrada. Kao da je ovdje svojedobno bio truli socijalizam...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02237_zpsgka5ox8m

A ubrzo nam je put prepriječila ova dizelka. A sačekali smo, šta sad...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02238_zpsbkveqml4

Zaletili smo se do depoa još jednom prije nove ture fotostopova, što je mene prilično impresioniralo. Ovdje održavaju sve što treba održavati.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02242_zps6m5zsdh3

Nema nikakve oznake opasnosti od upada. Sviđa mi se to. Neka svatko snosi posljedice svoje nepažnje.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02243_zpsb8zu3r5h

Prvo sam pomislio da je riječ o kotlu, a onda se ispostavilo da je to nekakva rudnička drobilica ili štoveć.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02244_zpsaoul4hlm

E pa nadam se da nagrada nije neželjeno debela.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02245_zpscoooh7ba

Manipulator masivnih tereta koji takoreći visi sa stropa.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02246_zpsyxtiko5h

Nisam sasvim siguran čemu ovo služi. Valjda za vuču kotlova ili tako što...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02247_zpschz4ddoi

Divna lokacija za snimati film strave. Ovdje sam Foxu još pokušao objasniti funkcioniranje okretnih postolja i bandaža, no vrlo brzo se izgubio. Nije vrag da sam toliko dosadan?

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02248_zpsv6dsssos

Sjaje se ko pasja... ogrlica.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02249_zpshypfvyzg

Ne, neće me slušati. Kako i bi kad je zauzet slikanjem. Kakva vremena su došla, da nitko ne želi zastati i ...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02251_zpsapxks2ix

... Naučiti čemu služe drva ispred depoa (ne, nije za grijanje bojlera).

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02252_zpsgpwdb2bp

Taman smo bili pred fajruntom s obilaskom pa se stiglo još ovoga opaliti, dok plovi uzvisinom.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02253_zpsjcuatcqv

Toj to za večeras. Sutra nastavak, bez pretjerane žurbe! Pozdrav!!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust uto 16 svi 2017 - 17:26

Nastavljamo. Mrvica pozadine. Zbog planova oko budućnosti tuzlanske elektrane, odnosno njenog prelaska na lignit kao što sam i spomenuo, planira se nova elektrana u Banovićima koju će ložiti lokalnim ugljenom. Dobar dio trasiranja je pripremljen, pomaknuti su neki dalekovodi, kao naprimjer ovaj ovdje... komentirali su lokalci da ne bi ni primijetili ovaj stari prazni da mi nismo uprli prstom...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02254_zps6gy7hltz

Još jednom, pozadinski pozdrav prije ukrcaja.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02255_zpsbo6vsjnm

Dio putnika već je bio u vlaku i polako su krenuli. Lokomotive još jednom nakrcane ugljenom, mirišalo je kao... para i dim?

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02255_zpsbo6vsjnm

Polako smo krenuli zavojima. Ja sam se smjestio u otvoreni vagon gdje je bilo nešto više zraka.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02259_zpsivj5tmco

Bogovski pustila paru, kao da joj je zadnje.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02261_zpsbdnqggns

Prednost posljednjeg vagona su lijepi prizori iza. I dalje je impresivno vidjeti dvokolosječnu uskotračnu prugu, koliko god to bilo antiprotivno meni koji sam odrastao na širokotračnu.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02262_zpsur1btudx

Još malo vijuganja povrh izvlačnjaka koji završava pred ŽCP-om.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02263_zpsypjcr72u

Ostavljamo most i žcpr iza sebe. (Pazi, zabranjeno hodanje prugom, pa što smo to mi radili zadnja 2 sata ni ne znajući??)

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02264_zpsg9zpbsxv

S desne strane može se vidjeti... nešto. Vjerojatno dubinski kop pri čemu je monumentalni dimnjak služio odlijevu pare koja je pokretala rudarske mehanizme.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02265_zps6icp0mfc

Pruga nadalje vijuga lijepim naseljenim krajevima, sušta suprotnost šumskim predjelima s početka. Oboje ima svoju čar. Šumska pruga mir i spokoj listopadnog drveća, naseljena dionica životnost i svakodnevnicu.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02266_zpsyyhznyyq

Sljedeći fotostop bio je mjesto odakle puca pogled na minaret jedne od džamija. Mnogi su se smjestili u livadu odakle se toranj lijepo vidi, pa rekoh, ajde pa ću i ja. Taman je sunce pobjeglo, no rekoh, nije uopće loša slika. Et.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02270_zpspdiuu0il

Nije ni ova, blago teretna.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02271_zpsybknaews



inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust uto 16 svi 2017 - 17:47

Ekipa iz Dežele ponijela je sa sobom dron kojega su ubacili u nekadašnju klonju (ćenifarenje je nešto čemu me Pfaff učio, pa bi bio grijeh ne otvoriti vrata).

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02274_zps5s13ylzd

Ovaj signal, kao i mnogi drugi, definitivno je van funkcije. Ništa od blokovnog razmaka. Primijetite i ovog koji se voza na vagonu. Valjda mu je to prvi put u životu pa se veseli.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02278_zpsycbp2ny9

Je, evo ga, glavom i bradom.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02279_zps54kkwqbm

Došli smo i do stanice na pola puta do kraja. Prometnik ima karakterističnu crvenu kapu.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02281_zpsojy6d1po

"BRZO, SLIKAJ MI LADU, ČETVORA VRATA!!", vikne Fox. Spada li i to pod klasična vozila s naših cesta? Ili njihovih cesta?

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02282_zpswnt3skvn

Ova mala samo manevrira. Ništa od dugih vožnji za nju. Možda nizbrdo.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02283_zpssdjc4o5x

Došli smo do još jednog utovarališta koje je opremljeno signalima.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02284_zpszkieylst

To odozgo po traci, pa onda gravitacijom na vagone.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02285_zpss1qq7msa

Čekamo dolazak 83ke na fotostop. Tu su se još malo drečili na mene jer sam u kadru.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02286_zpsb7mn9bud

Zato sam mudro odlučio da ne bi bilo loše naći nekakvu višu lokaciju. Vidim spiralne stepenice na utovaralište, i kažem samom sebi "ja bih se ovdje popeo". Čuo me jedan vlakopratitelj koji ekspresno odgovara: "Pa penj' se šta čekaš". I ja se popeo. Nisam uhvatio bogznakakvu poziciju, no ajde...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02289_zpsjjjbheck

Vidio sam kako to izgleda iznutra pa nisam nezadovoljan.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02293_zpsr14tfmf1

Po spuštanju sam i ja okinuo. Kad je bal nek je maskembal.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02302_zpss6pi0g3m

Tu negdje sam i razmjenio par riječi s poetom Lovcem na pruge. Fantastičan jedan lik, pun odličnog pozitivnog humora, i općenito jedna opuštena osoba. Po nastavku smo se ipak nekako razdvojili, a ja sam iz vagona slikao ove pretkasacijske.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02302_zpss6pi0g3m

Još malo vizura, ovaj put prema naprijed.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02302_zpss6pi0g3m

Nabujali potok na svoj način je vrlo intrigantan. Ne znam ima li klenova...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02312_zpslybayz8p

Stigli smo i na posljednju stanicu. Ovdje je bilo vrlo zanimljivo.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02313_zps5iaqisob

Slovenci su pokrenuli drona ne bi li slikali odozgo, a svi ostali smo se borili za pozicije. Tu se nekakav njurgavi penzioner po dobrom starom običaju derao na mene jer - pazi sad - stojim u kadru, no ovaj put mi je definitivno prekipjelo. Jasno je meni da ljudi vole slikati i štovećne, no što možeš očekivati kad nema plana puta, plana slikanja ni plana uopće? Obrazuj narod pa onda vrišti koliko ti srce želi. A ne onda kukati kako bezobrazna mladež usudi odgovoriti nešto...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02317_zpseirj3baw

Ajte, u ime nekakvih... tkoznakakvih odnosa pomaknuo sam se u stranu, pa su i ove fotke prilično loše.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02318_zps0mvhtkis

S lijeve strane možete vidjeti nešto nemoguće u €uropi. Ili barem kod nas. Ovi su zbog povećanog opsega posla i odvoza jalovine nasadili još dva kolosjeka. I funkcioniraju, bar zasad. Još ih nisu propisno isprobali, no bit će.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02319_zpsaavzqpza

On slika mene kako ja slikam njega.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02320_zpsjlxdpbe1

Pretkasacija na mjestu nekadašnjeg pretovara.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02321_zpsogl9fgko

Vid' koliko ljudi u kadru a samo se na mene dere...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02325_zpstyppci7f

Tu sam se nekako strateški maknuo na uzvisinu dok su ovi razglabali o mogućnostima intermodalnog prometa na prugama...

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02328_zpsomuw4rfl

A poslovično opušteni Lovac, svoje je prilike čekao nešto iza mene. Išao sam se pomaknuti da ne smetam u kadru (već automatika, kao pogledati lijevo i desno kad prelaziš cestu), no on je pokazao palac gore i rekao da je "ooodlično".

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02329_zpsw3slhghr

I dočekasmo. Nakon desetog puta nije više tolika fora.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02331_zpsqsiwfeji

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02334_zps9xslj7kv

Kada je bilo jasno da je to što se tiče fotostopova i ostalih gluposti, svi su se pomalo opustili, a lovac je umjesto uobičajenog ronjenja u nafti ili elektroterapija elegantno prionuo inhalaciji.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02334_zps9xslj7kv

Ja sam majstora zamolio za priliku da se popnem što je vrlo rado dozvolio. Tu je počela fantazija za mene.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02337_zpsih89omer

Biće i nastavka.
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust uto 16 svi 2017 - 18:15

Posljednji dio cijelog puta (prije nego što smo ušli u autobus) meni je ostao u najugodnijem sjećanju. Prvo sam, nakon skakanja po kuhinji 83ke, popričao s Foxom i Brunohom o tehnologiji parnjača, pa nakon nekoliko pitanja (od kompresora sve do zapremine vode) majstorima, dobivam kompliment godine - "Ti'b mogo bit mašinovođa". Što reći na to? Bez da sam se dalje gurao u posao, dobivam poziv u kuhinju. Tko bi to odbio?

No prije toga, jedna slika s majstorima (ja sam onaj uvjerljivo najmanjih gabarita).

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02342_zpsgzjhxhrg

Polako smo krenuli. Bila je gužva kad se i Brunoh popeo, no preživjeli smo. Prilike za slikanje nije bilo puno jer je kompozicija prilično cupkala, no dobio sam dobar dojam o tome kako zapravo izgleda biti u parnjači. Za početak, sve je puno pepela, ali preglednost je sasvim u redu.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02344_zpsulxpk2sz

Ruka kroz prozor i voila, sve se vidi!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02345_zpsjbqemaqx

Dobro , ajd, malo treska al šta sad.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02349_zpsh13guhkq

Da bih sebi, a i drugima dočarao prizor, probao sam slikati u smjer vožnje kroz prozor ka tenderu. Majstor mi je htio otvoriti prozor, no rekoh - ne, ovo je savršeno. I bilo je.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02351_zpsmckowsep

Nakon prvog stajanja spustili smo se dolje jer smo čekali da teretnjak ispred nas uđe u Banoviće. Manjak APB-a je bio vidljiv. Po tom smo se Brunoh i ja popeli na vagone da ne pravimo gužvu.

Evo i rezultata!

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02354_zpsdpgmxrwy

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02363_zpsjpyxypgc

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02368_zpsa5oxmrrl

Nadalje nije bilo nikakvih fotostopova (srećom), pa smo mogli uživati u vožnji. Trajala je nekoliko desetaka minuta, pa sam slikao što se stiglo u prolazu. Jedan "zeleni vagon".

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02372_zpsapfe2dbq

I šumska dionica.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02379_zpscxacs9yg

Umjesto da sletimo niz onaj rolerkoster skrenuli smo desno, pravac gornja razina separatora.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02383_zpsx0awbuqq

Još da nema improvizirane ograde, slika bi bila savršena.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02389_zpsfx2f1o6l

Usput, još pokoji detalj sa gornje stanice.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02390_zpsaibfjfxb

(Ložiona. Oni tamo nemaju okretnice)

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02392_zpskdmilycz

I spuštamo se svi čoporativno. Ruke prljave, jakna, hlače tenisice, sve crno. Prvo sam se pozdravio s majstorima na 83ki, pri čemu je visoki izjavio "Prljava ruka - čista duša". Nisam se mogao ne složiti.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02393_zps7805hja8

Pozdrav i ovoj koja je ispunila dječački san. Neka još odradi kilometara i kilometara.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02394_zpsokhgwogu

Dolje se više nismo spuštali, bar ne pješke. Zasad smo vidjeli što nas je zanimalo. Sljedeći put - bez autobusa, bez velike grupe ljudi, bez organiziranog prijevoza.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02395_zpse9dr4hxu

I za kraj Uaai za transformatore i spremnik za...nešto.

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02396_zpsnjcy6uzo

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija DSC02397_zpsy64uvx9s

To je to. Nisam siguran što više mogu reći osim da je ovo bilo jedno od boljih putovanja koja sam doživio. Povratak je bio bolan zbog bolesno dugih čekanja na granici, te osim neudobnog autobusa, dugih čekanja na granici i sveopće gužve, nemam apsolutno nikakvih zamjerki. Hvala ekipi banovićkog rudnika što su nas ugostili, hvala kolegama ferroequinolozima što su bili fantastični, i hvala svima vama što ste ovo čitali! veselo1

Pozdrav!
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by Pfaff uto 16 svi 2017 - 18:26

Ti ovo, bogati, k'o Zagorka "Gričku vješticu" u Malim novinama - svakoga dana po jedna stranica podlistka!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by inflameswetrust uto 16 svi 2017 - 18:28

Pfaff je napisao/la:Ti ovo, bogati, k'o Zagorka "Gričku vješticu" u Malim novinama - svakoga dana po jedna stranica podlistka!

Radim kako stignem. Uostalom, nije ni to sa zagorkom bilo badave... Kolika je tiraža bila, a tek kupnja...
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by Pfaff uto 16 svi 2017 - 19:04

Znači, gotovo? Kraj, nema više, šmrc...

J-a-k-o s-a-m z-a-d-o-v-o-l-j-a-n!
Vidio si i slikao puno više nego ja onoga sleda prije nekih pešest godina. Imaš nekoliko odličnih fotki kompozicija s 83-ojkom... Ma, što da Ti kažem nego: Izvrstno!

Lada Njiva s četvorim vratima - teška egzotika na našem području jer ih u pravilu nisu uvozili.

A glede njurgavih penzića - ha, čuuuj, takvih Ti ima svugdje (kad si zadnji put bio na šalteru uplata u pošti?)

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by borna uto 16 svi 2017 - 20:13

Tko se jednom inhalira parom i dimom parnjača to ne zaboravlja cijeli život!
Drago mi je da si uspješno prošao tu inicijaciju i lijepo (opširno) nam je prikazao thanks
I zadnja misao o solo snimanju je dobra, kad je čopor uvijek netko nekome smeta. Kada si sam možeš daleko mirnije i slobodno birati kadrove
te imaš više vremena za snimiti sve i uz to uživati. /može biti i društvo od nekoliko prijatelja/
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8947
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija Empty Re: Banovići 2017. - Inhalacija i sveobuhvatna animacija

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.