Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vela Luka

4 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by gaspa uto 27 srp 2021 - 22:14

Korčulu, u svojim lutanjima, nisam još obilazio (samo sam jednom pristao u korčulanskoj luci). Naravno da postoje planovi i nacrti u koje je uključena i Vela Luka. Nakon uvodnog dijela moja je ocjena bila: ne dangubiti tamo i obići u širokom luku. I tek kad sam našao nekoliko elemenata zbog kojih bi Vela Luka ipak mogla biti posjete vrijedna, opet bivam prizemljen. Ne, definitivno ne! Hvala ti besposlenipope na ovom vrijednom opsežnom prikazu.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop sri 28 srp 2021 - 10:47

borna je napisao/la:Svega i svačega ima ovdje, jako je šareno....od ružnog, zapuštenoga do dobro održavanih starinskih kuća.
Kao veliki kontrast su neke moderne zgrade, čak i previše ako se pogledaju okolne. Šteta što je davno gradnja
prepuštena volji, ukusu i količini raspoloženog novca investitora?
     Moglo se odrediti npr da ovaj blok zgrada treba ostati u starom stilu kao nekada a neki drugi može biti
suvremen? U Baškoj se donekle drže toga iako se i u starom dijelu grada nađe poneka moderna.

Moj dojam je da je, obzirom na relativno kasnu urbanizaciju i industrijalizaciju poslije II svjetskog rata, došlo do pojačanog doseljavanja agrarnog življa, koji je onda navrat-nanos gradio nove i pregrađivao, dograđivao i proširivao stare kuće, a osobito u ovom dijelu koji djeluje kao, štajaznam, zagrebački Kozari Bok.

Socijalističkoj vlasti nije bio bitan izgled i vizualni dojam neke buduće turističke destinacije, kad je ionako u to doba turizam bio samo broj iskazan u godišnjim izvještajima o kolektivnim odmaralištima, ali prije svega o proizvodnji (sve nešto naopako od današnjice mrgreen ).

I kako krenulo, tako se i nastavilo, izgleda da je tradicija ovdje tvrdokorna - vlasti su se izmjenjivale, ali urbanizam im je stalno bio zadnja rupa na svirali. Negdje u onom duljem videu o poplavi, čini mi se pri kraju, posredno je u jednoj rečenici potvrđen taj moj stav o neuglednosti i lošem planiranju.


Zadnja promjena: besposlenpop; sri 28 srp 2021 - 11:03; ukupno mijenjano 1 put.
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop sri 28 srp 2021 - 10:56

gaspa je napisao/la:Korčulu, u svojim lutanjima, nisam još obilazio (samo sam jednom pristao u korčulanskoj luci). Naravno da postoje planovi i nacrti u koje je uključena i Vela Luka. Nakon uvodnog dijela moja je ocjena bila: ne dangubiti tamo i obići u širokom luku. I tek kad sam našao nekoliko elemenata zbog kojih bi Vela Luka ipak mogla biti posjete vrijedna, opet bivam prizemljen. Ne, definitivno ne! Hvala ti besposlenipope na ovom vrijednom opsežnom prikazu.
Grad Korčula (iako sam uglavnom u dva navrata obišao staru jezgru i priključen joj obalni dio) je prekrasan primjer naše obalne urbanizacije i gotovo da nema ništa zajedničkog s Velom Lukom.

Ali mogu stati iza jedne bitne stvari: Velolučani su redom topla, prijazna i uglavnom ugodna čeljad i ako zbog ničega drugoga (a ima se i gdje otići na kupanje, pa na liječenje i dobro se pogostiti) ljudi su ti (a ne fasade) koji boravak tamo mogu učiniti ugodnim. yes
"Uglavnom" je pak zbog jedne neugodne osobine - puno njih umjesto glasnog govora (onog tako tipično dalmatinskog) koristi urlanje. eksn
Pri tom nije isključena ni jedna generacija - od onih u pelenama, do onih sa štapovima.
Velolučani su definitivno najglasniji stanovnici obale koje sam čuo. smiling devil
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop čet 29 srp 2021 - 15:32

Idem dalje Obalom 2:

Vela Luka - Page 3 Dscn3566

Vela Luka - Page 3 Dscn3565

Cijelog dana je dosta prometna.

Vela Luka - Page 3 Dscn3567

Još jedna kaleta prema Ulici 5 ... i dalje:

Vela Luka - Page 3 Dscn3569

Vela Luka - Page 3 Dscn3570

Vela Luka - Page 3 Dscn3572

Vela Luka - Page 3 Dscn3571

Ponosni vlasnik ove bijele vile bi vjerojatno bio ponosan zbog usmjerenosti mog objektiva na nju, al meni je 'sjela' jer strši u svojoj okolini ko ciganski kralj u bijelom odijelu u cigan-mali. kul

Vela Luka - Page 3 Dscn3573
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop čet 29 srp 2021 - 15:46

Obala 1 je donekle slična svojoj suprotnosti, tek su kuće malo razmaknutije i s nešto većim okućnicama:

Vela Luka - Page 3 Dscn3578

Pažljiv promatrač će u središnjem dijelu gornje i donje slike (a i u 4. po redu) uočiti zeleni doksat.
Mašala. kul

Vela Luka - Page 3 Dscn3574

Vela Luka - Page 3 Dscn3575

Vela Luka - Page 3 Dscn3579

Vela Luka - Page 3 Dscn3577
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop čet 29 srp 2021 - 16:06

Konoba "Feral" (a ne kako sam napisao na početku "Dva ferala"  sad ... možda pod utjecajem "2 žarulje" ...?  Smile ):

Vela Luka - Page 3 Dscn3582

Vela Luka - Page 3 Dscn3581

Tu desno se odvaja Ulica 5:

Vela Luka - Page 3 Dscn3580

Vela Luka - Page 3 Dscn3584

Jedini dućan kojeg nisam posjetio tijekom 3 tjedna:

Vela Luka - Page 3 Dscn3585

Vela Luka - Page 3 Dscn3583

Vela Luka - Page 3 Dscn3586
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop čet 29 srp 2021 - 16:30

Ova "vila" je poseban slučaj - šta bi se reklo, ima tu od igle do lokomotive   smijesno  - 'lijepo' oblikovani lukovi balkonskih zidova, betonski stupići balkonske balustrade, konzolna dizalica (ta će zanimati Pfaffa  yes ), hrđavi dizel motori (agregati?), hrđavi komadi svega i svačega, stari kamioni, auti, viljuškar, benzinske bačve ... nema mjesta u jednom normalnom postu za popis.  veseli
Al nema mjesta niti 'kolekcionar' u skromnom dvorištu i garaži, pa se je proširio po rivi, trotoaru, grmlju i žalu ispod rive.
Svakog dana su taj krš upotpunjavali i parkirani automobili kako su stali u preostali prostor uz kolnik.  cudno
Ah da, izblijedjeli natpis govori da je tu (bila) i trgovina i/ili servis ortopedske obuće i pomagala.  kul

Vela Luka - Page 3 Dscn3589

Vela Luka - Page 3 Dscn3587

Vela Luka - Page 3 Dscn3592

Vela Luka - Page 3 Dscn3590

Vela Luka - Page 3 Dscn3591

Vela Luka - Page 3 Dscn3588
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop sub 31 srp 2021 - 19:43

Opet na početku, dok sunce ne grije a rasvjeta je mekša, pa samo da utvrdim Crkvu od začeća i ovu kuću na uglu bez ugla:

Vela Luka - Page 3 Dscn3593

Vela Luka - Page 3 Dscn3595

Vela Luka - Page 3 Dscn3594

Vela Luka - Page 3 Dscn3598

Pogled preko ceste na sumrak i kraj uvale:

Vela Luka - Page 3 Dscn3599
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop sub 31 srp 2021 - 20:09

Ispred lječilišta, smješten je Dom umirovljenika.
Suvremena zgrada dobrog izgleda i uklopljena u okoliš, karakteristična zbog gustih nasada oleandara:

Vela Luka - Page 3 Dscn3117

Vela Luka - Page 3 Dscn3115

Vela Luka - Page 3 Dscn3118

Vela Luka - Page 3 Dscn3120

Vela Luka - Page 3 Dscn3119

Vela Luka - Page 3 Dscn3121
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

borna likes this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop sub 31 srp 2021 - 21:03

Prilaz zgradi lječilišta u sumrak:

Vela Luka - Page 3 Dscn3122

Vela Luka - Page 3 Dscn3124

Na kraju nešto i o lječilištu - i liječenju.

Suvremena arhitektura s početka 80-ih. Kako neki dijelovi opreme nisu izdržali ispit vremena, djelomično je obnovljena stolarija (PVC), obnovljene kupaonice, dok su recimo ugrađeni ormari u sobama direktan uvid u stolarsku manufakturu navedenih godina (šperploča, klavir-panti, magneti). Poneki podovi u sobama su laminatni, a neobnovljeni s vinaz-pločama. mrgreen
Sobe imaju klimave uređaje, no za uključenje treba unajmiti daljinski. 10 kuma po danu.  smiling devil
Promijenio sam dvije sobe, no u prvoj jednostavno nije bilo slobodne zidne (ni produžne) utičnice za napunit mobitel ili laptop.  ljut

Generalno, moglo bi se dati od 2-3 zvjezdice, a i klopa je u skladu s tim. Solidna, ali bez ugodnih iznenađenja.

No, u lječilište se ide radi liječenja, a to je bilo na visini.
Dapače, po pričanju pasioniranih korisnika takvih ustanova nono - ova je najbolja u Hrvatskoj.  super2

Kako je lječilište niknulo na običajima domorodaca da reumu liječe pristupačnim im muljem s kraja uvale, pa je tako bilo i razočaranje da dolaskom na liječenje blata nije bilo.  Question

Moje terapije su se sastojale od "struja": drmusanje pojedinih zglobova raznim vrstama struja male snage, ali visoke frekvencije (i napona?), ultrazvukom, laserom, magnetom, i vježbama za pojedine zglobove / muskulaturu. Taj drugi dio je bio naporan, ali vidno koristan.

U međuvremenu, zadnjeg tjedna se misteriozno pojavilo i blato.
Iz meni nekog nepoznatog razloga, medicinari i tu moraju nešto jednostavno preimenovati u, njima valjda razumljivije  cudno  "peloid" ili u konkretnom slučaju - "liman".

Blatna 'kupka' se satoji od toga da se smjestite na nekakav uski visoki krevet, namažu vas masnom, sivo-crnom i dobro zagrijanom (45°) masom po bolnim zglobovima, pa zamotaju u nekoliko plahti i deka ko mumiju i tako odležite 20-ak minuta. Nakon toga slijedi delomično uspješno pranje blata, brisanje, oblačenje, trčanje do sobe gdje još jednom ponavljate tuširanje, samo uz primjenu sapuna, pa se navrat-nanos brišete, oblačite i trčite na "struju" uz redovno kašnjenje ...

No da - blato. Prvih dana je imalo vonj na kanalizaciju tijekom dana s niskim tlakom, a postepeno je izgubilo ikakv vonj i bilo sasvim neutralno.
Čak je jedna terapeutkinja rekla da miriši.  grinko
Kako su kupanje na kraju uvale odavno napustili, a (vjerojatno zbog ispusta kanalizacije) prekinuli i kopanje u njoj za potrebe liječilišta, raspitao sam se otkuda blato.
Odavde:

Vela Luka - Page 3 Screen26

Kaže terapeutkinja da odu dva čovjeka u barki u tu obližnju uvalu i nakopaju za određeno razdoblje.
Onda one filtriraju i kuhaju blato, pa mažu po ljudima ...

Eto, to je sve.
Bilo mi je zadovoljstvo. Vela Luka - Page 3 Laie_69

Pitanja, primjedbe i rasprava su dobro došli. yes
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

gaspa and borna like this post

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by Pfaff sub 31 srp 2021 - 21:33

besposlenpop je napisao/la:Promijenio sam dvije sobe, no u prvoj jednostavno nije bilo slobodne zidne (ni produžne) utičnice za napunit mobitel ili laptop.  ljut
Ja uvijek u koferu nosim produžni kabel s pet rupa i noćnu lampicu jer mi je pun kufer takvih iznenađenja kul

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Vela Luka - Page 3 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by besposlenpop ned 1 kol 2021 - 20:05

Pfaff je napisao/la:
besposlenpop je napisao/la:Promijenio sam dvije sobe, no u prvoj jednostavno nije bilo slobodne zidne (ni produžne) utičnice za napunit mobitel ili laptop.  ljut
Ja uvijek u koferu nosim produžni kabel s pet rupa i noćnu lampicu jer mi je pun kufer takvih iznenađenja kul
Ja sam svojedobno ili nosio, ili kupovao paketić limunske kiseline.
Poslužilo bi za besprijekorno skidanje kamenca na ružama tuševa. Vela Luka - Page 3 C055
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1302
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

[Vrh] Go down

Vela Luka - Page 3 Empty Re: Vela Luka

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.