Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Željezničke neobičnosti – grbovi

Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Željezničke neobičnosti – grbovi Empty Željezničke neobičnosti – grbovi

Postaj by Pfaff pon 12 srp 2021 - 22:50

Opis jednog grba


Englezi su, čak i više od Britanaca, jako skloni heraldici. Od ranih dana željeznice, kompanije su htjele dodati određeni dignitet svom imidžu isticanjem grbova na svim mogućim mjestima – od lokomotiva do dokumenata…
Do grba nije baš jednostavno doći jer postoje uredi koji se bave dizajnom i dodjelom grbova. Najprije treba podnijeti molbu i nešto platiti (bez toga nikad ne ide, sjetimo se samo Krčkih knezova koji su masno platili Papi da im dodijeli grb izumrle rimske porodice lomitelja hljebova) pa onda na kraju stiže povelja s nacrtom i opisom grba. Sve vrlo formalno jer heraldika ('rvacki: grboslovlje) ima svoj jezik kojeg se ponekad čak i dade i razumijeti!

Ovo je primjer povelje o dodjeli grba kojeg je godine 1898. ishodila kompanija Great Central Railway. Našao sam ju u jednoj svojoj knjizi

Željezničke neobičnosti – grbovi Herald

Evo i opisa grba na grboslovnom engleskom:

Argent on a cross gules voided of the field between two wings in chief sable and as many daggers erect, in base of the second, in the fesse point a morion winged of the third, on a chief also of the second a pale of the first eight arrows saltirewise banded also of the third, between on the dexter side three bendlets enhanced and on the sinister a fleur de lys or. And for the crest on a Wreath of the Colours a repre¬sentation of the front of a locomotive engine proper between two wings or


Onda sam se sjetio da mi u svojim redovima imamo i ferroequinologa koji je među ostalim vrlinama i stručni heraldičar – 'rvacki: grboslov (grboslovnjak?) – naš vrli Kobler koji je što se tiče 4uma prilično izumro, ali je inače živ i zdrav i reagira po potrebi na vanjske podražaje. Zamolio sam ga za prijevod povelje tj. opisa grba pa evo toga na našem materinjem (sic!):

Na srebrnom crveni križ oivičen crveno ispunjen bojom polja, praćen dvama crnim kreljutima gore i jednako toliko uspravnih bodeža dolje; u sredini Merkurova krilata kapa; u glavi štita raskoljenoj natroje, u srednjem srebrnom osam (4,4) ukriženih crnih strijela praćenih s desna na crvenom s tri zlatne pojačane trake, a lijeva zlatnim ljiljanom (fleur de lys). U nakitu iz točenice (srebrno-crvene) raste lokomotiva prirodne boje sučelice praćena s dva zlatna krila (kreljuti)

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Željezničke neobičnosti – grbovi Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11355
Age : 76
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

gaspa, borna and mladen_lucky like this post

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.