Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teško je živjeti u Švicarskoj

2 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Teško je živjeti u Švicarskoj Empty Teško je živjeti u Švicarskoj

Postaj by borna čet 6 tra 2023 - 19:54

Jedna tužna priča o zatucanosti i birokraciji nekih ljudi u Švicarskoj...
Susjeda živcira maketa željeznice – umirovljenik je sad mora odstraniti
Umirovljenik u regiji Weinland u Zürichu mora srušiti model željeznice koji je u svom vrtu držao 30 godina.
Teško je živjeti u Švicarskoj 9p2dlKCNqgvAL6OPQmKpnu.webp.7296b59cb126c4d92bfc56802e8c553d
Bila je to odluka upravnog suda iz prosinca 2022. koja je izvukla tepih ispod nogu umirovljenog para u züriškoj regiji Weinland: s ljubavlju izgrađena maketa željeznice u vrtu, koja je tamo stajala 30 godina, mora se demontirati - kao i živicu od tuja.

Umirovljenik za "Landbote" kaže : "Hobi mi je uništen." Čovjek je postavio svoju stazu početkom 1990-ih. Par je tada kupio imanje jer je padina u vrtu savršena za rekreaciju modela planinske željeznice. U vrtu su dvije staze – jedna duga 80 metara, a druga 55 metara. Mjerilo lokomotive, putničkih i teretnih kola: 1:45. “To je dio mog života”, kaže čovjek koji je cijelu svoju karijeru radio u željezničkoj industriji.
Teško je živjeti u Švicarskoj 4IaDDkdhKqH8MdHXyxZy2Q.webp.c3116db2318c6066a1f7ed61f311cae1
Sada je gotovo. To je još uvijek šok za par. Budući da je niži sud, graditeljski žalbeni sud, i dalje smatrao da je rušenje, koje je naredilo lokalno općinsko vijeće, nerazmjerno. Staza i živica su stoga trebali ostati. No, susjed se protivio ovoj presudi, žalio se i bio u pravu. Par je za "Landbote" rekao da nemaju snage da pređu dalje na federalni sud.
Par se trebao informirati
Problem: kada je par devedesetih kupio imanje, dio okućnice bio je u poljoprivrednoj zoni. Par nije znao ništa o tome. Jer općina je prije 30 godina davala drugačije podatke o zonama. Kad je uprava zgrade prije dvije godine obavijestila par o poljoprivrednoj zoni, ostali su zaprepašteni. “Uvijek se govorilo da postoji slobodna zona”, kaže umirovljenik. Prema riječima para, to je također priopćila uprava, ali nikada nije zabilježeno u pisanom obliku.
Teško je živjeti u Švicarskoj BImyyQMpKlLBWA0IYrqL4b.webp.dd1de34d8f274b7e771b432a15fc4830
Bila je to odluka upravnog suda iz prosinca 2022. koja je izvukla tepih ispod nogu umirovljenog para u züriškoj regiji Weinland: s ljubavlju izgrađena maketa željeznice u vrtu, koja je tamo stajala 30 godina, mora se demontirati - kao i živicu od tuja.

Umirovljenik za "Landbote" kaže : "Hobi mi je uništen." Čovjek je postavio svoju stazu početkom 1990-ih. Par je tada kupio imanje jer je padina u vrtu savršena za rekreaciju modela planinske željeznice. U vrtu su dvije staze – jedna duga 80 metara, a druga 55 metara. Mjerilo lokomotive, putničkih i teretnih kola: 1:45. “To je dio mog života”, kaže čovjek koji je cijelu svoju karijeru radio u željezničkoj industriji.

Sada je gotovo. To je još uvijek šok za par. Budući da je niži sud, graditeljski žalbeni sud, i dalje smatrao da je rušenje, koje je naredilo lokalno općinsko vijeće, nerazmjerno. Staza i živica su stoga trebali ostati. No, susjed se protivio ovoj presudi, žalio se i bio u pravu. Par je za "Landbote" rekao da nemaju snage da pređu dalje na federalni sud.

Par se trebao informirati

Problem: kada je par devedesetih kupio imanje, dio okućnice bio je u poljoprivrednoj zoni. Par nije znao ništa o tome. Jer općina je prije 30 godina davala drugačije podatke o zonama. Kad je uprava zgrade prije dvije godine obavijestila par o poljoprivrednoj zoni, ostali su zaprepašteni. “Uvijek se govorilo da postoji slobodna zona”, kaže umirovljenik. Prema riječima para, to je također priopćila uprava, ali nikada nije zabilježeno u pisanom obliku.

Žalbeni sud u zgradi priznao je paru da su u "dobroj vjeri" pretpostavili da postoji čista zona. Međutim, Upravni sud je to vidio drugačije. Od 1984. godine dio posjeda je dio poljoprivredne zone. Informiranje o zoniranju nekretnine prije kupnje ili izgradnje dio je "razumne pažnje i brige".
Naknada za susjeda
Drugim riječima: upravni sud pretpostavlja da je bračni par – za razliku od građevinskog žalbenog suda – izgradio maketu željeznice “u lošoj vjeri”. Zbog poraza pred upravnim sudom od para se također traži isplata. Susjedu moraju platiti 4500 franaka naknade za njegove troškove. A paru će naplatiti i sudske troškove od gotovo 8000 franaka.
20min.ch
/Međutim priča ima i drugu stranu o kojoj ću sutra/
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 9106
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Teško je živjeti u Švicarskoj Empty Re: Teško je živjeti u Švicarskoj

Postaj by borna pet 7 tra 2023 - 9:10

Umirovljenik mora srušiti svoju maketu željeznice jer je njegov susjed osporio odluku građevinskog žalbenog suda. No, sada se ispostavlja da je sukob započeo sam obožavatelj makete željeznice.
Teško je živjeti u Švicarskoj 0BOTK_8rK07AMLm8jnZACF.webp.42e60222243b810c4c69d2d0cf057324
U regiji Zurich Weinland, par umirovljenika mora srušiti veliku maketu željezničkog sustava u svom vrtu. Budući da se izgrađeno imanje nalazi u poljoprivrednoj zoni, općinsko vijeće je naložilo njegovo rušenje.
Spor oko modela željeznice u Kleinandelfingenu uzburkao je cijelu zemlju.
Prema riječima susjeda ljubitelja makete željeznice, situacija je malo drugačija.
Nije on započeo cijelu svađu, nego susjed s maketom željeznice.

Međutim, bračni par umirovljenika opirao se ovoj naredbi i otišao pred žalbeni sud zgrade. Ovo je pokazalo da je par bio u pravu. No veselje zbog odluke bilo je kratkog vijeka: kako su umirovljenici izvijestili za " Landbote ", odluku su uspješno osporili - susjedi ljubitelja makete željeznice.
20 minuta uspio je razgovarati s drugom stranom – a ono što susjed AL* javlja preokreće cijelu priču.
Općina je intervenirala zbog maketa željeznice
Prema AL-u, cijeli spor je započeo zbog opetovanih pritužbi ljubitelja modela željeznice protiv AL** – zbog različitih stvari. Sve je tada eskaliralo zbog ljetnikovca AL: "Htio sam povećati krov, što mojim susjedima očito nije odgovaralo."
Teško je živjeti u Švicarskoj FYIYkhyTq0XA_cMM6_YvHs.webp.ef83b42dabf76060473943bb111dc791
Obožavatelj modela željeznice zatim je otišao u zajednicu i obavijestio ih o ljetnikovcu. L. nije ishodio građevinsku dozvolu za izgradnju krova. “Kako bi provjerili slučaj, kod mene su došli predstavnici općine i pregledali vrtnu kućicu.

Ožalošćen stalnim prigovorima umirovljenika, AL je pokušao razgovarati s parom s druge strane - ali bezuspješno: "Odbio je svaki pokušaj mirenja", kaže L. "Pa sam se obratio zajednici." Cilj AL-a: predstavnici zajednice trebali bi sazvati okrugli stol kako bi zakopali ratne sjekire u susjedskim svađama. – Ali ni na to moj susjed nije pristao. I tako je došlo kako je moralo doći.
Teško je živjeti u Švicarskoj DiQlrmA6K7PB_wfXmb4aOG.webp.0cd8bc3db59420929c3baf4633e852d5
Općina je zatražila naknadni zahtjev za planiranje
Kao rezultat toga, zajednica je pozvala AL da zaustavi izgradnju krova vrtne kućice ili da ga demontira. AL je udovoljio ovom zahtjevu. To potvrđuju dokumenti koji su dostupni već 20 minuta.
Veće je pak zlo bilo ovo: "Budući da je dio uređene okućnice u poljoprivrednoj zoni, Općina je od mene, kao i od mog susjeda, tražila naknadnu urbanističku prijavu."
Jedno treba obnoviti, drugo ne
No zahtjev za planiranje nije odobren. To je pak značilo da će i AL i njegov susjed morati srušiti veliki dio svog vrta. AL je prihvatio odluku – teška srca. Međutim, ljubitelj modela željeznice poduzeo je mjere protiv odbijene prijave za izgradnju. Tako je došlo do toga da je umirovljenik osporio dogovor pred građevinskim žalbenim sudom – i dobio.

Nakon ove odluke, AL više nije razumio svijet: “Bilo je to kao ubod nožem u srce. Pejzaž makete željeznice trebao bi vrijediti više od mog roštilja i njegovanog vrta u koji sam uložio toliko vremena i novca?”, prisjeća se još uvijek zapanjen. "Moj vrt također mi znači svijet: proveo sam toliko sretnih sati ovdje sa svojim prijateljima, obitelji i svojim psom."
"Osjećao sam se nepravedno prema meni"
Nakon ove odluke, odlučio je podnijeti tužbu upravnom sudu, prema AL-u. "Bilo je to pitanje pravde - ovo je očito bilo u suprotnosti s odlukom žalbenog suda za građenje."
Teško je živjeti u Švicarskoj 8_j-hwtsKlL9T8CB9h8LS5.webp.86f2f613cc7298d724df2a69e6607482
AL je razočaran kako je njegov susjed protumačio ono što se dogodilo: «Nikad nisam mislio ništa loše za svog susjeda i sigurno nisam imao problema s njegovom maketom željeznice. Sad smo oboje izgubili."
Uglavnom, cijela priča uopće ne bi ni krenula da njegov susjed nikada nije podnio pritužbu općini na krov vrtne kućice, ionako prema AL-u visoke 2,50 metara.»
20min.ch
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 9106
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Teško je živjeti u Švicarskoj Empty Re: Teško je živjeti u Švicarskoj

Postaj by Pfaff pet 7 tra 2023 - 10:32

Švicarci su dobrim dijelom alpski kmeti, a to je raca s kojom je bolje ne imati posla

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Teško je živjeti u Švicarskoj Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11249
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Teško je živjeti u Švicarskoj Empty Re: Teško je živjeti u Švicarskoj

Postaj by borna pet 7 tra 2023 - 11:24

Ja sam pred 30-ak i nešto više godina bio kod ujaka u Švici, kako se u njegovoj kući ne puši izlazio sam zapaliti na
ulicu. Strogo mi je napomenuo da ne budem ispred njegove kuće i da slučajno ne bacim čik na cestu jer bi me odmah
susjedi prijavili i platio bi veliku kaznu! Radilo se o malom gradiću (nekad selu) blizu Zuricha, sve je bilo bolesno
čisto od livada do puteva i cesta.
Navodno je pred par godina neki novoasimilirani bosanac podigao u jednom selu kuću bez dozvole pa su svi bili
šokirani a vlasti nisu znale kako bi ga kaznile jer takva gradnja uopće nije predviđena u zakonima ? lud od smijeha
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 9106
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

Pfaff and portos like this post

[Vrh] Go down

Teško je živjeti u Švicarskoj Empty Re: Teško je živjeti u Švicarskoj

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.