Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

3 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 18:47

Pozdrav!

   Ovih dana se obilježava 70 god. postojanja Nove Gorice koja je ujedno najmlađi grad Slovenije.
Nova Gorica je grad, iznikao nakon 1948. kad je Pariškim mirovnim ugovorom uspostavljena nova granica između Jugoslavije i Italije. Italiji je pripao povijesni centar Gorizie, a Jugoslaviji je pripalo oko 40 % teritorija tog grada, točnije periferijska naselja Solkan, Šempeter, Kromberk, Rožna Dolina i Pristava. Kako je dobar dio Vipavske doline i Goriške ostao bez svog regionalnog centra, tadašnji slovenski vlastodršci odlučili su izgraditi potpuno novi grad, po principima tadašnjeg kurbizjeovskog urbanizma. Zadatak je povjeren ljubljanskom arhitektu Edvardu Ravnikaru, koji je gradio novi grad sve do sredine 1980-ih.

Kao uvod u skoro cijelo-rujansku proslavu odigrao se u centru grada pod vodstvom AMD Gorica. Dečki iz AMD su organizirali utrku oldtimer motora koji su 50-60-70 i 80 tih. bili hit moto-utrka. Za mene i kolegu su bili najzanimljiviji Tomosi jer smo radi njih i došli u Goricu. Naime u jednoj drugoj temi sam prikazao Tomos koji je kolega sastavio od 0 (nule) i na njemu su oklopi,volan,vilice,motor i mjenjač od sportskog Tomosa kakav je vozio i Zdravko Matulja na velikim nagradama Yugoslavije.

Zdravko nas je i poslao u Goricu kolegi Egonu koji ima muzej Tomos motora,a i proizvodi neke djelove što sama tvornica već odavno nije.


Zadnja promjena: Damir; sri 6 ruj 2017 - 9:51; ukupno mijenjano 1 put.
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 18:54

Pošto sam suvozač pokušavam uhvatiti nekakav kadar,ali ništa do Štanjela!

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2403

Kasnije i Branik tj.željeznički most i dvorac.

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2409

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2413
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 18:59

I tako stigosmo na skori početak utrke,pa se hvatam fotića da zabilježim bar jedan djelić događaja.
Na samome početku nostalgični autići...
Znaju slovenci očuvati i nezatrti svoju povijest,a mi se još uvjek borimo sa partizanima,ustašama i četnicima. bič
Koliko znam samo jedan Milicajski fićo je u muzeju F.Budicki u Zagrebu ostalo je završilo u Ciosu ili Metisu. ljutiti

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2464

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2467

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2527

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2466


Zadnja promjena: Damir; uto 5 ruj 2017 - 19:10; ukupno mijenjano 1 put.
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 19:09

Na susretu je bilo najviše domaćina,a iza njih Talijana. Baš se vodio razgovor u jednome timu kako nema mladih koji bi vozili ovu utrku,ali malo ih je koji bi i htjeli ovakove oldtimere. Svi bi CBR-ke,Ninđe,bakule,drakule...no niko se nebi uhvatio nečega što se pali na guranje ili kurblu. storm

Vremešni vozači...

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2477

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2452

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2490

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2456
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 19:12

Nešto malo pila koje su sudjelovale u utrci.

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2485

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2469

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2470

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2473
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 19:13

Ljepotan do ljepotana... radost

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2478

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2479

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2480

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2482
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 19:15

Utrka od 3 kruga je počela... veselo

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2510

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2520

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2525



Zadnja promjena: Damir; uto 5 ruj 2017 - 19:30; ukupno mijenjano 1 put.
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 19:18

Bilo je nešto i Talijanskih oldtimerića koje voze isto takovi oldtimer momci. super2

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2484

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2487

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2486
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 19:22

Oko 11:00 ure je sunce upalilo onako pošteno,a u Gorici među brdima je bilo toplije i zagušljivije nego ljetos u "svetoj zemlji" na +40.
Otišli smo sa šjor Egonom do njegovog muzeja/radione po dijelove popit biru i kući svojoj,naravno pod klimom. hot

Ovo su fotke iz muzeja u kojem taj dan nije bilo motora jer su na smotri,osim 2-3 raskopusana.

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2532

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2534

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2535

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_2533
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir uto 5 ruj 2017 - 19:27

Osvrt:
Jako zanimljiv događaj i jako lijepo da se održava svečanost tj.obljetnica grada.
Puno toga bi se moglo naučiti od naših susjeda Slovenaca,ali naravno mi to ne želimo jer smo "pametniji" od njih,zato nam i je tako kako je.
Ako nekoga zanimaju nekakvi drugačiji događaji toga grada ima vremena još par dana.
Na ovom linku su sve info: https://dogodki-novagorica.si/dogodki/kategorija/70-let-nove-gorice/

Naravno,prije granice stali smo tradicionalno kod naše Mojce gostilna Pek i maznuli po jednu domaću i zeru zamezili.
Pozdrav i do nekog drugog puta... veselo

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis IMG_20170827_153633
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Pfaff uto 5 ruj 2017 - 20:07

Odličan putopisić i prekrasne fotke. Baš Ti hvala (nije Te nigdje uslikalo).

PS: Logično da nije sačuvan niti jedan milićijski fićo kad su prevratom došli na vlast šverceri i kriminalci koje je upravo ta milicija ganjala

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir sri 6 ruj 2017 - 9:55

Pfaff je napisao/la:Odličan putopisić i prekrasne fotke. Baš Ti hvala (nije Te nigdje uslikalo).

Hvala! Neznam da li me uslikalo,a ako je završiti ću na Slo ili Ita internetu. mrgreen
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Narcis sri 6 ruj 2017 - 20:25

Lijepo, ali milicijski tristać mi je najžešći, a nisi bil na železniškoj postaji? kul

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Damir sri 6 ruj 2017 - 20:33

Toliko je bilo vruće da mi se zaista nije dalo. Poslije mi bilo malo krivo jer sam možda mogao vidjeti FS i SŽ diesele no sad je gotovo.
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Narcis sri 6 ruj 2017 - 20:48

Nema veze, bit će ih sve više i više, koliko imam informacije, mislim dizele FS.

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis Empty Re: Nova Gorica (Gorizia) SLO- mini putopis

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.