Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tunel Kalvarija

+7
Trol_Rijeka
Jean
lappino
borna
Thommo
gaspa
kiki273
11 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Tunel Kalvarija Empty Tunel Kalvarija

Postaj by kiki273 sri 13 kol 2008 - 13:27

Ovaj tunel je već dosta spominjan,netko je rekao da je izgrađen kako bi kroz njega mogla proći 2 kolosjeka.
Fotografija koju sam snimio nedaleko garaže Zagrad ne ide tome u prilog:
Tunel Kalvarija Picture3654

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by gaspa sri 13 kol 2008 - 13:34

Ne, zaista ne ide. Budemo li jednom pisali o bohinjskom tunelu vidjet će se kako se gradi tunel za dvije pruge a postavlja jedna. Nažalost, tamo nikad neće ići dva kolosjeka jer je prostor za drugi kolosjek iskorišten za odvod vode koja se pri gradnji i poslije nje nepredviđeno i u sasvim solidnim količinama slijevala u tunel.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Thommo čet 14 kol 2008 - 15:49

Možda se u vrijeme parnjača tu moglo ugurati 2 kolosijeka.
S kontaktnom mrežom to je već malo teže.
Thommo
Thommo

Broj postova : 2345
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

http://hobipoint.com

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost čet 14 kol 2008 - 16:50

gaspa je napisao/la:Ne, zaista ne ide. Budemo li jednom pisali o bohinjskom tunelu vidjet će se kako se gradi tunel za dvije pruge a postavlja jedna. Nažalost, tamo nikad neće ići dva kolosjeka jer je prostor za drugi kolosjek iskorišten za odvod vode koja se pri gradnji i poslije nje nepredviđeno i u sasvim solidnim količinama slijevala u tunel.
Thommo je napisao/la:Možda se u vrijeme parnjača tu moglo ugurati 2 kolosijeka.
S kontaktnom mrežom to je već malo teže.
Citirat ću vam što piše u "110 godina riječke pruge":

... Tunel K a l v a r i j a (Calvaria), leži ispod grada Rijeke. Dug je 451,60 m (prema starom uzdužnom profilu 477 m). Trasa je djelomično u pravcu jednim djelom u zavoju R=350 m. Niveleta je u padu od 8‰. Ovaj tunel je izgrađen za dva kolosjeka, jer je dionica od Bakra (Škrljeva) do Rijeke bila već tada predviđena kao dvokolosječna pruga. (citat sa strane 051)...

Drugo je što mi sad mislimo bi ili nebi mogla nutra dva kolosjeka.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by gaspa pon 18 kol 2008 - 9:48

No dobro, nek je i građen za dva kolosjeka. Očigledno je projektant išao šumom a graditelji drumom, jer zašto onda zvekani nisu prvi (a do dasnas i jedini) kolosjek postavili asimetrično i ostavili mjesto za drugi? Sad uvođenje drugog kolosjeka znači razvaljivanje postojeće pruge...
Ili je nekad, u doba gradnje, zaista bio postavljen asimetrično?

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost pet 23 kol 2013 - 13:54

Da "oživim" temu, jučer se dogovorimo K357, Kapo i ja da ćemo danas pregazit tunel jer nema prometa s obzirom da je pruga zatvorena (ali ne i kod nas u Rijeci kul !!!). Jučer popodne Kapo je odustao zbog privatnih obveza za danas tako da smo ipak K357 i ja sami prošli danas tunelom. Sigurnost na prvom mjestu, odmah čim sam došao na kolodvor otišao sam se kod prometnika, sigurnosti radi, raspitat ako će bit kakav prometa prema Sušaku unutar sat vremena. Kaže on meni da neće, ja opet  ... sigurno?, ma sigurno nema jer je zatvor pruge. Kažem ja njemu onda možemo tunelom do Školjića, možete veli on meni. OK, znači to je to ... rock'n'roll!!!

Krenemo mi tako polako snimajuć, uđemo u crnu rupu i kad smo već bili (srećom, bog zna što bi bilo da smo doista ušli u tunule!) negde u visini kina "Partizan" čujem ja kako zvoni na prijelazu a ubrzo se čula i sirena! JBTE ... pa vlak ide!!! Po zvuku sirene ide drezinče (istina, nije se baš moglo točno odrediti što će nadoći jer em je daleko em je zavojito em smo u ... uvjetno rečeno ... tunelu. Makli se nismo od stvarnog ulaza u tunel (stajali smo s "vanjske strane" ispred ulaznog signala) dok nije prošl ... a ... da , prošla je "ličanka" sa jednim vagonom (Habbiins-om, vlak br. 63045). Bog zna što bi bilo da nas je zatekla negde na pol tunela, bilo bi bežanije sve u 16 a bogme i punije gaća kul rolling on the floor . Nije ni ovo bilo baš bezazleno mrgreen . Najgore je što je iza ostao dim koji se nikako nije razilazio i kad smo izašli malo mi je majica šnjofala po nafti al' ništa strašno.

Sličice će biti kasnije jer su još uvijek u fotiću!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by borna pet 23 kol 2013 - 21:09

Nadam se da se i slike nisu u..ale. Napisao sam već- ako te vlak ulovi u tunelu najsigurnije je leći uz sam rub tunela pa si izvan dohvata!
Jest da si onda šporkan i us..an al si živ.grinko
Meni se to davno desilo još u parno doba pa su me lokice znale pofuriti parom iz cilindara, a i tuneli su bili puno čađaviji nego danas.
Nakon toga bih izgledao kao da sam izašao iz pakla rudnika ugljena (a tek doma je znalo biti veselje)lud od smijeha 
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8892
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost pet 23 kol 2013 - 21:44

borna je napisao/la:Nadam se da se i slike nisu u..ale. ...
Nisu nisu, nisam bio doma pa je sve malo pričekalo.

Nešto mi se spodešavalo sa fotobaketom pa mi baca linkove umesto fotki icon_whoknows
**********
Sad bi trebalo bit OK ...

"Predvorje" crne rupe
Tunel Kalvarija DSC_4216_zps33004652

Malo bliže
Tunel Kalvarija DSC_4217_zps2c6aae45

Ono što zovu tunelom a ustvari je nadsvođeni usjek
Tunel Kalvarija DSC_4219_zps08bd7f05

Niže se nazire pravi tunel
Tunel Kalvarija DSC_4221_zps3c60cb95

Osvrt unatrag
Tunel Kalvarija DSC_4223_zpsee164815

Još smo malo bliže predmetu štovanja
Tunel Kalvarija DSC_4224_zps9a515a4a

Evo ga!
Tunel Kalvarija DSC_4225_zps1ecd9106

Tunel Kalvarija DSC_4227_zps06035133

Ima i ime!
Tunel Kalvarija DSC_4228_zps247642af

A onda se čula zvonjava sa ŽCP-a! Ovde je crveno što znači da nešto dolazi od kolodvora
Tunel Kalvarija DSC_4229_zpsd479b9e5

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost pet 23 kol 2013 - 23:27

"Ličanka" 036 sa jednim Habbiins-om ode za Škrljevo
Tunel Kalvarija DSC_4234_zps684685ae

Tunel Kalvarija DSC_4235_zps0ba4a6eb

Iza je ostalo toliko dima da je bilo prilično zagušljivo. Osvrt unatrag (u daljini se vidi ulazni signal u Rijeku)
Tunel Kalvarija DSC_4238_zps04f154e9

Lampa nije bila baš od neke veće pomoći ali je davala lijep efekat plavog svjetla
Tunel Kalvarija DSC_4242_zps13f82227

Malo pomalo ukazivao se izlaz na drugoj strani tunela
Tunel Kalvarija DSC_4241_zps5877af7b

Tunel Kalvarija DSC_4244_zpseaaf11ef

Još par koraka i vani smo!
Tunel Kalvarija DSC_4246_zps35674d7a

Crna rupo ...
Tunel Kalvarija DSC_4250_zps75585f76

Kako je silazak u "civilizaciju" sa druge strane malčice nespretan za mene nagovorio sam K357 da odemo preko škarpe i mosta na drugu stranu
Tunel Kalvarija DSC_4247_zps6c69d63f

Pogled unatrag sa druge strane
Tunel Kalvarija DSC_4261_zpsc755a598

Malo kasnije smo se spustili dole na trsatske škale i otišli ...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by lappino uto 27 kol 2013 - 0:33

Ako je bila ova slika iz vremena kad je tunel bio pretvoren u sklonište...

Tunel Kalvarija E2nj

lappino
lappino

Broj postova : 314
Lokacija : J. Koreja
Registration date : 12.09.2010

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Jean uto 10 ruj 2013 - 13:56

Na fejsbuku se razvila rasprava o godini gradnje tunela Kalvarija. Naime, nekoliko izvora na netu (među ostalim i Novi list) navodi 1894. godinu kao godinu izgradnje tunela. Ako znamo da je prvi vlak iz Karlovca za Rijeku došao u listopadu 1873. godine, nameće se nedoumica - je li:

a) tunel probijen i pruga provučena kroz njega prije X/1873., ali su do 1894. trajali zidani radovi na portalima i nadsvođivanju tunela
b) pruga prema kolodvoru Rijeka prvih 11 godina eksploatacije išla nekom drugom trasom (kojom?)
c) podatak o 1894. netočan
d) nešto četvrto

U "110 godina riječke pruge" o ovom tunelu se piše vrlo kratko (skica poprečnog presjeka i ovo što je plavim slovima napisao dida/gost u četvrtom postu ove teme). Zna li netko nešto više?

______________________________________
Tunel Kalvarija D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost uto 10 ruj 2013 - 15:03

Ako netko zna nešto više o ovome onda je to Koblerone. E sad, doć do njega na 4umu je znanstvena fantastika ali doć do njega u Konzervatorskom je već malo manja znanstvena fantastika.

Ima li koji omladinac/dobrovoljac koji bi podmetnuo svoja nejaka pleća i otputio se do narečenog po informacije (ili su svi dobrovoljci '41 posmicani a omladinci dekretom nestali početkom '90-tih mrgreen ) laugh 2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Trol_Rijeka uto 10 ruj 2013 - 15:25

Tunel je zasigurno probijen odmah kad je izgrađena pruga. Druga trasa kao što znamo ne postoji, a tunel Brajdica i pruga na Rivi izgrađeni su početkom 20. stoljeća. "1894" je jednostavno pogreška. Sve drugo je nelogično, kao i pretpostavka da su zidani radovi na portalima i nadsvođivanju tunela trajali dvadeset godina.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Pfaff uto 10 ruj 2013 - 15:38

Trol_Rijeka je napisao/la:... je nelogično, kao i pretpostavka da su zidani radovi na portalima i nadsvođivanju tunela trajali dvadeset godina.
Hja, ako je radila "Skladgradnja"...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Tunel Kalvarija Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost sri 18 pro 2013 - 14:41

Danas ...

Tunel Kalvarija DSC_1659_zps636f66d1


Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Silver sri 18 pro 2013 - 16:04

dida je napisao/la:Danas ...

"Luda" fotografija  super2
Silver
Silver

Broj postova : 353
Age : 74
Lokacija : Zaprešić
Registration date : 09.02.2009

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost sri 18 pro 2013 - 16:14

Lako to što je ona "luda" nego što smo se mi (Kapo i ja) us*ali kad smo skužili da nam vlak ide u susret. Srećom pa nismo ni ušli u pravi tunel nego smo bili kod ulaza, kod signala ...

A kako je tek Asea "tjerala" zrak ispred sebe ... tu gdje sam snimao odjednom je prlično zahladilo i postalo vjetrovito.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by borna sri 18 pro 2013 - 16:24

A jeste li bili odjeveni u kakve maškare (kao oni klinci u mome postu od neki dan) pa da uplašite sirotog strojovođu?
(zamislite da je došao u kolodvor i prijavio da je vidio 2 vraga u tunelu  lud od smijeha )
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8892
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gost sri 18 pro 2013 - 16:51

borna je napisao/la:A jeste li bili odjeveni u kakve maškare ...
Šta ti pada na pamet!? Neću monu od sebe delat! Ne ...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by KAPO pet 20 pro 2013 - 8:12

Tunel Kalvarija, 18.12.2013.
Tunel Kalvarija PC182423_zps58513eb2

Tunel Kalvarija PC182428_zps96bfb377

Tunel Kalvarija PC182465_zpsf39f7135

Tunel Kalvarija PC182475_zps0ddabf60

KAPO
KAPO

Broj postova : 1883
Lokacija : Matulji
Registration date : 14.09.2009

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gedeon ned 5 sij 2014 - 6:29

Po priloženom nacrtu na prethodnoj strani vidi se da je nekad kolosijek bil ekscentričan i da je tunel građen za dvokolosiječnu prugu.

Uzimajući u obzir mjere, u tunel bi se dalo ugurati dva GB profila, al za kontaktni vod bi bilo malo klimavo. Također je i pitanje koliko je promjer tunela smanjen sidrenjem i torkretiranjem vidljivim na prethodnim slikama.

Gedeon

Broj postova : 39
Lokacija : Varaždin
Registration date : 26.11.2013

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Jean pon 6 sij 2014 - 2:38

Imaš pravo, kontaktni vod je i ovako posebnim nosačima postavljen relativno blizu svoda tunela, a nedavnim radovima na betonaži svoda profil je dodatno smanjen. No vjerujem da, kada bi se išlo na gradnju dvokolosječne pruge, ne bi bio problem za toliko "proširiti" tunel.

______________________________________
Tunel Kalvarija D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gedeon pon 6 sij 2014 - 17:06

Jean je napisao/la:Imaš pravo, kontaktni vod je i ovako posebnim nosačima postavljen relativno blizu svoda tunela, a nedavnim radovima na betonaži svoda profil je dodatno smanjen. No vjerujem da, kada bi se išlo na gradnju dvokolosječne pruge, ne bi bio problem za toliko "proširiti" tunel.

Ma dal bi se možda i kontaktni vod riješiti tehnologijom šinje umjesto žice (koju su već koristili na nekim tunelima u Hrvatskoj, mislim da baš na riječkoj prugi).

Gedeon

Broj postova : 39
Lokacija : Varaždin
Registration date : 26.11.2013

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Trol_Rijeka pon 6 sij 2014 - 17:10

Kroz tunel možda, ali dvokolosiječna pruga teško bi prošla kroz preostali dio trase, osim ako netko ne bi odlučio da potpuno nagrdi grad. Budućnost riječkog čvora (ako je bude) jest zaobilaznica, ukidanje obje pruge (i Kalvarija i Riva) kroz grad i pretvaranje Glavnog kolodvora i kolodvora Braajdica u terminalne kolodvore.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Gedeon pon 6 sij 2014 - 17:24

Trol_Rijeka je napisao/la:Kroz tunel možda, ali dvokolosiječna pruga teško bi prošla kroz preostali dio trase, osim ako netko ne bi odlučio da potpuno nagrdi grad. Budućnost riječkog čvora (ako je bude) jest zaobilaznica, ukidanje obje pruge (i Kalvarija i Riva) kroz grad i pretvaranje Glavnog kolodvora i kolodvora Braajdica u terminalne kolodvore.

Ma koja glupost  Rolling Eyes 

Budućnost Rijeke je upravo u gradskoj željeznici, za koju je pruga odlično pozicionirana u samom centru. O mogućnostima širenja pruge za još jedan kolosijek ne bi olako, bez detaljnog uvida u situaciju. Ali mislim da bi se moglo izvesti bez pretjeranih zahvata.

Nešto su iz vlasti najavljivali širenje za još jedan kolosijek, pa me jako zanimaju neki operativni planovi koji bi mogli u skoroj budućosti izaći na vidjelo.

Gedeon

Broj postova : 39
Lokacija : Varaždin
Registration date : 26.11.2013

[Vrh] Go down

Tunel Kalvarija Empty Re: Tunel Kalvarija

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.