Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Idrija i pokoja tračnica pod njom

5 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by gaspa čet ruj 18, 2008 8:04 pm

To je kad se ekipa ne zna zadržati u domaćem okruženju, nego čačka i čačka, pa isčačka rudare, pa Idriju, pa...

Za slučaj da nam Ingolda u svojoj pripremi za vikend nešto ne nađe na netu - ajmo mi odmah u Idriju. Nad mjestom dominira idrijski grad (Gewerkeneg) u kom je smješten muzej.
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija01

Grad (Slovenci kažu: grad, u smislu dvorac, utvrda) ima 3 krila među kojima je dvorište
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija02

U muzeju možemo vidjeti razne zbirke: mineralošku (što su iskopali ovdje i u okolici - što bližoj, što daljoj)
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija03

Za očekivati je da je naglasak dan na rudarstvo; osim rudarske tehnike i alata, što manjih, što većih, tu su i druge spravice
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija06 Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija04

Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija05

Ima tu toga još, ali vas ne zanima muzej. Vas zanima rudnik. A gdje je on? Prolazeći mjestom dolazimo do jedne pomalo neugledne zgrade
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija07

Što? Zar je to - to? Rudnik? Čini se da smo o rudnicima imali neku drugu predodžbu - tornjevi s vitlima, dizala, svakojaka postrojenja... Hm, možda je ovo samo suvenirnica ili je bila neka upravna zgrada? Ali lijepo piše na njoj - Antonijev rov. Uđimo...

Preskačemo detalje financijske prirode i počinjemo s obilaskom. Prvo, kao rudari nekad, u prostoriju za prozivku. Za stolom nas je dočekao glavni i čita li prezimena, čita... (mi ćemo dotle pogledati i kraći film o rudarenju, rudarima i rudniku)
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija08

Kad je utvrđeno tko je sve došao u smjenu, valja poć na posao. Van iz te sobe, zavij na lijevo i eto ti ga vratiju. A iza njih - rov. Sretno!
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija09

Vidite li vi to? Iz kuće pa u katakombe rudnika. Zanimljivo.

Vi se malo rajcajte što je pod zemljom a ja idem dalje skenirati dijače na tu temu.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by Gost čet ruj 18, 2008 8:24 pm

Pa ti si nevjerovatan! Što li se još krije u tvojim memoarima!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by kico101 čet ruj 18, 2008 8:33 pm

Idrijski grad me neodoljivo podsjeća na Veliki Tabor ( unutrašnje dvorište ):
Cool
Idrija i pokoja tračnica pod njom P3150097
Odlične fotke.

______________________________________
Komadina: Oćemo prugu ( otp'o )
Linić: Nećemo prugu ( raste i cvate )
Jurčić/Vasilić: A kol'ko promila? ( izgubljeni, ima nas jooš )
Otvaranje pruge:_________________ ( popuni liniju )
kico101
kico101
Moderator
Moderator

Broj postova : 2204
Age : 54
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by gaspa pet ruj 19, 2008 7:23 am

Gdje smo ono stali? Aha, prošli smo kroz vrata koja su se za nama uz mukli tresak metala zatvorila. Pred nama rov, danas osvjetljen električnom rasvjetom. Valjda ćemo se i vratiti.

Malo spuštanja. Rov u početku prolazi kroz stijenu. Ubrzo nailazimo i na tračnice rudarskog vlaka. Ovo: vlaka shvatite pojednostavnjeno. Nije tu bilo nikakvih lokomotiva, bili su samo vagoni. I ljudi.
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija13

Uvjeti rada nisu baš bili neki...
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija14

Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija15

Iz kamenog rova dolazimo u nadsvođeni dio - desno se odvaja hodničić sa svojim kolosjekom od kojed je vidljiva samo jedna tračnica
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija12

Tu negdje je i prikaz rudarskih alata
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija16

A ovo mi sad nije jasno - normalno je da sadržaj vagona ide na površinu a ne da se ulijeva u dubinu (možda je dolje, razinu ispod, bio sabirni rov?)
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija17

Vodič je, naravno, ispričao o čem se radi, ali ja sam to, očigledno, zaboravio odn. dok je on pričao ja sam slikao...; ništa zato - Ingolda će me nadopuniti)
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija18

I onda, pred kraj, u slijepom rovu je kapela svete Barbare, zaštitnice rudara. Pred njom je jedan slijepi kolosjek (valjda da na njemu poslovođa parkira svoju dresinu mrgreen ), ali, kao tadašnji NEČLAN ovog (ili ovakvog) foruma skretnicu NISAM slikao !!! Grozno!
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija10

Prolazimo kroz kapelu...
Idrija i pokoja tračnica pod njom Idrija11

...i idemo van, opet na svjetlo dana. Sunce nas pozdravlja a mi se opraštamo s idrijskim rudnikom od kojeg smo vidjeli samo jedan jako mali dio.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by Gost pet ruj 19, 2008 8:13 am

Dva pitanja: kakav je feeling unutra i kakav je zrak? Je zrak ustajao, vlažan? Je klaustrofobično unutra?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by gaspa pet ruj 19, 2008 9:15 am

Davno je to bilo... Tko je klaustrofobičan valjda mu nije ugodno jer svodovi ipak nisu visoko... zbijeno je to donekle (iako je u nekim špiljama gore). Mo'š uspravno hodati. I još nešto ostane prostora iznad glave. Zrak je dobar, diše se normalno. E sad - jesu li to prirodna strujanja ili posljedica prisilnog umjetnog ventiliranja muzejskog dijela... (vjerojatnije je ovo drugo, jer su rovovi trajno zatvoreni onakvim vratima kao na jednoj slici, a da li još negdje imaju ventilacijske otvore - ne znam)

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by Barney pet ruj 19, 2008 11:18 am

gaspa je napisao/la:... ali, kao tadašnji NEČLAN ovog (ili ovakvog) foruma skretnicu NISAM slikao !!! Grozno!
Alzo, dakle. To je zaista neoprostivo i jedini nacin da operes tvoj preveliki grijeh je da s forumskim i udruskim* kolegom podijelis pokoju porciju rostilja kod Labusa. grinko grinko grinko

*Ovo "udruskim" djeluje pomalo glupo, ali nisam na brzinu mogao smisliti nesto bolje no no

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by Gost pet ruj 19, 2008 11:44 am

Barney je napisao/la:
gaspa je napisao/la:... ali, kao tadašnji NEČLAN ovog (ili ovakvog) foruma skretnicu NISAM slikao !!! Grozno!
Alzo, dakle. To je zaista neoprostivo i jedini nacin da operes tvoj preveliki grijeh je da s forumskim i udruskim* kolegom podijelis pokoju porciju rostilja kod Labusa. grinko grinko grinko

*Ovo "udruskim" djeluje pomalo glupo, ali nisam na brzinu mogao smisliti nesto bolje no no

Barney
Opeeet je Labus u igri! Uuuuu ... gaspa, ovo ti svakako preporučujem! Nikako propustiti! Ajd odredite date pa i ja možda svratim!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by Phalanx pet ruj 19, 2008 1:43 pm

Gledao sam ove fotke više puta, i uz zaista komplimente na finom prikazu, sve skupa me neodoljivo podsjeća na Velenje i muzej rudarstva u tom dijelu Slovenije. Zapravo, svaka čast i našim susjedima koji ove eksploatirane rudnike pomalo pretvaraju u turističke atrakcije, dok primjerice ogromna podzemna/nadzemna prostranstva sustava Labin-Raša godinama propadaju i tek čekaju pravu turističku valorizaciju... (Da ne spominjem prugu od Lupoglava prema JI Poluotoka Wink

______________________________________
Idrija i pokoja tračnica pod njom 111yw9
Phalanx
Phalanx
Moderator
Moderator

Broj postova : 545
Lokacija : Rijeka / Karlovac
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by seabral pet ruj 19, 2008 2:03 pm

Ja sam za sada bio samo u rudniku u Tehničkom muzeju u Zagrebu. Nije ni taj loš, ali razlika između zagrebačkog muzeja i ovog s fotki je kao nebo i zemlja.

Imaš još dijača, gaspa ? Very Happy

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Idrija i pokoja tračnica pod njom Empty Re: Idrija i pokoja tračnica pod njom

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.