Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

S Pfaffom po Budimpešti

+3
ZlayoZg
novi_shef
Pfaff
7 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:29

Nešto za uz pivo & grickalice

Postoji čitav niz tzv. "Ponuda koje se ne mogu odbiti". Neke su više, a neke manje ugodne. Npr. onaj slučaj kad te budući tast, čisteći palcem lijevu cijev svoje dvocjevke nagovara da oženiš njegovu jedinicu koja je nepažnjom s tobom zatrudnjela... To definitivno nije najvedriji događaj, ali kad te pozovu iz bivšeg sindikata najbolje supruge na svijetu i ponude ti trodnevni izlet u Budimpeštu za pišljivih 500 dlakavaca, e to je već nešto veselija priča.

Da puno ne duljim, dobio sam odobrenje za put, ispraznio tekući do daske, spakirao pidžamu, keficu za zube, čiste gaće i tople čarape ter se u petak, 18. studenog u cik zore uputio na mjesto polaska autobusa. Nad Rijekom je pucala zora

S Pfaffom po Budimpešti Budapest001

Stara Marina je već sasvim lijepo prirasla uz rivu i svojim prisustvom obogaćuje riječku ponudu plovećih krčmi (iako nijedan brod neće nikada nadmašiti slavni Barba Rude)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest003

Ribarice uplovljavaju u luku...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest004

... dan je spomena na Vukovar

S Pfaffom po Budimpešti Budapest006

Sunčano nas je vrijeme pratilo sve negdje do Vrbovskog, a onda smo uronili u ljepljivu sivu magluštinu koja nas je pratila sve do cilja. Na graničnom prijelazu Goričan-Letenye, usprkos proklamiranim prijateljstvima i zajedničkoj izgradnji dravskog mosta slavnog imena "Zrinjski", nije se ništa promijenilo od mog prvog posjeta Magyarskoj 1969. godine. Jedino graničari više ne nose "Špagine", a i malo su diskretnije raspoređeni. Čeka se i dalje skoro sat vremena!

S Pfaffom po Budimpešti Budapest007

Kako i magyarski graničari vole zagađivati putovnice, poturio sam im osobniczu pa nek štampiljaju kartončiće S Pfaffom po Budimpešti Krepah3

S Pfaffom po Budimpešti Budapest008

Slikanje kroz prozor jurećeg autobusa nije nikad bilo neka slava, ali sam uspio uloviti ova zamražena stabalca uz cestu. Bilo mi je zanimljivo vidjeti kako su Magyari ogradu koja omeđuje koridor autoceste riješili drvenim stupovima. Bolje se uklapaju u prirodu, a otprilike na svakom dvijestotridesetprvom sjedi jastreb

S Pfaffom po Budimpešti Budapest009

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:29

Kako su nam svima već plivali kutnjaci, zastali smo kod narodnih neprijatelja na pi-pi

S Pfaffom po Budimpešti Budapest010

Nije Milka jedina šarena krava...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest011

... a nema, bome, džabe ni u stare babe! U Magyarskoj se olakšavajuće okolnosti naplaćuju. To svagdje košta uravnoteženih 100 HUF-ova, ali kako svježi turisti obično nemaju odgovarajućih kovanica, ovaj je automat prilagođen da prihvati i 50 €c što je 50% više. Istinabog, automat izdaje računčić kojim svoj pi-pi možeš refundirati prilikom kupnje jestvina na šanku (što novopečeni turisti ne znaju pa ih uslužna babasera uredno konfiscira)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest012

Na prostoru određenom za zabavu najmlađih doživio sam svoj prvi susret sa željeznicom u Magyara

S Pfaffom po Budimpešti Budapest013

Nakon nekih 7 sati putovanja, evo nas u Pešti! Naš hotel. Lociran u nekoj sjeverozapadnoj pripizdini magyarske prijestolnice

S Pfaffom po Budimpešti Budapest014

Moj krevetac...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest015

Odjel za sanitarnu obradu

S Pfaffom po Budimpešti Budapest016

Tariguz od recikliranog materijala u prirodnoj smeđe-sivoj boji

S Pfaffom po Budimpešti Budapest017

Ruska tehnologija – jedna slavina rješava sve (a to usput znači da sav nasapunan u tuš-kabini žmirećki prčkaš iza mokre, ljepljive zavjese kako bi uključio tuš koji se nakon zatvaranja slavine automatski isključi)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest018

Tu u kutu sam si udario ured. Imam i telefon samo koji će mi ...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest019

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:35

Po dolasku u hotel dobili smo sat vremena da se razgaćimo, a onda nas je naša vodilica okupila u dvored i povela u večernji obilazak Budimpešte. Išlo se gradskom željeznicom do Trga Batthyány, a dalje ćemo pješke da vidimo ča ima va Budapest by night.

Kartica za vlak. Odmah mi se dopala. Bez kerefeka – nikakav tisak u tisuću boja sa zaštitnom niti i hologramskom zaštitom - jednostavan crveni kartončić. Prodaju se u leporello harmonici, a poništavaju u uradi-sam poništavaču koji iziskuje nešto sirove snage, ali je zato nepokvarljiv. Mislim da u Sarajevu još imaju takve.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest020

Vozni red linije 5. gradske željeznice. Naša je stanica Kaszásdülö (to se ne da zapamtiti ni u ludilu pa je vodilica Tea rekla da ona to pamti kao "kasa duo" – trik stvarno funkcionira).
Uzgred, javni promet u Pešti je izvrsno organiziran i dobro proviđen voznim redovima.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest021

Nismo stigli ni sjesti, a vlak je već stigao. Ima uredan takt od 5 – 10 minuta, ovisno o dobi dana

S Pfaffom po Budimpešti Budapest023

Kad smo stigli, uslikao sam nabrzinu upravljačnicu dok je majstor iz HDZ-a prelazio u SDP

S Pfaffom po Budimpešti Budapest024

Ovaj tip gradske željeznice ima kompozicije zelene boje, a temeljna se jedinica sastoji od tri vagona pri čemu središnji ima spušten pantograf pa glumi prikolicu. Po potrebi ih linkaju u veće kompozicije.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest025

Bik

S Pfaffom po Budimpešti Budapest026

Naša Tea je izgleda u nekom rodu s LL-om (ili je kod njega išla na trening brzog hodanja), ali jedva sam uspio napraviti par pristojnih fotki. Ovo je, naravno, Parlament. Zbilja: Parlament – dolazi od "parler" pričati, govoriti, brbljati... Može li se taj otmjeni naziv pojednostavljeno prevesti kao brbljaonica ili nedajbože blebetalište?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest027

Mi smo još uvijek na budimskoj strani tj. na desnoj obali Dunava

S Pfaffom po Budimpešti Budapest028

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:35

Széchenyi Lánchíd – jedan od meni najljepših mostova uopće

S Pfaffom po Budimpešti Budapest029

Budimpešta je jedan od rijetkih europskih gradova gdje tramvaji još liče na tramvaje (a ne na gusjenice ili ličinke dudovog svilca)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest030

Budimski dvor (tu je naš car Vranja odsjedao)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest031

Nije Stephensonov Britannia bridge, al' isto ima lavove

S Pfaffom po Budimpešti Budapest032

Nosivi lanac se sastoji od ovakvih čeličnih lamela (da mi je bilo vidjeti ključ s kojim su ovo pritezali)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest033

S Pfaffom po Budimpešti Budapest034

Po danu nije ni lijep ni plav, ali noću izgleda čarobno. Čuj mene: noću! A još nije bilo ni 17 ha. Što su ti sjeverne širine...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest035

Nosivi stup

S Pfaffom po Budimpešti Budapest037

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:35

I evo nas na peštanskoj strani. Cacciamali na Ikarusov način

S Pfaffom po Budimpešti Budapest039

Zovu ga tramvaj zvan čežnja jer vozi duž Dunava pa možeš uživati u pogledu na Budim

S Pfaffom po Budimpešti Budapest040

I tako nas je dopremilo (puff, pant...) do središnje i ishodišne točke svih grupnoturističkih aktivnosti u Budimpešti i reklo da smo slobodni do 21 ha kada ćemo czoporativno kući. Malo morgen, odo' ja...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest041

Magyari su se opasno amerikanizirali. Poštuju i slave "Black Friday" (prvi petak poslije Thanksgivinga kada službeno počinje predblagdanska shopping-manija). Na trgu Vörösmarty i u susjednoj ulici Ferenca Deáka (imali mi to nekoć i u Rijeci), održava se novogodišnji sajam.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest042

Ima tu svega, ponajviše klope i pića ter razno-raznih bespotrebnih bedastoća i mamipara. Naravno, i uličnih zabavljača. Ovaj mi se dopao

S Pfaffom po Budimpešti Th_Budapest043

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:37

Evo malog izvoda iz suvenirsko-blagdanske ponude.

Kako bi se moj prijatelj Nemanja poetski izrazio: izakućni blatobrčkavac...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest044

... mešane iznutrice na žaru...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest045

... ondak kobase raznih sorti...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest046

Evo malo željezničke ponude. 1200 HUF-ova = 4€

S Pfaffom po Budimpešti Budapest047

Ojajaj! Čitat – nem tudom, al' gledat i njušit znam

S Pfaffom po Budimpešti Budapest048

Božićna šunka u medu

S Pfaffom po Budimpešti Budapest049

Kračice, bunceki, šunke, salame...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest050

Ovaj krčka gulaš

S Pfaffom po Budimpešti Budapest054

Nisu "Vajdine", al' dobro mirišidu...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest051

Nisam odolijo S Pfaffom po Budimpešti VidBudale

S Pfaffom po Budimpešti Budapest055

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:37

Na jednom štandu našao sam lika koji prodaje ovakve stvari i sjetio se kako smo nekoć kao klinci slinili nad takvim igračkama.
Mislim da su ovo nove kineske replike, al' svejedno...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest059

S Pfaffom po Budimpešti Budapest060

S Pfaffom po Budimpešti Budapest061

S Pfaffom po Budimpešti Budapest062

S Pfaffom po Budimpešti Budapest063

S Pfaffom po Budimpešti Budapest064

S Pfaffom po Budimpešti Budapest065

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:38

Idem dalje kroz ulicu Deák prema podzemnoj. Bole me noge i ide mi se doma.
Pozdrav prijatelju kojeg se uvijek rado sjetim (S Pfaffom po Budimpešti MailS Pfaffom po Budimpešti Mudri)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest056

Za rastanak još po jednu...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest057

Ja imam samo jednu strast, a to je špek i svinjska mast...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest058

A evo i prigodne pjesme (nije Strauss, al' je Cigo)

Naša nas je vodilica providjela karticama i za povratak. Ovo je kartica za metro (kratka relacija). Košta 260 HUF-ova, normalna je meščini 480.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest052

Ja sam si, hat međutim, otišao kupiti dnevnu kartu koja vrijedi 24 sata i možeš se neograničeno voziti svim peštanskim javnim prometalima. Izuzetak je uspinjača na Budim, al' o tom će još biti riječi. Košta 1.550 forinti, a prodaje se na svim stanicama metroa (kao i sve ostale karte). Na info štandu sam se opskrbio turističkim planom Budimpešte s ucrtanim linijama javnog prometa i sad sam nezaustavljiv...

Vjerovatno jedina moja zamjerka budimpeštanskom javnom prometu jest što se karte za prometala dadu kupiti samo na stanicama metroa. Vozači buseva i tramvaja ne prodaju karte (iako mi se čini da sam negdje pročitao da i tu ima iznimaka). Ja sam svoju kartu kupio na trgu Vörösmarty tj. na stanici linije 1. Bilo mi je pri ruci.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest053

Ulica Deák pretvara se na svom sjeveroistočnom kraju u trg Deák i tamo je stanica crvene linije metroa. Idem isprobati svoju novu akviziciju.
Crvena linija prolazi ispod Dunava pa je, sljedstveno tome i prilično duboko pod zemljom. Ovo je prvi set eskalatora

S Pfaffom po Budimpešti Budapest066

Na srednjoj razini je ulazni hol. Provjera karata je riješena vrlo jednostavno – na ulazu stoji par kontrolora koji traže da se pokažu karte. Nemaš kartu – nem ulasz i toliko o tome. Bez elektronike, okretnih zapreka i sličnih kinkibacija.
Kontrolori izgledom podsjećaju na mongolske hrvače iz filmova o Džingis-kanu (kratko šišani, plosnata lubanja, naborani vrat i tako to...) i mislim da uopće nemaju problema u zavođenju reda. Što je vrlo zanimljivo, vrlo su ljubazni u ophođenju s putnicima. Imao sam par bliskih susreta u tramvajima. Uđu po dvojica – trojica, diskretno se rasporede po vozilu, navuku službene trake na lijevi rukav i krenu u češljanje. Obučeni su prilično farabutski, obično nose nekakve ofucane kožne jakne i liče na kvartovske štemere. Moja klasično dobroćudna pojava i očiti izgled stranca su mi u pravilu osiguravali povlašteni tretman tj. nisu me ništa pitali, ali kad sam jednome pokazao svoj pokaz, vrlo mi je ljubazno na korektnom engleskom rekao "Thank you..." Postoji i ženska inačica – glavna razlika je uglavnom u sisama S Pfaffom po Budimpešti Roll

S Pfaffom po Budimpešti Budapest067

Sad idemo do vlaka. Eskalatori su duuugački, prilično strmi i strahovito brzi. Logično, Budimpešta ima oko 2 miliona stanovnika i kad bi se pokretne stube i liftovi vukli krepano-puževskom brzinom kao što je to uobičajeno u Lijepoj našoj, nitko ne bi nikad nikuda stigao

S Pfaffom po Budimpešti Budapest068

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:38

Ja ću desno. Ono "Deli PU" me podsjeća na table na nekadašnjim direktnim spavaćim vlakovima iz Rijeke za Peštu. Those were the days, my friend...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest070

Eto ga. Ututnjao je. Tuneli su tako "pasent" oko vlaka pa dolazak u stanicu najavljuje pravi mali vihor.
Dizajn – socrealistički (zapravo kopiran od Amera). Stanje – pomalo ofucano. Učinkovitost – maksimalna!

S Pfaffom po Budimpešti Budapest069

Unutrašnjost

S Pfaffom po Budimpešti Budapest073

Sad iz rupe van...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest074

Sad malo leve...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest071

Aha! Ovo prepoznajem. Tu sam već bio. Dalje ću zelenim vlakom do "Kasa due"

S Pfaffom po Budimpešti Budapest075

Stigao je. Samo dok se putnici iskrcaju, šofer odnese kvaku na dugu stranu i krećemo

S Pfaffom po Budimpešti Budapest078

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:39

Unutrašnjost

S Pfaffom po Budimpešti Budapest079

I naše "Gomulke" su imale ovakve rešetke za prtljagu.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest080

Duhovito riješeni držači u ulaznom prostoru. Svi naši niskopodni autobusi finog zapadnoeuropskog dizajna pate od sindroma praznih ulaznih prostora jer tamo ne stoji nitko buduć se nema za što držati, a okomitih štangi nema jer bi smetale hipotetskom ulazu lika u invalidskim kolicima.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest081

Moj se hotel zove "Retro" pa je i lift u odgovarajućem stilu

S Pfaffom po Budimpešti Budapest082

Putem sam si u "Sparu" nabavio hmeljnoječmenosladni napitak kojim ću isplahnuti krvavicu dok pregledavam snimljeni materijal, a onda ću na zasluženi počinak.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest083

I to bi bilo to za prvi dan.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:39

Subota, 19. studeni 2011. Drugi dan...

Magla traje i dalje. Nije dobro za poglede, al' je pristojno za slikavanje (sunce ne blješti). Netom iza doručka obavijestio sam vodilicu da ne idem s grupom (Horvat czoport, rekli bi Magyari) u razgledavanje Budimskog dvorca, ribarske tvrđave i kipova svih onih silnih magyarskih pjesnika koji su u nadahnutoj pozi držali patriotske govore tamo neke davne 1848. godine (zanimljivo, Jelačića uopće ne spominju) ter da se kanim inokosno kretati gradom. Dogovorili smo se da ćemo se naći na obali Dunava u 13:30 radi ukrcaja na brodić.

Za one koji ne znaju: Turističke agencije žive od tzv. opcionala tj. dodatnih zanimacija koje za skupe pare prodaju svojim S Pfaffom po Budimpešti Baranjin S Pfaffom po Budimpešti Baranjin. Kako sam odmah u početku otklonio mogućnost subotnjeg večeranja u nekoj čardi uz Cigane i vodenasto-zapapričeni gulaš, a sve za 25€, prihvatio sam iz pristojnosti vožnju turističkim brodom za 15€ S Pfaffom po Budimpešti Mrgreen. To će trajati nekih ¾ sata i neće mi pojesti previše vremena.

U Pešti nisam nešto vidio golubove. Umjesto njih imaju ovakve ptice pjevice

S Pfaffom po Budimpešti Budapest084

Dobro utabanim putem kročim prema stanici gradske željeznice. Nadam se da danje svjetlo neće jako izmijeniti prizor ter da ću ju prepoznati.

Ovaj prodaje čamce i kanue. Čisti Balašević

S Pfaffom po Budimpešti Budapest085

USofA je puna ovakvih ćumeza, ali što ovo radi u panonskoj ravnici?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest086

Napokon i jedan normalni autobus. STIB je ono nešto rogoborio protiv njih, ali meni su sasvim OK. Malo im je čudna ta plava boja, ali sam vidio još koječega obojenog u baš taj i takav ton pa to valjda mora tako. Ne?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest087

Ako sam ispravno protabirio ovu fasadu od Rosette, Kukuljanovo se na magyarskom kaže Nagykereskedelm. Ili ne? Sam nešto pobrkao?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest090

Je, stajalište se nije promijenilo od sinoć

S Pfaffom po Budimpešti Budapest088

Ovo imamo i mi, a nismo još u €U

S Pfaffom po Budimpešti Budapest089

Ogledalce, ogledalce, reci meni tko je najljepši railfan u Budimpešti?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest091

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:40

Stiže mali zeleni

S Pfaffom po Budimpešti Budapest092

Osam je sahata i nešto sitnih dekika. Tipičan prizor iz jutarnjeg commuters' traina

S Pfaffom po Budimpešti Budapest093

Onoj dvojici ravno naprijed glava pada od umora. Bit će da su sinoć malo potegli. U gotovo svakom javnom prometalu ima takvih. Ovi su još dobri.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest094

1969. sam sa svojom današnjom životnom družicom (i njenim roditeljima – bez dvocjevke) bio prvi puta u Budimpešti. Tada sam ju poveo na vožnju zupčanicom Prema Széchenyi brdima. Odlučio sam obnoviti iskustvo. Za to sam najprije morao metroom stići do Moszkva tér, pardon, Széll Kálmán tér. Ovo je mjesto kako god se zvalo, po Radi Končaru ili Petru Krešimiru, oduvijek bilo značajno čvorište gradskog prometa

S Pfaffom po Budimpešti Budapest095

Ovaj nije pravi, ja trebam tramvaj br. 61.
Obratite pažnju na drugi vagon tramvaja koji ima spušteni pantograf pa glumi prikolicu. Pretpostavljam na na kraju linije (Budimpešta nema okretnice o čemu je već pisano na 4rumu), tramvajac prebaci i napajanje.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest096

Ukrcan. Nisam znao da ovi natpisi još postoje! Logično da postoje, većina budimpeštanskih nadzemnih gradskih prometala ima velike prozore u visini torza koji se dadu otvarati (genijalno za fotkanje, osobito zimi).

S Pfaffom po Budimpešti Budapest097

Silazim, sad treba pronaći zupčanicu odnosno kako se to službeno zove, Tramvaj br. 60

S Pfaffom po Budimpešti Budapest098

Kako nemaju okretnice nego mijenjaju smjer vožnje, svi peštanski tramvaji pod normalno imaju vrata s obje strane, a vozač može blokirati otvaranje vrata na neželjenoj strani. Na liniji 2. duž dunavskog keja ima mjesta gdje se iz oba smjera izlazi na istoj strani jer nizvodni tramvaj vozi tik do ograde.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest099

Ovaj je zglobni. Nisam siguran da li ono "T" znači probnu vožnju?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest100

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:41

Meščini da sam na dobru putu. Ovo je elementarni modul zupčane željeznice sistema Riggenbach

S Pfaffom po Budimpešti Budapest101

Nadnevak odgovara pa pretpostavljam da je tabla u spomen otvorenja pruge.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest102

Na Wikipediji sam pronašao sličicu prvog vlaka

S Pfaffom po Budimpešti 549px-Budapest_V%C3%A1rosmajorZRB2_1896

TCP

S Pfaffom po Budimpešti Budapest103

Početna stanica. Peroni su jako visoki. Stabalce desno je rijedak primjerak crnogorice u Budimpešti. Zelenila ima puno i uglavnom se radi o bjelogorici koja u ovo doba godine masovno spušta gaće. S nostalgijom sam se sjetio jesenskih dana u armiji...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest104

Detalj spoja zupčane letve. Obzirom na veliku količinu masnih naslaga na kolosjeku mislim da se u eksploataciji drže stare biciklističke maksime: "Tko maže, taj i vozi..."

S Pfaffom po Budimpešti Budapest105

Tamo ćemo uzbrdo

S Pfaffom po Budimpešti Budapest108

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:41

Moj se vlakić dokotrljao nizbrdo. Kad sam se prvi put ovdje vozio, vlak se sastojao od grozno ružnih Ganzovih vagona s golemim motorima na sredini koji su uzbrdo jurili bjesomučnom brzinom od 5-6 km/h. Onda je 1973. pruga rekonstruirana, a nabavljeni su i novi vagoni

S Pfaffom po Budimpešti Budapest106

Pogledić u upravljačnicu. Nadam se da ovo nije volan. Idem se ukrcati. Vagon je na normalnom kolosjeku pa je širok i udoban...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest107

Prozori su čisti pa sam uspio napraviti i kraći filmić mojih utisaka s vožnje. Nadam se da ću uspjeti dočarati svu ljepotu vožnje.



Zadovoljni?
Lijepo je vidjeti ovu domaću atmosferu. Vozač pozdravlja prolaznike, oni njemu mašu, čeka zakašnjele putnike i slično. Vidi se da naprava ima važnu ulogu u svakodnevici okolnih žitelja ter da nije samo turistička atrakcija...

Ovog se objekta sjećam iz 1969. Nije se uopće promijenio

S Pfaffom po Budimpešti Budapest133

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:42

Ono što 1969. godine nisam vidio jer nisam ni znao da je tu, a ni imao vremena, je pionirska željeznica čija je krajnja stanica na pljunomet odavde. Sad si to idem pogledati.

Kolodvorska zgrada. Na fasadi piše Gyermekvasút što u prijevodu znači "Dječja željeznica" (Gyermek = željeznica). Omraženi pijoniri maleni ostali su u vremenu jednoumlja. No, pogledajmo bolje...

Ispred kolodvora lik prodaje "Marone". Mene si naš'o...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest110

Gradnja prugice je započela 1948. (ergo, pruga i ja smo vršnjaci). Ovo je spomen ploča u čast 50-godišnjici

S Pfaffom po Budimpešti Budapest111

Blagajne. Podsjećaju me na objekt na Vratniku u kojem su zadruga i pošta S Pfaffom po Budimpešti Roll

S Pfaffom po Budimpešti Budapest112

Piše i na ruskom za svaki slučaj. S baćuškom Putinom se nikad ne zna...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest113

Njezina vijugavost – pruga dječje željeznice. Lijepo su naznačena i mjesta susreta s drugim oblicima gradskog prijevoza. Problem je u tome da to saznaš tek kad si došao amo

S Pfaffom po Budimpešti Budapest114

Prometni ured sa signalnim uređajem

S Pfaffom po Budimpešti Budapest115

Pristup peronu je zakračunan do dolaska vlaka i osoblja.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest116

Imaju i signale, a na obzoru se vidi i mala remiza

S Pfaffom po Budimpešti Budapest117

Blaženi zoom

S Pfaffom po Budimpešti Budapest118

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:42

Glasnopričalo

S Pfaffom po Budimpešti Budapest120

Osim ovih mrlja od vlage, cijela zgrada je u jako dobrom stanju

S Pfaffom po Budimpešti Budapest121

Ovdje valjda u ljetnim mjesecima stoji neko spomen-kotrljalo. Sad je nadam se na suhom i toplom (a možda ga i pemzlaju)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest122

Malo je mrzlo, do dolaska vlaka ima još 15 minuta pa se vraćam u čekaonicu. Mural koji prikazuje radosne pijonire i njihov vlakić

S Pfaffom po Budimpešti Budapest123

Ima automat za kolu, a ima i reklama za željeznički muzej

S Pfaffom po Budimpešti Budapest124

Grb na dimnjaku kamina u bočnom dijelu čekaonice

S Pfaffom po Budimpešti Budapest125

Tu piše puno lijepih stvari, al' ja to ne znam čitat, a Miško piše dizertaciju. Hebi ga, Huane Huanoviću, ne možeš uvijek imati sve...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest126

Ovo nije Portosov dvojnik nego stroj gdje si možeš vlastoručno napraviti spomen kovanicu od novčića od 50, 100 ili 200 HUF-ova. Kako meni ovakve naprave uvijek progutaju lovu, a ne ispljunu ništa, da ne spominjem da je protuzakonito uništavati legalna sredstva plaćanja, nisam se upuštao u eksperimente. A nisam ni imao kovanica (osim one jedne od 100 u rezervi za ćenifu)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest127

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:42

Stigao je vlakić.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest129

Zeppelin + Caterpillar + Made in Romania... Svašta.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest128

Karte za vlak se kupuju u vlaku od jednog od mlađahnih koduktera koji još uvijek nose kvazi-pijonirske odore one neugledne plave boje. Crvene marame koje bi mogle unijeti nešto živosti su povučene iz uporabe. Šteta. Informacije se dobivaju kod jednog od istih takvih koji je već drugi put pao na ispitu iz engleskog, ali se trudi. Ja sam, gledajući vozni red u čekaonici zaključio da nemam vremena za punu vožnju (a iz iskustva znam da je pogled kroz prozor uskotračnog vagona vrlo sličan pogledu kroz prozor normalnotračnog...) pa sam si izračunao da bih mogao sići na pola puta na stanici Jánoshegy, tamo sačekati nostalgija vlakić s parnjačom i vratiti se natrag. Hat međutim, nem nosztalgia. Pogrešno piše (pisalo je i na plotu...). I tako sam odustao. Kasnije sam pročitao da od Jánoshegyja prema Budimu vozi sedežnica kojom se možeš strmopizditi ravno do grada i odakle se vidi cijeli grad kao na dlanu. Šteta, bilo bi to zgodno. A možda po zimi i ne vozi, a ionako je magla.

A za utjehu sebi i vama, dragi moji i vrli štioci, pronašao sam na Wikipediji sličicu nosztalgia vlaka

S Pfaffom po Budimpešti 800px-Gyermek_vasut_001

Na kraju je od svega ispao filmić o manevriranju vlaka na kolodvoru i odlasku put drugog kraja pruge u mjestu Hűvösvölgy gdje navodno postoji i okretaljka.



Ovamo se szvakako treba vratiti. Da ne velim da je ovo jedini meni poznati besplatni javni zahod u Budimpešti. I nadasve čist i uredan. Bilo je to pravo zadovoljstvo

S Pfaffom po Budimpešti Budapest131

Sve, naravno, završava bikom

S Pfaffom po Budimpešti Budapest132

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:43

I evo me opet na zadnjoj stanici tramvaja br. 60

S Pfaffom po Budimpešti Budapest134

Malo ću pomnije promotriti kolodvor. Tipična austrougarska nadstrešnica za putnike u sklopu zgrade. Slične nalazimo i na Parenzani

S Pfaffom po Budimpešti Budapest135

Ajde, jedan grafit koji se dade pretrpiti. Inače sam primijetio da je Ordnung und Disziplin naslijeđen od protunarodnog režima ostavio traga – u Budimpešti gotova da i nema grafita. A na vozilima javnog prijevoza ni u ludilu.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest136

Ovdje ćemo tramvajčeku prirediti sačekušu. Takve volim – taktni vozni red, svakih 20 minuta, ništa ne kasni, znaš odakle dolazi... A ne ovaj naš ruski rulet gdje ti trebaju dva GPS-a, mapper i direktna telefonska linija s kabinetom generalnog HŽ-a da bi bio siguran da će to naići prije nego se smrzneš k'o ona stvar u sladoledu...

S Pfaffom po Budimpešti Th_Budapest137

Unutrašnjost vagona. Ove pregrade me podsjećaju na nekadašnje satove tehničkog kad smo učili piliti rezbarskom pilicom

S Pfaffom po Budimpešti Budapest138

S Pfaffom po Budimpešti Budapest139

Neke su stanice opremljene za mimoilaženje. Mislim da ukupno voze tri garniture. Imao sam ideju slikati negdje riggenbachovu skretnicu u trenutku prebacivanja, al' me nešto omelo u nakani

S Pfaffom po Budimpešti Budapest140

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:43

RAP

S Pfaffom po Budimpešti Budapest141

Znao sam da i Brown Bovery ima ovdje svoje prste

S Pfaffom po Budimpešti Budapest142

Na dnu javnog dijela pruge nalazi se i iskliznica

S Pfaffom po Budimpešti Budapest143

U nastavku je kolosjek u remizi gdje stoji još jedna lokomotiva s teretnim vagonom.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest144

Bila je subota pa nisam na porti našao nikoga tko bi mi odobrio ulaz u remizu stoga sam sve dostupno slikao "kroz žicu". Ovo je kraj nazubljene letve. Znači da motor ima i adhezijsku vuču

S Pfaffom po Budimpešti Budapest145

Teretni vagon

S Pfaffom po Budimpešti Budapest146

Motor. Da li je napon u KV isključen ili ih nije briga što je sve pod strujom?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest147

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:43

Umjesto okretaljke, ovdje imaju pokretni most koji omogućava pristup kolosjecima u remizi. (Nekad je to bio dosta uobičajen uređaj čak i na glavnim kolodvorima, a nešto slično smo nekoć imali i u remizi opatijskog tramvaja)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest148

S Pfaffom po Budimpešti Budapest149

Uvid u podvozje

S Pfaffom po Budimpešti Budapest151

Ne znam čemu služi ovaj uređaj. Neko ispitivanje ili skidanje napona za elektrovarilački uređaj?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest154

Remiza je lijepa stara građevina. Su ovi pragovi možda došli iz Mahičnog? Ne bi me čudilo, izgledaju poznato.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest155

S druge strane kompleksa ulazi u krug remize ovaj "obični" tramvajski kolosjek. Pretpostavljam za teretne tramvaje kojima je dovožena oprema za zupčanicu.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest156

Sz S Pfaffom po Budimpešti Hm S Pfaffom po Budimpešti NemBlage

S Pfaffom po Budimpešti Budapest157

Odvojak. Zanimljivo, ima samo jedan kolosjek. Da li to znači da su teretni vlak uvlačili natraške u remizu? Čudni su putevi tramvajski... S Pfaffom po Budimpešti Hail

S Pfaffom po Budimpešti Budapest158

Skretnica...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest159

... i pogled unatrag

S Pfaffom po Budimpešti Budapest160

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:44

Onaj žuti s prethodne slike (br. 61) mi je utekao pa moram čekati sljedećeg. Za to vrijeme slikam infrastrukturu

S Pfaffom po Budimpešti Budapest161

S Pfaffom po Budimpešti Budapest162

S Pfaffom po Budimpešti Budapest163

Sve je puno lišća (da li to skupljaju pa bacaju u Dunav), a povremeno nalazim uz prugu ovakve nakupine finog pijeska. Problemi sa zaustavljanjem?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest164

Evo me opet u trajvanu. Idem linijom 61 do kraja. To vozi oko budimskog brda, a moj je cilj trg Clark Adám (Magyari pišu uvijek najprije prezime) na budimskoj strani lančanog mosta. BTW, Adam Clark je bio britanski inžinjer koji je konstruirao lančani most pa je sasvim lijepo da je tu dobio i trg. Trg s druge strane posvećen je Istvanu Széchenyiju koji je bio pokretač ideje gradnje prvog stalnog mosta preko Dunava.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest165

Evo me na trgu Zsigmonda Móritza. Magyari koriste izraz körtér što bi se dalo prevesti kao rotor. Na tom se trgu zrakasto sastaju neke važne prometnice i jedno od vrlo značajnih prometnih čvorišta gdje se susreću mnoge tramvajske i autobusne linije, a navodno bi uskoro trebao dobiti i metro.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest166

Tramvajska pruga ide i dalje, ali linija ovdje prestaje i tramvaj se vraća.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest167

Kiosci za novine su simpatični gotovo kao u Bosni

S Pfaffom po Budimpešti Budapest168

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:44

S ovim tramvajem bih mogao dalje, ali najprije idem nešto pogledati izbliza...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest169

... živi i zdravi dokaz kako su tramvaji dugovječna bića

S Pfaffom po Budimpešti Budapest170

Pometalica kolosjeka. Nije ni čudo da im tako nešto treba – sa svim onim lišćem... S Pfaffom po Budimpešti Nervoza

S Pfaffom po Budimpešti Budapest171

Ne kužim se dovoljno u tramvajsku tehnologiju pa nisam uspio detektirati da li je usput i brusilica

S Pfaffom po Budimpešti Budapest172

Htjedoh ga slikati i en façe, ali je naprasno odlučio krenuti (došlo mu zeleno)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest173

Sad idem do trga Gellert. Odlučio sam slikati tramvaje kako voze preko Mosta slobode (Szabadság híd). Poslije ću nastaviti do lančanog mosta. U tramvaju sam snimio ove dvije kuč... Očito je dopušteno voziti cucke u tramvaju. E, sad, da li moraju imati pokaz, nisam saznao

S Pfaffom po Budimpešti Budapest174

Naš riječki je ljepši. A u ovo doba godine mogu gore voziti samo Fince i Norvežane

S Pfaffom po Budimpešti Budapest175

Szabadság híd

S Pfaffom po Budimpešti Budapest176

A ovakvim ću se brodićem domalo voziti Dunavom.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest177

Tramvaj na mostu.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest178

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:45

Na drugoj strani zanimljiv spoj starog i novog. Višenamjenski prostor interpoliran između dva stara lučka skladišta. Stvar se zove CET što je ujedno i sinonim za kita (odakle im to?) i pretstavlja pokušaj uspješnog spajanja starog i novog. Samo da ovi moji u Rijeci vide ovo...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest179

Luksuzni hotel i kupalište Gellért. Za one koji ne znaju: Budimpešta ima jako puno termalnih izvora i grad je načičkan kupalištima – javnim i polujavnim.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest183

Lokacija je dobila ime po biskupu Gellértu koji je negdje u 11. stoljeću došao pokrštavati poganske Magyare. Navodno je bio toliko dosadan sa svojim navaljivanjem da su ga konačno skupa s njegova dva asistenta zakucali u bačvu i gurnuli nizbrdo u Dunav. Na brdu s kojeg su ga gurnuli je danas njegov spomenik.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest181

Evo me opet u tramvaju. Ovaj je zglobni, ali se mijeh ne vidi. Sve je sakriveno ovim panelima u ultrapasu nježne smeđeružičaste boje.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest184

Pogled uzduž

S Pfaffom po Budimpešti Budapest185

Otvorio sam prozor dok smo stali na nekom usputnom stajalištu (jako su nablizu što je simpatično i spretno) pa sam slikao lančani most.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest186

Trg Adama Clarka. Budimpešta ima sličan sindrom kao i mnogi srednjeuropski gradovi koji su dobar dio moderne povjesti proveli onkraj željezne zavjese – puno prekrasnih starih građevina koje su zapuštene, a obnoviti makar fasade je skupo. Kapital koji ulazi u zemlju radije bira praznu ledinu ili neku ruševinu i tamo gradi neko čudo tipa staklo + čelik + aluminij (u prizemlju su banka, turistička agencija i neki telekom operater, a na šestom katu visi transparent FOR RENT). Čisto pranje novca.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest187

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:46

Dostigao sam još jedno zacrtano odredište – uspinjaču na Budim - Budavári Sikló. Još jedna od peštanskih znamenitosti i tourist trap I. kategorije.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest188

Vožnja nije uključena u sustav gradskog prijevoza, povratna karta košta 1.800 HUF-ova, a vožnje su rijetke s kabinama koje prevoze 12-tak putnika. To rezultira gužvama na stajalištima nalik onima pred Ajfelovim tornjem.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest191

Za razliku od zagrebačke, ova je mrčuk duža, a kabine imaju stepenasto posložene odjeljke.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest193

S Pfaffom po Budimpešti Budapest194

Stao sam u red i usput na kiosku kupio par razglednica. Kad sam lika upitao da li ima marke, odgovorio je da nema, ali da ih ima kolega na vrhu. Zgodan reket. Onda sam odjednom doživio prosvjetljenje i zaključio da:
a) garant neću dobiti mjesto u prvom redu partera (tamo uvjek stavljaju klince) -. sljedstveno tome, ništa od filmovanja,
b) u uspinjači sam se već vozio
c) magla je pa pogled s Budima neće biti vrijedan truda
d) to jede vrijeme s kojim sam kratak

Sve to skupa rezultiralo je odlukom da ne idem nikamo već da lijepo postavim stativ i slikam kabinice kako idu gore-dolje:

S Pfaffom po Budimpešti Th_Budapest189

Uzgred, kabine imaju imena. Ona desna je "Margit", a lijevo je neki muški, al' ga nisam zapamtio, moje sklonosti ipak naginju ženskama.

Sad idem natrag tramvajem do trga Gellért pa ću tamo presjesti na liniju koja vozi na drugu stranu – moram stići na pristanište br. 7 kod Margit hída na vrijeme. Prije toga ću još slikati tramvaj kako kružnom polupetljom obilazi temelje lančanog mosta.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest196

S Pfaffom po Budimpešti Budapest197

S Pfaffom po Budimpešti Budapest198

Ovaj posljednji kojeg sam slikao mi je naravno pobjegao pa sam čekajući sljedećeg uhvatio ova dva veseljaka koji su izvrnuli na bok kontejner za reciklažni otpad, otvorili donja vrata i prebrali boce izdvojivši one koje se dadu prodati. Kad su to obavili, lijepo su zatvorili vrata i osovili kontejner u prvobitni položaj. Njihov sam performance nagradio s 200 forinti pa su mi još dugo, dugo mahali...

S Pfaffom po Budimpešti Budapest199

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Pfaff sri 23 stu 2011 - 14:48

Ovoga u Zagrebu više nema, jel' tako?

S Pfaffom po Budimpešti Budapest200

Evo me na mostu. Vozit ću se tramvajem do trga Deák.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest201

Negdje usput uočio sam kako obnavljaju opremu nekog trga u izvornom obliku. Ovo su budući/bivši kandelabri i ograda

S Pfaffom po Budimpešti Budapest202

Ah, da. Evo i slike onog ranijespomenutog poništavača karata.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest204

End-of-the-line. Bikovi tramvajskog tipa (sorry, malo je mutnjikavo – starački tremor)

S Pfaffom po Budimpešti Budapest205

Lijeva polovica ženske prepiljena napol

S Pfaffom po Budimpešti Budapest206

Na Deák téru sam obavio tri važne stvari:
a) našao sam trgovinu koja prodaje poštanske marke (te se u pravilu kupuju samo na poštama, a te subotom ne rade)
b) našao sam odlično kavopojilište američkog tipa i za 750 forinti si nabavio veeeeliki kapuccino u čašici s poklopcem
c) uspio napisati razglednice

U nastavku sam prehodao ulicu Deák, prešao preko Vörösmarty téra (LL, čitaš Ti ovo?) i dokopao se dunavskog keja i linije 2.

S Pfaffom po Budimpešti Budapest207

Ovo je jedna od onih stanica gdje se u oba smjera izlazi na istoj strani

S Pfaffom po Budimpešti Budapest208

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


S Pfaffom po Budimpešti Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

S Pfaffom po Budimpešti Empty Re: S Pfaffom po Budimpešti

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.