Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dva dana u Pragu

+3
gaspa
Damir
Pfaff
7 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Dva dana u Pragu Empty Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:29

Za razliku od većine vršnjaka, nisam obilazio istočnoeuropske prijestolnice i gradove u zemljama tzv. realnog socijalizma ili Varšavskog pakta. S izuzetkom Pešte, ali to je ipak nama Riječanima nekakva nekadašnja prijestolnica, ne? Nije da me te lokacije nisu privlačile, ali me službeni put nije tamo nikad odveo, a s druge strane me odbijao prilično bahati jugovićki pristup u stilu "... prodali smo traperice i dvije najlon košulje, a onda smo navečer napravli ršum u restoranu i popili sve što su imali...". Smetalo me isto tako i kad su se stranci sa zapada tako ponašali kod nas pa nisam vidio razloga...
Bilo kako bilo, grijesi mladosti su došli na naplatu pa bi ipak bio red nešto od toga pogledati. Pogotovo sad kad je sve nekoliko puta skuplje nego u vremenu najlon košulja Dva dana u Pragu Mrgreen.

I tako sam odlučio najbolju suprugu na svijetu povesti u Prag. Počelo je prilično bezazleno jer smo dobili poziv na jednu od onih prezentacija vunenih deka i konjskih balzama s besplatnom večerom. Poznato je da, hat megyutim, nema besplatnog ručka pa sam zagrizao za ponudu poznate turističke agencije koja je nuđena kao najpovoljnija, jedinstvena i samo još večeras u vašem gradu.... Za sve ostalo tu je bio Dva dana u Pragu AmexLogo Osim toga su nudili da će oni nas, je li, ravno iz Delnica pa ne moramo dolaziti na Deltu (iako je i ta krava krepala)
To je sve bilo u travnju mjesecu godine gospodnje MMXV. Onda su slijedili beskrajni dogovori & pregovori, telefonade pri svakom njihovom terminu, dogovori oko sjedala u busu, opcionala i ostalog. Ja sam, naime, rekao da ne mogu na put prije jeseni, a oni od mene ne vide prihoda dok ne utanačimo termin. Hja!

I konačno smo se dogovorili oko termina, pa je bilo još nekih kinkibacija oko sjedišta (ja, naime, sitan kakav već jesam, zahtijevam mjesto u busu gdje imam mjesta za noge i stoga pregovaram o tome dovoljno rano, a u svakoj autobuserskoj tvrtki postoji određena moćna gomilica prijatelja, rođaka, starih klijenata i sličnih koji bi isto baš tamo! Dogovorili smo se za ona mjesta odma iza srednjih vrata jer ispred nema nikog pa ne postoji opasnost da mi netko nonšalantno spusti naslon ravno na koljena. I tako mi dva dana prije puta telefonira mlađahno čeljade iz Agencije (sad već s velikim "A" jerbo sam uplatio pa smo postali poslovni partneri) i veli da da li bismo prihvatili neka druga mjesta jerbo da imaju jednog gospodina kojeg boli noga pa da bi on tamo jer ima više mjesta! Vid', molim te!  Onda, niš – vratite pare pa bok! (BTW, to je jedini razumni argument za raspravu s takvima). "Nenenene! Nemojte tako, javim se za pol sata, kad provjerim sa šeficom!" Javila se taman za ručak i rekla da može ako hoćemo sjediti na onim mjestima odma iz šofera? Jasno da hoćemo. BTW, kad smo se konačno svi posložili u bus, na našim prvobitnim mjestima sjedile su dvije sićušne ženice koje su se žarko izljubile s vodilicom puta. Koliko sam vidio, u busu nije nikog drugog bolila noga!!! Mrzim kad me muljaju, al' i to je valjda kapitalizam i poduzetništvo, a slične svinjarije sam doživljavao i kod ozbiljnih avionskih kompanija (kod Ryan Aira je to nemoguće – tamo nema udobnih mjesta!)
Dan pred polazak opet nazove ljubazno čeljade i maznim glasom mi priopći da bih se sa suprugom-ženom trebao u petak 16. kišopada uprispodobiti u 04:50 na "Vratima Jadrana" (za one koji ne znaju: to je veliko ex OMV odmorište na riječkoj obilaznici prije rasputnice za Opatiju koje ima i McDonald's). Kakvim božjim "Vratima Jadrana"? Pa meni su obećali da ću putovati iz Delnica? "Joooj, meni ne piše?!?" Onda, niš – vratite pare pa bok! (Jedini razumni argument za raspravu s takvima – vidi gore!). "Nenenene! Nemojte tako, javim se za pol sata, kad provjerim sa šeficom!" Javila se za tri minute i potvrdila da trebamo biti u 05:15 na naplatnim kućicama u Delnicama. Fino, Valjda će dalje sve biti vazelinirano nakon ovih porođajnih muka (zbilja, zašto se čovjek oko svega mora toliko uzrujavati?)


Dva dana u Pragu JollyRoger2 Dva dana u Pragu Skocica3 Dva dana u Pragu JollyRoger2 Dva dana u Pragu Skocica3 Dva dana u Pragu JollyRoger2

Važno upozorenje:

Ovog putopisa ima puno uz brdo fotografija. Kako ja nisam od onih koji izvještaje s puta razvlače par godina, to znači da ga istovarujem u komadu. Sljedstveno tome, onima koji su tankih živaca, nemaju vremena, nisu na bolovanju, a nije im ni vikend, nudim posljednju priliku da odustanu! Jer poslije više nema ovo-ono i nismo znali...

Dva dana u Pragu JollyRoger2 Dva dana u Pragu Skocica3 Dva dana u Pragu JollyRoger2 Dva dana u Pragu Skocica3 Dva dana u Pragu JollyRoger2


I tako smo se ustali k'o pekarski kalfe, obavili jutarnji abdest, nešto čalabrcnuli i snijeli prtljagu (zbilja, ima li pojam prtljaga veze s glagolom prtljati?). Bilo je prohladno jutro s ugodnom maglicom koja je mjestimično prelazila u rosulju. Da se zasereš od radosti!

Dva dana u Pragu Prag001

Naplatna postaja Delnice svijetlila je u mraku...

Dva dana u Pragu Prag002

Sa dvajespet dekika zakašnjenja stigao je nekakav mini-busić krcat ljudi i prtljage. Kasnije smo shvatili da je po nas došao nekakav sabirni "shuttle" koji će nas prebaciti do glavnog busa koji čeka u Zagrebu (uvijek oni u Metropoli najbolje prođu). Mrzovoljnog šofera sam jedva natjerao da nam prtljagu smjesti u zato određeni prostor. Veliki bus je čekao ne u Zagrebu već na odmorištu Vukova Gorica (to je tamo di je prije nekoliko godina Dva dana u Pragu Helga na klizavom pločniku slomila gležanj) pa smo se konačno smjestili. U busu je bio dio ekipe koje su pokupili iz južne 'Rvacke, (Split & Zadar) – ti su krenuli još dan ranije Dva dana u Pragu Roll
U Zagrebu smo konačno dobili i elitni dio putnika, a bome i vodilicu. Zove se Eva i simpa je stvorenje. Ukrcali su se ispred Velesjajma pa je šole vozio nekakav ringe-ringe-raja oko Kajzerice nebi li s prave strane stigao na cilj.

Dva dana u Pragu Prag004

Očekivao sam da ćemo zapaliti put Maclja, ali da – imamo mi još putnika iz Sesveta i Čakovca pa treba i njih. U Sesvetama sam se sjetio onog betonskog puta po kojem smo se onomad drndusali Stanley i ja kad smo išli za Varaždin. U prometu – jutarnja gužva.

Dva dana u Pragu Prag005

Onda sam srećom zaspao pa se ne sjećam Čakovca (a to je tako lijep gradić) i probudili su me tek na graničnom prijelazu Trnovec jerbo je trebalo pokazati osobnicu. Naša policajka je opet honorarčila na slovenskoj strani pa je samo sa smiješkom prošetala busom, a Eva je zašarmirala slovenskog policaja pa se nije ni trudio. Kako nitko nije na glavi imao kuhinjsku krpu i tamne naočale, nastavili smo dalje u punom sastavu (59 + 2).
Prvu hidrauličnu pauzu smo imali negdje u Sloveniji pa evo i našeg busa. Nekakva Setra, al' me ne pitajte za model.

Dva dana u Pragu Prag006

Vaš izvjestitelj. M48

Dva dana u Pragu Prag007

Njegova vjerna ljuba...

Dva dana u Pragu Prag008

Bus je bio pun ovisnika pa je grupu uvijek bilo teško stjerati u vozilo. Kad sam od nekog saznao da je kutija oko dvajes'pet dlakavaca, čisto sam zadovoljan da sam se riješio te mjesečne rate!

Dva dana u Pragu Prag009

Onda smo blagovali...

Dva dana u Pragu Prag010

Stari logističar se dobro opremio i pripremio Dva dana u Pragu Klopa

Dva dana u Pragu Prag011


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 9:54; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:30

Sljedeće je odmorište bilo u Austriji.

Dva dana u Pragu Prag012

Ima neka tajna veza između organizatora putovanja i najskupljih hranilišta na cesti, ali ovdje smo se zadržali skoro 45 minuta. Za reć' pravo, u Austriji je sve skupo!

Dva dana u Pragu Prag013

Čak se i vrane/gavrani drže daleko

Dva dana u Pragu Prag014

Unutra je sve ubavo i če-če!

Dva dana u Pragu Prag015

Dva dana u Pragu Prag016

Dva dana u Pragu Prag017

Dva dana u Pragu Prag018

Germanski narodi obožavaju kolače (ponekad i koljače)

Dva dana u Pragu Prag019


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:31

Za presvlačenje čučavaca

Dva dana u Pragu Prag020

Sanitarije su besprijekorne i začudo gratis

Dva dana u Pragu Prag021

Dva dana u Pragu Prag022

Ako je kome baš prigustilo...

Dva dana u Pragu Prag023

Ovo se po naški veli: kuglof!

Dva dana u Pragu Prag024

Mogu si kupiti personaliziranu šalicu za jutarnju kavu

Dva dana u Pragu Prag025

Bogbudisvama! Imam dvije od "Štaciona" i jednu od140-godišnjice Riječke pruge koju mi je onomad nabavio mali.paja i to mi je sasvim dosta.

Dva dana u Pragu Prag026

Odmorište je opremljeno i dječjim igralištem...

Dva dana u Pragu Prag027

... a nudi se i kratak tečaj austrijskog glede odbacivanja smeća (ja ubacijo one bočice od jogurta pa što bude)

Dva dana u Pragu Prag028


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:32

Naš šole Dario i njegov kokpit. Kad sam na voznom kompjutoru pročitao da troši 30 l/100, a da mu je prosjek jedva nekih 60-tak kilometara, bio sam u dubini duše jako zadovoljan s mojim Dva dana u Pragu Pfaffmobil

Dva dana u Pragu Prag030

Negdje iza austrijske granice počela nas je prati kiša. Brisači mlate ispod mog obzora pa mogu samo slikati kapljice

Dva dana u Pragu Prag031

Čudni su putovi turističkoagencijski. Koliko znam, Beč ima nekaku obilaznicu, ali je naš šole zapalio voziti kroz grad. Kiša i nemila gužvet'na.

Dva dana u Pragu Prag032

Ovo ne znam što je. Liči na bojni brod u fazi opremanja, a iz dimnjaka se ništa ne dimi? Dva dana u Pragu Hm

Dva dana u Pragu Prag033

Slike su loše, ali svejedno: Ovo mi liči na depo za vlakove podzemne (ono žuto su meščini "treće tračnice" za napajanje). Ne znam previše o bečkom Metrou, ali mislim da ima ko zna! seabral, help, please!

Dva dana u Pragu Prag034

Onda smo prešli Dunav. Eva je iskoristila prigodu da nam ispriča kako je Ivan Noj mlađi cijeli život imao okapanja s ocem, a na kraju je erbovao njegov orkestar! A pustila nam je i muziku pa evo i vama, dragi štioci!



Dva dana u Pragu Prag036

Jako lijepi most. Još je u gradnji, ali obećava. Bus ima s boka nalijepljeni onaj raster pa su slikavanja gotovo neizvediva, ali bolje nisam mogao

Dva dana u Pragu Prag037

Kiša+petak su smrtonosna kombinacija. Ne znam što se ovdje dogodilo...

Dva dana u Pragu Prag038

Stotinjak metara dalje se jedan svalio u jendek

Dva dana u Pragu Prag040


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 9:56; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:32

I onda smo ušli u Češku (zapravo Moravsku, ali to još od smrti kneza Svatopluka nije više bitno). Oma iza granice su nas zaustavili panji drotovi, ali je naša Evica malo treptala okicama pa je sve prošlo uz smiješak!

Dva dana u Pragu Prag041

Slijedila je posljednja velika ovisničko-žuboreća stanka. Opet 45 minuta (hoćemo li ikad stići, već smo 12 sati na putu?)
Lokacija je nešto nevjerovatno. Zove se Excalibur City i kombinacija je "Arizone", Diznilenda i ne znam još čega. I u vlasništvu je Kineza koji to ne kriju! Iako je kao manager upisan neki lik za kojeg bih se po imenu zakleo da je čisti Ganci!

Dva dana u Pragu Prag042

Xena u natprirodnoj veličini. Veća je čak i od mene. Curice iz busa su se navalile slikati s njom.

Dva dana u Pragu Prag043

Mač-u-kamenu, naravno! Jer sve je u znaku kralja Artura i njegovih zmajova.

Dva dana u Pragu Prag044

Ima sve, k'o kod Portosa u Westgateu

Dva dana u Pragu Prag045

Ovo se zove "Merlin's City" i namijenjeno je zabavi nepunoljetnih. Nažalost je kiša umanjila lukrativnost lokacije

Dva dana u Pragu Prag046

Dva dana u Pragu Prag047

... a vaši nofci su naši! Svi objekti su "dvojezični" – primaju se i jevri i češke krune. "Non olet!", reče stari Vespazijan!

Dva dana u Pragu Prag048


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:33

Nešto za Plamenog. Dva dana u Pragu Bajbaj3 Plameni

Dva dana u Pragu Prag049

Negdje su dobavili stari ruski bombarder i pretvorili ga u krčmu. Tako je svakako sigurniji za korisnike

Dva dana u Pragu Prag050

Dva dana u Pragu Prag051

Terasa

Dva dana u Pragu Prag052

Unutrašnjost (cijene nisam gledao)

Dva dana u Pragu Prag053

Dva dana u Pragu Prag054

Unutrašnja igraonica

Dva dana u Pragu Prag055

Vanjski objekti s raznim vozilicama, sklizalicama, vrtilicama... Ovo je zip-line

Dva dana u Pragu Prag056

I ovdje su ćenife gratis i uredne

Dva dana u Pragu Prag057

Tariguz je od reciklirane sirovine u prirodnoj smećkasto-sivoj boji i nekako zanimljivo hrapav!

Dva dana u Pragu Prag058


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:33

Na cesti kojom putujemo, par kilometara od granice nalazi se grad Znojmo. Područje duž ceste je "posvećeno" djelatnostima tzv. "osobnog zadovoljstva" uglavnom putene naravi. Radi se uglavnom o mutnim lokalima uobičajeno zvučnih naziva, a uz cestu se navodno šećkaju inokosne prodavačice usluga osobnog zadovoljstva koje rade 7/24. Uglavnom su sredovječne pa ljepotu nadoknađuju iskustvom. Buduć se uz cestu s obje strane nalaze polja repe, lokalni ih zovu "reperice". Bit će da su danas radile skraćeno jer nismo vidjeli niti jednu. A i kiša je lijevala.

Dva dana u Pragu Prag060

Znojmo je zanimljiv grad. Središte mu je na vrhu brežuljka kojim dominira toranj, a ispod tvrđave iz XV. stoljeća iskopan je cijeli labirint podzemnih prolaza & katakombi.

Dva dana u Pragu Prag061

Gracko kazalište (vulgo: divadlo). Česi su kulturan narod, imaju puno više kazališta nego kladionica i rado idu u kazalište.

Dva dana u Pragu Prag062

Ha! Razbija se naoblaka?

Dva dana u Pragu Prag063

I evo nas na odredištu! Odredištu? Ma, neeee, stigli smo do hotela. S ciljem bolje kontrole grupe naš je turoperater u svojoj premudrosti odabrao hotel zvučnog naziva "Grand" u gradiću Beroun dvadesetak kilometara od Praga. Tipični industrijski gradić socrealističkog razdoblja sa sandučastim stambenim blokovima i starom gradskom jezgrom s tornjem-barutanom iznad jedinih sačuvanih gradskih vrata i kipom Jana Husa. Zapravo pripizdina.
Kasnije su mi znalci rekli da za njega znadu svi koji su ikad putovali u Prag. Ima valjda neki deal jer sam hotele koji pripadaju istom lancu viđao i u Pragu...

Dva dana u Pragu Prag064

Najbolja itd., itd... iskazuje smiješak olakšanja na licu. Sada je 20:50, a krenuli smo iz Delnica u 05:30. Već bi dosad stigli do sina u Ćikago

Dva dana u Pragu Prag065

Umjesto ključa – kartica (sporo umetni i brzo izvadi – kad pozeleni, pritisni kvaku!)

Dva dana u Pragu Prag066

Hotel datira iz nekih zlatnih vremena jednoumlja, ali je dobro obnovljen, a sobe su prostrane

Dva dana u Pragu Prag067

Dva dana u Pragu Prag068

Kupaona je udobna, jedino ima kadu, a ne tuš, a to ne volim. Nama seniorima je kada opasna!

Dva dana u Pragu Prag069

Dva dana u Pragu Prag070


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 10:01; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:34

Noćni život za stanovnike Berouma svodi se na večeru, TV i marš-u-krevet. Neki iz grupe su krenuli van u nadi da će naći neku krčmu koja radi. Nisu našli...

Dva dana u Pragu Prag071

Dva dana u Pragu Prag072

Mi smo si razmotali poputbinu. Moglo se i u hotelskom restoranu za 10€ po grlu + piće. Mom špažićarskom mentalitetu ovo više odgovara.

Dva dana u Pragu Prag073

Nema odmora dok traje obnova! Diglo nas je automatskom budilicom u 6:30 jer moramo krenuti u osam ha. Jedva sam se stigao podaprati jer još treba doručkovati, a kako je doručak uključen u cijenu, ispada da je to najvažniji i najznačajniji obrok u danu.

Dva dana u Pragu Prag074

Topla linija. Ima svačega, a najbolje su male hrenofkice koje imaju ukus i konzistenciju hrenofki kakve pamtim iz djetinjstva. Usput sam naučio da Česi jaja na oko pečena u onoj tavi s malim udubinama zovu "volujsko oko"

Dva dana u Pragu Prag075

Za prvu turu. Ono malo okruglo su prženi bramborovi kroketi (odlični). Juice je pravi.

Dva dana u Pragu Prag076

Do parkirališta dolazimo nekakvim obilaznim putem oko hotela, istim onim kojim smo sinoć po mraku vukli torbe i kofere.
Ovo su ostaci gradskih zidina. Češka ima prilično ratobornu povijest!

Dva dana u Pragu Prag080

Dva dana u Pragu Prag081

Komadić Berouna po danu. Polusunčanom (optimističan pristup!)

Dva dana u Pragu Prag078

Dva dana u Pragu Prag079


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:34

I evo nas nakon pola sata vožnje kroz jutarnji rush hour u Pragu. Ovo je jedna od najpoznatijih modernih zgrada u Pragu. Zovu ju "balerina" i/ili "Ginger (Rogers)"

Dva dana u Pragu Prag082

Moj prvi praški tramvaj. I odma nešto moderno!

Dva dana u Pragu Prag083

Naša vođena tura počinje od Hradčana, goleme tvrđave na vrhu brda na lijevoj obali Vltave. Do tamo ćemo se malo voziti kroz grad

Dva dana u Pragu Prag084

Glavni kolodvor. Čudni su ti slavenski jezici – zašto kolodvor ima veze s nadraživanjem?

Dva dana u Pragu Prag085

Dva dana u Pragu Prag086

Glavna fasada kolodvora. Nema kiše pa mogu kako-tako slikavat kroz šoferšajbnu

Dva dana u Pragu Prag087

Napokon! Pravi praški PCC trajvan... Dva dana u Pragu Bajbaj3, seabral

Dva dana u Pragu Prag089

I skoro smo stigli. Iskrcat će nas kod onog stupa desno. Lijevo je ulaz u Hradčane

Dva dana u Pragu Prag090

Čeljade s ljubičastom kapicom je Ivana, naša lokalna vodilica. Studirala je slikarstvo i povijest umjetnosti u Zagrebu i udata je za Hrvata (brižna ona, ča joj je to trebalo!). Sljedstveno tome, govori pristojan hrvatski osim što malo pjevucka!
Lijepe stvari nam je ispričala o povjesti Češke iako sam se ja malo izgubio između trećeg Vaclava i drugog Karla...

Dva dana u Pragu Prag091

Evo nas je istovarilo

Dva dana u Pragu Prag093


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:35

Udruženje praških turističkih vodiča napravilo je za potrebe gostovah turističku kartu Praga. Nije upotrebljiva za orjentaciju po gradu i nema referenci na "gromadnu dopravu", ali je zgodna ako hoćeš pratiti kuda te to vodaju.
BTW, Prag je ogroman. Jedan od njihovih kraljeva je u jednom trenutku odlučio povećati ga za dvostruko pa je od njega navodno površinom veći jedino Rim. Objekti nisu nadnaravno veliki poput onih u Parizu već su bliski ljudskim dimenzijama, ali su, brate, daleko jedan od drugog...

Dva dana u Pragu Prag092

Ne znam što je unutra, ali mi je odma pao napamet stari, dobri, Bedřich i muzika koje sam se naslušao u mladosti...

Dva dana u Pragu Prag094

Ne morate odslušati sve, ali da vas podsjetim na jedno od najljepših djela europske simfonijske muzike. A ima i lijepih sličica praških mostova



Katedrala sv. Vida. Gradili su ju neki milenij (i nije jedina takva). Navodno je Marija Terezija dala sagraditi objekte oko katedrale da ju zakloni od pogleda. Ljubav između MT i Čeha je poslovična – ona ih nije voljela jer oni nisu podržali "Pragmatičku sankciju" pa eto...

Dva dana u Pragu Prag095

Hradčani su i danas službeno sjedište vrha češke republike pa ima dijelova koji su nedostupni nadirućem turističkom pučanstvu. Upitao sam lika da li ga mogu slikati – nije imao ništa protiv, ali je policaj koji je do maločas stajao uz njega, utekao glavom bez obzira!

Dva dana u Pragu Prag096

Unutar Hradčana ima nekoliko dvorišta/trgova

Dva dana u Pragu Prag097

Riznica katedrale. Nismo išli, ali da imam vremena otišao bih pogledati što su sve navukli

Dva dana u Pragu Prag098

Pragom dnevno prođe horda od oko 10.000 turista. A malih žutih ima k'o Kineza!

Dva dana u Pragu Prag099

Na svakom stupu čuči neki komad masivne dekorativne plastike

Dva dana u Pragu Prag100

Svaki vodič ima neki simbol kojeg nosi iznad glave da bi se njegovo stado mogli okupiti na sljedeću dozu poduke. Naša Ivana imala je na duuugačkom štapu žuti plastični gerber kojeg sam ja zabunom proglasio za krizantemu pa se grozno uvrijedila!

Dva dana u Pragu Prag101


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:35

Još malo masivne dekorativne plastike

Dva dana u Pragu Prag102

Pogled na Prag s Hradčana

Dva dana u Pragu Prag103

Panorama. Negdje na lijevoj strani u daljini se vidi TV toranj Žiškov. Nekakva međunarodna koterija kunsthistoričara ga je proglasila ružnom građevinom, a Pražani ga vole!

Dva dana u Pragu Prag104

Tomáš Garrigue Masaryk (1850. – 1937.), otac domovine, političar ispred svog vremena okrenut budućnosti svoje zemlje i svog naroda. Česi ga obožavaju otprilike kao i Jana Husa

Dva dana u Pragu Prag105

Proces traje i danas, ali Hradčani su besprijekorno uređeni

Dva dana u Pragu Prag107

Mužika i bubanj složno udaraj! Glazba gradske straže

Dva dana u Pragu Prag108

Nije mu lako, jadnom. Od 10.000 dnevnoprolazećih turista, bar polovica ga slika ili bar bulji u njega

Dva dana u Pragu Prag109

Azijati vole ovakve prizore. Svako malo u gradu nailazim na grupice fotodjelatnika s teškim naoružanjem kako slikaju ženidbene prizore. Sad, jel' to zaspraven ili za katalog, ne bih znao.
PS: Takve sam prizore vidio ljetos u Zadru!

Dva dana u Pragu Prag110

Pročelje katedrale

Dva dana u Pragu Prag111


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:36

Unutrašnjost katedrale (čekali smo u repu omeđenom špagicama k'o da smo aerodromu, a mene su već boljele noge i križa)

Dva dana u Pragu Prag112

Škrabica za milodare pobožnih. Al' brava je ipak brava Dva dana u Pragu Krepah

Dva dana u Pragu Prag113

Vitraž. Na svakom prozorskom otvoru ima po jedan

Dva dana u Pragu Prag114

Slovenski arhitekt Jože Plečnik (1872. – 1957.) proveo je razdoblje od 1911. do 1920. u Pragu kao profesor na umjetničko-obrtnoj školi. Puno se bavio obnovom i adaptacijom Hradčana i uspješno je interpolirao secesijske elemente u staro tkivo. Među ostala djela spada i ovaj obelisk.
2006. podigli su mu u Pragu spomenik.

Dva dana u Pragu Prag115

Sveti Jura vitez bil...

Dva dana u Pragu Prag116

Službeni prostori i češka zastava

Dva dana u Pragu Prag120

Dva dana u Pragu Animated-gif-Czech-Republic-flag-waving-on-pole-in-front-of-water-picture-moving

Cijela je Češka sagrađena na granitnoj stijeni pa se Česi ne libe kockica na ulicama i trgovima. U ono tužno doba kasnih 60-ih kolao je grubi vic o otpornosti na gusjenice tenkova

Dva dana u Pragu Prag121

Ovo je navodno najveća gotička dvorana na svijetu. Koristi se i danas (sljedstveno tome izvodim zaključak da je opsjednutost vlastodržaca sportskim i sličnim dvoranama vrlo stara pojava Dva dana u Pragu Grinko)

Dva dana u Pragu Prag122

Nemeremo mi 'Rvati bez nje. Pogotovo Ličani!

Dva dana u Pragu Prag123


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 1:43; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:36

Stražnja strana katedrale sv. Vida (i još nekih, al' nisam pazio na satu). Tu ćemo imati pipi pauzu, a tko je pri sredstvima, može i konzumirati

Dva dana u Pragu Prag124

Dva dana u Pragu Helga se odlučila za grog.

Dva dana u Pragu Prag125

Ja sam dobio kavu (kravica je nekud otrčala) i kuhano vino (naši stari bi rekli glivanj). Kava je bila jedina koju sam popio tijekom cijelog puta i moram priznati da je bila jako dobra. A pričali su mi jezive stvari o kavi u Češkoj.

Dva dana u Pragu Prag126

Za one koji ne znaju: Ako krune podijeliš s tri, dobiješ otprilike vrijednost u dlakafcima

Dva dana u Pragu Prag127

Saćemo se polako strmopizditi po stepenicama i serpentinama do razine Vltave i prema Karlovom mostu. Layout je zapravo sličan onom u Zagrebu, jedino je sve mrčuk veće

Dva dana u Pragu Prag128

Dva dana u Pragu Prag129

Kratki Dva dana u Pragu Klipic prizora s Hradčana (svaki ulični svirač kojeg sam sreo, struže "Vltavu", neki bolje, neki očajno. Iako sam našao izuzetak, ali o tom kad dođe vrijeme)



U mom djetinjstvu je u svakoj boljoj radnji s "delikatesama" bio stalak na kojem je bila uglavljena tzv. praška šunka. Osim što to nije bio onaj današnji komad prasca obrezan od svega finog i osušen do okamenjenosti, mirisala je bajkovito. Rezao ju je najčešće poslovođa, a kad je odrezao krišku (ne pretanku), onaj bijeli rub masnoga sa strane je bio lagano stepenasto nazubljen kako je majstor pilio nožem... Danas toga kod nas nema, povremeno naletim na tako nešto u – Trstu (austronostalgija pa to ti je).

Dva dana u Pragu Prag131

Ova curica me nasmiješeno podsjetila na ta vremena pa nisam odolio

Dva dana u Pragu Prag130

Na svakom petom koraku ima neka "hole-in-the-wall" gdje se za tri jevra možeš okrijepiti nekom glodalicom. Maštovito su prezentirane, obilno ošećerene (a znamo da šećer vuče na još) i mirišu na kilometar. Onaj trdelník nude kao praški specijalitet iako sam ih se u Pešti nagledao.

Dva dana u Pragu Prag132


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 10:13; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:36

Teta od one naše u Opatiji

Dva dana u Pragu Prag133

Pred puno godina su moji klinci radili ovakve balone u kampu. Uličnih zabavljača svake fele k'o u srednjem vijeku, jedino nisu kljasti

Dva dana u Pragu Prag134

Opet praški tramvaj. I s ovom sam se linijom kasnije vozio. Jedino ne znam kako ovaj otraga zna kamo treba ići jer nema kočničara, a ima pantograf. Čudne stvari rade ti Česi...

Dva dana u Pragu Prag135

Nije bilo vremena...

Dva dana u Pragu Prag136

Evo nas kod Karlovog mosta. Kaže Ivana da nitko nije nikad izbrojao koliko u Pragu zapravo ima tornjeva (a kako su onda dobili građevinske?). To je slično kao i sa trsatskim škalama. Najveći dio tornjeva ima ovakve karakteristične krovove.

Dva dana u Pragu Prag137

Po Vltavi se možeš voziti i brodom. Naše se vodstvo svojski trudilo navući grupu na "jedinstvenu priliku" za nekih 20 jevra uz što idu i kolači, ali sam ljubazno otklonio. Pogotovo kad sam saznao da je ukrcaj na brod s one strane Vltave. A široka je k'o Misisipi

Dva dana u Pragu Prag138

Autohtoni češki Senegalci prodaju karte

Dva dana u Pragu Prag139

Vltava ima kaskade pa se brodovi mjestimično šuljaju pobočno izgrađenim prevodnicama

Dva dana u Pragu Prag140

Jedan od brodića i dvije plovilice klase Anser

Dva dana u Pragu Prag141

Ne znam što znači ime, al' vrtio se tu dolje k'o piškor u loncu!

Dva dana u Pragu Prag142


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:37

Pametni znaju čemu služi Segway!
(to si moram nabaviti za u dućan, al' se kod nas izgleda ne da registrirati)

Dva dana u Pragu Prag144

Na Karlovom mostu je Soročinski sajam

Dva dana u Pragu Prag145

Most je nevjerovatan. Pogotovo kad uzmemo u obzir da je temen kameljac položio kralj Karlo IV. 1357. godine. Dugačak je nešto preko 600 metara. Nekoć su po njemu vozili i tramvaji, a danas je dostupan samo turistima.
Na svakom upornjaku je postavljen par ovakvih kipova. Ukupno ima oko 30 komada (neki su grupirani u gomile, a u toj gomili jedan obično ima u zrak podignutu ruku s ispruženim prstima u stilu Grgura Ninskog)

Dva dana u Pragu Prag146

Zaštita od nekontrolirano plutajućih objekata

Dva dana u Pragu Prag147

U Pragu ima ukupno 17 mostova preko Vltave. Najstariji je rečeni Karlov (koji je zamijenio Juditin kojeg je odnijela poplava), a najmlađi je pušten u promet 2014. godine. I svi su dosta gusto jedan do drugog

Dva dana u Pragu Prag148

Detalj kandelabra

Dva dana u Pragu Prag149

Kaskada na Vltavi s ustavom. Dosno na slici je obilazni kanal

Dva dana u Pragu Prag150

Par vizura s mosta

Dva dana u Pragu Prag151

Dva dana u Pragu Prag152

Viiidi: Guske!

Dva dana u Pragu Prag153


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 10:15; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:37

No, ja – mamipara za turiste

Dva dana u Pragu Prag154

E, to je onaj što ne svira "Vltavu".



One-man-band. Struže "Vltavu" na rifljači.
BTW, kad sam dva dana kasnije tumačio našoj mlađahnoj vodilici da sam u muzeju vidio rifljaču, ustanovilo se da curica nema pojma što je to! Hja...

Dva dana u Pragu Prag156

Kralj Karlo IV. luksemburški, car svetog rimskog carstva

Dva dana u Pragu Prag157

Tu bil stup sv. Vaclava

Dva dana u Pragu Prag158

"Prašna brana". Nekadašnja vrata za ulaz u stari grad na kraju Karlovog mosta. Nekad bila barutana (prašna = prah, barut)

Dva dana u Pragu Prag159

Grupica se vuče prema Staromĕstskim namestima, a ja sam već pomalo nervozan. Postoji konačna količina lijepo otesanih hrpa kamenja koje mogu apsorbirati u kratkom vremenu, a Vaclave i Karole sam odavno pobrkao. Ostaje mi u memoriji pamćenja još malo mjesta za par najzanimljivijih artefakata.
Dvije zgrade, dvije volte, u svakoj po kolosjek. Ovuda sam se sutradan provezao tramvajem. Zanimljivost praškog gradskog prometa je da se u povjesno-turistički dio grada ne može stići javnim prijevozom jer nema stanica (stanicu do koje treba hodati 300 metara ja smatram nepostojećom!). Ima jedino par stanica Metroa, ali i to je posebna priča

Dva dana u Pragu Prag160

"The black light theatre" ili po domaću "Černé divadlo" je poseban oblik iluzionističkog performansa s glumcima odjevenim u crno na crnoj pozornici (boj crnaca u tunelu). temeljeno je na eksperimentima Georgesa Mélièsa, pionira filmskih trikova i iluzija. Nastalo je pedesetih godina XX. stoljeća, a popularno je i danas.

Dva dana u Pragu Prag161

Bilo je prilično svježunjavo, a pirio je i neki vjetrić. Terase su, hat megyutim, bile prilično dobro napučene, a za grijanje Praga imaju ovakve obeliske u kojima suklja visoki plinski plamen.

Dva dana u Pragu Prag162

Ima i to, ali nažalost nisam stigao...

Dva dana u Pragu Prag163

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:38

Ono desno je zlatna krizan...gerber naše Ivane

Dva dana u Pragu Prag164

Vakijeh oltajmera koji za cca 50 jevra voze turiste po Pragu (40 minuta što i nije loše) ima cijelo čudo. Jedino nisam skužio da li su originali ili novotvorine?

Dva dana u Pragu Prag165

Renomirana marka. U JNA smo imali njegove rođake koji su nosili dvocijevni 30-milimetarski PA sustav

Dva dana u Pragu Prag166

Dva dana u Pragu Prag167

Dva dana u Pragu Prag168

Staroměstské náměstí – trg iz XII. stoljeća. Ono dvorogo u pozadini je Tynska crkva.

Dva dana u Pragu Prag169

Čuveni gradski sat. Jedan od par takvih u Europi. Svaki puni sat se tu vrte razni kipići, smrt maše kosom, jedan kucka u zvonce... Turisti ooohaju i aaahaju i rafalno blicaju fotićima. Poslije se doma čude da se na fotki ama baš ništa ne vidi od cijelog toga cirkusa. Ja sam taj štos naučio još na maturalnom putovanju u Dubrovniku kad sam nadobudno slikao "Zelence" kako otkucavaju sat. I poslije se čudio k'o picek glisti...
Al' da je sat predivan, je! "Zlatni Prag" je zbilja zaslužio svoje ime.

Dva dana u Pragu Prag170

Neki nadobudnjaci su se popeli na vrh. Ne znam zašto mi je LL pao napamet Dva dana u Pragu Roll2

Dva dana u Pragu Prag171

14 ha. Gnječa na trgu je nevjerovatna. Tu je i monumentalni spomenik (zalihost, ali to je uvriježena fraza) Janu Husu, ali se nisam uspio probiti do tamo.
I onda nam je reklo da se večeras u 18 ha nađemo tu pred satom radi odlaska na večeru u tipični praški restoran (10€ po grlu, jedno piće u cijeni). Fino, a sad odo' ja...

Dva dana u Pragu Prag172

Vodilica Ivana nas je čitavo vrijeme držala na kratkoj uzdi pričom o tome kako na kraju hodnje idemo u neku vrhunsku mjenjačnicu gdje je najbolji kurs. Ja sam u međuvremenu našao jednu drugu. Nije bilo nikoga pa sam uletio i promijenio lovušu. U mjenjačnici dobiješ ovakav kilometarski rezanac s citatom zakonskih propisa, Deklaracijom o pravima čovjeka, prvom kiticom češke himne i iznosom promijenjene love. Još ga moraš i potpisati, a kopiju ponijeti sobom. Ti su kod Linića išli u školu.
Kasnije sam vidio da sve mjenjačnice u centru Praga imaju isti kurs, a pred onom super-duper bila je gomila od tridesetak članova naše grupe koja je strpljivo čekala u fili...

Dva dana u Pragu Prag173


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 10:20; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:39

Moja je draga već kod Karlovog mosta odlučila da joj je dosta i da ona ide inokosno. Dogovorili smo se na Vaclavskim namestima pa ću se javiti SMS-om. Kao Primorac, ja sam naviknut da je trg nešto s tri kućice na jednoj strani, dvije po boku te crkvicom i stabalcem. Ovo duuugačko čudo ima dimenzije 700 x 50 metara i još ide uzbrdo!
Na dnu sam opet našao onaj lijepi PCC tramvaj kakve su u 'rvackoj metropoli iz neobjašnjivih razloga poružnili bojanjem u plavo. Negdje mu je nestao onaj drugi bez kočničara Dva dana u Pragu Krepah3

Dva dana u Pragu Prag174

Dva oldtajmera koji na početku Vaclavskih namesti glume kafić

Dva dana u Pragu Prag175

Linka 91 = oldtajmer tramvaj koji redovito kruži Pragom. Nisam ga uspio uloviti, ali nada umire posljednja. Još sam mlad!

Dva dana u Pragu Prag176

Ovaj je bio jako zločest pa će još biti i Dva dana u Pragu PoGuzi

Dva dana u Pragu Prag177

Gracka uprava

Dva dana u Pragu Prag178

I onda je nastala frka. Šalje Dva dana u Pragu Helga SMS: "Čuuuj, ja ne mogu do tamo, bole me noge. Čekam te u restoranu kod Švejka, ako dođeš, častim, ako ne..." A lova je kod mene Dva dana u Pragu Grmblmr
Što je najgore, tih "Švejkova" ima izgleda u Pragu nekoliko (treba svim turistima omogućiti da prismrde, je li?). I onda sam pitao policajce na dnu Vaclavskih da di je to pa su me poslali na čisto drugu stranu. Onda sam opet SMS-ao dragoj (Vodafone roaming) pa mi je dala i adresu. Na kraju sam našao jedan simpatični par mladih Čehova koji su govorili engleski koliko i ja češki pa su mi na zaslonu ajfona pokazali di je to pa sam ja izvadio onu turističku kartu... I na kraju sam našao. Tute:

Dva dana u Pragu Prag179

Unutra sve kak se šika: Pribor za ispijanje pive (nisam grickao – nisu gratis, ima ih točno 10 što znači da konobar lako vidi ako koji fali. A i mrvice je teško sakriti)

Dva dana u Pragu Prag180

Pribor za ispiranje pereca. Razvidno je da je i ONA naprasno došla k sebi!

Dva dana u Pragu Prag181

Uzeli smo si hovecku polevku. Odlična. Tanjur je smešan – k'o da je za kotlovinu!

Dva dana u Pragu Prag182

Pokorno javljam, gospodine natporučniče, ja sam opet tu!

Dva dana u Pragu Prag183


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:40

Najbolja itd., itd. je rekla da će ona šećkati Pragom i ispijati pivice, a ja neka samo idem gdje hoću i da se vidimo na zbornom mjestu u 18 ha.

Dva dana u Pragu Prag184

Odma iza ugla je stanica Metroa zvana Mustek pa sam se spustio u Had. Praški metro je duboko, valjda zato jer mu smeta Vltava pa su eskalatori dugački i strahovito brzi. Lijepo
Na šalteru za kupovinu karata kupio sam si dnevnu kartu za usluge javnog grackog prijevoza. Cijena je slična kao u Zagrebu jedino što ova Praška vrijedi 24 sata, a ne kao kod Bandića do smiraja dana...

Dva dana u Pragu Prag185

Usput me ljubazni djelatnik providio i planom linija gradskog prijevoza.

Dva dana u Pragu Prag186

Pred polazak na put sam si pretražio po internetu i otprintao (aha, imam i printer!) šalabahter za Prag. Mahom adrese i poneki plan. Sve je dobro došlo iako je ponešto ostalo uzaludno.
Na prvoj stranici pisalo je:

• Prague Public Transport Museum (Muzeum městské hromadné dopravy v Praze)

Unique collection of exhibits illustrating the history of public transport in Prague, including over forty historical vehicles and many other exhibits such as models, photographs, and historical documents.
Address: Patočkova 4, Prague 6
Getting there: Tram 1, 2, 18 to Vozovna Střešovice
Hours: Open from April through mid-November, Sat, Sun & holidays 9 a.m. - 5 p.m.
Admission: Full 35 Kč / reduced 20 Kč


Ljubaznom čovječuljku na šalteru (već se iza nakupio lijep broj pristojnih aboridžana koji su strpljivo i bez njurganja čekali da dosadni turist s imidžem njihovog pokojnog Cara obavi svoje) sam podastro svoj spisak i upro prstom. Čak sam i ono: Střešovice dosta uspješno izgovorio. Imam, naime, sreću da me moja bakica, koja je među ostalim bila i profesor francuskog, još u djetinjstvu naučila "račlati". Poklikao je nešto na svom kompu – izvrsno su informatički opremljeni - i napisao mi na ceduljče:

Dva dana u Pragu Prag187

Ako iole nešto vidite, to je skroz u lijevom gornjem kutu! Dobro da sam pitao jer one linije koje pišu na internetu trenutačno ne voze tuda zboga radova na ulicama.

Dva dana u Pragu Prag188

Vlak koji mi je trebao bio je odmah tu, ista razina i nekih 80-tak metara hoda iz ugla. U praškom se metrou lako snalaziš - linke su obilježene bojama, jedino moraš znati konačno odredište da ne odeš u krivom smjeru (za to sam majstor Dva dana u Pragu MeniNeugodnjak)

Dva dana u Pragu Prag189

Ne znam što znači strelica, ali ovo je kolosijek

Dva dana u Pragu Prag190

Praški metro je zaposlena naprava. Ima dugačke kompozicije i narod se vozi. Iako su mi ponekad ponudili sjedalo (ima neke koristi i od sjedina), uglavnom nema sjedećih mjesta. Treba se dobro držati jer kreću "k'o s tavana" i voze brzo, a vlakovi su čisti i uredni.

Dva dana u Pragu Prag191


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:41

Stanica Hradčanska

Dva dana u Pragu Prag192

Česi puno čitaju. Po gradu ima knjižara koliko ti srce hoće, a uz eskalatore ima više reklama za knjige nego za uloške. Kulturan neki narod, vjerovatno se nitko ne sjeća kad su ispekli posljednjeg vola na ražnju Dva dana u Pragu Grinko

Dva dana u Pragu Prag193

Ne znam kako prevesti ono: "Profi..."

Dva dana u Pragu Prag194

Stanica Hradčanska ima mali milion izlaza i nisam znao kuda bi, a moj plan je nedovoljno detaljan. Lijepo sam upitao tetu na odgovarajućem jizdnoprodajnom šalteru, a ona je bez problema zalupila vrata i odvela me u pravom smjeru. Kad sam joj poslao pusu i zahvalio se, sva se zacrvenila!
Prateći ovoga izašao sam na svjetlo dana. Česi su kao i Magyari, Hrvati i ostali "demokratski preobraćeni" narodi dobili i popratne pojave ulaska u kapitalizam koji je nuždno brutalan bez obzira što nam o tome trubili (dobro) plaćeni PR-ovci. Sljedstveno tome, ima ljudi koji kopaju po bajama za smeće i nije rijetkost vidjeti kontejner iz kojeg viri par nogu koje veselo mlataraju dok imalac objema rukama bunari po smeću. No, navodno smo se za to borili.

Dva dana u Pragu Prag195

Ovuda smo jutros prošli busom nizbrdo. Jer nigdje u Pragu nije trava ovako zelena! Layout me malo podsjetio na Medveščak tamo negdje iza Gupčeve zvijezde prema vojnom vikarijatu iako je ovo dva broja veče, a i tramvaji imaju širi kolosjek.

Dva dana u Pragu Prag196

Dva dana u Pragu Prag197

Čekaoci tramvaja su kao suncokreti – svi imaju glavušice okrenute u istom smjeru

Dva dana u Pragu Prag198

Praška inačica "Atrona". Funkcionira, a ništa nije razbijeno ni izgrafitirano. U Pragu gotovo da nisam vidio primjera urbanog vandalizma. Kažem ja – fin neki narod!

Dva dana u Pragu Prag199

Očito sam na pravom putu...

Dva dana u Pragu Prag200

Malo infrastrukture nad kolosjekom koji s pruge skreće u "Vozovnu" (analogijom sam zaključio da vozovna = depo. Ova se više operativno ne koristi pa su ju pretvorili u muzeum.

Dva dana u Pragu Prag201


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:41

Kamion "Praga" (onaj koji je nosio topove 30/2) pretvoren u radionu, dva trajvana i još neko čudo. To je to! Onaj tata vodi klince u muzej.
Ovo je bila subota popodne. U svim muzejima u kojima sam bio, vidio sam horde klinaca i klinceza koji u pratnji roditelja upijaju tehnološku baštinu svoje zemlje. Pa je i logično da su na nju ponosni.

Dva dana u Pragu Prag202

Neobična naprava. Ne piše svrha & namjena, ali ima nogice kojima se može odignuti od zemlje. Ovi bubnjevi sa smotanim crevima me podsjetiše na one pribedaste proste viceve...

Dva dana u Pragu Prag203

Dva dana u Pragu Bajbaj2, seabral

Dva dana u Pragu Prag204

I onda nas je izbacilo. I mene i onog tatu s klincima. Odnekud je dosoptao debeljuškasti čovječuljak u nekoj kvazi-službenoj uniformi vičući nešto kao: "Proše, panji.,.." Ispostavilo se da je muzej iz neobjašnjivog razloga zatvoren još od polovice rujna (září, ali kao da to meni nešto znači) što piše na češkim stranicama muzeja, ali nigdje drugdje. Čak i na blagajni piše isto što sam i ja našao na internetu, ali su na to samo odmahnuli rukicama. I čovječuljak i blagajnica. E, yebi ga...
No, dobio sam utješnu nagradu. U muzeju naime parkiraju muzejski trajvani pa sam prisustvovao manevrima. Čuveni skretnički zahvat... Osobito je zanimljivo kad dođe tramvaj koji nema pantograf nego štangu s kotrljačom pa lik hoda za njim držeći špagicu...

Dva dana u Pragu Prag205

Zašto linija 25, ne znam Dva dana u Pragu NemBlage

Dva dana u Pragu Prag206

I onda sam se vratio u Metro. Ima i tu poneki zanimljiv prizor...

Dva dana u Pragu Prag207


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:42

Nije mi ostalo previše vremena pa sam se odlučio za rezervnu varijantu. Ima nešto što zovu "Kraljevstvo željeznica" i hvale se da je to jedna od najvećih željezničkih maketa u Europi pa idem pogledati... Naravno, upute na internetu ukazuju na stanicu Metroa Andĕl koja je 300 metara udaljena od lokacije dok je ona tramvajske linije 9 u Plzenjskoj iza ugla. Ali noge su mi ionako već odrvenile južno od koljena.

Dva dana u Pragu Prag208

Dva dana u Pragu Prag209

Dva dana u Pragu Prag210

Veći dio promijenih novaca potrošio sam na ulaznice. Ali kako ja volim reći: dobar muzej je skup i ne treba žaliti zbog skupe ulaznice jer protuvrijednost uvijek dobiješ

Dva dana u Pragu Prag211

Rečeno kraljevstvo je u podroomu – dvije razine

Dva dana u Pragu Prag212

Lijepa stvar u praškim muzejima i srodnim institucijama su garderobni ormarići. Lijepo iskrcaš višak krame i šećkaš okolo lagašan k'o ptičica...

Dva dana u Pragu Prag213

Ubaciš kovanicu od 10 kruna i zaključaš. Kad otključaš, dobiješ natrag kovanicu. Slično je s kolicima u mom supermarketu

Dva dana u Pragu Prag214


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 10:32; ukupno mijenjano 2 put/a.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:43

Slijede slike. Zbrda-zdola jer je sve zbilja ogromno

Dva dana u Pragu Prag215

Dva dana u Pragu Prag216

Dva dana u Pragu Prag217

Dva dana u Pragu Prag218

Dva dana u Pragu Prag219

Prednji dio PCC-a. Klinci unutra vježbaju trubiti, zvoniti, otvarati vrata...

Dva dana u Pragu Prag220

Ima i različitih modela.

Dva dana u Pragu Prag221

Sustavi igračaka tipa "Mehano" su u Češkoj vrlo popularni pa ima puno modela sastavljenih od kotačića i šerafića. Ja se s time nisam nikad saživio

Dva dana u Pragu Prag222

Nisu sve makete od HO materijala (zanimljivo, nisam nigdje vidio Märklina). Ovo je K'Nex

Dva dana u Pragu Prag223

Dva dana u Pragu Prag224


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:43

Ima i odjel za curice, al' baš nisam vidio neku gužvu ispred

Dva dana u Pragu Prag225

Dijelovi makete su tematski uređeni prema dijelovima Češke

Dva dana u Pragu Prag226

Ovo me podsjeća na pristanište u Vukovaru!

Dva dana u Pragu Prag227

Dva dana u Pragu Prag228

Dva dana u Pragu Prag229

Žičara. Radi, miče se...

Dva dana u Pragu Prag230

Kamiončići

Dva dana u Pragu Prag231

Volim ovakve detalje

Dva dana u Pragu Prag232

Grad s tramvajima

Dva dana u Pragu Prag233

Ložiona s okretaljkom

Dva dana u Pragu Prag234


______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Pfaff ned 25 lis 2015 - 0:44

Praha, Hlavne nadraži

Dva dana u Pragu Prag235

Vozovna

Dva dana u Pragu Prag236

Čovječuljak hoda po vodi i postavlja kamiončiće. Maketa ima promjene raspoloženja glede opće rasvijetljenosti pa nisu sve slike jednako dobre

Dva dana u Pragu Prag238

Dva dana u Pragu Prag239

Dva dana u Pragu Prag240

Ima različitih povijesnih artefakata

Dva dana u Pragu Prag241

Dva dana u Pragu Prag242

Dva dana u Pragu Prag243

Dva dana u Pragu Prag244

Još jedna okretaljka (slab sam na okretaljke)

Dva dana u Pragu Prag245


Zadnja promjena: Pfaff; ned 25 lis 2015 - 10:34; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Dva dana u Pragu Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Dva dana u Pragu Empty Re: Dva dana u Pragu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.